Єдиний унікальний номер 725/9557/24
Номер провадження 2/725/1834/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2024 року.Першотравневий районний суд м. Чернівці
в складі:
головуючої судді: Вольської-Тонієвич О.В.,
при секретарі Рогатинович А.Д.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільнусправу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Верра Фінанс» (вул.Гімназична,11 м.Одеса; пр..М.Жукова, 111/260 с.Лиманка Одеська область) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості за кредитним договором,-
ВСТАНОВИВ:
07.10.2024 представник позивача звернувся до Першотравневого районного суду м.Чернівці із вказаним вище позовом, в якому просив стягнути з відповідача на користь ТОВ «Верра Фінанс» заборгованість за кредитним договором у розмірі 38475грн. 35коп., а також судовий збір у розмірі 3028грн..
Ухвалою суду від 18.10.2024 відкрито провадження у справі та її призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Розгляд справи відбувався у відсутність представника позивача, який прохальній частині позову просив розглядати справу у його відсутність.
Враховуючи те, що в судове засідання учасники справи не з`явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши частково матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі слід закрити, виходячи з наступних підстав:
Так, згідно листа Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Чернівці Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції №5656/36.10-21від 03.12.2024,13квітня 2023року зареєстрованосмерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповідності до вимог ч.1 ст.48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
За змістом ст.ст.46,47ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи. Виходячи зі змісту цих статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.
Частиною 1 ст.55ЦПК України передбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Таким чином, аналізуючи вказане, слід дійти висновку про те, що на момент звернення із позовом до суду відповідач у справі повинен мати цивільну процесуальну правосуб`єктність. В іншому випадку провадження у справі не може бути відкрито, а відкрите - підлягає закриттю незалежно від кількості процесуальних дій, які були вчинені судами та учасниками судового процесу під час розгляду справи.
Вказаний висновок узгоджується з принципом правової визначеності, на якому неодноразово наголошував у своїй практиці Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Відповідно достатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним й безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
ЄСПЛ зауважує, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).
До вказаного висновку дійшов Верховний Суд у своїх постановах від 18 грудня 2019 року №127/328/17 та від 07 квітня 2020 року № 473/1433/18.
Враховуючи вказані вимоги закону, а також те, що відповідач ОСОБА_1 помер ще задовго до відкриття провадження у справі, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі, що не позбавляє позивача права на звернення до суду з позовом у спосіб визначений законодавством до спадкоємців.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету (ч.2 ст.255 ЦПК України).
Пунктом 5ч.1ст.7ЗУ «Просудовий збір»передбачено,що сплаченасума судовогозбору повертаєтьсяза клопотаннямособи,яка йогосплатила заухвалою судув разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
За таких обставин, суд вважає за необхідне повернути позивачу сплачений ним судовий збір за подання позовної заяви до суду.
Керуючись ЗУ «Про судовий збір», ст.ст.46,47,55,255,260,353ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Верра Фінанс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором закрити.
Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у м.Чернівцях Чернівецької області (код ЄДРПОУ 37978173, м. Чернівці, вул.Кобилянської,11) повернути Товариству зобмеженою відповідальністю«Верра Фінанс»(ідентифікаційнийкод юридичноїособи 42633165,місцезнаходження:вул.Гімназична,11м.Одеса) з Державногобюджету 3028(тритисячі двадцятьвісім)грн.судового збору,який було сплачено відповідно до платіжної інструкції №989 від 01.10.2024.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123837338 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Вольська-Тонієвич О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні