Рішення
від 04.12.2024 по справі 916/1345/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/1345/23

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Босової Ю.С.

За участю представників сторін:

Від позивача: Шевченко І.В. на підставі ордеру;

Від відповідача: не з`явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом приватного підприємства «ЕКОФРЕШ» до GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI про стягнення 469 416,45 доларів США,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «ЕКОФРЕШ» (далі по тексту ПП «ЕКОФРЕШ») звернулось до господарського суду із позовною заявою до GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI (Green Canyon Hububat Urunleri Ticaret Limited Sirketi) про стягнення 469 416,45 доларів США. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов`язань, прийнятих на себе за умовами контракту №04 від 04.10.2021, в частині оплати вартості поставленого позивачем товару.

Ухвалою від 05.04.2023 судом було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1345/23, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.09.2023 об 11:30 год., призначено резервну дату на 25.10.2023 об 11:30 год., провадження у справі зупинено до надходження від компетентного органу Республіки Туреччина відповіді на судове доручення.

05.06.2023 судом було направлено на адресу уповноваженого органу Республіки Туреччина судове доручення про вручення відповідачу ухвали суду від 05.04.2023 по даній справі.

Ухвалою суду від 27.09.2023 провадження у даній справі було поновлено для проведення призначеного судом підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 25.10.2023 підготовче засідання по даній справі було відкладено на 22.04.2024 о 12:00 год., призначено резервну дату підготовчого засідання на 22.05.2024 о 12:00 год., провадження у справі зупинено до надходження від компетентного органу Республіки Туреччина відповіді на судове доручення.

23.11.2023 судом було направлено на адресу уповноваженого органу Республіки Туреччина судове доручення про вручення відповідачу ухвали суду від 25.10.2023 по даній справі.

У підготовчому засіданні 22.05.2024, яке було проведено за участю представника позивача, судом було оголошено ухвалу, занесену до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 04.11.2024 о 12:00 год., призначено резервну дату судового засідання на 04.12.2024 о 12:00 год.

Ухвалою від 27.05.2024 судом було повідомлено відповідача про призначення судових засідань для розгляду справи по суті, провадження у справі №916/1345/23 зупинено до надходження від компетентного органу Республіки Туреччина відповіді на судове доручення.

03.07.2024 судом було направлено на адресу уповноваженого органу Республіки Туреччина судове доручення про вручення відповідачу ухвали суду від 27.05.2024 по даній справі.

15.07.2024 до суду надійшли документи, складені уповноваженим органом Республіки Туреччина, за результатами виконання судового доручення, направленого у межах даної справи.

Ухвалою від 04.11.2024 судом було поновлено провадження з метою проведення судових засідань для розгляду справи по суті.

11.11.2024 до суду від представника GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI адвоката Мехмет Араз надійшла заява щодо справи, по тексту якої вказано про відсутність заборгованості відповідача перед позивачем а також про намагання позивача стягнути заборгованість вдруге. Заявник стверджує, що на прохання керівника ПП «ЕКОФРЕШ» між відповідачем та AGRO SUNRISE було укладено контракт №06 від 03.09.2021 з метою погашення заборгованості за контрактом №04 від 04.10.2021 шляхом перерахування коштів на рахунок компанії AGRO SUNRISE, яка фактично належить керівнику ПП «ЕКОФРЕШ», який планує переїхати до м. Лондон.

До заяви, поданої адвокатом Мехмет Араз в інтересах GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI було додано, зокрема, довіреність, яка не була перекладена на українську мову, та посвідчення адвоката.

22.11.2024 до суду від ПП «ЕКОФРЕШ» надійшли заперечення щодо поданої GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI заяви, по тексту яких позивач посилається на пропуск відповідачем процесуальних строків для подання вказаної заяви, у зв`язку з чим, просить залишити її без розгляду. Разом з тим, позивач вказує про відсутність доказів заміни кредитора за контрактом №04 від 04.10.2021. ПП «ЕКОФРЕШ» також зазначає про необґрунтованість доводів відповідача про перерахування коштів на рахунок AGRO SUNRISE на прохання позивача у зв`язку з війною в Україні та припиненням торгівлі, оскільки надані відповідачем документи про перерахування грошових коштів на користь AGRO SUNRISE складені у 2021 році, тобто до початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Підстави для врахування наданих відповідачем актів звірки, за переконанням позивача, відсутні, оскільки з наданих відповідачем документів неможливо встановити реквізити контрактів, будь-які посилання на митні декларації, інвойси чи інші документи, що підтверджують поставку; дані про юридичних осіб, від імені яких підписані акти, також встановити неможливо.

Вирішуючи питання про можливість врахування заяви GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI, підписаної від імені відповідача адвокатом Мехмет Араз, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту ГПК України) судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно зі ст. 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1, ч. 7 ст. 165 ГПК України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.

Частинами 1, 3 ст. 56 ГПК України визначено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 58 ГПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу. Органи та інших осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, представляють у суді їх посадові особи, крім випадків, коли такі органи та особи є стороною чи третьою особою у справі.

Частинами 1, 4 ст. 60 ГПК України передбачено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Отже, інтереси GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI у межах даної справи, яка не є малозначною з огляду на ціну позову, може представляти керівник, член виконавчого органу, інша особа, уповноважена діяти від імені відповідача відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи) або адвокат.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат іноземної держави здійснює адвокатську діяльність на території України відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат іноземної держави може здійснювати адвокатську діяльність в Україні з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Адвокат іноземної держави, який має намір здійснювати адвокатську діяльність на території України, звертається до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем свого проживання чи перебування в Україні із заявою про його включення до Єдиного реєстру адвокатів України. До заяви додаються документи, що підтверджують право такого адвоката на заняття адвокатською діяльністю у відповідній іноземній державі. Перелік таких документів затверджується Радою адвокатів України.

Враховуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку, що для набуття права здійснювати адвокатську діяльність на території України, що, в тому числі, включає можливість представляти інтереси сторін у судовому процесі, адвокат Мехмет Араз має бути включений до Єдиного реєстру адвокатів України.

При цьому, судом враховано, що можливість для адвокатів з Республіки Туреччина представляти інтереси клієнтів без включення адвокатів до Єдиного реєстру адвокатів України Угодою між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах від 23.11.2000 не передбачена.

З викладених обставин, господарський суд доходить висновку про відсутність підстав для врахування заяви GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI, підписаної адвокатом Мехмет Араз, у зв`язку з відсутністю доказів включення адвоката до Єдиного реєстру адвокатів України.

Господарський суд також зазначає, що судочинство в судах України здійснюється українською мовою, а, отже, довіреність на представництво інтересів відповідача мала бути перекладена з турецької мови на українську, чого зроблено не було, що виключає можливість перевірки судом наявності у представника повноважень подавати будь-які заяви до господарського суду від імені GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI.

Відсутність перекладу довіреності на українську мову виключає також можливість оцінки судом питання наявності або відсутності підстав для проставлення на довіреності апостилю відповідно до вимог Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05.10.1961, у випадку нотаріального засвідчення підпису.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.

04.10.2021 між ПП «ЕКОФРЕШ» (Продавець) та GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI (Покупець) було укладено контракт №04, відповідно до п. п. 1.1, 1.2 якого Продавець продає, а Покупець купує сільськогосподарську продукцію, держава походження - Україна (далі товар). Найменування товару, його кількість, ціна і тип навантаження вказуються в рахунку та пакувальному листі на кожну партію товару, що відвантажується, і є невід`ємною частиною даного договору. Найменування товару, його кількість, якісні показники та ціна вказуються в інвойсі на кожну партію товару, що відвантажується.

Згідно з п. п. 2.1, 2.2 контракту №04 від 04.10.2021 ціна на товар вказується в рахунку на кожну партію товару, що відвантажується, в доларах США за кожну метричну тонну на умовах: при відвантаженні товару морським транспортом FCA - порт Одеса/Чорноморськ, Україна (Інкотермс 2000); при відвантаженні товару наземним транспортом DAT - Одеса, Україна (Інкотермс 2000). Загальна сума Контракту становить 600 000,00 (шістсот тисяч) доларів США.

Відповідно до п. п. 3.2, 3.3 контракту №04 від 04.10.2021 постачання всієї кількості товару здійснюється до 31.12.2022. Після завантаження товару на транспортний засіб відповідальність за товар переходить до Покупця.

Покупець зобов`язується зробити оплату у вигляді передоплати та/або подальшої повної оплати в доларах США або в євро за курсом на день оплати прямим банківським переказом на банківський рахунок Продавця, зазначений у п. 11 контракту в день відвантаження товару Продавцю (п. 4.1 контракту №04 від 04.10.2021).

За змістом п. п. 8.1, 8.2 контракту №04 від 04.10.2021 в разі виникнення між сторонами спорів та розбіжностей за цим контрактом або у зв`язку з ним, сторони зроблять все необхідне для врегулювання зазначених спорів та розбіжностей шляхом переговорів та взаємних консультацій. У разі, якщо сторони не дійшли згоди всі суперечки вирішуються на підставі Статуту Арбітражного суду Міжнародної Торгово-промислової палати, Київ, Україна.

15.11.2021 між ПП «ЕКОФРЕШ» та GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI було укладено додаткову угоду №1 до контракту №04 від 04.10.2021, відповідно до умов якої сторони дійшли згоди викласти п. 8.2 контракту у новій редакції, відповідно до якої спори між сторонами вирішуються шляхом переговорів. В разі недосягнення згоди зацікавлена сторона передає спір на розгляд Господарського суду Одеської області. Сторони погодили, що розгляд справи судом здійснюватиметься у відповідності до норм Господарського процесуального кодексу України. При виконанні контракту та врегулюванні розбіжностей, що випливають із нього, сторони керуються чинним законодавством України.

На виконання зобов`язань, прийнятих на себе за контрактом №04 від 04.10.2021, ПП «ЕКОФРЕШ» поставило на користь GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI товар на загальну суму 1 252 231,50 доларів США, що підтверджується наступними наявними в матеріалах справи електронними митними деклараціями: № UA500130/2021/212311 від 14.10.2021 на суму 60 287,50 доларів США, № UA500130/2021/213138 від 23.10.2021 на суму 47 320,00 доларів США, № UA500130/2021/213902 від 30.10.2021 на суму 70 798,00 доларів США, № UA500130/2021/216519 від 23.11.2021 на суму 78 540,00 доларів США, № UA500040/2021/206144 від 25.11.2021 на суму 68 629,50 доларів США, № UA500040/2021/206259 від 29.11.2021 на суму 46 494,00 доларів США, № UA500040/2021/206472 від 03.12.2021 на суму 12 087,50 доларів США, № UA500040/2021/206769 від 10.12.2021 на суму 57 762,00 доларів США, № UA500040/2021/206882 від 13.12.2021 на суму 51 168,00 доларів США, № UA500130/2021/218988 від 15.12.2021 на суму 23 989,00 доларів США, № UA500040/2021/207257 від 20.12.2021 на суму 35 175,00 доларів США, № UA500040/2021/207253 від 20.12.2021 на суму 50 935,50 доларів США, № UA500040/2021/207757 від 29.12.2021 на суму 92 929,20 доларів США, № UA500040/2021/207824 від 29.12.2021 на суму 11 674,80 доларів США, № UA500040/2021/207758 від 29.12.2021 на суму 17 517,50 доларів США, № UA500500/2022/002714 від 26.02.2022 на суму 11 000,00 доларів США, № UA500080/2022/001042 від 28.01.2022 на суму 10 920,00 доларів США, № UA500080/2022/001163 від 31.01.2022 на суму 11 500,00 доларів США, № UA500080/2022/001167 від 31.01.2022 на суму 11 500,00 доларів США, № UA500080/2022/001145 від 31.01.2022 на суму 21 850,00 доларів США, № UA500080/2022/001148 від 31.03.2022 на суму 21 850,00 доларів США, № UA500080/2022/001172 від 01.02.2022 на суму 21 850,00 доларів США, № UA500130/2022/004084 від 06.02.2022 на суму 20 925,00 доларів США, № UA500080/2022/001455 від 07.02.2022 на суму 10 920,00 доларів США, № UA500040/2022/001542 від 08.02.2022 на суму 131 500,00 доларів США, № UA500110/2022/004268 від 08.04.2022 на суму 57 860,00 доларів США, № UA500110/2022/004269 від 08.04.2022 на суму 57 860,00 доларів США, № UA500110/2022/005876 від 01.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/005881 від 01.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/005883 від 01.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/005884 від 01.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/005885 від 01.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/005888 від 01.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/005887 від 01.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006207 від 18.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006208 від 18.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006227 від 20.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006226 від 20.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006240 від 20.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006267 від 21.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006303 від 22.01.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006377 від 28.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006378 від 28.07.2022 на суму 4 400,00 доларів США, № UA500110/2022/006404 від 30.07.2022 на суму 8 800,00 доларів США, № UA500110/2022/006405 від 30.07.2022 на суму 1 300,00 доларів США, № UA500110/2022/006405 від 30.07.2022 на суму 11 700,00 доларів США, № UA500110/2022/006721 від 21.08.2022 на суму 16 500,00 доларів США, № UA500110/2022/006722 від 21.08.2022 на суму 16 500,00 доларів США, № UA500110/2022/006992 від 10.09.2022 на суму 5 064,00 доларів США, № UA500110/2022/006992 від 10.09.2022 на суму 7 125,00 доларів США.

При цьому, з метою оплати відповідачем поставленого товару ПП «ЕКОФРЕШ» на виконання зобов`язань за контрактом №04 від 04.10.2021 було виставлено інвойси на оплату товару, які також наявні в матеріалах справи.

В свою чергу, GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI в рахунок виконання грошових зобов`язань за контрактом №04 від 04.10.2021 було частково сплачено вартість поставленого позивачем товару на загальну суму 782 815,05 доларів США, що підтверджується наявними в матеріалах справи виписками по банківському рахунку позивача та платіжними дорученнями (том 2, а/с 67-80).

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 №959-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями) зовнішньоекономічною діяльністю є діяльність суб`єктів господарської діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами. Зовнішньоекономічний договір (контракт) - матеріально оформлена угода двох або більше суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов`язків у зовнішньоекономічній діяльності. Іноземними суб`єктами господарської діяльності є суб`єкти господарської діяльності, що мають постійне місцезнаходження або постійне місце проживання за межами України.

В силу положень ст. 3 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні є зокрема юридичні особи, зареєстровані як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України (підприємства, організації та об`єднання всіх видів, включаючи акціонерні та інші види господарських товариств, асоціації, спілки, концерни, консорціуми, торговельні доми, посередницькі та консультаційні фірми, кооперативи, кредитно-фінансові установи, міжнародні об`єднання, організації та інші), в тому числі юридичні особи, майно та/або капітал яких є повністю у власності іноземних суб`єктів господарської діяльності.

Приписами ч. 1 ст. 5 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначено, що усі суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форми власності та інших ознак мають рівне право здійснювати будь-які види зовнішньоекономічної діяльності та дії щодо її провадження, у тому числі будь-які валютні операції та розрахунки в іноземній валюті з іноземними суб`єктами господарської діяльності, що прямо не заборонені або не обмежені законодавством, у тому числі заходами захисту, запровадженими Національним банком України відповідно до Закону України "Про валюту і валютні операції".

Згідно зі ст. 6 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність суб`єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб`єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. Суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), крім тих, які прямо та у виключній формі заборонені законами України.

Приймаючи до уваги наведені положення чинного законодавства, а також суб`єктний склад контракту №04 від 04.10.2021, зміст зобов`язань, які виникли на підставі вказаного договору, господарський суд доходить висновку, що між позивачем та відповідачем було укладено зовнішньоекономічний договір з метою здійснення зовнішньоекономічної діяльності. При дослідженні питання можливості застосування до даного договору права України, суд вважає за необхідне звернутись до положень Закону України «Про міжнародне приватне право».

Так, в силу положень ст. 1 Закону України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 № 2709-IV (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту Закон України «Про міжнародне приватне право») для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: приватноправові відносини - відносини, які ґрунтуються на засадах юридичної рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності, суб`єктами яких є фізичні та юридичні особи; іноземний елемент - ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній або кількох з таких форм: хоча б один учасник правовідносин є громадянином України, який проживає за межами України, іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою; об`єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави; юридичний факт, який створює, змінює або припиняє правовідносини, мав чи має місце на території іноземної держави; колізійна норма - норма, що визначає право якої держави підлягає застосуванню до правовідносин з іноземним елементом.

Виходячи з положень ст. ст. 4, 5 Закону України «Про міжнародне приватне право» право, що підлягає застосуванню до приватноправових відносин з іноземним елементом, визначається згідно з колізійними нормами та іншими положеннями колізійного права цього Закону, інших законів, міжнародних договорів України. У випадках, передбачених законом, учасники (учасник) правовідносин можуть самостійно здійснювати вибір права, що підлягає застосуванню до змісту правових відносин. Вибір права згідно з частиною першою цієї статті має бути явно вираженим або прямо випливати з дій сторін правочину, умов правочину чи обставин справи, які розглядаються в їх сукупності, якщо інше не передбачено законом.

Положеннями ст. 32 Закону України «Про міжнародне приватне право» передбачено, що зміст правочину може регулюватися правом, яке обрано сторонами, якщо інше не передбачено законом. У разі відсутності вибору права до змісту правочину застосовується право, яке має найбільш тісний зв`язок із правочином. Якщо інше не передбачено або не випливає з умов, суті правочину або сукупності обставин справи, то правочин більш тісно пов`язаний з правом держави, у якій сторона, що повинна здійснити виконання, яке має вирішальне значення для змісту правочину, має своє місце проживання або місцезнаходження.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону України «Про міжнародне приватне право» підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у випадку якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

Оскільки умовами укладеної між сторонами по справі додаткової угоди №1 від 15.11.2021 до контракту №04 від 04.10.2021 передбачено, що в разі недосягнення згоди зацікавлена сторона передає спір на розгляд Господарського суду Одеської області, при виконанні контракту та врегулюванні розбіжностей, що випливають із нього, сторони керуються чинним законодавством України, суд доходить висновку про правомірність застосування до правовідносин сторін матеріального права України.

В силу положень ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі по тексту ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст. ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ч.1 ст. 179 Господарського кодексу України (далі по тексту ГК України) майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до положень ст. ст. 662, 664 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства. Обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

Положеннями ст. 530 ЦК України встановлено наступне: якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що ПП «ЕКОФРЕШ» на виконання зобов`язань, прийнятих на себе за контрактом №04 від 04.10.2021, поставило на користь GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI товар на загальну суму 1252231,50 доларів США, що підтверджується наявними в матеріалах справи електронними митними деклараціями.

Проте, в порушення наведених норм закону та умов контракту №04 від 04.10.2021 відповідачем не було у повному обсязі сплачено вартості поставленого позивачем товару, що підтверджується наявними в матеріалах справи виписками по банківському рахунку позивача та платіжними дорученнями на загальну суму 782 815,05 доларів США.

З викладених обставин господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених ПП «ЕКОФРЕШ» позовних вимог шляхом присудження до стягнення з GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI суми основного боргу у розмірі 469 416,45 доларів США (1252231,50 доларів США - 782815,05 доларів США = 469 416,45 доларів США), яка є різницею між вартістю поставленого товару та сумою здійснених відповідачем оплат.

Подані до суду від імені GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI документи судом не враховуються з підстав відсутності доказів на підтвердження наявності у представника повноважень діяти від імені відповідача, про що судом було зазначено по тексту рішення вище.

При цьому, суд не може не звернути увагу GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI, що надані документи були складені у 2021 році, тобто до початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну у 2022 році.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст.86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених ПП «ЕКОФРЕШ» позовних вимог шляхом присудження до стягнення з GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI (Green Canyon Hububat Urunleri Ticaret Limited Sirketi) суми основного боргу у розмірі 469 416,45 доларів США.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з GREEN CANYON HUBUBAT URUNLERI TICARET LIMITED SIRKETI /Sirinevler Mah. Meric SK Toyak is Merkezi №:11, IC Kapi № 135 Bahcelievler, Instanbul, Turkiye, 34188/ на користь приватного підприємства «ЕКОФРЕШ» /Україна, 74840, Херсонська область, Каховський район, село Роздольне, Комплекс будівель, буд. 6; ідентифікаційний код 33536682/ заборгованість у розмірі 469 416,45 доларів США /чотириста шістдесят дев`ять тисяч чотириста шістнадцять доларів США 45 центів/, судовий збір у розмірі 257 427,99 грн /двісті п`ятдесят сім тисяч чотириста двадцять сім грн 99 коп./.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 16 грудня 2024 р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123818385
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —916/1345/23

Рішення від 04.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 25.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 27.09.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 27.09.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 05.04.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні