Справа № 766/20917/21
н/п 2/766/1802/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.
за участю секретаря Кирпиченко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Херсонського обласного управління Акціонерного товариства «Ощадбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 в рахунок погашення боргу на користь філії Херсонського обласного управління Акціонерного товариства «Ощадбанк» заборгованість в розмірі 22570,57 грн, та сплачений судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що 27.08.2018 року між АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії - Херсонського обласного управління АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 було підписано заяву про приєднання № 510337622 до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з виконанням електронного платіжного засобу (платіжної картки). Підписанням даної заяви клієнт беззастережно приєднується до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб в редакції, яка на день підписання цієї заяви розміщена на офіційному сайті АТ «Ощадбанк». Відповідно до п. 3.2 заяви на встановлення (збільшення) відновлювальної кредитної лінії від 26.06.2019 року клієнт просив встановити кредитний ліміт на споживчі потреби в національній валюті, шляхом надання відновлювальної кредитної лінії (кредиту) на картковий рахунок № НОМЕР_1 в сумі 20000,00 грн, із встановленою процентною ставкою 38% річних за користування кредитними коштами у всіх випадках, крім випадку користування кредитними коштами протягом грейс-періоду. Проценти за користування кредитом сплачуються щомісячно згідно до умов договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб. Згідно п. 1.14 Розділу ХХІІ договору клієнт зобов`язується використати кредит за цільовим призначенням і своєчасно та в повному обсязі повернути суму кредиту, сплатити всі нараховані проценти та інші платежі, передбачені кредитним договором. Відповідач не виконує умови договору щодо погашення кредиту. Станом на 23.10.2021 року загальний розмір заборгованості за кредитним договором складає 22570,57 грн, з яких: заборгованість за основним боргом (кредитом) -19314,85 грн; проценти за користування кредитом 2404,44 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу (кредиту) -340,25 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення відсотків за користування кредитом 49,81 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення основного боргу (кредиту) 376,20 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення процентів за користування кредитом 85,02 грн. На адресу відповідача 05.05.2021 року було направлено вимогу про повернення кредиту, яка останньому вручена 11.05.2021 року, але заборгованість по кредиту не погашена. У зв`язку з чим, просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на свою користь в рахунок погашення боргу заборгованість у розмірі 22570,57 грн, та сплачений судовий збір 2270,00 грн.
Ухвалою суду від 22.11.2021 року відкрито провадження по справі та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2020 року № 2102-IX ,в Україні введено воєнний стан, який в подальшому було продовжено і діє на сьогоднішній день.
Відповідно до Розпорядження голови Верховного Суду №1/0/9-22 від 06.03.2022 року, враховуючи неможливість здійснювати правосуддя під час воєнного стану, територіальна підсудність справ Херсонського міського суду Херсонськоїо бласті змінена.
Відповідно до Рішення №62 зборів суддів Херсонського міського суду Херсонської області від 07.03.2022 року здійснення судочинства Херсонським міським судом Херсонської області .
Відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя № 566/0/15-23 від 30 травня 2023 року, роботу Херсонського міського суду Херсонської області було відновлено з 1 червня 2023 року, а датою початку процесуальної діяльності визначено 12 червня 2023 року.
Після відновлення роботи суду, проведення інвентаризації наявних судових справ, вказана цивільна справа була призначена до судового розгляду.
Ухвалою суду від 03.12.2024 року постановлено провести заочний розгляд справи.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі, підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, а також не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, повідомлений про дату, час і місце судового засідання в установленому законом порядку, відзиву на позовну заяву не подавав.
За таких обставин, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутність сторін, враховуючи згоду представника позивача на заочний розгляд справи, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів в порядку ст. ст.280,281 ЦПК України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
27.08.2018 року між АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії - Херсонського обласного управління АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 було підписано заяву про приєднання № 510337622 до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з виконанням електронного платіжного засобу (платіжної картки).
Підписанням даної заяви клієнт беззастережно приєднується до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб в редакції, яка на день підписання цієї заяви розміщена на офіційному сайті АТ «Ощадбанк».
Тип публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» було змінено на приватне та перейменувано банк на акціонерне товариство «Державний ощадний банк Україна» постановою правління Банку від 19.07.2019 року.
Відповідно до п. 3.2 заяви на встановлення (збільшення) відновлювальної кредитної лінії від 26.06.2019 року клієнт просив встановити кредитний ліміт на споживчі потреби в національній валюті, шляхом надання відновлювальної кредитної лінії (кредиту) на картковий рахунок № НОМЕР_1 в сумі 20000,00 грн, із встановленою процентною ставкою 38% річних за користування кредитними коштами у всіх випадках, крім випадку користування кредитними коштами протягом грейс-періоду (п. 3.3.1.заяви). Проценти за користування кредитом сплачуються щомісячно згідно до умов договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб.
Згідно п. 1.14 Розділу ХХІІ договору клієнт зобов`язується, зокрема використати кредит за цільовим призначенням і своєчасно та в повному обсязі повернути суму кредиту, сплатити всі нараховані проценти та інші платежі, передбачені кредитним договором.
Згідно п. 1.15 ХХІІ ДКБО, при перевипуску платіжної картки на новий строк кредит подовжується на відповідний строк дії нової платіжної,при цьому повне погашення кредиту на дату випуску нової платіжної картки не вимагається.
У разі не продовження строку дії картки на новий період, нарахування процентів по кредиту (несанкціонованому овердрафту) припиняється на 32 день після закінчення строку дії картки. У разі несплати платежів у визначений розрахунковий період, сума заборгованості, яка підлягає погашенню, наступного робочого дня переноситься на відповідні рахунки для обліку простроченої заборгованості, а платіжна картка при цьому блокується (п. 1.20 Розділ ХХІІ ДКБО).
Згідно п.1.32. Розділу ХХІІ ДКБО договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, строк повернення кредиту є таким, що настав, і клієнт зобов`язаний погасити заборгованість за кредитом у повному обсязі не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин.
Відповідно дост. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов`язання в натурі.
Згідност. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно дост. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідност. 638 ЦК Українидоговір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно до ч. 1ст. 640 ЦК Українидоговір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (ч. 1ст. 642 ЦК України).
За правиламист. 1054 ЦК Україниза кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором (ч. 1ст. 1048 ЦК України).
Згідност. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимогЦК України. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту (ч. 1ст. 527 ЦК України).
Статтею 530 ЦК Українивизначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1ст. 612 ЦК України). Відповідно до положеньст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов?язання (неналежне виконання). Згідност. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2ст. 625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом договору, який складається із заяви про приєднання до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, яка підписана відповідачем 27.08.2018 року, останній був ознайомлений та погодився з його умовами. Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що відповідач користувався кредитними коштами, проте прострочив виконання взятих на себе зобов`язань за договором зі сплати щомісячного мінімального платежу, у зв`язку із чим виникли прострочена заборгованість за кредитом та заборгованість сплати відсотків.
Станом на 23.10.2021 року загальний розмір заборгованості за кредитним договором, згідно наданого позивачем розрахунку, складає 22570,57 грн, з яких: заборгованість за основним боргом (кредитом) -19314,85 грн; проценти за користування кредитом 2404,44 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу (кредиту) -340,25 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення відсотків за користування кредитом 49,81 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення основного боргу (кредиту) 376,20 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення процентів за користування кредитом 85,02 грн.
На адресу відповідача 05.05.2021 року було направлено вимогу про повернення кредиту, яка останньому вручена 11.05.2021 року, але заборгованість по кредиту не погашена.
Отже, між сторонами виникли зобов`язальні правовідносини, в тому числі і ті, що витікають з кредитного договору.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення заборгованості кредитним договором та процентами за користування кредитними коштами є такими, що ґрунтуються на вимогах закону, з огляду на що підлягають задоволенню шляхом стягнення з відповідача на користь позивача згідно розрахунку, наданого суду.
Оскільки ж боржник ОСОБА_1 прострочила виконання грошового зобов`язання перед позивачем, обґрунтованими є і вимоги позивача про стягненні 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу та процентів за користування кредитом, а також втрат від інфляції за несвоєчасне погашення основного боргу та процентів, а тому відповідні суми також підлягають стягненню з відповідача.
Відповідачем відзиву на позов та доказів на спростування позовних вимог не надано, беручи до уваги наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Ч.1ст. 133 ЦПК Українипередбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Питання розподілу судових витрат у частині витрат по сплаті судового збору слід вирішити відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, якими, крім іншого, передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, на підставі чого, враховуючи що позов задоволено повністю, суд дійшов висновку, що судові витрати, що складаються з судового збору, сплаченого позивачем у розмірі 2270,00 грн., слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст.12,19,43,49,81,133,141,259,263-265,280-284 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Херсонського обласного управління Акціонерного товариства «Ощадбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Херсонського обласного управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 352457, м. Херсон, вул. Суворова, 26) заборгованість у розмірі 22 570,57 грн станом на 23.10.2021 року, з яких: заборгованість за основним боргом (кредитом) -19314,85 грн; проценти за користування кредитом 2404,44 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу (кредиту) - 340,25 грн; 3% річних за несвоєчасне погашення відсотків за користування кредитом 49,81 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення основного боргу (кредиту) 376,20 грн; втрати від інфляції за несвоєчасне погашення процентів за користування кредитом 85,02 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Херсонського обласного управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 352457, м. Херсон, вул. Суворова, 26) витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: С.І. Майдан
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123824604 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Майдан С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні