Справа № 359/7968/22
Провадження № 1-кп/359/181/2024
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2024 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
за участі:
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду з технічною та відео фіксацією, кримінальне провадження № 22021000000000387, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.11.2021, що надійшло до суду з обвинувальним актом за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердичів, Житомирської області, громадянина України, українця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ПП «Інтеравіакорп» (код ЄДРПОУ 40781452), одруженого, має на утримані неповнолітню дитину, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 333 КК України, за таких обставин.
Відповідно до протоколу Загальних зборів засновників від 10.08.2016 № 1: створено Приватне підприємство «Інтеравіакорп» (код ЄДРПОУ 40781452, далі - Підприємство); затверджено статутний фонд та розподілено частки учасників статутного фонду Підприємства наступним чином ОСОБА_4 750 000 гривень, що становить 100 % статутного фонду Підприємства; обрано юридичною адресою Підприємства: 03113, м. Київ, пров. Артилерійський, буд. 5/2; затверджено Статут Підприємства; призначено директором Підприємства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який приступив до виконання обов`язків директора з 31.08.2016 (Наказ ПП «Інтеравіакорп» від 29.08.2016 № 1-к).
Згідно з статтею 3.1 Статуту ПП «Інтеравіакорп», затвердженого Протоколом Загальних зборів засновників від 01.08.2016 № 1: Підприємство створене для здійснення господарської діяльності з метою досягнення соціально-економічних результатів, зокрема розвитку авіабудування та одержання прибутку.
Статтею 3.2 вказаного Статуту передбачено, що предметом діяльності підприємства, зокрема, є: розробка, проектування та виробництво авіаційної техніки, у тому числі літаків, електронного обладнання, авіоніки, виробів спеціального призначення та двигунів; проведення льотних випробувань дослідних зразків і установчих партій авіаційної техніки, літаків, їх обладнання засобів експлуатації та ремонту цієї техніки; проведення оцінки льотної придатності літальних апаратів; проведення демонстраційних польотів і авіаційних робіт, які виконуються у тому числі на території інших держав та провадження діяльності із забезпеченням цих робіт; розроблення, виробництво і реалізація навчально-тренувальних комплексів, зокрема тренажерів та засобів технічного обслуговування, контролю та діагностики авіаційної техніки; розроблення, виробництво, ремонт і реалізація наземного устаткування, контрольно-перевірочної апаратури, аеродромної техніки та іншого спеціального майна, необхідного для експлуатації і ремонту літаків, запасних частин і комплектувальних виробів; видача (продаж) ліцензій (на обслуговування, ремонт, модернізацію, виробництво деталей, вузлів, агрегатів, збирання літаків та їх частин); продаж продукції Підприємства. Організація та здійснення оптової та роздрібної торгівлі; експорт товарів, робіт, послуг, в т.ч. власного виробництва; експлуатація авіаційної техніки; здійснення освітньої діяльності. Надання послуг з первинної підготовки авіаційних спеціалістів за спеціальністю експлуатування повітряного транспорту (пілотів ВС). Перепідготовка пілотів з одного типу літаків на інший. Підготовка авіаційних спеціалістів про програмі GAR; зовнішньоекономічна діяльність; провадження інших видів діяльності, не заборонених законодавством.
Відповідно до статті 8.3 Статуту встановлено, що виконавчим органом Підприємства, що здійснює управління його поточною діяльністю є директор. Директор підприємства призначається Засновником. Засновник Підприємства може бути директором.
Директор вирішує всі питання діяльності Підприємства, крім тих, що належить до виключної компетенції Засновника, в разі якщо засновник не є директором (ст. 8.3.1 Статуту). Директор Підприємства: розробляє поточні плани діяльності Підприємства і заходи, що є необхідними для вирішення його завдань; представляє інтереси Підприємства у взаємовідносинах з іншими підприємствами, установами, закладами, організаціями, державними органами влади, органами місцевого самоврядування, громадянами, іноземними контрагентами без довіреності; розпоряджатися майном та коштами Підприємства; вчиняє будь-які правочини; користується правом підпису фінансових документів Підприємства; здійснює інші дії, спрямовані на досягнення мети Підприємства в межах його компетенції тощо (стаття 8.3.4 Статуту).
Таким чином, ОСОБА_4 , під час діяльності очолюваного Підприємства, яка пов`язана з розробленням, експлуатацією, ремонтом повітряних суден, авіаційної техніки та комплектуючих до них, був обізнаний з законодавством у галузі державного експортного контролю, у тому числі з правилами міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Порядок здійснення діяльності, пов`язаної з державним контролем за міжнародними передачами товарів військового призначення, визначений Законом України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» від 20.02.2003 № 549-ІV, Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 та Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 № 86.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», термін товар вживається у цьому Законі у наступному значенні: 1) товари військового призначення; 2) товари подвійного використання.
До товарів військового призначення належать: вироби військового призначення, послуги військового призначення, технології військового призначення, технічні дані, технічна допомога, базові технології.
Відповідно до цієї ж статті Закону, товари подвійного використання окремі види виробів, обладнання, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, спеціально не призначені для військового використання, а також послуги (технічна допомога), пов`язані з ними, які крім цивільного призначення, можуть бути використані у військових або терористичних цілях чи для розроблення, виробництва, використання товарів військового призначення, зброї масового знищення, засобів доставки зазначеної зброї чи ядерних вибухових пристроїв, у тому числі окремі види ядерних матеріалів, хімічних речовин, бактеріологічних, біологічних препаратів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Міжнародна передача товарів експорт, імпорт, реекспорт товарів, їх тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України.
Експорт продаж або передача на інших законних підставах товарів іноземним суб`єктам господарської та іншої діяльності з вивезенням або без вивезення цих товарів за межі митного кордону України, включаючи реекспорт товарів.
Тимчасове вивезення товарів вивезення товарів з України до іноземної держави з наступним їх поверненням в Україну.
Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності, за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Державної служби експортного контролю України (далі Держекспортконтроль).
Пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 № 86 передбачено, що міжнародна передача товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів, центральним органом виконавчої влади, військовим формуванням, правоохоронним органом та підрозділом цивільного стану, іноземним суб`єктом господарської діяльності чи іншої діяльності, за наявності у них відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.
Встановлено, що 29.08.2021 між ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , та компанією «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA), в особі директора Alfredo Ramirez, укладено контракт № 34-28, Додаток № 1 (Протокол погодження ціни) та Додаток № 2 (Протокол погодження ціни) до нього. Предметом цього контракту є поставка на базу покупця авіаційно-технічного майна, яке вказано в Додатках №№ 1, 2 до Контракту, у т.ч. блоків регулювання напруги БРН208М7А, у кількості 5 штук.
У подальшому, директор ПП «Інтеравіакорп» ОСОБА_4 , на виконання вищевказаного контракту від 29.08.2021 № 34-28, у невстановлені судом час, обставини та суб`єктів господарювання придбав блоки регулювання напруги БРН-208М7А у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304.
При цьому, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що серед товару, придбаного ним, є предмети, які підлягають державному експертному контролю, а саме, блоки регулювання напруги БРН-208М7А та, достовірно знаючи, що їх експорт може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів, за наявності у нього відповідного дозволу Державної служби експортного контролю України, не звернувся до Держекспертконтролю України з питання отримання дозвільних документів на право здійснення міжнародних передач товарів та, у порушення вимог законодавства, вирішив експортувати (відправити) придбаний ним товар, згідно з контрактом від 29.08.2021 № 34-28 з України до компанії «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA), без отримання відповідного дозволу.
У подальшому, 21.09.2021 директором ПП «Інтеравіакорп» ОСОБА_4 блоки регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, доставлено до митного посту «Бориспіль» Київської митниці (Київська область, Бориспіль-7, с. Гора) для вивезення (експорту) за межі митного кордону України до Сполучених Штатів Америки, до компанії «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA).
У цей же день, ОСОБА_4 подав головному інспектору відділу митного оформлення № 6 митного посту «Бориспіль» Київської митниці (Київська область, Бориспіль-7, с. Гора) для митного оформлення, серед іншого, авіаційне обладнання блоки регулювання напруги БРН-208М7А (відповідно до документів назва БРН208М7А), у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, та документи для експорту товарів, а саме: митну декларацію ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021; проформи-інвойси № 2020 від 16.09.2021 з пакувальними листами; авіаційні вантажні накладні № 074-46210990 від 17.09.2021; завірену копію сертифікату № 013026; завірені копії зовнішньоекономічного контракту від 29.08.2021 № 34-28 з додатком № 2 до нього; лист компанії «RV AVIATION SERVICES» від 21.09.2021 та завірені копії фотографій виробів.
Окрім того, для досягнення своєї злочинної мети, порушуючи порядок здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, а саме - здійснення експорту блоків регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, навмисно надав підписаний від імені директора ОСОБА_4 та скріплений печаткою ПП «Інтеравіакорп» лист міжнародної авіаційної корпорації «INTERAVIACORP» від 21.09.2021 № 9/21 щодо нібито попередньої ідентифікації товарів про те, що регулятор напруги БРН208М7А (фактичне найменування товару БРН-208М7А) не підлягає державному експортному контролю.
Таким чином, відповідно до митної декларації ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021 та документів до неї, відправником товарів, у т.ч. регуляторів напруги БРН208М7А (фактичне найменування товару БРН-208М7А), у кількості 5 шт,. для цивільного повітряного судна «АН-28», реєстраційний знак НОМЕР_1 , є ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , а одержувачем - компанія «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA).
Відповідно до чинного законодавства України, Держекспортконтроль проводить експертизу у галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Згідно з пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності, за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.
У межах кримінального провадження встановлено, що предмети, зазначені в митній декларації ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021, а саме, блоки регулювання напруги БРН-208М7А (у т.ч. БРН208М7А), у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, відправником яких є ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 ідентифіковано як товари військового призначення і відповідають опису товару за позицією ML10.а «Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю», який є додатком до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою КМУ № 1807 від 20.11.2003.
Згідно з пунктом 3 «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою КМУ від 20.11.2003 № 1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності, за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.
Однак, дозвіл Держекспортконтролю на експорт товарів - блоків регулювання напруги «БРН-208М7А», у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, відправником яких є ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , а одержувачем компанія RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA), не видавався.
У зв`язку з наведеним, ОСОБА_4 як директор ПП «Інтеравіакорп» (код ЄДРПОУ 40781452), будучи службовою особою останнього та будучи обізнаним про встановлений порядок здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, здійснив міжнародну передачу товарів військового призначення - блоків регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304 без дозволу Держекспортконтролю, тобто порушив встановлений порядок здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у порушенні встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експертному контролю, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 своєї вини не визнав та заперечив можливість порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експертному контролю. На теперішній час він обіймає посаду директора ПП «Інтеравіакорп». У цивільній авіації 50 років. Блоки регулювання напруги БРН-208М7А ніколи не були військового чи подвійного призначення. На літаках «Ан-28» є три речі подвійного призначення, а саме: колеса, гальма та радіостанція. На техніці військового призначення усі прибори позначаються військовою прийомкою. Тобто військовий товар підвищеного контролю, кожна деталь проходить перевірку і лише потім встановлюється в коробку, проводиться випробування, після чого ставиться відмітка, що це прибор військового призначення. На блоках які він пересилав, на вимогу контракту, немає відміток військового призначення, так як вони є цивільного призначення. Подвійне призначення визначається тим, що в сертифікаті кінцевого споживання зазначається, що цей прилад встановлюється на літаках «Ан-28», він не виконує військові перевезення тільки для цивільної авіації. Такий документ надає сам замовник. Якщо їхнє підприємство звертається до фірми, та отримує ліцензію на відправку. Після цього ПП «Інтеравіакорп» передається сертифікат кінцевого споживача, де зазначено, що товар використовується тільки на цивільних авіалініях і не використовується у військових цілях. В нього є копія паспорта, у якому немає печаток військової прийомки. У паспорті, лише прийомка, що свідчить про цивільне призначення. Як визначаються військове замовлення, тобто перелік літаків, на яких встановлюється деталі «Міг-26»: це військові, а далі іде перелік цивільних, на яких може бути встановлено такі деталі. Якщо ці блоки є цивільні, так як вони на всьому встановлюються, тому що це блоки регулювання напруги. Блоки регулювання напруги можуть вважатися військовими, якщо вони ідуть у парі із генераторами. Він генератори не направляв, тому самостійно блоки не можуть бути військового призначення. У нього, відповідно до контракту, вказано, що він відправляв: це гвинти Ан-28, паливні насоси Ан-28, регулятори гвинтів. Такі деталі ніде не ставляться, окрім як на літаку Ан-28. Літак Ан-28 виключно цивільної авіації, нічого військового немає. Його підприємство займається літакобудуванням і саме літаки «Ан-28». У них замовники - Індія, Кенія, інші країни. Військовою технікою він не займався і не займається. Блоки регулювання напруги БРН-208М7А у кількості 5 шт., він купував із онлайн-сайту. Компанія США замовила у нього продукцію: гвинти регулювання, паливні насоси, блоки. Деякі деталі він переправив із Африки. Блоків у них не було, тому він на сайті у приватної особи знайшов, придбав та відправив замовнику в США. Блоки БРН-208М7А не являються ні військового, ні подвійного призначення. Термін блоків - 3 роки, тому їх на військову техніку ставити не можна. Компанія «Інтеравіакорп» не зверталася до ДСЕК за дозволом. Він з постановою КМУ №1807 не згодний, оскільки даний блок ніколи не потребував дозволу, так як не є військового чи подвійного призначення. Він знає про Державну службу експертного контролю. Йому відомо, що нею надаються дозволи для здійснення експорту товарів військового призначення та що для здійснення такого експорту потрібно звертатися для отримання дозволу. Однак, попри усі дані, він не звернувся до ДСЕК для дозволу експорту товарів, так як товар який пересилав, є цивільного призначення і дозволу не потребує. Із запитом до ДСЕК він не звертався, так як знав наперед, що цей товар цивільного призначення. Брокер телефонував до ДСЕК, їм у телефонному режимі відповіли, що товар не є військового чи подвійного призначення. Він усвідомлює, що даний блок може стояти на військових літаках, однак на такому блоку, який стоїть у військових літаках, проставляється печатка з написом «військова прийомка». На деталях цивільного призначення печатка не стоїть. Під час замовлення він запитав у продавця, чи стоїть на блоках печать військова прийомка, йому відповіли, що ні, тому він їх і купив. Якщо б на даних блоках стояла печатка, то йому потрібно було б звертатися за дозволом Державної служби експертної комісії.
З огляду на викладене, обвинувачений ОСОБА_4 зазначив, що в його діях відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК, оскільки він не займається виключно цивільною авіацією та вимог закону не порушував щодо міжнародних передач товарів, а тому просив його виправдати.
Не зважаючи на те, що ОСОБА_4 не визнає себе винними у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, його вина у вчиненні злочину повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні, доказами.
Відповідно до ч. 1 ст.337КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акта.
Так, допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 показав, що він працює головним спеціалістом відділу товарів подвійного використання управління ідентифікації в Державній службі експертного контролю. Основними завданнями є проведення ідентифікації товарів міжнародної передачі товарів. Він приймає участь в експертизах. Свідок зауважив, що авіація є складною темою, оскільки за часів Радянського Союзу на заводі «Антонова» створювалися літаки лише військового призначення. З часом на базі літаків військових почали створювати літаки цивільного, обслуговуючого та іншого призначення. Розробка військових літаків іде як модифікація, тобто 90% запчастин, які першочергово розроблялися та проектувалися для військового використання, переходить до цивільного призначення. Таким чином, запчастини блоків реагування напруги БРН-208М7Ане євиключенням тавикористовуються уподвійному призначенні.У п.8Порядку №1807,що стосуєтьсяміжнародної передачітоварів військовогопризначення, визначено, що у разі якщо товари отримали висновки відповідних центральних органів виконавчої влади про допущення до цивільного використання, то міжнародна передача здійснюється за порядком передбаченої Постанови № 86. Згідно з постановою № 87, при реєстрації в ДСЕК суб`єкти, які здійснюють передачу міжнародних товарів, звертаються з переліком документів, докладаючи опис товару з якими характеристиками товар, в якій позиції списку заявляється і прикладаються висновки про допущення цивільного використання. На підставі цього Державна служба експертного контролю приймає рішення до якої категорії товар відноситься, за яким порядком він здійснюється: військового, подвійного чи цивільного використання. Експорт товару повинен здійснюватися за дозволом, імпорт можливий без дозволу ДСЕК. Лише ДСЕК дає висновок. Документи на виготовлення запчастин не є гарантійним висновком, оскільки ніхто не знає, що за компанія їх виготовляє. Для експорту потрібен дозвіл ДСЕК. Те, що написав виробник важливо, але все одно потрібен висновок ДСЕК. Тобто ДСЕК приймає до уваги документи виробника, однак робить самостійний висновок. Якщо компанія не суб`єкт та здійснює міжнародну передачу, йому не відомо як можна оцінити такі дії. З цивільних літаків на військові літаки запчастини можна встановлювати оскільки база одна, модифікація може бути різна. ДСЕК коли ставить на облік директора компанії, вручає пам`ятку щодо порушення порядку. Загальний перелік запчастин, які підлягають контролю ДСЕК, відсутній.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 показав, що він у вересні 2021 року працював головним державним інспектором відділу митного оформлення № 6 митного посту «Бориспіль» Київської митниці. Два роки тому оформлялася компанія «Інтеравіакорп» на експорт заявили товари: запчастини до літака Ан-28. Одержувач компанія в США. Відправник - директор ПП «Інтеравіакорп» ОСОБА_4 . У процесі митного оформлення інспектором було прийнято рішення оглянути товар. До огляду залучався експерт ОСОБА_8 . За висновками даного експерта товар відноситься до товарів військового та подвійного використання. Після цього було взято зразки, які направили в митну лабораторію, звідки прийшов висновок експертизи. Після цього він вже не займався даним питанням, оскільки дане питання розглядалося відділом контрабанди. Він надіслав повідомлення про злочин до СБУ, у зв`язку з тим, що товари відносяться до товарів військового та подвійного використання. Він прийняв рішення провести огляд товару самостійно, відповідно до своїх посадових обов`язків та наказу ризиків. Оскільки система ризиків автоматично не спрацювала, він, відповідно до листа правоохоронних органів, вирішив здійснити додатковий огляд товару, оскільки їх зобов`язують перевіряти товари щодо літаків. Експертів залучала СБУ. У його присутності було складено акт огляду товару, відбиралися зразки. Під час митного огляду експерт коментував, що частина блоків регулювання напруги відноситься до військових, а потім лабораторія надала висновок, що усі блоки відносяться до військового чи подвійного використання. Тобто, згідно із законом та Постановою КМУ №1807, для експорту товарів військового чи подвійного використання потрібно мати дозвіл ДСЕК. При імпорті такого товару є виключення. Відправник ОСОБА_4 сказав, що дозвіл на дані запчастини не потрібен. Митна декларація досі не закрита, оскільки триває розгляд кримінального провадження.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 показав, що він, на час даної події, працював начальником науково-дослідного відділу розвитку радіотехнічних засобів науково-дослідного управління розвитку озброєння та військової техніки Повітряних сил центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки ЗСУ. До його обов`язків входило науково-технічне супроводження дослідно-конструкційних робіт з модернізації військової авіатехніки, обґрунтування технічних завдань, експертиза науково технічних рішень, прийняття дослідно-конструкційних робіт, надання методичної допомоги підприємствам. Він володіє спеціальними знаннями щодо авіаційної техніки. У вересні 2021 року його керівництво направило його для огляду товарів разом із працівниками СБУ. Під час огляду, на складі Аеропорту Бориспіль, було оглянуто вантаж. Серед вантажу були блоки регулювання напруги, які використовуються в електроживленні літальних апаратів, зокрема: військового призначення. За формою, розміром та маркуванням товару ним було зроблено висновок, що даний виріб використовується, зокрема: на літаках військового призначення Ан-86. Попередньо було зроблено висновок, що запчастини зроблені для військової техніки, про що було складено акт попереднього огляду. Він прийшов до переконання, що деталі відносяться до військового призначення, а саме: по виконанню, вібро та ударних навантаженнях приладів. Йому відомо, що дані блоки використовуються у військовій авіаційній техніці. Під час складання акту був присутні працівники СБУ, працівники митниці та власник товару. Власник вантажу наполягав на тому, що запчастини використовуються у цивільних літаках. Він не заперечує того факту, що блоки можуть використовуватися у цивільній авіації, але першочергово, дані запчастини використовуються у військових літаках. Маркування на блоках щодо розмежування призначення, цивільний чи військовий блок, немає. Вони, за зовнішніми характеристиками, кріпленням і виконанням, однакові. Подібні зразки блоків розроблялися для військової авіатехніки. З часом, як блоки себе зарекомендували, то їх почали використовувати на цивільній техніці. У середині блоки він не оглядав. Термін служби військових деталей невеликий, але до них застосовують високі вимоги безпеки. Тобто підсилений блок, візуально можна зрозуміти за корпусом, посиленими ребрами, спеціальними заходами вжиття протидії вібрації, фарбування спеціальне, яке через роки тримається.
Окрім показань указаних свідків, вина ОСОБА_4 у вчиненні вищезазначеного кримінального правопорушення повністю підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами:
- витягом з кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за № 22021000000000387 від 26.11.2021 (т.2 а.с.1-2), з якого вбачається, що розпочато досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України, за фактом того, що 21.09.2021 посадові особи ПП «Інтеравіакорп» (код ЄДРПОУ 40781452), разом із іншими невстановленими особами, у порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експертному контролю, без отримання в установленому порядку дозволу, незаконно здійснили передачу (експорт) в пункті пропуску зони митного контролю митного поста «Бориспіль» Київської митниці Держмитслужби, на адресу компанії «RV Aviation Services Inc.» (США), виробів, а саме: 5 блоків регулювання напруги БРН-208М7А, які мають ознаки товарів, зазначених в Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, який є додатком до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою КМУ № 1807 від 20.11.2003;
- листом Департаменту контррозвідки СБУ № 2/4/2-11166пт від 24.11.2021 щодо вчинення кримінального правопорушення з додатками у виді: рапорту про виявленні протиправні діяння № 2/4-2-11167нт від 24.11.2021 (т.2 а.с.12-15), згідно з яким отримано інформацію щодо ознак вчинення службовими особами ПП «Інтеравіакорп» кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 333 КК України;
- електронною митною декларацією від 21.09.2021 ВМД UA100040/2021/370119, авіаційною вантажною накладною від 17.09.2021, пакувальним листом до інвойсу № 2020 від 16.09.2021, декларацією безпеки вантажного відправлення від 21.09.2021 б/н, зовнішньоекономічним контрактом № 34-28 від 29.08.2021 між ПП «Інтеравіакорп» та «RV Aviation Services Inc.» (т.2 а.с.16-33, а.с.54-57, а.с.60-62, а.с.79-86, а.с.184-212), згідно з якими, установлено, що відповідно до митної декларації ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021 та документів до неї, відправником товарів, у т.ч. регуляторів напруги БРН208М7А (фактичне найменування товару БРН-208М7А), у кількості 5 шт. для цивільного повітряного судна «АН-28», реєстраційний знак НОМЕР_1 , є ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , а одержувачем - компанія «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA). 21.09.2021 директором ПП «Інтеравіакорп» ОСОБА_4 блоки регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, доставлено до митного посту «Бориспіль» Київської митниці (Київська область, Бориспіль-7, с. Гора) для вивезення (експорту) за межі митного кордону України до Сполучених Штатів Америки до компанії «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA). ОСОБА_4 , подав головному інспектору відділу митного оформлення № 6 митного посту «Бориспіль» Київської митниці (Київська область, Бориспіль-7, с. Гора) для митного оформлення, серед іншого, авіаційне обладнання блоки регулювання напруги БРН-208М7А (відповідно до документів назва БРН208М7А), у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, та документи для експорту товарів. Вищезазначене підтверджує мету вчинення злочину, тобто обвинувачений, порушуючи порядок здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, а саме - здійснення експорту блоків регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, навмисно надав підписаний від імені директора ОСОБА_4 та скріплений печаткою ПП «Інтеравіакорп» лист міжнародної авіаційної корпорації «INTERAVIACORP» від 21.09.2021 № 9/21 щодо нібито попередньої ідентифікації товарів про те, що регулятор напруги БРН208М7А (фактичне найменування товару БРН-208М7А) не підлягає державному експортному контролю;
- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу за електронною митною декларацією UA100040/2021/370119 та фото регуляторів напруги БРН 208 М7А, фото скріншоту сайта «Allbiz» (т.2 а.с.34-39, а.с.59, а.с.87-93, а.с.132, а.с.228-236), відповідно до яких, установлено, що предмети, зазначені в митній декларації ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021, а саме: блоки регулювання напруги БРН-208М7А (у т.ч. БРН208М7А), у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, відправником яких є ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , ідентифіковано як товари військового призначення і відповідають опису товару, за позицією ML10.а «Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю», який є додатком до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою КМУ № 1807 від 20.11.2003;
- копією листа Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України від 20.10.2021 № 189/3/3826 (т.2 а.с.40-41), яким визначено, що блок регулятора напруги БРН208М7А використовується у складі літаків типу Ан-72, Ан-74, Ил-76М (МД), Ту-22, Су-24М (МР), вертольотів типу Ми-24, Ми-26. Блок регулятора напруги БРН208М7А та пульт дистанційного керування ПДУ-31 радіостанції «Баклан-5/20» використовуються у військовій сфері, проте, у зв`язку з відсутністю інформації щодо того, чи є зазначені вироби «спеціально розробленими чи модифікованими для військового використання», неможливо;
- копією листа Державної служби експертного контролю України № 2/4/2-9068нт від 24.09.2021 (т.2 а.с.42-43), відповідно до якого встановлено, що за результатами попередніх експертиз, проведених Держекспортконтролем на підставі документів, наданих суб`єктами здійснення міжнародних передач товарів, блоки регуляторів напруги БРН208М7А ідентифіковані як товар військового призначення, що відповідає опису товарів, за позицією ML10 «Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю», який є додатком до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою КМУ № 1807 від 20.11.2003;
-висновком Державної митної служби України Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи № 1420003302-0436 від 15.11.2021 (т.2 а.с.64-72), відповідно до якого за результатами досліджень проведених в рамках процедур митного контролю і оформлення, з метою встановлення характеристик, визначальних для ідентифікації товарів, з урахуваннямположень ч.10ст.357Митного кодексуУкраїни,встановлено наступне.За зовнішнімвиглядом,конструкцією,маркуванням,надані надослідження пристроїідентифіковано якблоки регулюваннянапруги «БРН-208М7А»генераторів «ГТ40ПЧ6»,пульти дистанційногокерування «ПДУ-36»та «ПДУ-31»авіаційних УКХрадіостанцій «Баклан»та індикаторпаливоміру «ИТ9-2»,що використовуєтьсяв літальнихапаратах «Ан-3»,«Ан-22»,«Ан-28»,«Ая-72»,«Ан-74»,«Іл-62»,«Іп-76»,«Іл-78»,«Іл-86»,«Ту-22»,«Ту-95»,«Ту-142»,«Ту-154»,«Як-40»,«Як-42»,«Як-52»,«4503»,«ВП-021»,«ВПМК»,«Т-6»,«Су-24»,«Ми-8»,«Мі-24»,«Мі-26»,«Ка-32»,«Ка-27»як військовогопризначення,так ів допущенихдля використанняв цивільнихцілях.Надані надослідження пристроїмають ознакикомпонентів (частин)спеціально призначенихдля літальнихапаратів,зазначених впозиції ML10 Списку товаріввійськового призначення,що єдодатком допостанови КабінетуМіністрів Українивід 20.11.2003№ 1807«Про затвердженняПорядку здійсненнядержавного контролюза міжнароднимипередачами товаріввійськового призначення».Відповідно доЗакону Українивід 20.02.2003№ 549-ІV«Про державнийконтроль заміжнародними передачамитоварів військовогопризначення таподвійного використання»,експертизу вгалузі державногоекспортного контролю,одним ізосновних завданьякої євизначення належностінайменувань таописів товарів,поданих наекспертизу,до найменуваньта описівтоварів,внесених довідповідних списківтоварів,що підлягаютьдержавному експортномуконтролю,проводить ДержекспортконгрольУкраїни.До компетенціїта уповноваженьСЛЕД Держмитслужбине входитьпроведення експертизив розумінніта для цілей, описаних в ст. 11 Закону України від 20.02.2003 № 549-ІV. Загальна вартість 5-ти блоків регулювання напруги «БРН-208М7А», 2-х індикаторів паливоміру «ИТ9-2» та 2-х пультів дистанційного керування «ПДУ-36» й «ПДУ-31», становить 42197,38 грн. (із врахуванням зазначених у дослідній частині висновку в п.11.3 припущень і застережень);
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.08.2022 з описом речей і документів, що подавалися ПП «Інтеравіакорп» для експорту регуляторів напруги БРН208М7А до США згідно з МД ЕК 10АА UA100040/2021/370119 від 21.09.2021 (т.2 а.с.103-130). Дана слідча дія проведена на підставі слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 23.06.2022, якою клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів (т.2 а.с.94-97) задоволено (т.2 а.с.98-102). У ході проведення цієї процесуальної дії, під час ознайомлення зі змістом документів, встановлено наявність вище перелічених оригіналів та копій документів, які подавалися ПП «Інтеравіакорп» для експорту регуляторів напруги БРН208М7А до США, згідно з МД ЕК 10АА UA100040/2021/370119 від 21.09.2021. У результаті цієї слідчої дії, вилучено документи, які стосуються даного міжнародного відправлення, що переліченні в доданому до даного протоколу описі вилучених документів. Інші документи не вилучалися. Володільцю залишено опис вилучених речей, його копія додається до цього протоколу;
- актом про взяття проб (зразків) товарів від 02.11.2021, узятих на території СТЗ № 7 Аеропорт Бориспіль (т.2 а.с.131, а.с.237), згідно з МД ЕК 10АА UA100040/2021/370119 від 21.09.2021;
- статутом ПП «Інтеравіакорп», випискою з ЄДРЮО ФОП та ГФ, наказом № 1-к від 29.08.2016, витягом з реєстру платників єдиного податку, заявою про взяття на облік особи, яка здійснює операції з товарами, та протоколом загальних зборів засновників від 01.08.2016 (т.2 а.с.133-151, а.с.161-162), відповідно до якого встановлено, що затверджено статутний фонд та розподілено частки учасників статутного фонду Підприємства наступним чином: ОСОБА_4 750 000 гривень, що становить 100 % статутного фонду Підприємства; обрано юридичною адресою Підприємства: 03113, м. Київ, пров. Артилерійський, буд. 5/2; затверджено Статут Підприємства; призначено директором Підприємства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який приступив до виконання обов`язків директора з 31.08.2016 (Наказ ПП «Інтеравіакорп» від 29.08.2016 № 1-к). Згідно зі статтею 3.1 Статуту ПП «Інтеравіакорп», затвердженого Протоколом Загальних зборів засновників від 01.08.2016 № 1: Підприємство створене для здійснення господарської діяльності з метою досягнення соціально-економічних результатів, зокрема розвитку авіабудування та одержання прибутку. Статтею 3.2 вказаного Статуту передбачено, що предметом діяльності підприємства, зокрема, є: розробка, проектування та виробництво авіаційної техніки, у тому числі літаків, електронного обладнання, авіоніки, виробів спеціального призначення та двигунів; проведення льотних випробувань дослідних зразків і установчих партій авіаційної техніки, літаків, їх обладнання засобів експлуатації та ремонту цієї техніки; проведення оцінки льотної придатності літальних апаратів; проведення демонстраційних польотів і авіаційних робіт, які виконуються у тому числі на території інших держав та провадження діяльності із забезпеченням цих робіт; розроблення, виробництво і реалізація навчально-тренувальних комплексів, зокрема тренажерів та засобів технічного обслуговування, контролю та діагностики авіаційної техніки; розроблення, виробництво, ремонт і реалізація наземного устаткування, контрольно-перевірочної апаратури, аеродромної техніки та іншого спеціального майна, необхідного для експлуатації і ремонту літаків, запасних частин і комплектувальних виробів; видача (продаж) ліцензій (на обслуговування, ремонт, модернізацію, виробництво деталей, вузлів, агрегатів, збирання літаків та їх частин); продаж продукції Підприємства. Організація та здійснення оптової та роздрібної торгівлі; експорт товарів, робіт, послуг, в т.ч. власного виробництва; експлуатація авіаційної техніки; здійснення освітньої діяльності. Надання послуг з первинної підготовки авіаційних спеціалістів за спеціальністю експлуатування повітряного транспорту (пілотів ВС). Перепідготовка пілотів з одного типу літаків на інший. Підготовка авіаційних спеціалістів про програмі GAR; зовнішньоекономічна діяльність; провадження інших видів діяльності, не заборонених законодавством. Відповідно до статті 8.3 Статуту встановлено, що виконавчим органом Підприємства, що здійснює управління його поточною діяльністю є директор. Директор підприємства призначається Засновником. Засновник Підприємства може бути директором. Директор вирішує всі питання діяльності Підприємства, крім тих, що належить до виключної компетенції Засновника, в разі якщо засновник не є директором (ст. 8.3.1 Статуту). Директор Підприємства: розробляє поточні плани діяльності Підприємства і заходи, що є необхідними для вирішення його завдань; представляє інтереси Підприємства у взаємовідносинах з іншими підприємствами, установами, закладами, організаціями, державними органами влади, органами місцевого самоврядування, громадянами, іноземними контрагентами без довіреності; розпоряджатися майном та коштами Підприємства; вчиняє будь-які правочини; користується правом підпису фінансових документів Підприємства; здійснює інші дії, спрямовані на досягнення мети Підприємства в межах його компетенції тощо (стаття 8.3.4 Статуту);
- протоколом огляду від 04.08.2022 (т.2 а.с.165-166), відповідно до якого в рамках кримінального провадження № 22021000000000387 від 26.11.2021, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України, проведено огляд документів, вилучених у ході проведення 03.08.2022 тимчасового доступу до речей та документів у ПП «Інтеравіакорп», розташованого за адресою: м. Київ, пров. Артилерійський, буд. 5, офіс 2;
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 28.07.2022 з описом речей і документів, які були вилученні на підставі ухвали слідчого судді, суду (т.2 а.с.182-183). Дана слідча дія проведена на підставі слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 23.06.2022, якою клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів (т.2 а.с.173-176) задоволено (т.2 а.с.177-181). У ході проведення цієї процесуальної дії, було вилучено предмети (блоки регулювання напруги БРН-208 М7А, у кількості 5 шт., а також оригінали і копії документів, які подавалися ПП «Інтеравіакорп» для експорту регуляторів напруги БРН208М7А до США, згідно з МД ЕК 10АА UA100040/2021/370119 від 21.09.2021, та інші документи, які стосуються даного міжнародного відправлення, що переліченні в доданому до даного протоколу описі вилучених документів;
- протоколом огляду від 29.07.2022 (т.2 а.с.239-240), відповідно до якого в рамках кримінального провадження № 22021000000000387 від 26.11.2021, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України, проведено огляд документів, вилучених у ході проведення 28.07.2022 тимчасового доступу до речей та документів у Відділі митного оформлення № 6 митного посту «Бориспіль» Київської митниці, розташованого за адресою: Київська обл., Бориспіль-7, с. Гора;
- протоколом огляду від 29.07.2022 (т.2 а.с.241-249) з фотоілюстрацією товару, яким встановлено, що предметом огляду є мішок білого кольору, горловина якого зв`язана ниткою чорного кольору, кінці якої опечатані аркушем паперу з написом: «Пакет № 1 (додаток до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 28.07.2022) виявлено та вилучено під час тимчасового доступу до речей і документів ВМО № 6 МП «Бориспіль», що знаходиться за адресою: Київська область, Бориспільський р-н, с. Гора. Старший слідчий в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України п-к юстиції ОСОБА_9 » та нерозбірливі підписи учасників слідчої дії, виконані кульковою ручкою синього кольору. Цілісність вказаного мішку не порушена. Після відкриття зазначеного мішку, виявлено предмети сірого кольору у кількості 5 шт. з маркуванням: «БРН-208М7А» № 4911117, «БРН-208М7А» № 4911409, «БРН-208М7А» № 4911296, «БРН-208М7А» № 4911206, «БРН-208М7А» № 4911304;
-висновком експерта № 496/1-497/1 від 19.10.2022 з ілюстративною таблицею (т.3 а.с.68-77), відповідно до якого підпис від імені ОСОБА_4 у графі «Директор / ОСОБА_4 /» у листі Міжнародної авіаційної корпорації «INTERAVIACORP» від 21.09.2021 № 9/21, вилученому 03.08.2022 у ході тимчасового доступу до речей та документів, які перебували у володінні в ПП «ІНТЕРАВІАКОРП», виконаний ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відбитки печатки з реквізитами «Приватне підприємство м. Київ Україна «ІНТЕРАВІАКОРП» Ідентифікаційний код 40781452», які містяться у наступних документах: у листі Міжнародної авіаційної корпорації «ІNTERAVIACORP» від 21.09.2021 № 9/21, вилученому 28.07.2022 у ході тимчасового доступу до речей та документів, які перебували у володінні в Київській митниці; у листі Міжнародної авіаційної корпорації «ІNTERAVIACORP» від 21.09.2021 № 9/21, вилученому 03.08.2022 у ході тимчасового доступу до речей та документів, які перебували у володінні в ПП «ІНТЕРАВІАКОРП»; у завіреній копії листа міжнародної авіаційної корпорації «ІNTERAVIACORP» від 22.09.2021 № 32; у завіреній копії Протоколу № 1 від 01.08.2016 Загальних зборів засновників Приватного підприємства «Інтеравіакорп»; у завіреній копії Статуту Приватного підприємства «Інтеравіакорп»; у завіреній копії Заяви про взяття на облік особи, яка здійснює операції з товарами від 29.10.2019; у завіреній копії Витягу з Реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами від 15.11.2019; у Проформі-інвойсі від 16.09.2021 № 2020; у завіреній копії Контракту від 29.08.2021 № 34-28; у завіреній копії додатку № 2 до Контракту від 29.08.2021 № 34-28, нанесені одним і тим самим кліше печатки;
-протоколом отримання зразків від 11.08.2022 (т.3 а.с.79-90);
-протоколом отримання зразків від 23.09.2022 (т.3 а.с.92-103);
-протоколом огляду від 26.10.2022 (т.3 а.с.104-113), відповідно до якого встановлено, що, за допомогою пошукової програми «Google», було введено наступний текст: «Сарапульский злектрогенераторний завод». У результаті, на монітор виведено ряд посилань, серед яких є посилання під назвою: «АО «Сарапульский злектрогенераторний завод», за електронною адресою «https://segz.ru» (додаток № 1). Після завантаження посилання «Продукция», у результаті, на монітор виведено продукцію, яка виготовляється «АО «Сарапульский злектрогенераторний завод», а саме: «Злектродвигатели и генераторы», «Злектротранспорт», «Лифтовое оборудование», «Тестомесильные машины». У пошуковому вікні було введено пошук продукції з літерними позначеннями «брн» (додаток № 2). У результаті, на монітор виведено вкладки продукції за результатами пошуку по запросу «брн», а саме: «Блок регулирования напряжения БРН-208М7Б», «Блок регулирования напряжения БРН-208М7А», «Блок регулирования напряжения БРН120Т5А-3С», «Рама РМБ-1Б (-П)», «Рама РМ355Г», «Генератор переменного тока ГТ40ПЧ6-2С» (додатки №№ 3,4). У подальшому, курсором комп`ютерної миші було натиснуто вкладку продукції «Блок регулирования напряжения БРН-208М7А», у результаті, на монітор виведено продукцію «Блок регулирования напряжения БРН-208М7А», його характеристику та опис (додатки №№ 5,6). У подальшому курсором комп`ютерної миші було натиснуто вкладку продукції «Генератор переменного тока ГТ40ПЧ6-2С», у результаті, на монітор виведено продукцію «Генератор переменного тока ГТ40ПЧ6-2С», його характеристику та опис (додатки №№ 7,8);
-листом щодонадання інформаціїначальником Відділуекспертного контролюМОУ №6/9883від 10.12.2021(т.3а.с.115),згідно зяким,у межах компетенції, повідомляється, що, за інформацією Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України і Державного науково-дослідного інституту авіації: блок регулювання напруги БРН208М7А використовується у військовій сфері у складі літальних апаратів типів Ан-22, Ан-72, Ан-74, Ил-76М(МД), Ту-22, Ту-95, Су-24М (МР), Ми-24, Ми-26, Ка-27; інформація про відповідність виробу Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807, відсутня;
-листом щодонадання інформації голови Державної служби експертного контролю України № 6/4764 від 11.08.2022 (т.3 а.с.118-119), згідно з яким ПП «ІНТЕРАВІАКОРП» (код ЄДРПОУ 40781452) не зареєстроване в Держекспортконтролі як суб`єкт здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, та йому не видавались дозвільні документи на здійснення міжнародних передач товарів, у т.ч. «блока регулювання напруги БРН208М7А». У той же час, за підсумками експертиз, проведених Держекспортконтролем на підставі документів, наданих суб`єктами здійснення міжнародних передач товарів, виріб із найменуванням і позначенням «блок регулювання напруги БРН208М7А» ідентифіковано як товар військового призначення, що відповідає опису товарів за позицією МL10 «Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю», який є додатком до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807;
-листом щодо надання інформації голови Державноїслужби експертногоконтролю України№ 6/6220від 27.09.2022(т.3а.с.121-122),відповідно доякого ПП «ІНТЕРАВІАКОРП» (код ЄДРПОУ 40781452) не зареєстроване в Держекспортконтролі як суб`єкт здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю та йому не надавались повноваження на здійснення діяльності щодо проведення попередньої ідентифікації товарів, а також не видавались дозвільні документи на здійснення міжнародних передач товарів, e т.ч. «блоків регулювання напруги БРН-208М7А та БРН208М7А». За підсумками експертиз, проведених Держекспортконтролем на підставі документів, наданих суб`єктами здійснення міжнародних передач товарів, вироби із найменуванням і позначенням «блок регулювання напруги БРН-208М7А» та «блок регулювання напруги БРН208М7А» ідентифіковано як товари військового призначення, що відповідають опису товарів за позицією МL10а «Спискутоварів військовогопризначення,міжнародні передачіяких відлягаютьдержавному контролю»,який єдодатком до«Порядку здійсненнядержавного контролюза міжнароднимипередачами товаріввійськового призначення» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807;
-списком товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю (т.3 а.с.171-175), предмети, зазначені в митній декларації ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021, а саме: блоки регулювання напруги БРН-208М7А
(у т.ч. БРН208М7А), у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, відправником яких є ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , ідентифіковано як товари військового призначення і відповідають опису товару за позицією ML10.а «Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю», який є додатком до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою КМУ № 1807 від 20.11.2003;
-протоколом про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 31.10.2022 (т.3 а.с.189-192).
Також, у судовому засіданні судом були дослідженні докази, що посвідчують та характеризують особу обвинуваченого, процесуальні витрати у справі, речові докази та письмові докази, надані стороною захисту.
Достовірність та об`єктивність наведених доказів у суду сумніву не викликає, адже вони отримані без порушення закону, узгоджуються один з одним, належні, допустимі та достатні, у зв`язку з чим суд їх прийняв. Матеріали досудового розслідування були відкриті сторонам кримінального провадження, відповідно до ст. 290 КПК України, про що свідчать відповідні протоколи, та не заперечувалось ними в судовому засіданні.
Сторонами не наведено достатніх фактів, що свідчили б про недостовірність будь-якого із вищезазначених доказів. Тому суд вважає їх достовірними.
Водночас, приєднані стороною обвинувачення до матеріалів кримінального провадження інші процесуальні документи, досліджені в ході судового розгляду, зокрема: запити; постанови прокурора, клопотання слідчого та ухвали слідчих суддів про проведення тимчасового доступу до речей та документів, повідомлення про підозру, не є доказами у справі, у розумінні ст. 84 КПК України, але є процесуальними документами, поданими для підтвердження правомірності тих чи інших процесуальних дій в межах даного кримінального провадження.
Окрім того, прокурором будо долучено протоколи допиту свідків та підозрюваного, однак, з огляду на те, що в даних протоколах містяться показання свідків та підозрюваного, які суд безпосередньо не сприймав під час судового засідання, ці показання були надані слідчому під час досудового розслідування, враховуючи положення ч. 4ст.95КПК України про те, що суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору або посилатися на них, тому судом дані докази оцінюються критично та не приймається до уваги.
Таким чином, розглянувши справу у межах пред`явленого обвинувачення, оцінивши кожний досліджений та перевірений у судовому засіданні доказ із точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - із точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд вважає доведеною, поза розумнім сумнівом, вину обвинуваченого ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України.
Сторона захисту в ході судового розгляду неодноразово заявляла про відверто незаконний характер переслідування ОСОБА_4 , на що вказують обставини того, що ПП «Інтеравіакорп», на виконання контракту з компанією «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA), виконала два міжнародних відправлення, 21.09.2021 відправлення мало бути третім. Однак, саме трете відправлення не відбулося через вказівку інспектору митниці працівниками Служби безпеки України - затримати товар за митною декларацією № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021, з метою особистого огляду товару, так як система безпеки ризиків не спрацювала. Указані обставини, на думку сторони захисту, свідчать про незаконне джерело походження відомостей, які були сприйняті органом досудового розслідування у якості підстави для внесення відомостей до ЄРДР за №22021000000000387.
З цього приводу, суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про Службу безпеки України», ЦентральнеуправлінняСлужбибезпекиУкраїнивідповідаєза стан державної безпеки, координує і контролює діяльність інших органів Служби безпеки України. До його складу входять Апарат Голови СБУ та функціональні підрозділи, серед іншого, контррозвідувального захисту інтересів державиусферіінформаційноїбезпеки. Департамент контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України, як і інші функціональні підрозділи, у ході виконання покладених на нього оперативно-розшукових та контррозвідувальних завдань, керуючись ЗУ «Про СБУ», ЗУ «Про контррозвідувальнудіяльність», ЗУ «Прооперативно-розшуковудіяльність», перевіряє, отримує та опрацьовує різного роду інформацію щодо можливих фактів порушення вимог чинного законодавства у різних сферах щодо захисту державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці. Тому, саме по собі, виявлення відомостей про кримінальне правопорушення у сфері військово-технічного співробітництва і експортного контролю вказаним Департаментом, із подальшим направленням відповідних матеріалів до правоохоронних органів, не становить порушення вимог чинного законодавства і не свідчить про реалізацію повноважень, не передбачених законом. Відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР за фактами, викладеними у повідомленні про вчинення кримінального правопорушення, внесено відповідно до вимог чинного законодавства.
Також сторона захисту стверджувала, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №22021000000000387 від 26.11.2021 було проведено вкрай упереджено. Так, ОСОБА_4 , будучи декларантом та директором ПП «Інтеравіакорп», прибувши на територію митниці Аеропорту Бориспіль під час огляду товару, надав працівникам СБУ документи від виробника на блоки регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, які використовуються у цивільній авіації, оскільки ОСОБА_4 займається виключно сферою цивільної авіації.
Водночас, із вказаними доводами суд не може погодитись з наступних підстав.
Судом встановлено, що кримінальне провадження за № 22021000000000387 від 26.11.2021, розпочате за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України. У рамках досудового розслідування цього кримінального провадження проводились процесуальні та слідчі дії, зокрема огляди, тимчасові доступи до речей та документів, експертизи, результати яких покладені прокурором в основу обвинувачення щодо ОСОБА_4 .
Окрім проведення зазначених слідчих дій, у кримінальному провадженні було переведено комплекс інших процесуальних дій, зокрема: допитано свідків, направлено запити, здійснено комплекс дій щодо забезпечення кримінального провадження шляхом реалізації тимчасового доступу до речей та документів та інші. За результатами досудового розслідування 27.10.2022 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України.
Оцінюючи доводи сторони захисту про те, що досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22021000000000387 від 26.11.2021 з самого початку здійснювалося протиправно відносно ОСОБА_4 , суд приходить до висновку, що наведені стороною захисту аргументи та докази не підтверджують цього факту та ґрунтуються виключно на припущеннях. Суд вважає, що сам по собі факт того, що ОСОБА_4 уже тривалий час є керівником директором ПП «Інтеравіакорп», який займається цивільною авіацією, надав документи від виробника на товар, не свідчить про те, що блоки регулювання напруги БРН-208М7А у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, установлюються у цивільній авіації та не є товаром військового чи подвійного призначення.
Окрім того, адвокат ОСОБА_5 у судових дебатах наголошує, що в обвинувальному акті відсутнє посилання на відомості про фактичний продаж товару, а також відсутні посилання на документи, що підтверджують передачу права власності на регулятори напруги на користь компанії, яка є покупцем за контрактом, а саме: компанії «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90 Terrace MIAMI F1 33196, USA». Тобто відсутні відомості щодо виконання п.3.1., п.4.1. контракту № 34-28 від 29.08.2021 та відсутні акти прийому-передачі товарів, що відображено в п.4.2., п.4.4. розділу 6 контракту, на який безпосередньо прокурор робить посилання.
Суд відхиляє доводи сторони захисту, аджеу кримінальному провадженні під час допиту обвинуваченого не було заперечено ним факт відправлення товару на вимогу контракту № 34-28 від 29.08.2021. Навпаки, ОСОБА_4 наголосив, що ПП «Інтеравіакорп» виконувало третю відправку анологічного товару - блоків регулювання напруги БРН-208М7А, та через суперечливе ставлення працівників СБУ, товар був вилучений, а вимоги контракту не виконані через розпочате досудове розслідування.
Суд також не погоджується з твердженнями сторони захисту про те, що експорт з відправленню регуляторів напруги для власних потреб не може бути міжнародною передачею товару, згідно з ч. 1 ст. 333 КК України та ст. 1 ЗУ «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання». Обставини, які прокурор вважає встановленими, підтверджуються дослідженими у судовому розгляді доказами. Докази, надані стороною обвинувачення у кримінальному провадженні, є послідовними та несуперечливими.
Більше того, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне відстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом (ч. 1, 2 ст. 22 КПК України).
Таким чином, порушень процесуальногозаконущодо руху кримінального провадження, повноважень сторони обвинувачення на всіх стадіях процесу судом не виявлено. Тому, підстав для визнання всіх доказів недопустимими за принципом "плодів отруєного дерева", як про це зазначає сторона захисту, немає.
Решта заперечень сторони захисту щодо наведених доказів ґрунтуються виключно на власному трактуванні відповідних положень КПК України і обставин та не викликають обґрунтованих сумнівів у суду щодо допустимості і достовірності таких доказів, а тому, з огляду на позицію ЄСПЛ у справі "Проніна проти України" (Pronina v. Ukraine), заява № 63566/00, 18.07.2006, суд не вважає за необхідне надавати детальну відповідь на решту таких аргументів.
Таким чином, суд вважає, що органом досудового розслідування у повному обсязі проведено досудове розслідування, унаслідок якого зібрані докази, які, у своїй сукупності та взаємозв`язку, повністю викривають обвинуваченого у вчиненому кримінальному правопорушенні та які є зрозумілим для стороннього спостерігача та свідчать про вчинення злочину, саме, обвинуваченим за обставин, встановлених в ході судового розгляду.
Отже, надані стороною обвинувачення і досліджені безпосередньо в судовому засіданні докази взаємопов`язані та, у сукупності, підтверджують усі обставини, що підлягають доказуванню, ними встановлено подію вчинених ОСОБА_4 кримінального правопорушення, винуватість обвинуваченого та інші обставини, зазначені у ст. 91 КПК України. Докази зібрані в порядку, встановленому КПК України. Жодних обставин, передбачених ст. 87 КПК України, з якими закон пов`язує недопустимість доказів, як таких, що отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, судом не встановлено, у зв`язку з чим підстави для визнання цих доказів недопустимими відсутні.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч. 1 ст. 333 КК України, як порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю. Таку кваліфікацію дій обвинуваченого суд вважає правильною.
Частиною 1 ст. 333 КК передбачена кримінальна відповідальність за порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Диспозиція ч. 1 ст. 333 КК є бланкетною. Тому для розкриття об`єктивних та суб`єктивних ознак цього злочину слід звертатися до певних нормативних актів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового та подвійного використання», міжнародні передачі товарів - експорт, імпорт, реекспорт товарів, їх тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України.
Об`єктом злочину є суспільні відносини, що забезпечують національну безпеку України, її міжнародний авторитет у сфері дотримання міжнародних зобов`язань щодо нерозповсюдження зброї масового знищення, засобів її доставки, обмеження передач звичайних видів озброєння, а також здійснення заходів щодо недопущення використання зазначених товарів з терористичною та з іншою протиправною метою.
Обов`язковою ознакою злочину є його предмет - товари, що підлягають державному експортному контролю.
Відповідно дост.1розд.1Закону України«Про державнийконтроль заміжнародними передачамитоварів військовогопризначення таподвійного використання»,такими товарамиє:1)товари військовогопризначення;2)товари подвійноговикористання. Списки конкретних видів цих товарів розробляються Державною службою експортного контролю та затверджуються КМУ.
Об`єктивна сторона злочину виражається в порушенні встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Міжнародні передачі товарів можуть виражатися у таких діях, як експорт, імпорт, реекспорт, тимчасове вивезення предметів за межі України або тимчасове ввезення їх на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України, за умови участі в них суб`єктів здійснення міжнародних передач товарів.
Так, у ст. 24 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», визначено порушення вимог законодавства в галузі державного експортного контролю. Серед іншого, порушення цих правил можуть виявлятися у здійсненні міжнародних передач товарів без отримання в установленому порядку дозволів, висновків чи документів про гарантії або здійснення таких передач на підставі дозволів, висновків чи документів про гарантії, отриманих шляхом подання підроблених документів чи документів, що містять недостовірні відомості.
Суб`єктивна сторона - прямий умисел, за яким особа усвідомлює, що здійснює міжнародну передачу товарів військового або подвійного призначення, які підлягають державному експортному контролю, з порушенням встановленого порядку такої передачі і бажає це зробити. Мотиви і мета можуть бути різними і на кваліфікацію не впливають. Частіше вони є корисливими, але можуть бути й іншими: помста, заздрість.
Суб`єкт злочину загальний - фізична осудна особа, яка досягла 16 років, яка порушує законодавство в галузі державно-експортного контролю. Це може бути як особа, яка взагалі не має права здійснювати міжнародні передачі зазначених товарів, так і особа, яка має право на заняття такою діяльністю, але порушує встановлений порядок.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 20 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», виключно, уповноваженими Україною як державою суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності може здійснюватись експорт та імпорт озброєння, боєприпасів, військової техніки та спеціальних комплектуючих виробів для їх виробництва, вибухових речовин, ядерних матеріалів (включаючи матеріали у вигляді тепловипромінюючих зборок), технологій, устаткування, установок, спеціальних неядерних матеріалів та пов`язаних з ними послуг, джерел іонізуючого випромінювання, а також інших видів продукції, технологій і послуг, які, у даний час, використовуються при створенні озброєнь і військової техніки або становлять державну таємницю України, яка визначається законами України; дорогоцінних металів та сплавів, дорогоцінного каміння; наркотичних і психотропних засобів; експорт творів мистецтва і старовинних предметів з музейних фондів України. Призначення уповноважених суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, які можуть здійснювати зазначені експорт та імпорт, і регулювання відповідних експортно-імпортних операцій належать до компетенції Кабінету Міністрів України, який має погоджувати свої рішення з відповідними Комітетами Верховної Ради України.
Відповідно дост.1Закону України«Про державнийконтроль заміжнародними передачамитоварів військовогопризначення таподвійного використання», суб`єкт здійснення міжнародних передач товарів - зареєстрований центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, державний замовник у сфері оборони та суб`єкт господарювання України, який має намір здійснювати або здійснює міжнародні передачі товарів, включаючи посередницьку (брокерську) діяльність.
Також у ст. 1 цього Закону закріплено, що посередницька (брокерська) діяльність - будь-які дії суб`єкта господарювання України, що сприяють здійсненню міжнародних передач товарів військового призначення, включаючи дії з фінансування, транспортування чи експедирування вантажів, незалежно від походження таких товарів і території, на якій провадиться зазначена діяльність.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що для здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, суб`єкти господарювання повинні отримати від Кабінету Міністрів України відповідні повноваження. Порядок отримання та скасування повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 15 цього Закону визначено, що дозвіл чи висновок оформляється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як разовий, генеральний чи відкритий. Разовий дозвіл чи висновок надається суб`єкту здійснення міжнародних передач товарів для проведення переговорів, пов`язаних з укладанням конкретних зовнішньоекономічних договорів (контрактів) на здійснення міжнародних передач товарів, або для здійснення конкретних передач товарів, згідно із зазначеними договорами (контрактами), і є дійсним протягом установленого строку, але не більш як протягом одного року.
У п. 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1807 від 20.11.2003, зазначено, що міжнародна передача товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності, за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю. Дозвіл чи висновок Держекспортконтролю на право здійснення відповідної міжнародної передачі будь-якого виробу військового призначення є підставою для передачі імпортеру (кінцевому споживачеві) комплекту технічної документації (технічних даних), необхідної для налагодження, експлуатації та використання такого виробу за цільовим призначенням в обсягах, визначених цим дозволом чи висновком.
Приписами ст. 17 цього ж Закону визначено, що зовнішньоекономічні договори (контракти), стосовно міжнародних передач товарів, укладаються суб`єктами господарювання, державними замовниками у сфері оборони відповідно до законодавства, з урахуванням вимог щодо здійснення таких передач, установлених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз логічної структури зазначених вище норм права та системний спосіб тлумачення їх змісту дає підстави вважати, що суб`єктами кримінальної відповідальності за ст. 333 КК можуть бути окремі фізичні особи (фізичні особи підприємці та особи, які не мають такого статусу громадяни, особи без громадянства та іноземці), а також посадові особи, тобто особи, які відповідно до займаної посади виконують певні організаційно-розпорядчі чи виконавчі функції (посадові особи органів державної влади чи місцевого самоврядування, керівники та особи, відповідальні за здійснення заходів державного експортного контролю підприємств, установ та організацій).
У ході судового розгляду встановлено, що 29.08.2021 між ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , та компанією «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA), в особі директора Alfredo Ramirez, укладено контракт № 34-28, Додаток № 1 (Протокол погодження ціни) та Додаток № 2 (Протокол погодження ціни) до нього. Предметом цього контракту є поставка на базу покупця авіаційно-технічного майна, яке вказано в Додатках №№ 1, 2 до Контракту, у т.ч. блоків регулювання напруги БРН208М7А у кількості 5 шт.
Директор ПП «Інтеравіакорп» ОСОБА_4 , на виконання вищевказаного контракту від 29.08.2021 № 34-28, у суб`єктів господарювання придбав блоки регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304.
Відповідно до висновку Державної митної служби України Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи № 1420003302-0436 від 15.11.2021, блоки регулювання напруги БРН208М7А використовуються як військового призначення, так і в допущених для використання в цивільних цілях.
Експорт продаж або передача на інших законних підставах товарів іноземним суб`єктам господарської та іншої діяльності з вивезенням або без вивезення цих товарів за межі митного кордону України, включаючи реекспорт товарів.
Також Кабінет Міністрів України постановою від 12 липня 1999 р. № 1228 "Про надання суб`єктам господарювання повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю", на виконання вимог законодавства, визначив перелік суб`єктів господарювання, які мають повноваження на здійснення, зокрема, експорту товарів військового призначення.
Суд бередо уваги,що ПП«Інтеравіакорп» уцьому перелікувідсутнє.Це означає,що відповіднодо чинногозаконодавства експортні операціїз товарамивійськового призначення,якими євказані уконтракті блокирегулювання напругиБРН-208М7Адо літальнихапаратах «Ан-3»,«Ан-22»,«Ан-28»,«Ая-72»,«Ан-74»,«Іл-62»,«Іп-76»,«Іл-78»,«Іл-86»,«Ту-22»,«Ту-95»,«Ту-142»,«Ту-154»,«Як-40»,«Як-42»,«Як-52»,«4503»,«ВП-021»,«ВПМК»,«Т-6»,«Су-24»,«Ми-8»,«Мі-24»,«Мі-26»,«Ка-32»,«Ка-27»,як військовогопризначення,так ів допущенихдля використанняв цивільнихцілях.Пристрої маютьознаки компонентів(частин),спеціально призначенихдля літальнихапаратів,зазначених впозиції ML10 Списку товарів військового призначення, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення». Тобто експорт блоків регулювання напруги БРН-208М7А можуть здійснювати виключно у спеціально визначеному порядку і лише через спеціально уповноважених на таку діяльність суб`єктів, одним із яких є Державна компанія "Укрспецекспорт".
Отже, відповідно до наведених норм законодавства ОСОБА_4 усвідомлюючи, що серед товару придбаного ним, є предмети які підлягають державному експертному контролю, а саме: блоки регулювання напруги БРН-208М7А, та достовірно знаючи, що їх експорт може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів, за наявності у нього відповідного дозволу Державної служби експортного контролю України, не звернувся до Держекспертконтролю України з питання отримання дозвільних документів на право здійснення міжнародних передач товарів, та, у порушення вимог законодавства, вирішив експортувати (відправити) придбаний ним товар, згідно з контрактом від 29.08.2021 № 34-28, з України до компанії «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA) без отримання відповідного дозволу.
21.09.2021 директором ПП «Інтеравіакорп» ОСОБА_4 блоки регулювання напруги БРН-208М7А, у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, доставлено до митного посту «Бориспіль» Київської митниці (Київська область, Бориспіль-7, с. Гора) для вивезення (експорту) за межі митного кордону України до Сполучених Штатів Америки до компанії «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA).
У цей же день, ОСОБА_4 подав головному інспектору відділу митного оформлення № 6 митного посту «Бориспіль» Київської митниці (Київська область, Бориспіль-7, с. Гора) для митного оформлення, серед іншого, авіаційне обладнання блоки регулювання напруги БРН-208М7А (відповідно до документів назва БРН208М7А), у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, та документи для експорту товарів, а саме: митну декларацію ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021; проформи-інвойси № 2020 від 16.09.2021 з пакувальними листами; авіаційні вантажні накладні № 074-46210990 від 17.09.2021; завірену копію сертифікату № 013026; завірені копії зовнішньоекономічного контракту від 29.08.2021 № 34-28 з додатком № 2 до нього; лист компанії «RV AVIATION SERVICES» від 21.09.2021 та завірені копії фотографій виробів.
Разом із цим, для досягнення своєї злочинної мети, порушуючи порядок здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, а саме здійснення експорту блоків регулювання напруги БРН-208М7А у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, навмисно надав підписаний від імені директора ОСОБА_4 та скріплений печаткою ПП «Інтеравіакорп» лист міжнародної авіаційної корпорації «INTERAVIACORP» від 21.09.2021 № 9/21 щодо нібито попередньої ідентифікації товарів про те, що регулятор напруги БРН208М7А (фактичне найменування товару БРН-208М7А) не підлягає державному експортному контролю.
Тобто, відповідно до митної декларації ЕК10АА № UA100040/2021/370119 від 21.09.2021 та документів до неї, відправником товарів, у т.ч. регуляторів напруги БРН208М7А (фактичне найменування товару БРН-208М7А) у кількості 5 шт., для цивільного повітряного судна АН-28, реєстраційний знак НОМЕР_1 , є ПП «Інтеравіакорп», в особі директора ОСОБА_4 , а одержувачем - компанія «RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA).
Суд зазначає, що визначення зовнішньоекономічного договору (контракту) міститься в ст. 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність": це матеріально оформлена угода двох або більше суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов`язків у зовнішньоекономічній діяльності.
Отже, з цього визначення випливають дві кваліфікуючі ознаки зовнішньоекономічного договору: 1) спрямованість на забезпечення господарської (зовнішньоекономічної) діяльності контрагентів (ця ознака визначає зовнішньоекономічний договір як різновид господарського договору); 2) різна державна належність контрагентів (ця ознака пояснює, за яких умов господарський договір набуває міжнародного характеру, стає власне «зовнішньоекономічним»).
Відповідно до чинного законодавства України, Держекспортконтроль проводить експертизу у галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Згідно з пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності, за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.
Суд звертає увагу, що ПП «Інтеравіакорп» в особі директора ОСОБА_4 , дозвіл Держекспортконтролю на експорт товарів - блоків регулювання напруги «БРН-208М7А» у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, відправником яких є ПП «Інтеравіакорп», а одержувачем компанія RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA), не видавався.
З огляду на викладене, у ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_4 як директор ПП «Інтеравіакорп» (код ЄДРПОУ 40781452), будучи службовою особою останнього та будучи обізнаним про встановлений порядок здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, здійснив міжнародну передачу товарів військового призначення - блоків регулювання напруги БРН-208М7А у кількості 5 шт. з заводськими №№ 4911117, 4911409, 4911296, 4911206, 4911304, без дозволу Держекспортконтролю, тобто порушив встановлений порядок здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_4 , будучи директором ПП «Інтеравіакорп», уклав з компанією RV Aviation Services Inc.» (17001 SW 90Terrace MIAMI Fl 33196, USA) договір, з метою реалізації товарів військового призначення та подвійного використання, є суб`єктом злочину передбаченого ч. 1 ст. 333 КК.
При цьому судом враховується, що ОСОБА_4 є засновником та директором підприємства, яке займається господарською діяльністю щодо поставки авіаційних комплектуючих частин, виробів до підприємства як в межах держави, так і за кордон, протягом значного часу. За період діяльності його компанії неодноразово була безпосереднім суб`єктом міжнародних контрактів, а тому останній володіє інформацією про необхідність отримання свідоцтва від служби експортного контролю для експорту товарів військового та подвійного призначення.
У зв`язку з чим, ОСОБА_4 достеменно відомо, що для виконання таких міжнародних контрактів та для експорту запасних частин для літаків та вертольотів потрібно матидозвіл ДСЕКУ. При цьому, ОСОБА_4 був обізнаний з вимогами законодавства, які стосуються експортного контролю. Обвинувачений ОСОБА_4 особисто підтвердив, що блоки регулювання напруги БРН-208М7А можуть установлюватися у літаках військового та цивільного призначення, однак на запчастинах військового призначення, на думку обвинуваченого, повинен бути код (штамп) з відміткою використання у військовій авіації.
Вищевикладені обставини у сукупності, однозначно свідчать про наявність у ОСОБА_4 умислу на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, оскільки, за відсутністю на блоках проставлених штампів призначення запчастини та їх походження, тобто, придбання їх через онлайн-замовлення на сайті в мережі Інтернет, на думку суду, ОСОБА_4 повинен був звернутися за роз`ясненням до Державної служби експортного контролю України для отримання дозволу на міжнародну поставку цього товару.
При цьому, суд не вважає такими, що виправдовують ОСОБА_4 його пояснення про те, що він займається виключно цивільною авіацією, у нього були виписки виробника цивільної авіації, а тому блоки регулювання напруги БРН-208М7А без відповідної військової відмітки, можуть установлюватися лише на літаках цивільної авіації, і подвійне призначення запчастин є неможливим, виходячи із такого.
Допитаний в ході судового розгляду свідок ОСОБА_6 показав, що він приймає участь в експертизах. Авіація є складною темою, оскільки, за часів Радянського Союзу, на заводі «Антонова» створювалися літаки лише військового призначення. З часом на базі літаків військових почали створювати літаки цивільного призначення. Розробка військових літаків іде як модифікація, тобто 90% запчастин, які першочергово розроблялися та проектувалися для військового використання, переходить до цивільного призначення. Таким чином, запчастини блоки реагування напруги БРН-208М7А не є виключенням та використовуються у подвійному призначенні.
Такі показання свідка повністю узгоджуються із письмовими доказами, що містяться в матеріалах кримінального провадження, що свідчить про те, що вони є правдивими та такими, що відповідають дійсності.
Таким чином, позиція обвинуваченого щодо його необізнаності в частині того, що блоки регулювання напруги БРН-208М7А можуть використовуватися у військовій авіації, у даному випадку не звільняє його від відповідальності.
Наведені вище фактичні обставини щодо послідовності та змісту діянь ОСОБА_4 і події, які передували відправити запчастини на літак, на думку суду, з достатньою переконливістю свідчать про те, щорушійною силою у поведінці ОСОБА_4 було його свідоме, помірковане прагнення будь-що реалізувати свій намір та якнайшвидше виконати умови міжнародного договору.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_4 умислу на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Також, суд зазначає, що надані стороною захисту вищезазначені документи щодо придбання у виробника блоків реагування напруги БРН-208М7А, які використовуються у цивільній авіації, не містять обґрунтування того, яким чином вказані обставини спростовують твердження сторони обвинувачення про те, що блоки регулювання напруги БРН-208М7А застосовуються у військовій авіації та потребують дозволу на експорт державного експортного контролю.
Суд не враховує показання обвинуваченого ОСОБА_4 про його невинуватість у вчиненні інкримінованих йому діянь, оскільки вони суперечать перевіреним і оціненим судом фактичним обставинам. Досліджені судом матеріали, з урахуванням відсутності доказів, що підривають довіру до них, узгоджуються із встановленими судом обставинами події злочину і підтверджують вину обвинуваченого у його вчиненні та розцінюються судом як намагання уникнути кримінальної відповідальності за вчинений злочин.
Отже, після з`ясування обставин встановлених під час кримінального провадження, та перевірки їх доказами, які суд вважає належними та допустимими, суд приходить до висновку про те, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України, знайшла своє повне підтвердження в ході судового розгляду кримінального провадження.
Призначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_4 , суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, обставини його вчинення, дані про особу обвинуваченого й обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання, у зв`язку з чим прийшов до висновку про необхідність обрання покарання у межах санкцій визначених ч. 1 ст. 333 КК України.
Судом враховується те, що ОСОБА_4 вчинив умисне нетяжке кримінальне правопорушення, вчинений ним злочин спрямований на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, тобто вчинений під час здійснення господарської діяльності.
Водночас, суд враховує конкретні обставини вчинення кримінального правопорушення, його суспільну небезпечність, характер вчиненого, та те, що тяжких наслідків в результаті скоєння злочину не настало, оскільки не було завдано шкоду національним інтересам України (політичним, економічним, військовим), не порушено міжнародні зобов`язання України щодо нерозповсюдження зброї масового знищення, засобів її доставки, обмеження передач звичайних видів озброєння, а також, не використано товарів, поставлених в рамках міжнародного контракту, у терористичних та інших протиправних цілях. Указані обставини зменшують ступінь суспільної небезпеки вчиненого ОСОБА_4 злочину.
Обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченого, а також обставин, які обтяжують покарання обвинуваченого, у відповідності до ст.ст. 66-67 КК України, судом не встановлено.
Аналіз даних про особу обвинуваченого ОСОБА_4 вказує на те, що він раніше не судимий, після вчинення кримінального правопорушення не вчиняв протиправних дій. Має місце реєстрації та місце постійного проживання, де характеризуються з позитивної сторони. На обліку у лікарів психіатра та нарколога за місцем проживання не перебуває, одружений, пенсіонер, офіційно працевлаштований, обіймає посаду директора ПП «Інтеравіакорп» із моменту його заснування, де за час роботи зарекомендував себе виключно з позитивної сторони як відповідальний, старанний та добропорядний керівник, який добре орієнтований та має високий професійний рівень у своїй діяльності, сумлінно виконує свої посадові обов`язки, значною кількістю займається господарською діяльністю щодо постачання продукції цивільного використання, для всіх видів і родів авіації, включно зі спеціальними матеріалами, запчастинами та комплектуючими, Ці обставини позитивно характеризують ОСОБА_4 як особу, яка має гарну репутацією. Обвинувачений не є інвалідом та не є військовослужбовцем.
Указані обставини потребують додаткового врахування при призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_4 , оскільки мають істотне значення щодо вивчення особистості та відношення останнього до скоєного ним.
Виходячи із засад призначення та індивідуалізації покарання, зважаючи на суспільну небезпеку кримінального правопорушення, вчиненого у сфері службової та господарської діяльності, з урахуванням форми, виду, ступеня вини обвинуваченого, мотивації кримінального правопорушення, обставин, що характеризують поведінку обвинуваченого до вчинення кримінального правопорушення, обставин, що безпосередньо пов`язані із вчиненням кримінального правопорушення, обставин, що характеризують поведінку останнього під час вчинення кримінального правопорушення, та характеризують поведінку останнього після його вчинення, відсутність тяжких наслідків від вчиненого, а також, враховуючи особу обвинуваченого ОСОБА_4 , суд вважає за доцільне призначити покарання на рівні, ближчому до мінімальної межі санкцій ч. 1 ст. 333 КК України, у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Водночас суд уважає, що покарання в максимальному розмірі було б несправедливим через надмірну суворість.
Підстави для застосування положення ст. 69 КК України судом не встановлені.
Щодо додаткового покарання, передбаченого в санкції ч. 1 ст. 333 КК України, підстав у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, суд не вбачає приймаючи до уваги те, що ОСОБА_4 за тривалий час провадження господарської діяльності вперше допустив порушення в ході провадження зовнішньоекономічної діяльності, та відсутність тяжких наслідків від вчиненого.
Суд переконаний, що дана міра покарання відносно обвинуваченого ОСОБА_4 , є справедливою, необхідною і достатньою для виправлення та попередження скоєння ним нових злочинів. На переконання суду, саме таке покарання відповідатиме гуманності, справедливості, не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягається до кримінальної відповідальності, забезпечує співрозмірність діяння та кари, відповідає таким принципам Європейської конвенції захисту прав людини і основоположних свобод, як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
Окрім того, з обвинуваченого на користь держави, слід стягнути витрати на проведення експертизи у розмірі 8872 грн. 19 коп., що є документально підтвердженим за матеріалами судової справи.
Долю речових доказів слід вирішити у відповідності до ст. 100 КПК України.
Запобіжні заходи не обирались, підстав для їх обрання судом не встановлено.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
На підставі викладеного та керуючись ст. 100, 124, 318, 322, 342-351, 358, 368-371, 373, 374, 376 КПК України, ч. 5 ст. 74, ст. ст. 50-52, 65-69, ч. 1 ст. 333 КК України, суд
у х в а л и в :
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,визнати винниму вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України, та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок, без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.
Запобіжні заходи не обирались, підстав для їх обрання судом не встановлено.
Цивільний позов у матеріалах кримінального провадження відсутній.
Стягнути із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - 8872 гривень 19 копійок, процесуальних витрат, пов`язаних із залученням експертів в кримінальному провадженні.
Речові докази в кримінальному провадженні, після набрання вироком суду законної сили, а саме: завірена копія МД ЕК10АА № UА100040/2021/370119 від 21.09.2021, завірена копія проформи-інвойсу № 2020 від 16.09.2021 з пакувальними листами № 2020 від 16.09.2021, завірена копія авіаційної вантажної накладної № 074-46210990 від 17.09.2021, завірена копія сертифікату № 013026, завірена копія зовнішньоекономічного контракту № 34-28 від 29.08.2021 з додатками №№ 1, 2 до нього, завірена копія листа міжнародної авіаційної корпорації «ІNTERAVIACORP» від 22.09.2021 № 32, завірена копія листа компанії «RV Aviation Services» від 21.09.2021, завірена копія декларації безпеки вантажного відправлення від 21.09.2021, завірена копія акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № UА100040/2021/370119 від 02.09.2021, завірена копія акту про взяття проб (зразків) товарів від 02.11.2021, завірена копія Статуту ПП «ІНТЕРАВІАКОРП» від 01.08.2016, Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПП «ІНТЕРАВІАКОРП» від 15.11.2019, завірена копія наказу ПП «ІНТЕРАВІАКОРП» від 29.08.2016, завірена копія Витягу з Реєстру платників єдиного податку від 9.08.2016, завірена копія заяви про взяття на облік особи, яка здійснює операції з товарами від 29.10.2019, завірена копія Витягу з Реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами від 15.11.2019, завірена копія Сертифікату кінцевого користувача від 30.08.2021 № 1, фото серійних номерів виробів «БРН-208М7А» №№ 4911117, 4911409, 911296, 4911206, 4911304 у кількості 5 шт., фото першої сторінки паспорту на виріб № 4911409 від 1992 року, фото першої сторінки паспорту на виріб № 4911206 від 1992 року завірена копія протоколу № 1 загальних зборів засновників ПП «Інтеравіакорп» від 01.08.2016, МД ЕК10АА № UА100040/2021/370119 від 21.09.2021, проформи-інвойсу № 2020 від 16.09.2021 з пакувальними листами № 2020 від 16.09.2021, авіаційна вантажна накладна № 074-46210990 від 17.09.2021, сертифікат № 013026, зовнішньоекономічний контракт № 34-28 від 29.08.2021 з додатками № 2 до нього, лист міжнародної авіаційної корпорації «ІNTERAVIACORP» від 22.09.2021 № 32, лист міжнародної авіаційної корпорації «ІNTERAVIACORP» від 21.09.2021 № 9/21, листа компанії «RV Aviation Services» від 21.09.2021, декларація безпеки вантажного відправлення від 21.09.2021, копія фото виробів, інформаційний аркуш до МД № 4266 від 21.09.2021, акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № UА100040/2021/370119 від 22.09.2021, акт про взяття проб (зразків) товарів від 02.11.2021, копія аркушу № 9 висновку № 1420003302-0436 від 15.11.2021, - залишити зберігати при матеріалах судового кримінального провадження;
- блоки регулювання напруги у кількості 5 шт. з маркуванням: «БРН-208М7А» № 4911117, «БРН-208М7А» № 4911409, «БРН-208М7А» № 4911296, «БРН-208М7А» № 4911206, «БРН-208М7А» № 4911304 - конфіскувати.
Вирок суду може бути оскаржений до Київського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Вирок суду набирає законної сили по завершенню строку на його апеляційне оскарження, а у разі оскарження вироку в апеляційному порядку після постановлення судом апеляційної інстанції рішення за наслідками перегляду такого вироку суду.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку суду негайно після його проголошення вручити обвинуваченому, його захисникам та прокурору.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123819983 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації Порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю |
Кримінальне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Кабанячий Ю. В.