Рішення
від 12.12.2024 по справі 372/5748/24
ОБУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 372/5748/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

12 грудня 2024 року м. Обухів

Обухівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Рабчуна Р.О.,

при секретарі судового засідання -Редька Н.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області, як орган опіки та піклування, третя особа: Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Обухівського районного суду Київської області із позовом Виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області, як орган опіки та піклування, третя особа: Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 01.03.2016 року заявниця почала проживати однією сім`єю з чоловіком - ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу, з яким були знайомі та навчались в одній школі. Проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, мали спільний бюджет, купували особисті речі та майно (телевізор, пральну машинку, холодильник, тощо).

Під час спільного проживання у них народилась донька - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

28.02.2024 року ОСОБА_3 був мобілізований та перебував на військовій службі в Збройних Силах України та проходив службу в військовій частині НОМЕР_1 . На той час позивачка була вагітна в друге та перебувала 2 місяці вагітності.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 загинув в зоні військових (бойових) дій.

03.09.2024 рішенням Обухівського районного суду Київської області було встановлено факт, що має юридичне значення, а саме - проживання однією сім`єю чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 01 березня 2016 року по 23 червня 2024 року.

ІНФОРМАЦІЯ_5 народилась дочка - ОСОБА_5 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , актовий запис №261 від 20 вересня 2024 року, виданого Обухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), в якому в графі «батько» записано з вимог ст. 135 СК України.

У померлого ОСОБА_3 є мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження.

Так як ОСОБА_3 загинув під час бойових дій та 23.06.2024 року похований в м. Українка, Обухівського р-н., ДНК не відбирались тому позивачем було прийнято рішення про проведення дослідження ДНК, щодо спорідненості бабусі - ОСОБА_2 та дитини ОСОБА_5 про біологічну спорідненість ДНК висновок № MGU1126 від 17.10.2024 року в якому зазначено, що імовірність такої спорідненості становить 99,9%.

На даний час у позивача виникли обставини з метою встановлення батьківства в зв`язку з смертю ОСОБА_3 .

Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 30.10.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

05.11.2024 року представник позивача ОСОБА_6 подав до суду уточнюючу позовну заяву, в якій просив суд визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та зобов`язати Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни в актовий запис про народження дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , актовий запис № 261 від 20 вересня 2024 року, зареєстрований Обухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в графі «прізвище» записати « ОСОБА_7 », а в графі «батько» записати ОСОБА_8 , громадянин України, ім`я по-батькові, дату та місце народження залишити без змін.

13.11.2024 року представник третьої особи Обухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, відповідно до вимог чинного законодавства.

25.11.2024 року ухвалою суду постановленою не виходячи до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, прийнято уточнюючу позовну заяву та долучено до матеріалів справи.

20.11.2024 року ухвалою судді Обухівського районного суду Київської області було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивачка та представник позивача в судове засідання не з`явились, представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, вимоги заявлені в позовній заяві підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив. Заяв, клопотань чи заперечень суду не подав.

Представник третьої особи Обухівського відділу ДРАЦС в Обухівському районі Київської області ЦМУ МЮ (м.Київ) в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи відповідно до вимог чинного законодавства без представника.

Третя особа: ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, подала до суду клопотання про розгляд справи без участі, вимоги заявлені в позовній заяві визнала та просила суд їх задовольнити.

У свою чергу відповідач відзив на позовну заяву у строк, встановлений ухвалою про відкриття провадження, до суду не подав, а тому відповідно до частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Отже, оскільки сторони не з`явилися в судове засідання, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню наступних підстав.

Відповідно до копії довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , батьками якої записані: батько - ОСОБА_3 та мати ОСОБА_1 .

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , батьками якої записані: батько - ОСОБА_9 та мати ОСОБА_1 .

Згідно копії свідоцтва про народження виданого повторно серії НОМЕР_5 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , батьками якого записані: батько - ОСОБА_10 та мати ОСОБА_2 .

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_6 , виданого виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , помер ІНФОРМАЦІЯ_11 , місце смерті - Луганська область Сватівський район село Сергіївка.

Як вбачається в рішенні Обухівського районного суду Київської області від 03.09.2024 року було встановлено факт, що має юридичне значення, а саме - проживання однією сім`єю чоловіка ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з 01 березня 2016 року по 23 червня 2024 року.

Як зазначено у висновку про біологічну спорідненість № MGU1126 від 17.10.2024 імовірність спорідненості бабусі ОСОБА_2 та дитини ОСОБА_5 99.9%.

Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Згідно п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" № 3 від 15.05.2006 спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за її заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою собою, а утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.

Звертаючись до суду із позовом позивач просить про визнання батьківства, пославшись на положення статті 128 СК України.

Відповідно до висновку Верховного Суду, зробленого у постанові від 30 червня 2021 року у справі № 742/3238/17, у цивільному процесуальному законодавстві діє принцип jura novit curia (суд знає закони), який полягає в тому, що: 1) суд знає право; 2) суд самостійно здійснює пошук правових норм щодо спору безвідносно до посилання сторін; 3) суд самостійно застосовує право до фактичних обставин спору (da mihi factum, dabo tibi jus). Активна роль суду в цивільному процесі проявляється, зокрема, у самостійній кваліфікації судом правової природи відносин між позивачем та відповідачем, виборі і застосуванні до спірних правовідносин відповідних норм права, повного і всебічного з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

При вирішенні цивільного спору суд у межах своїх процесуальних повноважень та в межах позовних вимог, встановлює зміст (правову природу, права та обов`язки) правовідносин сторін, які випливають з встановлених обставин та визначає правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин. Законодавець вказує саме на норму права, що є значно конкретизованим, аніж закон. Більш того, виходячи з положень ЦПК України така функціональність суду носить імперативний характер. Підсумок такої процесуальної діяльності суду відображається в судовому рішенні, зокрема, в його мотивувальній і резолютивній частинах.

Тому обов`язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи із фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору, покладено саме на суд, що є складовою класичного принципу jura novit curia.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції «Про права дитини» від 20 листопада 1989 року ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року за № 789 - XII та ч. ч. 7, 8 ст. 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України) усі дії щодо дітей та регулювання сімейних відносин мають здійснюватися з урахуванням інтересів дитини.

Норми статті 128 СК України регулюють правовідносини щодо встановлення батьківства при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Відповідно до пп. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.13 пп. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

За положеннями ст. 134 СК України, на підставі заяви осіб, зазначених у статті 126 СК України або рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 12, 13, ч. 1 ст. 81, ч. 3 ст. 200, ч. ч. 1, 4 ст. 206, ст. ст. 258, 259, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 126,128,135 Сімейного кодексу України суд,

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області, як орган опіки та піклування, третя особа: Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини - задовольнити.

Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Зобов`язати Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), код ЄДРПОУ: 26146132, юридична адреса: 08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, буд. 2, внести зміни в актовий запис про народження дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , актовий запис № 261 від 20 вересня 2024 року, зареєстрований Обухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), в графі «прізвище» записати « ОСОБА_7 », а в графі «батько» записати « ОСОБА_3 », громадянин України, ім`я, по батькові, дату та місце народження залишити без змін.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня проголошення рішення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення також може бути переглянуто Обухівським районним судом Київської області у випадку подання відповідачем відповідної письмової заяви протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя Р.О. Рабчун

СудОбухівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123827310
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —372/5748/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Рабчун Р. О.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Рабчун Р. О.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Рабчун Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні