Рішення
від 17.12.2024 по справі 300/6091/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" грудня 2024 р. справа № 300/6091/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 07.08.2024 звернулася в суд з позовною заявою до Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (надалі, також - відповідач, Косівський відділ ДРАЦС у Косівському районі) в якій просить:

- визнати протиправною відмову Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у видачі ОСОБА_1 повторного свідоцтва про народження;

- зобов`язати Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції видати ОСОБА_1 повторне свідоцтво про народження, а саме, щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Литвинів, Бережанського району, Тернопільської області, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що після смерті матері ОСОБА_3 звернулася до нотаріальної контори для прийняття спадщини, однак у переліку необхідних документів було свідоцтво про народження якого, як виявилося не збереглося. З метою отримання дубліката такого свідоцтва звернулася до Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою видати повторно. До поданої заяви додані завірені копії відповідних документів. Позивач зазначає, що після вивчення поданих нею пакету документів, відповідачем надано висновок про неможливість видачі повторного свідоцтва про народження оскільки, відсутній паперовий носій актового запису. З огляду на зазначені обставини звернулася до суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.14,15).

Косівський відділ ДРАЦС у Косівському районі правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Копію ухвали про відкриття провадження та позовну заяву з додатками відповідачу надіслано через підсистему "Електронний суд" та отримано ним 07.08.2024 та 12.08.2024 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с.17,18).

Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

Згідно з паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Литвинів, Бережанського р-ну, Тернопільської обл. (а.с.3).

Відповідно до Витягу з реєстру Рожнівської територіальної громади ОСОБА_1 народжена ІНФОРМАЦІЯ_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.5).

Як свідчать відомості із копії свідоцтва про шлюб НОМЕР_3 від 04.07.1990, наявної в матеріалах справи (а.с.8), із яких візуально можливо встановити обставини необхідні для розгляду справи, у графі - укладено шлюб зазначено громадянка: "ОСОБА_4 ", громадянин - " ОСОБА_5 ".

У зв`язку із втратою свідоцтва про народження, де міститься інформація щодо батьків позивача, ОСОБА_1 звернулася до Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції стосовно видачі дубліката її свідоцтва про народження у відповідь на яку, 22.07.2024 відповідачем надано висновок в якому вказав,

що актовий запис про народження ОСОБА_4 , уродженки села Литвинів, Підгаєцького району (Берижанського району), Тернопільської області, не виявлено, а тому вважає за не можливе видати повторне свідоцтво про народження позивача, оскільки відсутній паперовий носій актового запису про народження (а.с.6 та зворотна сторона).

У зв`язку із вказаними обставинами, відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі дубліката свідоцтва про народження із заповненими відомостями про батьків, оскільки документ, який підтверджує факт народження її не зберігся.

Позивач вважаючи протиправною відмову Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у видачі дубліката свідоцтва про народження, звернулася в суд за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 за №2398-VI (надалі, також - Закон №2398-VI).

Цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з частиною 2 статті 2 Закону №2398-VI державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частиною 1-3 статті 9 цього Закону передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

За змістом частини 5 статті 9 Закону №2398-VI Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво (частина 1 статті 18 Закону №2398-VI).

Згідно з частиною 1 статті 19 №2398-VI повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 за №52/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940, затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (надалі, також - Правила №52/5).

Пунктом 1 розділу IV Правил №52/5 повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України та відділами державної реєстрації актів цивільного стану управлінь державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, а також дипломатичними представництвами та консульськими установами України.

Згідно з пунктом 2 розділу IV Правил №52/5, якщо оригінал свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, повторна видача свідоцтва здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі актового запису цивільного стану, складеного як в електронному вигляді, так і на паперовому носії.

Повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у такому випадку здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає повторно свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану після безпосередньої перевірки відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану або на підставі підтвердження про це відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем складання актового запису цивільного стану.

Витребування та направлення відповідного підтвердження здійснюються в порядку та строки, встановлені пунктом 3.11 розділу ІІІ Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року №1269/5, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за №691/15382 (надалі, також - Інструкція з ведення Реєстру).

Відповідно до пунктів 4, 9 розділу IV Правил №52/5 повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

Свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану повторно видається за наявності паспорта (паспортного документа) заявника.

У заяві щодо повторної видачі відповідного свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану зазначаються: прізвище, власне ім`я, по батькові та адреса заявника; прізвище, власне ім`я, по батькові особи, щодо якої запитується свідоцтво; яке необхідне свідоцтво; коли і яким органом державної реєстрації актів цивільного стану складено актовий запис цивільного стану; мета запиту цього свідоцтва та проставляється особистий підпис заявника.

Якщо витребовується свідоцтво про народження, то додатково зазначаються прізвище, власне ім`я, по батькові батьків.

Відповідно до положень пункту 13 розділу IV Правил №52/5 на підставі заяви щодо повторної видачі свідоцтва або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян проводиться перевірка наявності актового запису цивільного стану за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Якщо актового запису цивільного стану в книгах державної реєстрації актів цивільного стану чи в метричних книгах відповідно до дати реєстрації (запису) акту цивільного стану, зазначеної в заяві щодо повторної видачі відповідного свідоцтва або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, не виявлено, відділом державної реєстрації актів цивільного стану проводиться перевірка першого та другого примірників актового запису цивільного стану за сім років: за рік, указаний у заяві, а також за три попередні і три наступні роки та за поновленими актовими записами цивільного стану.

У разі відсутності актового запису цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану заявникові видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану.

Якщо заявником порушується питання поновлення втраченого актового запису цивільного стану, відділ державної реєстрації актів цивільного стану безпосередньо долучає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану до відповідних матеріалів з поновлення актового запису.

У тих випадках, коли актовий запис цивільного стану або метричний запис передано на зберігання до відповідного державного архіву області, міст Києва і Севастополя, відділ державної реєстрації актів цивільного стану витребовує з архіву архівну копію цього запису, на підставі якої повторно видає свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що у разі втрати чи пошкодження оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, зокрема свідоцтва про народження, особа, щодо якої складено запис, батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники вправі звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою встановленого зразка про повторну видачу свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану.

В свою чергу відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає повторно свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану на підставі актового запису цивільного стану, складеного як в електронному вигляді, так і на паперовому носії, після безпосередньої перевірки відповідності відомостей Державному реєстру актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану або на підставі підтвердження про це відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем складання актового запису цивільного стану.

Повертаючись до фактичних обставин справи, встановлених та вказаних вище в тексті судового рішення, позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу дублікату свідоцтва про народження "взамін втраченого".

Суд звертає увагу позивача на те, що згідно з Правилами №52/5 повторна видача свідоцтва здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану тільки на підставі актового запису цивільного стану, складеного як в електронному вигляді, так і на паперовому носії.

У розглядуваному випадку, за наслідками проведення перевірки відповідачем встановлено відсутність актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Литвинів, Бережанського району, Тернопільської області, із зазначенням відомостей про батьків позивача, зокрема "мати" - ОСОБА_3 .

Таким чином, зважаючи на вимоги Правил №52/5 у відповідача були відсутні правові підстави для видачі позивачу дубліката свідоцтва про народження із зазначенням у графі, зокрема "мати" - ОСОБА_3 .

Відповідно до правової позиції відповідача, саме вказана обставина слугувала підставою для відмови у видачі ОСОБА_1 дубліката свідоцтва про народження.

Прізвище і по батькові позивача дійсно збігається із прізвищем матері, зазначеного в свідоцтві про шлюб НОМЕР_3 від 04.07.1990, однак це свідчить про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_5 і ОСОБА_4 , і не вказує про народження - ОСОБА_6 , доньки ОСОБА_3 , якою себе вважає позивач.

Попри вказане, необхідне відмітити, що Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" і Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 за №96/5 (надалі, також - Правила №96/5) передбачено можливість поновлення актового запису цивільного стану.

Так, згідно з частинами 1-3 статті 23 Закону №2398-VI поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у разі його відсутності, що підтверджується документально. Право на подання заяви про поновлення актового запису цивільного стану мають особи, зазначені в частині другій статті 22 цього Закону.

Заява про поновлення актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення.

Згідно з пунктами 3.1. і 3.2.Розділу ІІІ Правил №96/5 заява про поновлення втраченого актового запису цивільного стану за встановленою додатком 11 формою, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про поновлення актового запису цивільного стану.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 не зверталася до Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про поновлення актового запису.

Відповідно до вимог частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Беручи до уваги встановлені обставини, виходячи із наявних в матеріалах справи доказів та враховуючи норми Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" і Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у видачі дублікату свідоцтва про народження, діяв правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

Суд, за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, на переконання суду, позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом не вирішується.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , адреса: с. Рожнів, Косівський р-н, Івано-Франківська обл., 78635, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;

відповідач - Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: вул. Незалежності, 85, м. Косів, Івано-Франківська обл., 78601, код ЄДРПОУ - 22556975.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123827141
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо

Судовий реєстр по справі —300/6091/24

Рішення від 17.12.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Тимощук О.Л.

Ухвала від 12.08.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Тимощук О.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні