ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
17.12.2024м. СумиСправа № 920/906/24
Господарський суд Сумської області у складі судді Джепи Ю.А., розглянувши матеріали справи № 920/906/24 в порядку загального позовного провадження
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 )
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю охоронної агенції «Альфа СБ» (40009, м. Суми, вул. Засумська, 20, код 35172369)
про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить суд зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю охоронну агенцію «Альфа СБ» повідомити ОСОБА_1 вартість частки станом на 08.11.2023, що підлягає виплаті їй як колишньому учаснику товариства, надати обґрунтований розрахунок вартості її частки та засвідчені копії документів, які були використані при такому розрахунку.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 19.07.2024 справу № 920/906/24 розподілено для розгляду судді Джепі Ю.А.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 24.07.2024 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №920/906/24 за правилами загального позовного провадження; призначити підготовче засідання на 17.09.2024, 10:00.
Підготовче засідання, призначене на 17.09.2024, 10:00, не відбулось у зв`язку з оголошенням на території Сумської області повітряної тривоги у зв`язку із збройною агресією російської федерації проти України.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 18.09.2024 постановлено призначити підготовче засідання у справі №920/906/24 на 17.10.2024, 12:45.
Підготовче засідання, призначене на 17.10.2024, 12:45 не відбулось у зв`язку із перебуванням судді Джепи Ю.А у відпустці у період з 16.10.2024 по 23.10.2024.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 24.10.2024 постановлено призначити підготовче засідання у справі №920/906/24 на 28.11.2024, 11:30.
У підготовчому засіданні 28.11.2024 приймали участь представники сторін.
Представником відповідача подано клопотання б/н б/д (вх. №5142 від 28.11.2024), в якому просить витребувати у ОСОБА_1 первинні бухгалтерські документи, електронні ключі до електронних регістрів, документи, печатки що належить ТОВ ОА «Альфа СБ».
Протокольною ухвалою від 28.11.2024 судом задоволено заяву представника відповідача про поновлення строку на подання відзиву (вх.№ 5141 від 28.11.2024) та долучено відзив до матеріалів справи (вх.№ 2586 від 28.11.2024), а також оголошено перерву до 12.12.2024, 12:30.
Водночас, підготовче засідання, призначене на 12.12.2024, 12:30, не відбулось у зв`язку з оголошенням на території Сумської області повітряної тривоги у зв`язку із збройною агресією російської федерації проти України.
Таким чином суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання на іншу дату, про що, відповідно до статей 120-121 ГПК України повідомляє учасників справи.
Щодо клопотання представника відповідача б/н б/д (вх. №5142 від 28.11.2024) про витребування доказів, суд зазначає наступне.
Представником позивача 12.12.2024 подано до суду заперечення на вказане вище клопотання представника відповідача (вх.№ 5360 від 12.12.2024) про витребування доказів, яке суд долучає до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Пунктом 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України визначено, що суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 3, 4 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Неможливість самостійно подати необхідні докази, є підставою для звернення до суду із клопотанням про витребування доказів в порядку статті 81 ГПК України.
Положеннями частин 1-3 статті 81 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Згідно ч. 7, 8, 9, 10 ст. 81 ГПК України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом. У разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників врегульовані Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
За приписами статті 39 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" виконавчий орган товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства. До компетенції виконавчого органу товариства належить вирішення всіх питань, пов`язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі утворення). Виконавчий орган товариства підзвітний загальним зборам учасників і наглядовій раді товариства (у разі утворення) та організовує виконання їхніх рішень. Виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є "директор", якщо статутом не передбачена інша назва.
Статтею 43 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" відповідальність за зберігання документів товариства покладається на виконавчий орган товариства та на головного бухгалтера (у разі призначення) - щодо документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Померлий ОСОБА_2 був єдиним учасником ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ», обіймав посаду директора ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» до моменту своєї смерті - 24.08.2022 та діяв на підставі Статуту Товариства.
Після вступу в спадщину ОСОБА_3 та отримання нею Свідоцтва про право на спадщину за законом від 18.07.2023, в порядку, передбаченому Статутом Товариства, ОСОБА_3 було обрано директором ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» згідно Протоколу Засідання позачергових Загальних зборів учасників ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» від 21.09.2023, тобто до неї перейшли всі права та обов`язки виконавчого органу Товариства після смерті попереднього директора - ОСОБА_2 .
Суд звертає увагу на той факт, що відповідно до свідоцтва 29.08.2022 ОСОБА_1 було призначено управителем лише корпоративними правами для управління ними, а не управителем майна відповідача.
Так, відповідно до ст. 61 Закону України "Про нотаріат" для охорони спадкового майна нотаріуси та посадові особи органів місцевого самоврядування провадять опис майна і передають його на зберігання спадкоємцям або іншим особам.
Якщо у складі спадщини є майно, що потребує управління, а також у разі подання позову кредиторами спадкодавця до прийняття спадщини спадкоємцями нотаріус призначає хранителя майна. У місцевості, де немає нотаріуса, посадова особа органу місцевого самоврядування призначає у цих випадках над спадковим майном опікуна.
Якщо у складі спадщини є корпоративні права для управління ними, нотаріус, а в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування призначає управителя спадщини з числа спадкоємців або виконавців заповіту, а в разі їх відсутності - укладає договір на управління спадщиною з іншою особою.
Хранителі, опікуни та інші особи, яким передано на зберігання спадкове майно, попереджаються про відповідальність за розтрату або приховування спадкового майна, а також про матеріальну відповідальність за заподіяні збитки.
При цьому відповідно до ст. 65 Закону України "Про нотаріат" охорона спадкового майна триває до прийняття спадщини всіма спадкоємцями, а якщо її не прийнято - до закінчення строку, встановленого цивільним законодавством України для прийняття спадщини.
Таким чином, відповідачем, всупереч положень ст. 81 ГПК України, не надано суду належних обгрунтувань, які конкретні докази витребовується, про обставини, які такі документи можуть підтвердити або аргументи, які вони можуть спростувати, а також про підстави, з яких випливає, що конкретні докази має наразі відповідна особа - ОСОБА_1 .
Відповідачем не надано відомостей, на підставі яких можна встановити, що документи відповідача перебувають в розпорядженні ОСОБА_1 та не зазначає підстави, яка б на даний час покладала на позивача обов`язок зберігати такі документи.
З огляду на вищезазначене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви представника відповідача б/н б/д (вх. №5142 від 28.11.2024) про витребування доказів.
Після закінчення судового засідання 28.11.2024 до суду також надійшла зустрічна позовна заява (вх. №5139, 3721 від 28.11.2024), в якій відповідач просить зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) передати ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» (ЄДРПОУ 35172369) в особі директора Луговської Анни Олександрівни по акту приймання-передавання: 1) оригінали документів, що підтверджують фінансово-господарську діяльність ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» (ЄДРПОУ 35172369), первинні документи бухгалтерського обліку; 2) оригінали фінансової та бухгалтерської звітності ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» (ЄДРПОУ 35172369); 3) оригінали установчих документів, оригінали реєстраційних документів, - оригінали протоколів загальних зборів ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» (ЄДРПОУ 35172369); 4) оригінали господарських договорів укладених від імені ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» (ЄДРПОУ 35172369) та додатків до них; 5) оригінали правовстановлюючих документів на рухоме та нерухоме майно (у тому числі витяги з державних реєстрів) ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» (ЄДРПОУ 35172369); 6) інші наявні документи та речі, які б стосувалися господарської діяльності ТОВ Охоронна Агенція «Альфа-СБ» (ЄДРПОУ 35172369) (код ЕДРПОУ: 13597258) (ділову переписку, журнали реєстрації, технічні паспорти, ключі, печатки). Також просить стягнути відшкодування витрат зі сплати судового збору та правової допомоги.
Керуючись статтями 120, 77, 181, 182, 197, 232-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю охоронної агенції «Альфа СБ» б/н б/д (вх. №5142 від 28.11.2024) про витребування доказів.
2. Призначити підготовче засідання у справі №920/906/24, а також розгляд питання про прийняття до розгляду зустрічного позову (вх.№ 5139, 3721 від 28.11.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю охоронної агенції «Альфа СБ» до Оніщенко Ксенії Сергіївни про зобов`язання вчинити дії на 28.01.2025, 12:30. Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, проспект Шевченка Тараса, 18/1, зал судового засідання № 2.
3. Представникам учасників справи мати належні повноваження та документ, що посвідчує особу.
4. Повідомити учасників справи про право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також про обов`язок повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання, зміну номерів телефонів і факсів, адреси електронної пошти або іншої аналогічної інформації.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 17.12.2024 та оскарженню не підлягає.
6. Надіслати копію ухвали учасникам справи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.
Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до частин шостої - сьомої статті 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки та особи, які провадять клірингову діяльність у значенні, наведеному в Законі України Про ринки капіталу та організовані товарні ринки, реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку. Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
СуддяЮ.А. Джепа
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123818726 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з правами на акції, частку у статутному капіталі |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Джепа Юлія Артурівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні