Справа №601/3504/24
Провадження № 2/601/972/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2024 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Коротича І.А.,
за участю секретаря судового засідання Бончик А.П.,
розглянувши під час підготовчого розгляду справи у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременці справу за позовом ОСОБА_1 до Лопушненської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом в суд до Лопушненської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування за заповітом, яке залишилося після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно поданої позовної заяви, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем за заповітом від 27.10.2008, спадщину прийняв своєчасно звернувшись із відповідною заявою до нотаріуса, однак йому було відмовлено, оскільки правовстановлюючий документ на спадкове майно в органах державної реєстрації зареєстровано не було. За таких обставин за захистом своїх спадкових прав позивач змушений звертатися до суду.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Гурник В.О. в судове засідання не з`явилися, надіславши на адресу суду заяву про слухання справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують та просять їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Лопушненської сільської ради в судове засідання не з`явився, надіславши суду заяву, в якій просить справу слухати у відсутності представника, позовні вимоги визнає повністю.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, через неявку всіх учасників справи.
При розгляді справи судом, учасниками справи подано заяви, клопотання та судом було вчинено інші процесуальні дії.
Ухвалою судді від 28листопада 2024року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть № 15.
Заповітом від 27.10.2008, посвідченим секретарем Староолексинецької сільської ради Кременецького району Тернопільської області Кучер О.І., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що проживала в селі Старий Олексинець, Кременецького району Тернопільської області, на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, згідно якого все своє нерухоме та рухоме майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті та на що за законом матиме право заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заповіт не змінено та не скасовано.
Згідно довідки № 550 від 24.06.2016 виданої Кременецьким районним комунальним бюро технічної інвентаризації, станом на 14.06.2016 інвентарна вартість житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , становить 126416 (сто двадцять шість тисяч чотириста шістнадцять) гривень. Виготовлена технічна документація на ОСОБА_2 (померла) Право власності на нерухоме майно в Кременецькому БТІ не зареєстровано.
Як вбачається з довідки № 635 від 05.07.2016, виданої Староолексинецькою сільською радою Кременецького району Тернопільської області, згідно по господарської книги за 2015 рік, власником будинку по АДРЕСА_1 , значиться ОСОБА_2 .
Згідно довідки № 473 від 15.10.2024, виданої Лопушненською сільською радою, вулиця Семеляка Порфира у селі Старий Олексинець, Кременецького району Тернопільської області, перейменована у ОСОБА_3 , згідно рішення виконавчого комітету № 5 від 20.03.2008.
З повідомлення про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14.06.2016, виданого приватним нотаріусом Кременецького районного нотаріального округу Михайлової Г.В. слідує, що ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки правовстановлюючий документ на спадкове майно в органах державної реєстрації зареєстровано не було.
Статтею 41 Конституції Українивизначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 392ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав, зокрема, в нотаріальному порядку.
Відповідно до статті 3Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Право власності на збудоване до набрання чинності вказаним Законом нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 13 червня 2012 року № 6-54цс12, постанові Верховного Судувід 10 жовтня 2018 року у справі № 557/1209/16-ц.
До 05 серпня 1992 року закон не передбачав процедуру введення нерухомого майна в експлуатацію при оформленні права власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1992 року № 449 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення»(втратила чинність 30 грудня 2004 року) було встановлено порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва, при цьому введення приватних житлових будинків в експлуатацію при оформленні права власності, збудованих до 05 серпня 1992 року, не передбачалося.
Належним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації.
Згідно зі статтею 81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частинами 1, 2 статті 89ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Судом встановлено, що спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за заповітом є ОСОБА_1 ,що підтверджуєтьсякопією заповіту від 27.10.2008, посвідченого секретарем Староолексинецької сільської ради Кременецького району Тернопільської області Кучер О.І.
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, зважаючи на те, що позивач не має можливості реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку, оскільки спадкодавець не отримала за життя правовстановлюючих документів на належне майно, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, так як в даному випадку мають місце порушення прав позивача, які підлягають захисту, шляхом визнання за ним права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
На підставі вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 1216-1218 ЦК України, статтями 12, 76-80, 141, 265, 268, 274, 352 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнатиза ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,РНОКПП НОМЕР_2 , правовласності на житловий будинок згосподарсько-побутовими будівлями,що розташований по АДРЕСА_1 ,в порядку спадкування за заповітом від 27.10.2008,посвідченого секретарем Староолексинецькоїсільської радиКременецького районуТернопільської області Кучер О.І., після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , житель АДРЕСА_1 .
Відповідач: Лопушненська сільська рада Кременецького району Тернопільської області, місцезнаходження: вул. Шевченка, 12, село Лопушне, Кременецького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04395716.
Головуючий:
Суд | Кременецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123839876 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Кременецький районний суд Тернопільської області
Коротич І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні