ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.12.2024р. Справа № 904/4240/24
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Канта», м. Київ
До: Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-конструкторське підприємство «Лідер», м. Дніпро
Про: стягнення 22 705,18 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
ТОВ «ТК «Канта» (позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ТОВ «ВКП «Лідер» (відповідач) про стягнення 22 705,18 грн. попередньої оплати за товар , який не був поставлений .
Ухвалою суду від 04.10.24р. відкрито провадження у справі № 904/4240/24, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
ТОВ «ВКП «Лідер» (відповідач) проти задоволення позовних вимог заперечує та вказує на те, що сторонами у спрощений спосіб укладено договір поставки товару. Відповідачем виставлено позивачу рахунок - фактуру №2308241 від 23.08.24р. на оплату труб сталевих безшовних на загальну суму 20 410,18грн., який в повному обсязі оплачений ТОВ «ТК «Канта». Стверджує, що ним здійснено поставку товару за вказаною позивачем адресою, а саме: м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, буд.151М, що підтверджується товарно-транспортною накладною №005033341 від 30.08.24р. перевізника ТОВ ТК «САТ».
Ухвалою суду від 21.11.24р. запропоновано ТОВ «ТК «Канта» надати письмові пояснення щодо обставин справи , викладених у відзиві на позовну заяву.
ТОВ «ТК «Канта» (позивач) у письмових поясненнях вказано про те, що ТОВ «ВКП «Лідер» не здійснювалась поставка товару, що і стало підставою для звернення до постачальника з листом про повернення сплачених грошових кошті. Позивач вважає, що посилання відповідача як на доказ поставки товару на товарно-транспортну накладну №005033341 від 30.08.24р. перевізника ТОВ «ТК «САТ» є безпідставним , оскільки відправником у накладній зазначено ТОВ «ТК «Канта», а отримувачем - Фізична особа Різник Іван (а не ТОВ «ТК «Канта»), також у цій ТТН відсутній підпис особи, яка отримала товар.
10.12.24р. ТОВ «ВКП «Лідер» подано до суду клопотання про витребування доказів у ТОВ «ТК «САТ» .
Відповідно до приписів ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч. 3 ст.80 ГПК України, відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Враховуючи те, що відзив на позовну заяву подано до суду 21.10.24р., слід дійти висновку про пропуск строку для подання клопотання про витребування доказів. За змістом поданого клопотання відповідачем не обґрунтовано неможливість його подання у встановлений строк, що виключає підстави для його задоволення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вказують учасники справи, між ТОВ «ВКП «Лідер» (постачальник) та ТОВ «ТК «Канта» (покупець) було досягнуто домовленість про поставку товару. На виконання зазначених домовленостей відповідач виставив позивачеві рахунок на оплату №2308241 від 23.08.24р., яким визначив кількість, найменування та ціну товару ( що мав бути поставлений) на загальну суму 20 410,18грн. Вказаний вище рахунок оплачено ТОВ «ТК «Канта» на підставі платіжних доручень №7279 від 27.08.24р. - на суму 20 410,18грн. та №7305 від 02.09.24р. - на суму 2 295,00грн.
За твердженнями позивача відповідач отримавши грошові кошти, поставку товару на суму 22 705,18грн. на адресу ТОВ «ТК «Канта» не здійснив, що і стало причиною для звернення з цим позовом про повернення попередньої оплати в порядку ст. 693 ЦК України.
Статтею 205 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
Надані до справи докази, зокрема, виписаний відповідачем рахунок та платіжні доручення про його оплату з боку позивача, свідчать про укладання між сторонами договору поставки товару в спрощений спосіб (ст. 181 Господарського кодексу України).
Відповідно до вимог ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Належних доказів здійснення поставки товару, погодженого в рахунку №2308241 від 23.08.24р. на адресу позивача ТОВ «ВКП «Лідер» не додано.
Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 693 ЦК України, положення якої застосовуються до договору поставки в силу приписів ч. 2 ст. 712 ЦК України, договором може бути встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата).
За приписами ст. 663 ЦК України, продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Укладений сторонами договір поставки, не містить умов щодо строку передачі товару, а отже, в силу приписів ч. 2 ст. 530 ЦК України, такий обов`язок мав бути виконаний відповідачем протягом семи днів від дня пред`явлення відповідної вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із вимогою №1009/24-1 від 10.09.24р. про поставку товару протягом 3 днів з дня її отримання . Але ця вимога залишена відповідачем без виконання.
Частиною 2 ст. 693 ЦК України передбачено, що якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Заперечуючи заявлені позивачем позовні вимоги, відповідач вказує на те, що ним здійснено поставку товару за вказаною позивачем адресою, а саме: м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, буд.151М, що підтверджується товарно-транспортною накладною №005033341 від 30.08.24р. перевізника ТОВ ТК «САТ».
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис» (852-15), або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення (п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку).
Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів (п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку).
Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи) (п.2.2. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку).
Первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (п. 2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку).
Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг (п. 2.5. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку).
За своєю правовою природою надані відповідачем видаткова накладна №3008241 від 30.08.24р. та накладна на вантаж відправника №005033341 від 30.08.24р. відносяться до первинних документів, які мали б підтверджувати факти здійснення підприємницької діяльності, містити відомості про господарську операцію та підтверджувати її здійснення.
Однак, ці видаткова накладна та накладна на вантаж відправника не містять всі обов`язкові реквізити, передбачені вищенаведеними нормативними документами ; так видаткова накладна не містить посади і прізвища особи, відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення з боку ТОВ «ТК «Канта», особистого чи електронного підпис або інших даних, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції з боку покупця. Накладна на вантаж відправника №005033341 від 30.08.24р. взагалі не містить відомостей про ТОВ «ВКП «Лідер», як учасника господарської операції. Враховуючи вищевикладене , ці документи не можуть вважатися належними доказами поставки відповідачем оплаченого позивачем товару; а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247, 252 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-конструкторське підприємство «Лідер» (49000, м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 151-Ш, код ЄДРПОУ 32887574) на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Канта» (01042, м. Київ, вул .А.Філатова, буд. 1/22, оф. 9, код ЄДРПОУ 42877515): 22 705,18грн. передплати та 3 028,00грн. витрат зі сплати судового збору. Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України рішення складено та підписано без його проголошення 17.12.24р.
Суддя Васильєв О.Ю.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123817371 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні