Провадження № 2/582/352/24
Справа № 582/1380/24
Копія
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" грудня 2024 р.
Недригайлівський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Жмурченка В. Д., за участю секретаря Коваль В. В.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Недригайлів цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Коровинської сільської ради Сумської області, третя особа: Перша Кременчуцька державна нотаріальна контора, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
У С Т А Н О В И В :
Представник позивача, адвокат Шаповал Ю.В., звернувся до суду з цим позовом та просить суд ухвалити рішення, яким визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , право на земельну частку (пай) розміром 2,51 в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія СМ № 0279353, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позовна заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті ОСОБА_1 належним чином прийняла спадщину оскільки звернулась до Першої Кременчуцької держнотконтори із заявою про прийняття спадщини. Однак не може отримати свідоцтво на право на спадщину за законом на земельну частку (пай), оскільки правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) виданий після смерті спадкодавця. Захистити своє право в інший спосіб, крім звернення до суду з даним позовом, позивач не має можливості.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 не прибули, але останній подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, а судове засідання просив провести без їх участі.
Представник відповідача Коровинської сільської ради Роменського району Сумської області направив до суду заяву, у якій просить розгляд справи провести без участі представника, позовні вимоги визнає.
Представник Першої Кременчуцької державної нотаріальної контори, третьої особи, надіслав заяву про розгляд справи без участі представника.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України справу розглянуто за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Згідно зі ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" від 12 червня 2009 року № 2 роз`яснено, що у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Суд, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, пересвідчившись, що визнання позовних вимог відповідачем не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що свідчить копія сторінок її паспорту.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.
З копії наданої суду спадкової справи № 754/2001 слідує, що остання заведена Першою Кременчуцькою державною нотаріальною конторою після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 , позивача по справі.
До спадкового майна померлої ОСОБА_2 входить право на земельну частку (пай) на підставі сертифіката СМ № 0279353, розміром 2,51 в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Коровинської сільської ради, що підтверджується листом Управління надання адміністративних послуг Головного Управління Держгеокадастру у Сумській області № 26-15/15-23 від 20.09.2023.
З цього листа вбачається, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Недригайлівською районною державною адміністрацією членам КСП "Комінтерн", запис за № 2170 від 03.09.2001, ОСОБА_2 , на підставі розпорядження голови Недригайлівської районної державної адміністрації від 18.07.2001 № 254, був виданий сертифікат серії СМ № 0279353 на право на земельну частку (пай) розміром 2,51 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка знаходиться на території Коровинської сільської ради Сумської області, про що свідчить відповідний підпис у графі Книги реєстрації. Державний акт, по зазначеному сертифікату, на ім`я ОСОБА_2 не видавався.
На даний час позивач ОСОБА_1 бажає оформити спадщину після смерті померлої ОСОБА_2 , однак, при оформленні спадщини виявилося, що сертифікат на земельну частку (пай) серії СМ № 0279353, був виданий на ім`я ОСОБА_2 після смерті останньої.
Позивач ОСОБА_1 зверталася до Першої Кременчуцької державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва, але позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з тим, що правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) виданий після смерті спадкодавця.
Оскільки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , до правовідносин спадкування після її смерті слід застосовувати норми ЦК УРСР 1963 року (згідно з п.4 Заключних та перехідних положень ЦК України 2003 року).
Згідно ч.1, 2 ст. 524 ЦК УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
У відповідності до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Згідно з ст. 549 ЦК УРСР 1963 року вважається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Статтею 548 ЦК УРСР 1963 року передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 560 ЦК УРСР 1963 року спадкоємці, закликані до спадкоємства, можуть одержати в державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини свідоцтво про право на спадщину.
Ст. 561 цього ж кодексу визначає, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям за законом після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Дана стаття не встановлює граничного строку, протягом якого спадкоємець, який прийняв спадщину повинен звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва.
Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи вищевикладене, та те, що позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , але не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на успадковану земельну частку (пай), оскільки правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) виданий після смерті спадкодавця, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а рішення суду в такому разі буде підставою для належного оформлення позивачем права власності на успадковане майно.
Вимога про стягнення судових витрат позивачем не заявлена.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 247, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Коровинської сільської ради Сумської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , право на земельну частку (пай) розміром 2,51 в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія СМ № 0279353, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя : В. Д. Жмурченко
Суд | Недригайлівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123824364 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Недригайлівський районний суд Сумської області
Жмурченко В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні