Справа № 169/1193/24
Провадження № 2/169/423/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
про передачу справи до іншого суду
17 грудня 2024 року селище Турійськ
Суддя Турійського районного суду Волинської області Тітівалов Р.К., вивчивши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Смідинської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
13 грудня 2024 року до Турійського районного суду Волинської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Смідинської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
У постанові Верховного Суду від 02 лютого 2022 року у справі № 185/8191/16-ц зазначено, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають з приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомого майна належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. Словосполучення «з приводу нерухомого майна» необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.
Таким чином, правила виключної підсудності стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно, зокрема й позовів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, до складу якої входить нерухоме майно.
Такі ж висновки про застосування правил виключної підсудності щодо позовів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини викладені у постановах Верховного Суду від 17 травня 2023 року у справі № 925/1298/21, від 13 квітня 2022 року у справі № 373/118/20, від 09 вересня 2020 року у справі № 910/6644/18 та постановах Великої Палати Верховного Суду від 07 липня 2020 року у справі № 910/10647/18, від 16 лютого 2021 року у справі № 911/2390/18.
У позовній заяві позивач просить визнатити додатковий строк три місяці для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті свого батька ОСОБА_3 , до складу спадщини якого входять дві земельні частки (пай), розміром по 2.43 в умовних кадастрових гектарах кожна, у КСП «Колос» та майновий пай у СВК «Колос», які знаходяться за адресою: село Рудня, Ковельський район (колишній Старовижівський район), Волинська область.
Пунктами 3, 3-1 Розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, щорайонні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року№ 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року№ 64/2022«Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX.
Спадкове нерухоме майно, яке має намір успадкувати позивач, розташоване на території колишнього Старовижівського району Волинської області, у зв`язку з чим цей позов у контексті положень статті 30 ЦПК України та вищевказаних правових позицій Верховного Суду належить до виключної підсудності Старовижівського районного суду Волинської області.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи, що з позовної заяви та доданих до неї документів достовірно встановлено, що спадкове нерухоме майно, яке позивач має намір успадкувати у разі визначення йому судом додаткового строку для прийняття спадщини, в межах територіальної юрисдикції Турійського районного суду Волинської області не знаходиться, то справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Смідинської сільської ради про визнання додаткового строку для прийняття спадщини не підсудна Турійському районному суду Волинської області та її слід передати на розгляд іншому суду з дотриманням правил виключної підсудності Старовижівському районному суду Волинської області.
Керуючись статтями 30, 31, 187, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя
п о с т а н о в и в:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Смідинської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини передати на розгляд до Старовижівського районного суду Волинської області.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її складення.
Ухвала складена 17 грудня 2024 року.
Суддя
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123832178 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Тітівалов Р. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні