Справа № 404/2626/24
Номер провадження 2/404/736/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2024 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючої судді - Варакіної Н.Б.
за участю секретаряЩербини А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), третя особа: Орган опіки та піклування Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 04055251, вул. В. Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022) про визначення місця проживання дитини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування Кропивницької міської ради про визначення місця проживання дитини. В обґрунтування позову зазначено, що 26 вересня 2020 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено шлюб. Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 31.01.2024 року даний шлюб розірвано. Від шлюбу мають доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На даний час спільне проживання припинено, донька проживає з позивачем, з відповідачем виник спір щодо її місця проживання, він повідомив що донька бажає проживати з ним. Зазначає, що в інтересах доньки проживати саме з матір`ю, а не з батьком, оскільки донька більше прив`язана до мами, яка може у повному обсязі створити і необхідні умови для проживання та нормального розвитку дитини, задовольни гармонійний розвиток її особистості в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості. Проживання доньки з матір`ю відповідає її інтересам та бажанню, у зв`язку з цим позивач вимушена звернутись до суду.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 29 березня 2024 року відкрито загальне позовне провадження по справі.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 06 серпня 2024 року закрито підготовче судове засідання та призначено розгляд справи до судового розгляду.
В судове засідання позивач не з`вилась, представник позивача Зоя Васильченко надала суду заяву про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи Органу опіки та піклування Кропивницької міської ради в судове засідання не з`явився, наддав суду клопотання про підтримку висновку органу опіки та піклування від 27.06.2024 №1352/19.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26 вересня 2020 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, зареєстрованому у Кропивницькому міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис №496, що підтверджується Свідоцтвом про одруження НОМЕР_3 .
Рішенням Кіровського районного суду мКіровограда від 31.01.2024 року даний шлюб розірвано
Від шлюбу мають доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_4 , виданим 11.09.2018 р. Кропивницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
Згідно висновку Органу опіки та піклування від 27.06.2024 №1352/29 та рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 09.07.2024 №727 встановлено наступне.
У свідоцтві про народження дитини ОСОБА_3 її батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30.01.2024.Дитина ОСОБА_3 проживає з матір`ю ОСОБА_1 . Згідно з актом оцінки потреб сім`ї, складеним Кропивницьким міським центром соціальних служб, у ОСОБА_1 відсутні складні життєві обставини. Мати має самостійний дохід, характеризується позитивно. За місцем проживання створені умови для виховання та розвитку дитини.
Наадресу управлінняз питаньзахисту правдітей Кропивницькоїміської радинадійшло електроннезвернення ОСОБА_2 ,в якомувін повідомив,що євійськовослужбовцем,перебуває вЗСУ,не маєнаміру забиратидочку ОСОБА_4 до себе,спір щодоїї місцяпроживання міжним таматір`ю дитинивідсутній.Як пояснила ОСОБА_1 ,батько їїдочки неодноразовоповідомляв їйпро те,що забере ОСОБА_4 досебе.Зважаючи нате,що ОСОБА_2 тривалий часне проживавз дочкою,не маєнавичок доглядуза малолітньоюдитиною,не обізнанийщодо їїрежиму дня,харчування,мати побоюється,що змінамісця проживаннямалолітньої дочкиможе негативновплинути наїї фізичнийі психологічнийстан.Зважаючи навищевикладене,враховуючи рішенняКомісії,керуючись найкращимиінтересами дитини,вирішено задоцільне визначитимісце проживаннядитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,з матр`ю ОСОБА_1 .
За змістом положень ч. 3ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
За правилами ч. 1ст. 160СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Відповідно до положень ч. 1ст. 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Пункт 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007 № 11«Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», наголошує, що при вирішенні спору про місце проживання дитини належить звертати особливу увагу на її вік та з`ясовувати, з ким із батьків вона бажає проживати. Судам слід враховувати також положення ст. 160СК України, якою передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків, яка досягла десяти років, - за спільною згодою батьків та самої дитини, а місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Статтею 171 СК України регламентовано, що дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном. Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 3 та ч. 1 ст. 9 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої Верховною Радою України 27.02.1991, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками в супереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
За правилами ч. 1 та ч. 2ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959, у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.
Виходячи із інтересів дитини, з метою реалізації її прав у повному обсязі та без обмежень, суд приходить до висновку про задоволення вимог.
В порядкуст.141 ЦПК Українисудовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі ст.ст.161,171 СК України, керуючисьст. 265 ЦПК Українисуд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ),третя особа:Орган опікита піклуванняКропивницької міськоїради (кодЄДРПОУ 04055251,вул.В.Перспективна,41,м.Кропивницький,25022)про визначеннямісця проживаннядитини - задовольнити.
Визначити місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з матір`ю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його складення, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Рішення суду складено 16.12.2024.
Суддя Кіровського Н. Б. Варакіна
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123837063 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Варакіна Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні