Справа № 298/1263/24
Номер провадження 2/298/181/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року с-ще Великий Березний
Великоберезнянський районний суд Закарпатської області в складі
Головуючого судді Тарасевича П.П.,
при секретарі судового засідання Келешовчак І.І.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вселищі ВеликийБерезний цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 доКостринської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
В позові йдеться про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . Померлий ОСОБА_2 був головою дворогосподарства житлового будинку в АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку, надвірних будівель та споруд, який знаходиться в АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем 1-ї черги за законом та особою, яка вступила в управління спадковим майном.
Крім позивача, інших спадкоємців, у померлого немає. Також зазначає, що у померлого відсутні спадкоємці, які мали б обов`язкову частку у спадщині.
Однак, за час життя правовстановлюючих документів на вказаний житловий будинок спадкодавцем виготовлено не було, позивач просить визнати за ним, як спадкоємцем за законом, право власності на зазначене нерухоме майно (в порядку спадкування).
Позивач в судове засідання не з`явився, подав в порядку ч.3 ст.211 ЦПК України заяву, в якій просив розглянути справу без його участі. Також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив такі задовольнити, з підстав викладених у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак сільський голова Костринської сільської ради Черевка В. подав заяву, в якій просив розглянути справу без їх участі, зазначену справу розглянути за наявними матеріалами справи та ухвалити рішення відповідно до чинного законодавства.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи та зважаючи на те, що відповідач проти позову не заперечив, суд визнає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів має право звернутись кожна особа.
Відповідно до ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.13 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З повторно виданого Перечинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 21 червня 2024 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 62 роки, про що, 24 травня 1995 року складено відповідний актовий запис № 31. Місце смерті: Україна, Закарпатська область, Ужгородський район, село Руські Комарівці, а отже з моменту смерті зазначеного спадкодавця відкрилася спадщина на усе належне померлому під час життя майно згідно ст. 1220 ЦК України.
З повторно виданого Перечинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 21 червня 2024 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 54 роки, про що, 13 травня 1991 року складено відповідний актовий запис № 22. Місце смерті: Україна, Закарпатська область, Великоберезнянський район, село Люта.
З виданого Лютянською сільською радою Великоберезнянського району Закарпатської області свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 03 вересня 1962 року на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , вбачається що померла ОСОБА_3 зазначена в графі «мати», а померлий ОСОБА_2 , зазначений в графі «батько».
З витягу Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого із подружжя № 00045637158 від 21 червня 2024 року, вбачається що 26 квітня 1955 року у Лютянській сільській раді Великоберезнянського району Закарпатської області ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , уклали шлюб про що зроблено відповідний запис № 16. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_5 .
З довідкивиданої виконкомомКостринської сільськоїради Ужгородськогорайону Закарпатськоїобласті від05грудня 2024року №3-117,вбачається щодійсно зачас життята намомент смертібатько позивача ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 бувголовою дворогосподарствав АДРЕСА_1 ,але правовласності набудинок згосподарськими будівлямита спорудамий земельнуділянку дляйого обслуговуванняне булооформлено,згідно погосподарської книги за 1991-1995 роки.
З технічного паспорту на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, зведеного акту вартості будинків, АДРЕСА_1 виданого КП «БТІ» Великоберезнянської селищної ради від 26 червня 2024 № 6817 значиться ОСОБА_1 , як замовник вказаної документації.
Разом з цим, як вбачається з повідомлення приватного нотаріуса Ужгородського районного нотаріального округу Закарпатської області Гончар Т.М. від 19червня 2024 р. № 40/02-16, позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у оформленні спадщини, оскільки правовстановлюючий документ на житловий будинок, не був зареєстрований у встановленому законодавством порядку та відповідно право власності на вказаний житловий будинок ОСОБА_2 (померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 ) не виникло. Спадкова справа не заводилась.
Як роз`яснено в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 «Про судову практику в справах про спадкування» від 30 травня 2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Відповідно до ст.ст. 16,328 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути в тому числі і визнання права; право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо, крім іншого, це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним (власником) документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Зважаючи на викладені обставини, суд визнає, що за позивачем слід визнати право власності на вказане спадкове нерухоме майно в порядку спадкування.
Керуючись ст.ст. 2-8,13,19,76-82,200,263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності в порядку спадкування за законом, за померлим батьком ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів після його проголошення апеляційної скарги (сторонами, які не були при цьому присутні в той же строк, з дня отримання ними копії цього рішення) і набере законної сили після закінчення вищезазначеного строку, якщо не буде оскаржене, а в разі оскарження після апеляційного розгляду справи, якщо не буде скасоване.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , (паспорт громадянина України ID-картка № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 );
Відповідач: Костринська сільська рада Ужгородського району Закарпатської області, місцезнаходження: індекс 89022, с. Кострино, 47, Ужгородського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 04350926).
Рішення суду виготовлено в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.
З текстом рішення суду можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Головуючий Тарасевич П.П.
Суд | Великоберезнянський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123837676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Великоберезнянський районний суд Закарпатської області
Тарасевич П. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні