Рішення
від 16.12.2024 по справі 381/4562/24
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2-о/381/165/24

381/4562/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Слюсар Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Фастів в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Фастівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті, -

в с т а н о в и в :

У вересні 2024 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області, заінтересована особа: Фастівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), із заявою в порядку окремого провадження, у якій просила суд встановити факт смерті своєї сестри - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вимоги заяви обґрунтовані тим, що заявник являється тіткою ОСОБА_2 , яка 26.12.2014 року вийшла з дому та не повернулась. На сьогоднішній день ОСОБА_1 являється опікуном дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У ході розслідування зникнення ОСОБА_2 у рамках кримінального провадження №12015110310000023 від 03.01.2015 року у серпні 2017 року виявлено кісткові рештки людського скелету. Після проведення молекулярно-генетичної експертизи складено висновок, яким встановлено, що знайдені рештки належать ОСОБА_2 . Встановлення факту смерті має значення для отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадкових прав, а також оформлення документів щодо дітей. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, що змушує заявника звернутись до суду з даною заявою.

У судове засідання заявник не з`явилася, але подала заяву, у якій просила розглядати справу за її відсутності.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності, у якій вказав, що заперечень проти заяви немає.

Ухвалою суду від 01.10.2024 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання, витребувано з Фастівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Київській області інформацію про те, на якій стадії знаходиться кримінальне провадження №12015110310000023 від 03.01.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.

Ухвалою суду від 19.11.2024 року визнано явку заявника у судове засідання обов`язковою.

Суд, дослідивши подані документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі розпорядження Фастівської районної державної адміністрації Київської області Чечель О.В. являється опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким встановлено статус дітей, позбавлених батьківського піклування.

03.01.2015 року до ЧЧ Фастівського МВ ГУМВС України в Київській області з письмовою заявою звернулась ОСОБА_1 про те, що 26.12.2014 року близько 20:00 год. з дому пішла її похресниця ОСОБА_2 , 1989 р.н., яка зловживає спиртними напоями та проживає з нею, і по теперішній час не повернулась.

За даним фактом було зареєстровано кримінальне провадження №12015110310000023 від 03.01.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.

30.08.2017 року під час проведення огляду берега річки «Унава» в с. М. Офірна Фастівського р-ну Київської обл. виявлено та вилучено кісткові рештки людського скелету.

06.10.2017 року в доньки ОСОБА_2 - ОСОБА_3 взято зразки букального епітелію для проведення експертного дослідження.

У рамках даного кримінального провадження підготовлено висновок експерта від 11.12.2017 року №10-1/1571 Київським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України.

Як вбачається із даного висновку, встановлено генетичні ознаки (ДНК-профіль) двох кісток (у постанові слідчого зазначено як кісткові рештки), які належать особі жіночої статі. Генетичні ознаки букального епітелію ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , містять генетичні ознаки (алелі) особи жіночої генетичної статі, ДНК-профіль якої встановлений у двох кістках. Таким чином, особа жіночої генетичної статі, ДНК-профіль якої встановлено на двох кістках, може бути біологічною матір`ю ОСОБА_3 , ймовірність даної події складає 99,97%.

19.08.2018 року слідчим у кримінальному провадженні на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України було прийнято рішення про закриття.

Працівниками СВ Фастівського РУП ГУНП в Київській області було видано ОСОБА_1 копії судової молекулярно-генетичної експертизи, згідно якої встановлено, що знайдені рештки належать ОСОБА_2 та витяг з ЄРДР, що вбачається із листа від 01.12.2024 року, наданого на виконання вимог ухвали суду від 01.10.2024 року.

Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Частинами 3-4 ст. 49 ЦК України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

Статтею 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.

Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом Міністерством охорони здоров`я України №545 від 08 серпня 2006 року(далі - Інструкція).

Відповідно до положень вказаної Інструкції, лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результатів розтину.

Пунктом 1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о) установленої форми; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о) установленої форми; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з`ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.

ЦПК України передбачає чотири процедури, наслідком яких є ухвалення судового рішення, на підставі якого органи ДРАЦСУ можуть видати свідоцтво про смерть: встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою внаслідок нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305 - 309 ЦПК України).

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 80 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Пунктом п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам дано роз`яснення, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Таким чином, заява про встановлення факту смерті у судовому порядку підлягає до задоволення у разі неможливості іншим чином зареєструвати смерть фізичної особи.

У той же час, у даній справі на підставі експертного дослідження було встановлено, що знайдені рештки належать ОСОБА_2 , що є наслідком видачі документа встановленої форми про смерть судово-медичною установою та подальшої державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Заявник ОСОБА_1 , не дивлячись на визнання її явки у судове засідання обов`язковою для надання пояснень з приводу неможливості у позасудовому порядку отримати необхідні документи, які стануть підставою для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , у судове засідання не з`явилась.

Таким чином, заявник не надала суду доказів неможливості видачі експертною установою документів встановленої форми, які стали б підставою для реєстрації смерті ОСОБА_2 .

За вказаних обставин, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, оскільки заявником не доведено неможливість у позасудовому порядку отримання документ встановленого зразку про смерть ОСОБА_2 , суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні заяви.

За змістом ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 57 - 60, 88, 179, 208, 209, 212-215, 218, 223, 256-259, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 за № 52/5, суд, -

у х в а л и в :

Вимоги заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Фастівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті , - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити учасників:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ;

Фастівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), код ЄДРПОУ 33258077, адреса: Київська обл., м. Фастів, вул. Шевченка, 2.

Суддя Н.А. Осаулова

Рішення суду виготовлено 16.12.2024 року

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123832781
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них:

Судовий реєстр по справі —381/4562/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні