Рішення
від 27.11.2024 по справі 671/1530/24
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 671/1530/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2024 року м. Волочиськ

Волочиський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Ніколової С.В.

з участю секретаря судового засідання Хрупайло Т.В.,

з участю сторін та представників сторін, розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору,: Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Волочиської міської ради Хмельницької області, про встановлення факту батьківства,

встановив:

У серпні 2024 року ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3 про встановлення факту батьківства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В обгрунтування позову, з врахуванням заяви про зміну підстав позову, ОСОБА_1 вказувала, що вона перебувала у фактичних шлюбних відносинах із ОСОБА_4 , починаючи з травня 1999 року по 2016 рік, під час чого вони спільно проживали та у них ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася дочка ОСОБА_2 . В актовому записі про народження дитини відомості про батька внесені в порядку встановленому ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері, батьком дитини зазначений ОСОБА_5 . Вказує, що ОСОБА_4 визнавав своє батьківство щодо дочки, виховував її, утримував та виконував усі обов`язки батька дитини, передбачені сімейним законодавством. ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 і після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначає, що вона в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Хмельницького районного нотарільного округу Хмельницької області Щербатюк Н.М. із заявою про прийняття спадщини, однак нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність документів про батьківство спадкодавця ОСОБА_4 віносно дочки ОСОБА_2 .

В судовому засіданні позивачка та її представник ОСОБА_6 позовні вимоги підтримали.

Відповідачка ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_7 позов визнали.

Представники третіх осіб в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Від Волочиського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи без участі представника відділу.

Заслухавши учасників справи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).

Відповідно до статті 51 Конституції України, ч. 2 та 3 ст. 5 СК України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

За ст. 52 Конституції України, діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

Згідно з ст. 7 Конвенції про права дитини, дитина, наскільки це можливо, має право знати своїх батьків.

Відповідно до ст. 121 Сімейного кодексу України, права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 125 цього Кодексу передбачено, що якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 3) за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 зазначеного Кодексу, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою.

Згідно із ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст. 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 Сімейного кодексу України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 128 СК України, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Частиною 1 ст. 135 СК України встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст.135 СК України.

У пункті 9 вказаної Постанови зазначено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 17 лютого 2021 року у справі № 373/2257/18, предметом доказування у справах про визнання батьківства або про встановлення факту батьківства є встановлення походження дитини від певної особи; тлумачення норм ст. 130 СК України свідчить, що законом не встановлено переліку доказів для встановлення факту батьківства; підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України (ст. 128 СК України); доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи.

Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути результат судово-генетичної експертизи.

Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є достатньою підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердження або спростування факту батьківства (висновок Верховного Суду у справі №552/4291/22 від 13.09.2023 року).

Судом об`єктивно встановлено, що батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на час народження дочки не перебував в шлюбі з її матір`ю ОСОБА_1 , у зв`язку з чим запис про нього як батька не був внесений в актовий запис про народження.

Відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, батьком ОСОБА_2 за вказівкою матері записаний ОСОБА_5 , що підтверджується даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька № 00043344872 від 30 січня 2024 року.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .

На спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , а саме на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , претендує повнолітня дочка ОСОБА_3 , відповідач у даній справі, та неповнолітня дочка ОСОБА_2 , від імені якої діє матір ОСОБА_1 , що підтверджується матеріалами спадкової справи № 17/2024, заведеної приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Щербатюк Н.М.

Неповнолітня ОСОБА_2 позбавлена можливості оформити свої спадкові права після смерті батька через відсутність документів про його батьківство віносно неї.

Як вбачається із результатів молекулярно-генетичного дослідження (тесту ДНК), проведеного у період з 19.01.2024 року по 23.01.2024 року Діагностичним центром ТОВ НМГЦ ЛеоГЕН щодо батьківства ОСОБА_4 відносно дочки ОСОБА_2 , батьківство ОСОБА_4 не виключено (у передбачуваних батька і дочки 16 спільних алелів). Виходячи з результатів дослідження, отриманих в аналізі нижчезгаданих STR - локусів, ймовірність батьківства становить 99,99891%. Тобто, із ймовірністю 99,99891% ОСОБА_4 є біологічним батьком дитини ОСОБА_2 .

Судом становлено, що за життя ОСОБА_4 визнавав себе батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матеріально утримував її та займався її вихованням. Зазначені обставини не заперечуються учасниками справи та підтверджуються актом №3 обстеження житлового приміщення по АДРЕСА_2 від 26 січня 2024 року, що складений депутатом Волочиської міської ради Сокуром А.М. з участю сусідів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , актом №4 обстеження житлового приміщення по АДРЕСА_3 від 26 січня 2024 року, що складений депутатом Волочиської міської ради Сокуром А.М. з участю сусідів ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , довідкою №2 від 01.02.2024 року з Волочиського закладу дошкільної освіти Зірочка, який у період з 25.08.2010 року по 31.05.2014 року відвідувала ОСОБА_2 , довідкою №16 від 29.01.2024 року з Волочиського НВК у складі середньої Загальної школи І ступеня та гімназії, за місцем навчання учениці ОСОБА_2 .

Неповнолітня ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердила обставини про визнання ОСОБА_4 свого батьківства щодо неї та обставини належного виконання ним своїх батьківських обов`язків.

Таким чином, з врахуванням встановлених обставин, в тому числі і даних висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження, суд дійшов висновку, що в судовому засіданні належними та достатніми доказами доведено, що батьком ОСОБА_2 є ОСОБА_4 , який при житті визнавав себе її батьком, а тому позов про встановлення факту батьківства ОСОБА_4 щодо дочки ОСОБА_2 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 223, 258, 263-265, 354 ЦПК України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Встановити факт батьківства громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, уродженки м.Волочиськ Хмельницької області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи: позивач ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 , відповідач ОСОБА_3 , АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_4 , треті особи: Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), м.Волочиськ, площа Центральна, 1, код ЄДРПОУ 21324008, орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Волочиської міської ради Хмельницької області, м. Волочиськ, вул.Незалежності, 8, код ЄДРПОУ 4395557.

Повний текст рішення складено 06.12.2024 року.

Суддя:

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення27.11.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123828749
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —671/1530/24

Рішення від 27.11.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Рішення від 27.11.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 21.08.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні