Рішення
від 17.12.2024 по справі 739/2603/24
НОВГОРОД-СІВЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 739/2603/24

Провадження № 2/739/519/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року м. Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючогосудді Іващенко І.К.,

за участі:

секретаря судового засіданняШкурат О.Г.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 через свого представника адвоката Маруса І.Є. звернулась до суду з позовом до Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №250663, виданого 13 липня 2006 року на ім`я її двоюрідної бабусі ОСОБА_2 .

Свої позовні вимоги мотивує тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла двоюрідної бабусі ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яку прийняла належним чином, тобто фактичним вступом в управління та володіння спадковим майном її сестра ОСОБА_3 в порядку ст.. 549 ч.1 ЦК УРСР, що підтверджується відповідною довідкою.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся заявниці - ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, яку прийняла належним чином, тобто подачею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини заявниця ОСОБА_1 , в порядку ст.. 1269 ч.1 ЦК України, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 23.11.2022 року.

До спадкового майна померлої увійшло право на земельну частку (пай) з землі, яка перебувала у колективній власності КСХП «Родина» розміром 5,99 в умовних кадастрових гектарах, відповідно до якого ОСОБА_2 отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) серії РН № 951873 з земель КХСП «Родина», та те, що на ім`я ОСОБА_2 виготовлявся Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯБ №250663 від 13.07.2006 року.

Вказує, що це не дає позивачці можливості отримати позитивного рішення про право власності земельної ділянки, в зв`язку з протиріччями щодо заявленого права на реєстрацію права власності та наявного зареєстрованого права власності.

У зв`язку з цим позивач просить визнати зазначений вище державний акт недійсним.

У судове засідання позивач не з`явилася, при цьому подала заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, при цьому подав заяву про розгляд справи без участі представника відповідача, зі змісту якої вбачається, що позовні вимоги визнаються ним повністю.

Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другоїстатті 247 Цивільного процесуального кодексу Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Враховуючи те, що представник відповідача позов визнав повністю, згідно статей200,206 ЦПК Українисуд у підготовчому судовому засіданні ухвалив перейти до вирішення питання щодо задоволення позову за наявності для того законних підставі.

Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_3 в померла ОСОБА_2 (а.с. 10).

Остання за життя набула право на земельну ділянку розміром 5,99 умовних кадастрових гектарів як член КСХП «Родина» за рахунок земель вказаного сільськогосподарського підприємства, розташованих на території Новгород-Сіверського району Чернігівської області, що підтверджується листом відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, відповідно до якого ОСОБА_2 отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) серії РН №951873 (а.с. 6).

При цьому, вже після смерті ОСОБА_2 , на ім`я останньої Новгород-Сіверською районною державною адміністрацією Чернігівської області було видано держаний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №250683 від 13 липня 2006 року, яким посвідчувалося право власності на земельну ділянку площею 2,3212 га (а.с. 4).

Згідно довідки № 133 від 07 лютого 2020 року виданої виконкомом Троїцької сільської ради, після смерті ОСОБА_2 , яка проживала та зареєстрована в селі Троїцьке, Новгород-Сіверського району Чернігівської області, фактично до володіння та управління спадковим майном вступила її сестра ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабця позивачки ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, яку прийняла належним чином, тобто подачею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини заявниця ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 23.11.2022 року (а.с. 8).

Відповідно до ч.1 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини другоїстатті 9 ЦК УРСР(в редакції на день смерті спадкодавця) правоздатність громадянина виникає в момент його народження і припиняється з смертю.

Згідно зістаттею 10 ЦК УРСР, в якій розкрито зміст правоздатності громадян, громадяни, серед іншого, можуть відповідно до закону мати майно в особистій власності, право користування жилими приміщеннями та іншим майном, успадковувати і заповідати майно.

Аналогічні положення містяться устатті 25 ЦК України, чинного на день видачі оспорюваного державного акту.

Частиною першоюстатті 125 Земельного кодексу України(на час виникнення спірних правовідносин) передбачалося, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Частиною першоюстатті 126 Земельного кодексу України(на час виникнення спірних правовідносин) було визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.

Враховуючи наведені вище законодавчі положення суд приходить до висновку, що видача на ім`я ОСОБА_2 , після смерті останньої, державного акту на право власності на земельну ділянку була здійснена в порушення вимог норм цивільного законодавства України, оскільки після смерті особа не може набувати право власності на майно, зокрема й на земельні ділянки.

Як вбачається, вказаний вище державний акт був виданий на ім`я ОСОБА_2 , як особи, що мала право на земельну частку (пай), яке посвідчувалося сертифікатом на право на земельну частку (пай).

Відповідно до пункту 17розділу Х Земельного кодексу Українисертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної ділянки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Таким чином, у зв`язку з видачею на ім`я ОСОБА_2 після її смерті державного акту на право власності на земельну ділянку, сертифікат на право на земельну частку (пай), що посвідчував право вимоги останньої на відведення у приватну власність земельної ділянки, яке входить до складу спадщини ОСОБА_3 і було успадковане позивачем, став недійсним. Це в свою чергу призвело до порушення прав позивача та унеможливлює набуття останнім, яка особою, що має право на земельну частку (пай), права на відповідну земельну ділянку.

За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, наявність підстав для визнання оспорюваного державного акту на право власності на земельну ділянку недійсним і відповідно визнання позову відповідачем та необхідність задоволення позову повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 81-83,141,200,206,258-259,263-268,273,352,354 Цивільного процесуального кодексу України, суд-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області (місце знаходження: вул. Б. Майстренка, 6, код ЄДРПОУ 04061642) про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку - задовольнити повністю.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №250663 від 13 липня 2006 року, виданий Новгород-Сіверською районною державною адміністрацією Чернігівської області на ім`я ОСОБА_2 , на земельну ділянку площею 2,3212 га з кадастровим номером 7423685800:05:000:0441.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: І.К. Іващенко

СудНовгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123824859
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —739/2603/24

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Іващенко І. К.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Іващенко І. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні