Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.2024 Справа №607/14279/24 Провадження №2/607/3015/2024
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Кунець Н.Р.
за участі секретаря судового засідання Ковбасюк М.В.
представника позивача адвоката Яворського А.В.
представника відповідача Продан Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області цивільну справу за позовом Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«СофіяС» вінтересах якогодіє адвокатЯворський АндрійВасильович до ОСОБА_1 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору ОСОБА_2 простягнення боргуза утриманнябудинку таприбудинкової території,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС» (далі ОСББ «СофіяС») в інтересах якого діє адвокат Яворський А.В. звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення боргу за утримання будинку та прибудинкової території.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 16.04.2016 власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 створено ОСББ «СофіяС» та вказаний будинок передано на обслуговування ОСББ «СофіяС».
Позивач зауважує, що пунктом 2 розділу V Статуту ОСББ «СофіяС» передбачено, що співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийнятих у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_3 , яка починаючи з травня 2021 року систематично не сплачує внески на управління багатоквартирним будинком, внаслідок чого станом на 01.04.2024 у неї утворилася заборгованість зі сплати внесків у розмірі 13383,20 грн. На адресу відповідача ОСОБА_1 була скерована вимога про сплату заборгованості на утримання будинку та прибудинкової території, однак, така відповідачем залишена без належного реагування та виконання.
Таким чином, оскільки, заборгованість відповідача, з оплати отриманих послуг управління багатоквартирним будинком станом на час звернення до суду не погашена позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСББ «СофіяС» заборгованість з оплати внесків на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території у розмірі 13383,20 грн, а також судові витрати, які складаються із сплаченого судового збору у розмірі 3028 грн та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 грн.
Ухвалою суддіТернопільського міськрайонногосуду Тернопільськоїобласті від 01.07.2024, відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного провадження.
Протокольною ухвалою суду від 31.07.2024 постановленою у судовому засіданні без видалення в нарадчу кімнату та занесеною до протоколу судового засідання залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 . Також клопотання подані представником позивача ОСББ «СофіяС» адвокатом Яворським А.В. про перехід від спрощеного позовного провадження до загального та про витребування доказів залишено без розгляду за клопотанням адвоката Яворського А.В.
02.08.2024 судом зареєстровано відзив на позовну заяву поданий представником відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 , з якого вбачається, що відповідач проти даного позову заперечує. Так представник вказує, що сторона відповідача не погоджується із обранням головою правління ОСББ «СофіяС», оскільки він не мав і немає відношення до її будинку, а Статут ОСББ в частині обрання голови правління вважає, таким який суперечить ст.. 6 ЗУ Про «ОСББ», так як голова правління повинен обиратись виключно із числа співвласників. Крім того, невід`ємною частиною кожного із чотирьох протоколів загальних зборів ОСББ «СофіяС» є кошторис, при цьому до кожного з таких кошторисів в обов`язковому порядку повинні входити витрати передбачені Обов`язковим переліком робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території. Також, завдяки кошторису формується в грошовому вимірі внесок на управління багатоквартирним житловим будинком, тобто кожне його значення - 5,00 грн./кв.м., 5,50 грн./кв.м., 6,00 грн./кв.м., 6,50 грн./кв.м. Однак такі кошториси до матеріалів справи не долучені.
07.11.2024 представник відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 подала доводи і міркування, у яких вказує, що у двох додатках до протоколу № 1 установчих зборів будинку АДРЕСА_3 від 06.04.2016 вказано про те, що у цих установчих зборах від квартири АДРЕСА_4 прийняла участь ОСОБА_4 , проте вказане не відповідає дійсності, оскільки станом на 06.04.2016 остання була відсутня в Україні, а відтак не могла бути особисто присутня на установчих зборах. Окрім цього, звертає увагу, що послуги з прибирання будинку та його прибудинкової території та інші послуги з його обслуговування можуть бути включені до кошторису витрат на утримання цього будинку виключно за згодою споживачів, тобто мешканців їхнього будинку, і повинен існувати договір між ними та Тернопільською міською радою, як органу місцевого самоврядування, в якому визначені, як межі, так і площа території, яку співвласники будинку і одночасно, споживачі, згодні утримувати.
18.11.2024 судом зареєстровано письмові пояснення подані представником відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 , в яких остання вказує, що фінансові звіти за 2021, 2022, 2023 роки не відповідають кошторисам доходів і видатків ОСББ «СофіяС» за 2021, 2022, 2023, 2024 роки. При цьому вважає, що всі кошториси були зроблені в один день, оскільки п.п. 6, 9, 10 у них однакові. Крім того, у п. 11 усіх кошторисів не вказано чисельність працівників, проте їм нарахована заробітна плата. У пункті 12 вказано нарахування на фонд оплати праці об`єднання в розмірі 22% від фонду оплати праці. У фінансових звітах подається заробітна плата, яка нарахована і виплачена і до неї показується сплата податків ЄСВ +ПДФО+В/3 від 45,8%; 44%; 51,6%. Також, пунктом 13 кошторисів передбачено формування резервних фондів: фонду капітального ремонту покрівлі даху та поточного ремонту конструктивних елементів внутрішньобудинкових систем гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації, технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження. Разом з тим, даним фондом не передбачено витрати на сам шлагбаум та його монтаж, витрати на необхідні комплектуючі та монтаж їх до відеоспостереження, в тому числі і оплату за відеоспостереження за договором. Дані роботи не підтверджені первинними документами та актами виконаних робіт, а суми, що закладені в. пункті 13 усіх кошторисах за 2021, 2022, 2023, 2024 роках не підтверджені жодним розрахунком. Крім того, у фінансовому звіті за 2021 вказано про виконання робіт на загальну суму 203336 грн, 82 коп. в тому числі : монтаж шлагбаума; огородження дитячого майданчика; ремонт покрівлі; ремонт каналізаційної мережі; заміна вікон і дверей на дах; кронування дерев, ремонт труби опалення; ремонт освітлення в підвалах; відгородження території від медичної академії; заміна стояків каналізації (кв. АДРЕСА_5 , 28, АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 ); монтаж кранів на стояках опалення. Однак, на вище перелічений вид робіт не надано дефектного акту, кошторису на даний вид виконання робіт, акти обстежень технічного стану та акти виконаних робіт. Також, в кошторисі за 2021 рік відеоспостереження не передбачене, а у фінансового звіту за 2021 рік показані витрати на відеоспостереження. В кошторисах за 2022, 2023 роки передбачено відеоспостереження та в графі пояснення зазначається згідно договору, відтак незрозуміло, яким чином враховані витрати на монтаж та матеріали відеоспостереження. Зауважує, що позивачем не надано доказів співвласників на включення до кошторису послуг з прибирання вказаного будинку та його прибудинкової території та інші послуги з його обслуговування, а також не надано договору між співвласниками та Тернопільською міською радою про межі, площу та території, яку співвласники будинку домовились утримувати.
22.11.2024 представник відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 подала доводи і міркування, в яких виклала додаткові пояснення по суті заперечень щодо позовних вимог.
28.11.2024 судом зареєстровано заяву подану представником позивача ОСББ «СофіяС» - адвокатом Яворським А.В., у якій останній просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь ОСББ «СофіяС» витрати на правничу допомогу в розмірі 6000грн.
У судовомузасіданні представникпозивача ОСББ«СофіяС» адвокатЯворський А.В.позовній вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_2 заперечила з приводу позову та просила відмовити у його задоволенні з підстав викладених у відзиві на позов та поданий нею письмових поясненнях. Підсумовуючи позицію викладену у поданий процесуальних документа, зазначила, що відповідач ОСОБА_1 не укладала із ОСББ «СофіяС» жодних договорів про утримання будинку та прибудинкової території. Крім того, у матеріалах справи відсутні акти виконаних робіт, а відтак позивачем не доведено, які саме послуги надавались ОСББ «СофіяС». Також сторона відповідача не погоджується із розподілом коштів ОСББ «СофіяС», а тарифи, які зазначені у кошторисах та звітах про використання доходів містять суперечності. Окрім цього, представник заперечила, з приводу стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу.
Заслухавши поясненняучасників справи,дослідивши таоцінивши доказипо справі,суд приходитьдо наступного висновку:
Судом встановлено, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 29.04.2013 у справі № 607/5337/13-ц, визнано за ОСОБА_5 право власності на квартиру АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 .
Як вбачається із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 16485465 від 21.01.2014 та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 384318900 від 25.06.2024, квартира АДРЕСА_2 , загальною площею 63,2 кв.м., житловою площею 37,9 кв.м. належить на праві приватної власності ОСОБА_5 .
16.06.2016 ОСОБА_5 зареєструвала шлюб із ОСОБА_7 , у зв`язку із чим змінила прізвище на « ОСОБА_8 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 виданим повторно 25.05.2018 Зборівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.
Згідно з будинковою книгою для прописки громадян, що проживають по АДРЕСА_15 , за вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до протоколу № 1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 від 06.04.2016, співвласники багатоквартирного будинку С. Стадникової, 20, вирішили:
-створити об`єднання співвласників багатоквартирного будинку в будинку, розташованому за адресою АДРЕСА_16 ; затвердити назву: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС», скорочено ОСББ «СофіяС»;
-затвердити Статут об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС» в запропонованій редакції;
-обрати правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС» в складі 3-ох чоловік: ОСОБА_11 (член правління), ОСОБА_12 (член правління), Дюк Роман Володимирович (член правління); головою правління обрати ОСОБА_13 ( АДРЕСА_17 ); ревізійна комісія: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ;
-після реєстрації ОСББ «СофіяС», усі функції з управління багатоквартирним будинком здійснювати через свої органи управління, тобто ОСББ «СофіяС», та закріпити за ОСББ земельної ділянки (прибудинкової території);
-встановити вартість внесків за 1 кв.м. нерухомого майна співвласників будинку з ліфтом 2,57 грн 2-10 поверхи, без ліфта 2,13 грн. (1 поверх);
-доручити Голові установчих зборів ОСОБА_13 підписати статут, документи, необхідні для державної реєстрації ОСББ та подати документи, необхідні для проведення державної реєстрації об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС».
Як слідує із Додатків до протоколу № 1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 від 06.04.2016 на зборах були присутні співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , в тому числі ОСОБА_5 .
Згідно зі Розділом ІІІ Статуту ОСББ «СофіяС» затвердженим рішенням установчих зборів ОСББ «СофіяС» протокол № 1 від 06.04.2024, органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія (ревізор) об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік.
До виключної компетенції загальних зборів належить в тому числі визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, визначення порядку сплати внесків і платежів співвласників.
Пунктом 2 Розділу IV Статут передбачено, що сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами, є обов`язковою для всіх співвласників.
За умовами п. 2 Статуту, співвласник в тому числі зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийнятих у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до листа Житлово будівельних кооперативів Житлово експлуатаційної контори № 13 від 07.07.2016 № 66, будинок за адресою: АДРЕСА_3 , з 01.08.2016 передано на обслуговування ОСББ «СофіяС».
Як вбачається із протоколу № 7 Загальних зборів ОСББ «СофіяС» від 11.01.2021, встановлено з 01.01.2021 розмір внесків на управління багатоквартирним будинком за 1 кв.м. нерухомого майна співвласників будинку з ліфтом 5,50 грн.(2-9) поверхи, без ліфта 5,00 грн. (1 поверх). Крім того вирішено: затвердити звіт голови правління за 2020 рік; затвердити кошторис на 2021 рік. в запропонованій редакції; провести протягом 2020 року частковий ремонт покрівлі (І, ІІ під`їзди); здійснити огородження території дитячого майданчика; замінити поштові скриньки в під`їздах; замінити вікна у підвальних приміщеннях на металопластикові; встановити металопластикові двері в тамбурах; вкласти плитку на підлогу в тамбурах; замінити панелі з кнопками в ліфтах та кнопки виклику на поверхах; замінити ФОП ОСОБА_17 , який обслуговує ліфти на ФОП ОСОБА_18 для обслуговування ліфтів.
Відповідно до кошторису доходів та видатків ОСББ «СофіяС» на 2021 рік, затвердженого головою правління ОСББ «СофіяС» Зелінка А.В., погодженого з ОСББ «СофіяС» згідно протоколу № 7 від 11.01.2021, заплановано всього видатків за рік 414020,28 грн, з яких:
-Розрахунки з постачальниками (за рік): технічне обслуговування ліфтів 28800 грн; енергопостачання ліфтів 18144 грн; освітлення місць загального користування, підвалів, зовнішнього освітлення 12096 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем ЦО та ГВП 24000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж електропостачання 6000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання 12000 грн; абонплата за супровід програмного забезпечення з ведення бухобліку ІС 2700 грн; дератизаця 1504,80 грн.
-Інші витрати (за рік): прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду 2400 грн; послуги банку (розрахунково-касове обслуговування) 3000 грн; комісія від платежів «Укрпошти», «Ошадбанку». А-Банку 3600 грн.
-Заробітна плата (за рік): фонд оплати праці правників об`єднання (згідно затвердженого штатного розкладу) 144000 грн; нарахування на фонд оплати праці працівників об`єднання 31680 грн.
-Формування резервних фондів 124095, 48 грн.
Заплановано всього доходів за рік 414020,28 грн, з яких: внески на утримання будинку та прибудинкової території (щомісяця) 410840,40 грн; надходження від оренди 3179,88 грн.
Як вбачається із звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації ОСББ «СофіяС» за 2021 рік поданого до ГУ ДПС у Тернопільській області (м. Тернопіль) 28.01.2022, доходи неприбуткової організації 462167 грн, з яких: залишок коштів бюджетної установи (організації) на спеціальних рахунках, що перейшли з попереднього року 27528 грн; вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій 430911 грн; інші доходи 3728 грн. Видатки (витрати) неприбуткової організації 462167 грн, з яких: вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій 462167 грн.
Також, 28.01.2022 ОСББ «СофіяС» було подано до ГУ ДПС у Тернопільській області (м. Тернопіль) фінансову звітність малого підприємства ОСББ «СофіяС» за 2021 рік.
З фінансового звіту голови ОСББ «СофіяС» Зелінка А.В. за 2021 рік вбачається, нарахування: співвласникам 435711,00 грн; орендна плата 3782,79 грн, всього 439493,79 грн; оплати: співвласники 434943,79 грн; орендна плата 3727,98 грн, всього 438671,77 грн. Заборгованість: співвласники 8749,90 грн; орендна плата 374,40 грн, всього 9124,30 грн. Всього видатків 463089,57 грн, баланс 3109,84 грн (- 24417,80 грн + 27527,64 (залишок на 01.01.2021)).
Згідно із протоколом № 8 Загальних зборів ОСББ «СофіяС» від 21.01.2022, встановлено з 01.01.2022 розмір внесків на управління багатоквартирним будинком за 1 кв.м. нерухомого майна співвласників будинку з ліфтом 6,00 грн.(2-9) поверхи, без ліфта 5,50 грн. (1 поверх). Крім того вирішено: затвердити звіт голови правління за 2021 рік; затвердити кошторис на 2022 рік в запропонованій редакції; провести протягом 2021 року частковий ремонт покрівлі (сушки); встановити металопластикові вікна в тамбурах; вкласти плитку на підлогу у тамбурах та на першому поверсі; облаштувати підсобні приміщення під сходами першого поверху; встановити ігрові елементи на дитячому майданчику.
Як слідує із кошторису доходів та видатків ОСББ «СофіяС» на 2022 рік, затвердженого головою правління ОСББ «СофіяС» Зелінка А.В., погодженого з ОСББ «СофіяС» згідно протоколу № 8 від 11.01.2022, заплановано всього видатків за рік 451750,38 грн, з яких:
-Розрахунки з постачальниками (за рік): технічне обслуговування ліфтів 28800 грн; енергопостачання ліфтів 18144 грн; освітлення місць загального користування, підвалів, зовнішнього освітлення 12096 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем ЦО та ГВП 24000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж електропостачання 6000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання 12000 грн; абонплата за супровід програмного забезпечення з ведення бухобліку ІС 2700 грн; абонплата за відеспостереження 15600 грн; дератизаця 1504,80 грн.
-Інші витрати (за рік): прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду 2400 грн; послуги банку (розрахунково-касове обслуговування) 3000 грн; комісія від платежів «Укрпошти», «Ошадбанку». А-Банку 3600 грн.
-Заробітна плата (за рік): фонд оплати праці правників об`єднання (згідно затвердженого штатного розкладу) 160800 грн; нарахування на фонд оплати праці працівників об`єднання 35376 грн.
-Формування резервних фондів 125729, 58 грн.
Заплановано всього доходів за рік 451750,38 грн, з яких: внески на утримання будинку та прибудинкової території (щомісяця) 448570,50 грн; надходження від оренди 3179,88 грн.
Згідно із звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації ОСББ «СофіяС» за 2022 рік поданого до ГУ ДПС у Тернопільській області (м. Тернопіль) 09.01.2023, доходи неприбуткової організації 463652 грн, з яких: залишок коштів бюджетної установи (організації) на спеціальних рахунках, що перейшли з попереднього року 3110грн; вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій 457034 грн; інші доходи 3508 грн. Видатки (витрати) неприбуткової організації 463652 грн, з яких: вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій 463652 грн.
Також, 20.01.2023 ОСББ «СофіяС» було подано до ГУ ДПС у Тернопільській області (м. Тернопіль) фінансову звітність малого підприємства ОСББ «СофіяС» за 2022 рік.
З фінансового звіту голови ОСББ «СофіяС» Зелінка А.В. за 2022 рік вбачається, нарахування: співвласникам 473230,56 грн; орендна плата 4287,60 грн, всього 477518,16 грн; оплати: співвласники 457033,99 грн; орендна плата 3507,60 грн, всього 460541,77 грн. Заборгованість: співвласники 24946,47 грн; орендна плата 1154,40 грн, всього 26100,87 грн. Всього видатків 451717,05 грн, баланс 11934,38 грн (8824,54 грн + 3109,84 (залишок на 01.01.2022)).
Відповідно до протоколу № 9 Загальних зборів ОСББ «СофіяС» від 20.01.2023, вирішено: затвердити звіт голови правління за 2022 рік; затвердити кошторис на 2023 рік в запропонованій редакції; провести заміну кранів системи централізованого опалення на технічному поверсі та у підвалах; провести роботи по відгородженню дитячого майданчика зі сторони котеджу; облаштувати відмостку та газон з торця будинку (від третього під`їзду); облаштувати пішохідні доріжки при виході з першого та другого під`їздів в напрямку вул. Торговиця; провести ремонті роботи в тамбурах та на перших поверхах (стіни, стеля).
Згідно із кошторисом доходів та видатків ОСББ «СофіяС» на 2023 рік, затвердженого головою правління ОСББ «СофіяС» Зелінка А.В., погодженого з ОСББ «СофіяС» згідно протоколу № 9 від 20.01.2023, заплановано всього видатків за рік 453370,50 грн, з яких:
-Розрахунки з постачальниками (за рік): технічне обслуговування ліфтів 36600 грн; енергопостачання ліфтів 18144 грн; освітлення місць загального користування, підвалів, зовнішнього освітлення 12096 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем ЦО та ГВП 24000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж електропостачання 6000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання 12000 грн; абонплата за супровід програмного забезпечення з ведення бухобліку ІС 2700 грн; абонплата за відеспостереження 15600 грн.
-Інші витрати (за рік): прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду 2400 грн; послуги банку (розрахунково-касове обслуговування) 3000 грн; комісія від платежів «Укрпошти», «Ошадбанку». А-Банку 3600 грн.
-Заробітна плата (за рік): фонд оплати праці правників об`єднання (згідно затвердженого штатного розкладу) 160800 грн; нарахування на фонд оплати праці працівників об`єднання 35376 грн.
-Формування резервних фондів 121054, 50 грн.
Заплановано всього доходів за рік 453370,50 грн, з яких: внески на утримання будинку та прибудинкової території (щомісяця) 448570,50 грн; надходження від оренди 4800 грн.
Відповідно до звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації ОСББ «СофіяС» за 2023 рік поданого до ГУ ДПС у Тернопільській області (м. Тернопіль) 18.01.2024, доходи неприбуткової організації 486474 грн, з яких: залишок коштів бюджетної установи (організації) на спеціальних рахунках, що перейшли з попереднього року 11934грн; вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій 464949 грн; інші доходи 9591 грн. Видатки (витрати) неприбуткової організації 486474 грн, з яких: вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, та/або для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій 486474 грн.
Також, 08.02.2024 ОСББ «СофіяС» було подано до ГУ ДПС у Тернопільській області (м. Тернопіль) фінансову звітність малого підприємства ОСББ «СофіяС» за 2023 рік.
З фінансового звіту голови ОСББ «СофіяС» Зелінка А.В. за 2023 рік вбачається, нарахування: співвласникам 473230,56 грн; орендна плата 9330,60 грн, всього 482561,16 грн; оплати: співвласники 469359,97 грн; орендна плата 9591 грн, всього 478950,97 грн. Заборгованість: співвласники 28817,06 грн; орендна плата 804 грн, всього 29621,06 грн. Всього видатків 434893,85 грн, баланс 55991,50 грн (44057,12 грн + 11934,38 (залишок на 01.01.2023)).
Як слідує з протоколу № 10 Загальних зборів ОСББ «СофіяС» від 24.01.2024; встановлено з 01.01.2024 розмір внесків на управління багатоквартирним будинком за 1 кв.м. нерухомого майна співвласників будинку з ліфтом 6,50 грн.(2-9) поверхи, без ліфта 6,00 грн. (1 поверх). Крім того з поміж іншого вирішено: затвердити звіт голови правління за 2023 рік; затвердити кошторис на 2024 рік в запропонованій редакції.
Відповідно до кошторису доходів та видатків ОСББ «СофіяС» на 2024 рік, затвердженого головою правління ОСББ «СофіяС» Зелінка А.В., погодженого з ОСББ «СофіяС» згідно протоколу № 10 від 24.01.2024, заплановано всього видатків за рік 501024,60 грн, з яких:
-Розрахунки з постачальниками (за рік): технічне обслуговування ліфтів 37800 грн; енергопостачання ліфтів 28512 грн; освітлення місць загального користування, підвалів, зовнішнього освітлення 19008 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем ЦО та ГВП 24000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж електропостачання 6000 грн; технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання 12000 грн; абонплата за супровід програмного забезпечення з ведення бухобліку ІС 2700 грн; абонплата за відеспостереження 15600 грн; прибирання території та будинку 88272 грн.
-Інші витрати (за рік): прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду 2400 грн; послуги банку (розрахунково-касове обслуговування) 3000 грн; комісія від платежів «Укрпошти», «Ошадбанку». А-Банку 4800 грн.
-Заробітна плата (за рік): фонд оплати праці правників об`єднання (згідно затвердженого штатного розкладу) 93300 грн; нарахування на фонд оплати праці працівників об`єднання 20526 грн.
-Формування резервних фондів 143103, 60 грн.
Заплановано всього доходів за рік 501024,60 грн, з яких: внески на утримання будинку та прибудинкової території (щомісяця) 486300,60 грн; надходження від оренди 14724 грн.
Рішенням тринадцятої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради № 7/13/165 від 20.12.2016, надано дозвіл ОСББ «СофіяС» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5544 га, для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 , з правом передачі земельної ділянки у постійне користування та зобов`язано ОСББ «СофіяС» у шестимісячний термін подати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбаченої п. 1 даного рішення, на розгляд міської ради.
Відповідно до квитанцій ОСББ «СофіяС» виставлених ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_15 , за період з травня 2021 року по лютий 2024 року, заборгованість за послуги утримання будинку та додаткові послуги становить 13383,20 грн.
Згідно з довідкою ОСББ «СофіяС» від 14.03.2024, рахунки на сплату щомісячних внесків по утриманню будинку та прибудинкової території виставлялися ОСОБА_1 , яка є власницею квартири АДРЕСА_2 , шляхом поміщення у поштову скриньку.
Як слідує із архіву нарахувань ОСББ «СофіяС» за адресою: АДРЕСА_15 , за період з 01.08.2016 по 31.03.2024 нараховано 29216,70 грн, оплачено 15833,50 грн, заборгованість станом на лютий 2024 року 13383,20 грн.
17.04.2024 ОСББ «СофіяС» було направлено на адресу ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 13383,20 грн в семиденний строк з дня пред`явлення даної вимоги.
Відповідно до копії паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 виданого на ім`я ОСОБА_19 , остання здійснювала наступні в`їзди/виїзди в Королівство Іспанія: в`їзд 21.09.2015; виїзд 03.10.2016; в`їзд 31.10.2016; виїзд 13.05.2017; в`їзд 03.07.2017.
В силу вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги», статтею 1 якого унормовано, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Нормою статті 67 ЖК України передбачено, що плата за комунальні послуги береться за затвердженими в установленому порядку тарифами.
За нормами ст. 68 ЖК України споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом
Як передбачено п.5 ч.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
За змістом ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Так само і згідно зі ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
За змістом ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких належить затвердження статуту об`єднання, внесення до нього змін, затвердження кошторису об`єднання, визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об`єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів; виступати засновником (учасником) інших юридичних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Виходячи з положень ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Так само і ст. 322 ЦК України передбачено обов`язок власника утримувати майно, що йому належить.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком (ч. 2, 3 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Аналіз зазначених вище положень закону дає підстави дійти висновку, що співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, якщо послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій були фактично надані. Відсутність договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій сама по собі не може бути підставою для звільнення співвласника від оплати послуг у повному обсязі.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № № 686/14833/15-ц.
Відповідно до п. 1 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Відповідно до п. 3.1 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв на проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад або місцевими державними адміністраціями згідно з діючими будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативними документами.
Відповідно до п. 2.1, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець зобов`язаний: забезпечувати вчасно та відповідної якості надання житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору; надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; своєчасно проводити підготовку житлового будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньо будинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством; сплачувати споживачу компенсацію за перевищення встановлених термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт у розмірі, визначеному договором або законодавством.
Так, засадничими принципами цивільного судочинства є змагальність та диспозитивність, що покладає на позивача обов`язок з доведення обґрунтованості та підставності усіх заявлених вимог, а на відповідача - доведення обґрунтованості та підставності заперечень проти позову. Саме на сторони покладається обов`язок надати належні та допустимі докази на доведення власної правової позиції у справі.
Згідно зі статтею 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Реалізація принципу змагальності сторін в цивільному процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у статті 129 Конституції України.
Застосовуючи принцип диспозитивності, закріплений у статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Отже, саме сторони, як особи, які на власний розсуд розпоряджаються своїми процесуальними правами щодо предмета спору, визначають докази, якими підтверджуються доводи позову та спростовуються заперечення відповідача проти позову, доводиться їх достатність та переконливість.
Неподання стороною належних і допустимих доказів на підтвердження позовних вимог/заперечень проти позову є підставою для вмотивованого висновку судів про недоведеність та необґрунтованість позиції сторони у справі, адже саме зазначені стороною обставини, а не висновки судів, у такому випадку ґрунтуються на припущеннях. Сторона має довести належними та допустимими доказами свою правову позицію у справі.
Суд зобов`язаний здійснювати правосуддя на засадах рівності учасників цивільного процесу перед законом і судом незалежно від будь-яких ознак.
Так, заперечуючи щодо позовних вимог, представник відповідача вказувала, що ОСОБА_1 не укладала жодних договорів про утримання будинку та прибудинкової території із ОСББ «СофіяС», а також, що сторона відповідача не погоджується із розподілом коштів ОСББ «СофіяС».
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 63,2 кв.м., житловою площею 37,9 кв.м.
Згідно ст.360 ЦК Україниспіввласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами та зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку (ч.6 ст.13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до ст.9Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Поряд з цим, відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказана правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15.
Суд зауважує, що ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_2 і, у свою чергу, співвласником будинку, в якому створено ОСББ «СофіяС», зобов`язана брати участь у витратах на утримання будинку, та прибудинкової території, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів. При цьому, відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі, а тому суд відхиляє заперечення сторони позивача з даного приводу.
Відповідачем не надано суду жодного доказу, який свідчить про неналежне надання йому ОСББ «СофіяС»послуг з утримання будинку та прибудинкової території, перелік яких зазначений у ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а також її звернення до ОСББ «СофіяС»з претензіями щодо неналежного надання таких послуг.
Щодо не згоди сторони відповідача із розподілом коштів ОСББ «СофіяС» та доводів щодо фальсифікації протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку С. Стадникової, 20 від 06.04.2016 , то суд такі до уваги не бере та звертає увагу, що предметом спору у даній справі є стягнення боргу за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, натомість раціональність розподілу коштів ОСББ «СофіяС» та дійсність протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 від 06.04.2016 не є предметом розгляду у даній справі.
Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України, зобов`язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Таке визначення розкриває сутність зобов`язання як правового зв`язку між двома суб`єктами (сторонами), відповідно до якого на одну сторону покладено обов`язок вчинити певну дію (певні дії) чи утриматись від її (їх) здійснення; іншій стороні зобов`язання надано право, що кореспондує обов`язку першої. Обов`язками боржника та правами кредитора вичерпується зміст зобов`язання (ст.510 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ч. 1 ст. 527 ЦК України, боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Згідно ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг на боржника покладається відповідальність, передбачена частиною другою ст. 625 ЦК України. (правова позиція Верховного Суду України у справі № 6-2023цс15 від 16.12.2015).
З огляду на викладене, правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги позивача вимагати сплату грошей за надані послуги.
Факт надання ОСББ «СофіяС» послуг з утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_3 підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Водночас, як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідач ОСОБА_1 у період з серпня 2016 року по лютий 2024 року не у повному обсязі сплачує обов`язкові платежі з утримання загального і неподільного майна та прибудинкової території, внаслідок чого у неї утворилася заборгованість.
Так, згідно квитанцій ОСББ «СофіяС» виставлених ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_15 та архіву нарахувань ОСББ «СофіяС» за адресою: АДРЕСА_15 заборгованість відповідача ОСОБА_1 за послуги з утримання будинку та прибудинкової території станом на 29.02.2024 становить 13383,20 грн.
Беручи до уваги відомості щодо площі квартири АДРЕСА_2 , яка становить 63,2 кв.м. та встановлені протоколами загальних зборів розміри внесків з управління будинком у певний період для 1 кв.м, здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку заборгованості у вказаний в позові період, судом встановлено, що заборгованість відповідача з утримання будинку та прибудинкової території станом на 01.04.2024 дійсно становить 13383,20 грн.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що позивачем ОСББ «СофіяС» доведено наявність у відповідача ОСОБА_1 заборгованості за отримані нею послуги з утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_3 , яка станом на 01.04.2024 становить 13383,20 грн, у зв`язку з чим така заборгованість підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення" (справа «Серявін та інші проти України» рішення ЄСПЛ від 10 лютого 2010 року).
На підставі вищевикладеного, суд розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, вважає, що позов ОСББ «СофіяС» підлягає до задоволення, шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСББ «СофіяС» заборгованості з оплати внесків на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території станом на 01.04.2024 в сумі 13383,20 грн.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.
У позовній заяві позивач просить суд стягнути понесені судові витрати, які складаються із судового збору у розмірі 3028 грн та витрат на правову допомогу у розмірі 6 000 грн.
28.11.2024 судом зареєстровано заяву подану представником позивача ОСББ «СофіяС» - адвокатом Яворським А.В., у якій останній просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь ОСББ «СофіяС» витрати на правничу допомогу в розмірі 6000грн.
Так, відповідно до вимог ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Встановлено, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката встановлюється судом на підставі детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Докази на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента у судовому процесі, сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження та ін.); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.
Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон) визначено, що договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 статті 30 Закону, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Виходячи зі змісту положень частини третьої статті 27 Закону до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Положеннями 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який полягає у визначенні за суб`єктом цивільного права можливості укладати договір або утримуватися від його укладання, а також визначати його зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої з контрагентом домовленості.
Так, договірні відносини між адвокатським об`єднанням «ВЕРУМ ПРО» та ОСББ «СофіяС» підтверджені Договором про надання правничої (правової) допомоги та на представництво від 19.02.2024.
Як вбачається з Договору про надання правничої (правової) допомоги та на представництво від 19.02.2024, укладеного між Адвокатським об`єднанням «ВЕРУМ ПРО» в особі голови Яворського А.В. та Клієнтом ОСББ «СофіяС», Клієнт доручає, а Адвокатське об`єднання бере на себе обов`язок надати професійну правничу допомогу, в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором.
Відповідно до п. 1.5 Договору, для надання правничої допомоги Клієнту, Адвокатське об`єднання призначає адвокатів з складу адвокатського об`єднання, а саме: адвокатів-партнерів Александрова Віктора Валерійовича, ОСОБА_20 та Яворського Андрія Васильовича, а також запрошеного по договору адвоката, кожен з яких діє незалежно один від одного.
За умовами п.п. 4.1, 4.2, 4.3 Договору, за надання правової (правничої) допомоги Клієнт зобов`язується виплатити Адвокатському об`єднанню гонорар за домовленістю, згідно з обсягом наданих послуг, відповідно до підписаних сторонами актів прийому-передачі наданої правової допомоги, незалежно від гіпотетичного досягнутого результату у кожній конкретній справі. Розмір гонорару у кожній конкретній справі визначається Сторонами у Додатках до даного Договору, які є його невід`ємною частиною. При цьому враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвокатів адвокатського об`єднання залучених до виконання захисту (представництва) Клієнта та інші істотні обставини. Гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатами Адвокатського об`єднання час. Оплата за даним договором здійснюється не пізніше 3-х днів з моменту отримання Клієнтом рахунку від Адвокатського об`єднання шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок Адвокатського об`єднання, зазначеного в виставленому рахунку.
Додатковою угодою № 1 від 19.02.2024 до Договору про надання правничої (правової) допомоги та на представництво від 19.02.2024, сторони погодили, що розмір гонорару за надану професійну правничу допомогу Сторони визначають у фіксованій сумі, який в суді першої інстанції по справі за позовом про сплату боргу за утримання будинку та прибудинкової території становить 6 000 грн.
Також, Додатковою угодою № 2 від 22.11.2024 до Договору про надання правничої (правової) допомоги та на представництво від 19.02.2024, сторони погодили, що розмір гонорару за надану професійну правничу допомогу Сторони визначають у фіксованій сумі, який в суді першої інстанції по справі за позовом про сплату боргу за утримання будинку та прибудинкової території становить 6 000 грн. Оплата виконаних робіт і наданих послуг здійснюється на підставі Актів прийому передачі наданої правничої допомоги, які по мірі виконання оформляються сторонами та є невід`ємними додатками до цього договору. Про надання правничої допомоги сторони складають та підписують акт про надання правничої допомоги, в якому вказується вид правничої допомоги та сума гонорару Адвокатського об`єднання, яка підлягає сплаті. Клієнт оплачує надану правничу допомогу, а також відшкодовує здійснені Адвокатським об`єднанням витрати протягом шести місяців з моменту підписання акту прийому-передачі наданих правничої допомоги.
Як вбачається з акту приймання передачі наданої правничої допомоги від 22.11.2024, Адвокати Адвокатського об`єднання «ВЕРУМ ПРО» передали, а Клієнт ОСББ «СофіяС» прийняв правничу допомогу в суді першої інстанції, а саме: надання консультацій клієнту; здобуття і подання доказів; пошук, аналіз і підбір норм законодавства та судової практики щодо сплати боргу за утримання будинку та прибудинкової території; вивчення та аналіз доказів, узгодження правової позиції із клієнтом; складення і подання позовної заяви; складення і подача заяв та клопотань з процесуальних питань; підготовка до участі в судових засіданнях / Участь в судових засіданнях, вартість виконаний роботи становить 6000 грн (фіксований розмір гонорару).
Таким чином позивачем надано докази на понесення витрат за надання правничої допомоги у розмірі 6 000 грн.
При визначенні суми відшкодування витрат суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Вказаний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц (провадження №14-382цс-19).
Разом з тим, суд вважає, що необґрунтованими та неспівмірними є витрати на правничу допомогу наведені в акті приймання передачі наданої правничої допомоги від 22.11.2024, оскільки вказані витрати не відповідають критерію реальності таких витрат, розумності їхнього розміру. Крім цього, зважаючи на складність справи, обсяг наданої правової допомоги, суд вважає, що вони не вимагали від адвоката значних зусиль та часу.
З врахування наведеного та вимог ч. 4 ст. 137 ЦПК України, враховуючи складність справи та обсяг виконаних робіт, беручи до уваги заперечення представника відповідача, дотримуючись принципів співмірності та розумності судових витрат, суд вважає, що обґрунтованим є розмір витрат на професійну правничу допомогу в сумі 3000 грн, який підлягає стягненню з відповідача в користь позивача.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3028 грн.
На підставі наведеного та керуючись статтями 4, 12, 76, 77, 78, 80, 81, 141, 247, 258, 259, 264, 265, 280, 282, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС» в інтересах якого діє адвокат Яворський Андрій Васильович до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 про стягнення боргу за утримання будинку та прибудинкової території, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС» заборгованість зоплати внесківна утриманнябагатоквартирного будинкута прибудинковоїтериторії станомна 01.04.2024в сумі13383(тринадцятьтисяч триставісімдесят три)гривні 20 (двадцять) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС» 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень судового збору та 3000 (три тисячі) гривень витрат на правничу допомогу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складене 17.12.2024.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СофіяС», код ЄДРПОУ 40470919, адреса місця знаходження: вул. С. Стадникової, 20 м. Тернопіль, 46008.
Представник позивача: адвокат Яворський Андрій Васильович, РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця праці: вул. Кн. Острозького, 15/2 м. Тернопіль, 46006.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації проживання: АДРЕСА_18 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , РНОКПП адреса місця реєстрації проживання: АДРЕСА_18 .
Головуючий суддяН. Р. Кунець
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123815829 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Кунець Н. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні