Справа № 536/2108/24
Провадження № 2/536/1116/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року м. Кременчук
Кременчуцький районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Реки А.С.
за участю секретаря судового засідання Шкіринець К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеокрнференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Кременчуцький відділ державної виконавчої служби у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну розміру аліментів,
за участі:
представника позивача адвоката Павелка Р.С.,
відповідачки ОСОБА_2 ,
Встановив:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник адвокат Павелко Руслан Сергійович, пред`явив дійсний позов. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що19.02.2014 Кременчуцьким районним судом Полтавської області було прийнято рішення про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини доходу щомісячно, починаючи з 11.01.2014 року і до досягнення відповідною дитиною повноліття. Проте, ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 народилася друга дитина ОСОБА_5 , а ІНФОРМАЦІЯ_3 - третя дитина ОСОБА_6 . 12 червня 2015 року ОСОБА_1 уклав новий шлюб з матір`ю своєї двох малолітніх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ОСОБА_7 . З дня народження у ОСОБА_1 другої та третьої дитини та подальшого укладання шлюбу у останнього погіршився майновий стан, внаслідок чого позивач не мав можливості сплачувати аліменти у визначеному судом розмірі, тобто змінилися обставин, які враховувалися судом при визначенні розміру аліментів. Зазначає, що народження у позивача двох дітей та створення нової родини є підставою для зменшення розміру аліментів на утримання доньки ОСОБА_4 з 1/4 частки на 1/6 частку від його доходу. Просить суд зменшити розмір аліментів, що підлягають стягненню з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини доходу щомісячно, з 1/4 до 1/6 частини його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно з дня набрання рішення законної сили і до досягнення дитиною повноліття та відкликати з виконання виконавчий лист, виданий 19.02.2014 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області у справі №536/53/14. Судові витрати просить покласти на позивача.
Ухвалою судді Кременчуцького районного суду Полтавської області від 16 серпня 2024 року було призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження з викликом сторін та надано відповідачці п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що внаслідок народження двох дітей у нього погіршилося матеріальне становище, оскільки утримання малолітніх дітей потребує значних витрат. Внаслідок незадовільного матеріального становища у нього виникла заборгованість по сплаті аліментів на утримання старшої доньки. Він намагається в силу своїх можливостей сплачувати аліменти, але вважає, що на даний час визначені аліменти в розмірі 1\4 частки від його доходів є надмірними. Він працевлаштований на СТОВ «Лещівка» охоронцем та отримує мінімальну заробітну плату. Проживає разом з дружиною та дітьми без реєстрації, дружина на даний час не працевлаштована та займається вихованням малолітніх дітей.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Павелко Р.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, обґрунтувавши їх доводами, викладеними у позовній заяві.
Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі. Зазначила, що позивач сплачує аліменти на утримання дитини періодично, внаслідок чого виникла значна заборгованість. Поза межами виконавчого провадження кошти не надає взагалі. Наприкінці листопада 2024 року відповідач перерахував їй на картку 1000 гривень, тому що його про це попросила донька. Вважає, що зменшення розміру аліментів не забезпечить їх регулярну та вчасну сплату, та не буде сприяти погашенню заборгованості по аліментам.
Суд, вислухавши думку позивача та його представника, відповідачки, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , батьками малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 та ОСОБА_8 (а.с.7).
Рішенням Кременчуцького районного суду Полтавської області від 19 лютого 2014 року по справі № 536/53/14-ц було розірвано шлюб між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,дошлюбне прізвище ОСОБА_9 ,зареєстрований 19червня 2010року Запсільськоюсільською радоюКременчуцького районуПолтавської області,актовий запис№ 01,відновлено позивачу ОСОБА_8 дошлюбне прізвище ОСОБА_9 . Місце проживаннямалолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визначено зматір`ю ОСОБА_8 та постановлено стягувати з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в селі Запсілля, Кременчуцького району Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 всіх видів заробітку (доходів) відповідача, але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 11 січня 2014 року і до повноліття дочки, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.8-9).
В судовому засіданні було оглянуто наданий відповідачкою актовий запис про шлюб № 1547 від 04 листопада 2017 року в додатку «Дія», згідно якого відповідачка після укладення шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_10 ».
Згідно витягу з Автоматизованої системи виконавчого провадження, на виконанні Кременчуцького відділу державної виконавчої служби у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції перебуває на виконанні виконавче провадження № 42539091, відкрите 18 березня 2014 року, боржник ОСОБА_1 , стягувач ОСОБА_2 (а.с.10).
З листаКременчуцького відділудержавної виконавчоїслужби уКременчуцькому районіПолтавської областіСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції №38090від 11вересня 2024року здодатком розрахунком заборгованостівбачається,що заборгованість ОСОБА_1 зісплати аліментівна корись ОСОБА_2 на утримання дитини ОСОБА_4 станом на 31.08.2024 року складає 173943, 67 грн. (а.с.36-39).
У відповідності до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 09 серпня 2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , уклали шлюб 09 серпня 2022 року (а.с.11).
Згідно копії свідоцтв про народження серії НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 (а.с 12-13), ОСОБА_1 та ОСОБА_7 є батьками малолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с.12).
З витягу №2832 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 (а.с.14).
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі статтею 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 3ст. 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1ст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною першоюстатті 89 ЦПК Українивизначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно з частиною першоюстатті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Згідно зі статтею 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до статей 150, 180 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, матеріально утримувати дитину до повноліття.
Згідно з положеннями статті 181 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Частина третя статті 181 СК України визначає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Частиною першої статті 192 СК України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим кодексом.
Аналіз цієї норми права дає підстави для висновку, що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів.
При цьому такі положення закону не виключають одночасне настання обох підстав для зміни розміру аліментів: і зміни сімейного, і зміни матеріального стану. Однак, зміна сімейного стану є самостійною, не залежної від зміни матеріального стану підставою для зміни розміру аліментів. Аналіз цієї норми права дає підстави для висновку що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду: від 14 грудня 2022 року у справі № 727/1599/22 (провадження № 61-7814св22), від 10 жовтня 2023 року у справі № № 682/2454/22 (провадження № 61-10748 св 23), від 19 червня 2024 року у справі № 686/22677/23 (провадження № 61-5022св24).
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» судам роз`яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду України від 05 лютого 2014 року у справі № 6-143цс13 та у постанові Верховного Суду від 09 вересня 2021 року у справі № 554/3355/20 (провадження № 61-7397св21) зроблено висновок, що розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
З аналізу даних правових норм вбачається, що при вирішенні питання про зменшення розміру аліментів, слід з`ясовувати чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров`я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі. Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров`я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров`я одержувача аліментів. При цьому, суд, з урахування встановлених обставин і сукупності належних та допустимих доказів, при наявності підстав щодо неможливості сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі, може вирішити питання щодо зменшення розміру аліментів.
Звертаючись до суду з позовом про зміну (зменшення) розміру аліментів, позивач посилався на те, що у нього змінився сімейний стан, народилося двоє дітей, які на даний час є малолітніми та він не має можливості сплачувати аліменти у розмірі 1\4 частки від його доходів.
Так, відповідно до приписів п.4 ч.1ст.161ЦПК Українисудовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов`язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.
Таким чином, з часу постановлення судового рішення про стягнення аліментів змінився сімейний стан позивача.
Суд враховує, що утримання дитини покладається на двох батьків, а тому приймаючи рішення про зміну розміру аліментів у сторону їх зменшення суд зазначає, що права дитини не будуть порушені. Також, судом враховується, що розмір аліментів на утримання однієї дитини має бути не меншим ніж частина від заробітку (доходу) платника аліментів.
З огляду на викладене та виходячи із закріплених ч. 9ст.7 СК Українипринципів справедливості, добросовісності, розумності та при взаємному обов`язку батьків утримувати дитину (ч.1ст.141 СК України), матеріального та сімейного стану платника, суд дійшов висновку про можливість зменшення розміру аліментів, що стягуються з позивача на утримання його доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 1/6 частки його заробітку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
За правиламист. 191 СК України, лише для стягнення аліментів встановлено час, з якого вони присуджуються, а зменшення розміру аліментів відбувається за загальними правилами, а саме з моменту набрання рішенням суду законної сили.
За клопотанням позивача ОСОБА_1 віднести судові витрати за його рахунок.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 4, 12,76-81,89, 258, 264, 265, 273, 354,355 ЦПК України, ст.ст.141, 150, 180, 181, 192 Сімейного кодексу України, суд,-
Ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особаКременчуцький відділдержавної виконавчоїслужби у Кременчуцькому районіПолтавської областіСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції прозміну розміруаліментів задовольнити.
Зменшити розмір аліментів, які стягуються з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , на утримання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення Кременчуцького районного суду Полтавської області від 19 лютого 2014 року по справі № 536/53/14-ц, з 1/4 частки всіх видів заробітку (доходів) до 1/6 частки всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.
Виконавчий лист з виконання рішення Кременчуцького районного суду Полтавської області від 19 лютого 2014 року по справі № 536/53/14-ц про стягнення з ОСОБА_1 ,який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в селі Запсілля, Кременчуцького району Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 аліментів на утримання дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 всіх видів заробітку (доходів) відповідача, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 11 січня 2014 року і до повноліття дочки, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 відкликати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повний текст рішення складено 17.12.2024.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Третя особа Кременчуцький відділ державної виконавчої служби у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Університетська, 37, код ЄДРПОУ 34987578.
СуддяА. С. Река
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123820984 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Кременчуцький районний суд Полтавської області
Река А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні