Рішення
від 18.12.2024 по справі 501/3603/24
ІЛЛІЧІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18 грудня 2024 року Єдиний унікальний № 501/3603/24 Провадження № 2/501/1561/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

13 грудня 2024 року м. Чорноморськ

Іллічівський міський суд Одеської області

у складі: головуючого Тордія Е.Н., секретаря судового засідання Карпової Ю.А.

номер справи № 501/3603/24 номер провадження № 2/501/1561/24

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Іллічівського міського суду Одеської області цивільну справі за позовом

позивача: ОСОБА_1 до

відповідачів: Товариства З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД», ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЛДІНГ ГРУПП», ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАЛОРЕ»

предмет та підстави позову:про визнання права власності на квартиру,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад правовідносин. Позиції позивача та відповідача.

ОСОБА_1 22 серпня 2024 в особі адвоката Стеценко О.П. звернулась до Іллічівського міського суду Одеської області із позовною заявою до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД» далі по тексту ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД») , ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЛДІНГ ГРУПП» ( далі по тексту ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП»), ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАЛОРЕ»( далі по тексту ТОВ «КАЛОРЕ») про визнання права власності на квартиру АДРЕСА_1 .

В обґрунтовано своїх вимог зазначає, що 11 липня 2008 між ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЛДІНГ ГРУПП» як продавцем та ОСОБА_1 , як покупцем, укладено договір №57/Ил-19/В-19 купівлі-продажу майнових прав на квартиру в 19 - поверховому житловому будинку, за яким продавець зобов`язався виконати будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку в IV кварталі 2008 ро, при умові , що Покупець повністю сплатить вартість придбаних майнових прав та після введення в експлуатацію будинку за умови, що Покупець повністю сплатив вартість майнових прав на квартиру, Продавець зобов`язується протягом 60 календарних днів передати за актом прийому-передачі у власність Покупця квартиру АДРЕСА_2 , площею 68.6 кв.м. на 3 поверсі.

Згідно п.2.2 Договору №57/Ил-19/В-19 , при своєчасній сплаті згідно графіку сплати вартості квартири, Продавець зобов`язується після введення в експлуатацію , при умові ,що Покупець повністю сплатив вартість придбаних майнових прав на квратиру протягом 60 календарних днів передати за актом прийому передачу покупця квартиру АДРЕСА_2 , площею 68.6 кв.м. на 3 поверсі.

У відповідність з п.2.3. Договору та Додатку № 1 до Договору ОСОБА_1 провина сплатити згідно з графіком оплату вартості квартири в гривнях , еквівалентну 48020 .00 доларів США.

Пунктом 3.6. Договору передбачено ,що у випадку розбіжностей фактичної загальної площі квартири вказаної в п.2.2. даного Договору в більшу сторону, Покупець зобов`язується здійснити доплату протягом одного тижня на суму яка відповідає різниці між фактичною площею і площею , яка вказана в п.2.2 даного Договору.

8 червня 2010 року між ОСОБА_1 та ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП» укладена додаткова угода до Договору №57/Ил-19/В-19 купівлі продажу майнових прав на квартиру АДРЕСА_3 .

1 жовтня 2020 року між ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД » та ТОВ «КАЛОРЕ» укладено договір про відступлення від права вимоги грошових коштів , відповідно до якого ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД » передає , а ТОВ «КАЛОРЕ» приймає на себе право вимоги грошових коштів за договором №57/Ил-19/В-19 купівлі продажу майнових прав

Згідно, проведеною ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

« БОКРЕ» інвентаризації кварти АДРЕСА_2 , та наданою довідкою № 270724/0363 від 27 липня 2024 року , яка за договором купівлі - продажу майнових прав розташована на третьому поверсі 19 поверховому житловому будинку ,що побудований за адресою АДРЕСА_4 . В м. Чорноморську Одеської області, встановлено що квартира має фактичну адресу АДРЕСА_5 .

Відповідно технічного паспорту буд. АДРЕСА_6 виготовленого 27 липня 2024 року квартири АДРЕСА_7 ,загальна площа квартири становить 73.3 кв.м ,житлова 38.7 кв.м.

Згідно платіжних документів ОСОБА_1 на рахунок ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД » та ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП» у період з 20 липня 2007 року по 18 січня 2017 року внесено 284884.00 грн. що в еквіваленті складає 48547.00 доларів США .

На виконання умов п.3.6.Договору №57/Ил-19/В-19 купівлі продажу майнових прав позивачка в період 31 серпня 2021 року по 28 жовтня 2021 року сплатила забудовнику обумовлену суду договору , а також додатково 557.54 доларів США.

7 липня 2017 року будинок адресою: АДРЕСА_4 введений в експлуатацію.

Рішенням Чорноморської міської ради № 352 від 26 жовтня 2017 року багатоповерховому квартирному житловому будинку на суборендованій земельній ділянці ( кадастровим номером 5110800000:01:0006) суборендарем та забудовником ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП», присвоєно адресу : вул. Парусна 20 в м. Чорноморську .

Проте , не зважаючи на вищевказані факти, відповідач ухиляється від підписання акту - приймання передачі квартири . Відсутність акту - приймання передачі позбавляє Покупця можливості отримати квартиру у власність.

Враховуючи викладене позивачка просить визнати за нею право власності на кв. АДРЕСА_1 .

Відповідачи: представники ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП» , ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД , ТОВ «КАЛОРЕ», в судові засідання не з`являлись, поважної причини своєї неявки суду не повідомлили. Відзив на позовні вимоги в встановлений судом строк не надали.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.

Ухвалою судді Іллічівського міського суду Одеської області від 27202серпня 2024 року позовна заява , враховуючи її невідповідність положенням ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України.

Після усунення недоліків позовної заяви , ухвалою суду від 9 вересня 2024 року провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження .

Заперечень (заяв) проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження від сторін по справі не надходило.

Відповідачам у справі наданий строк для надання відзиву на позовні вимоги. Правом надання відзиву на позовні вимоги відповідачі не скористались.

Позивачка та її представник в судове засідання не з`явились , представник позивача надав до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи за своєї відсутності. Позовну заяву, просив задовольнити в повному обсязі, не заперечував щодо винесення заочного рішення.

Відповідачі про час та місце судового розгляду повідомлялись у встановленому законом порядку, до судового засідання не з`явилась, поважної причини неявки суд не повідомили, правом на подання відзиву не скористались. Судові виклики повернуті до суду за відсутністю адресата.

Відповідно до ч.6ст.128 Цивільного процесуального кодексу України, судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур`єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.

Повідомлення відповідачів про розгляд справи відбувалось через оголошення на веб - сайті судової влади 12 листопада 2024 року ( а.с. 118-121) .

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

За приписами ст.128,131Цивільного процесуальногокодексу України відповідачі вважаються, повідомленим про розгляд справи належним чином.

Враховуючи неявку представників відповідачів належним чином повідомлених про розгляд справи , що не перешкоджає продовженню розгляду справи без їх участі на підставі доказів наявних в матеріалах даної цивільної справи з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст.13,43 Цивільного процесуального кодексу Україниособа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми процесуальними правами на власний розсуд. Особи, які беруть участь у справі, зобов`язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права та виконувати процесуальні обов`язки.

Розгляд справи здійснювався судом в порядку спрощеного позовного провадження, явка сторін не визнавалась судом обов`язковою.

Якщо учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01 жовтня 2020 року у справі №361/8331/18.

Виходячи з вищевказаного, враховуючи строки розгляду справи, баланс інтересів сторін, повідомлення її учасників про розгляд справи, достатньої наявності у справі матеріалів для її розгляду, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності її учасників, які не з`явились до судового засідання.

Судом на підставі частини другоїстатті 247 Цивільного процесуального кодексу Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Фактичні обставини, встановлені Судом .

11 липня 2008 між ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП» як продавцем та ОСОБА_1 , як покупцем, укладено договір №57/Ил-19/В-19 купівлі-продажу майнових прав на квартиру в 19 - поверховому житловому будинку, за яким продавець зобов`язався виконати будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку в IV кварталі 2008 ро, при умові , що Покупець повністю сплатить вартість придбаних майнових прав та після введення в експлуатацію будинку за умови, що Покупець повністю сплатив вартість майнових прав на квартиру, Продавець зобов`язується протягом 60 календарних днів передати за актом прийому-передачі у власність Покупця квартиру АДРЕСА_2 , площею 68.6 кв.м. на 3 поверсі (далі-квартира).

Згідно п.2.2 Договору №57/Ил-19/В-19 , при своєчасній сплаті згідно графіку сплати вартості квартири, Продавець зобов`язується після введення в експлуатацію , при умові ,що Покупець повністю сплатив вартість придбаних майнових прав на квратиру протягом 60 календарних днів передати за актом прийому передачу покупця квартиру АДРЕСА_2 , площею 68.6 кв.м. на 3 поверсі.

У відповідність з п.2.3. Договору та Додатку № 1 до Договору ОСОБА_1 провина сплатити згідно з графіком оплату вартості квартири в гривнях , еквівалентну 48020 .00 доларів США.

Пунктом 3.6. Договору передбачено ,що у випадку розбіжностей фактичної загальної площі квартири вказаної в п.2.2. даного Договору в більшу сторону, Покупець зобов`язується здійснити доплату протягом одного тижня на суму яка відповідає різниці між фактичною площею і площею , яка вказана в п.2.2 даного Договору.

8 червня 2010 року між ОСОБА_1 та ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП» укладена додаткова угода до Договору №57/Ил-19/В-19 купівлі продажу майнових прав на квартиру АДРЕСА_3 .

1 жовтня 2020 року між ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД » та ТОВ «КАЛОРЕ» укладено договір про відступлення від права вимоги грошових коштів , відповідно до якого ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД » передає , а ТОВ «КАЛОРЕ» приймає на себе право вимоги грошових коштів за договором №57/Ил-19/В-19 купівлі продажу майнових прав

Згідно, проведеною ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

« БОКРЕ» інвентаризації кварти АДРЕСА_2 , та наданою довідкою № 270724/0363 від 27 липня 2024 року , яка за договором купівлі - продажу майнових прав розташована на третьому поверсі 19 поверховому житловому будинку ,що побудований за адресою АДРЕСА_4 . в м. Чорноморську Одеської області, встановлено що квартира має фактичну адресу АДРЕСА_5 .

Відповідно технічного паспорту буд. АДРЕСА_6 виготовленого 27 липня 2024 року квартири АДРЕСА_7 ,загальна площа квартири тановить 73.3 кв.м ,житлова 38.7 кв.м.

Згідно платіжних документів ОСОБА_1 на рахунок ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД » та ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП» у період з 20 липня 2007 року по 18 січня 2017 року внесено 284884.00 грн. що в еквіваленті складає 48547.00 доларів США .

На виконання умов п.3.6.Договору №57/Ил-19/В-19 купівлі продажу майнових прав позивачка в період 31 серпня 2021 року по 28 жовтня 2021 року сплатила забудовнику обумовлену суду договору , а також додатково 557.54 доларів США.

7 липня 2017 року будинок адресою: АДРЕСА_4 введений в експлуатацію. Рішенням Чорноморської міської ради № 352 від 26 жовтня 2017 року багатоповерховому квартирному житловому будинку на суборендованій земельній ділянці (кадастровим номером 5110800000:01:0006) суборендарем та забудовником ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП», присвоєно адресу : вул. Парусна 20 в м. Чорноморську Одеської області.

На час звернення до суду акт прийому передачі об`єкту нерухомого майна квартири АДРЕСА_8 між сторонами не підписаний.

Мотивувальна частина та застосовані Судом правові норми.

Особа згідно до приписів ч.1ст.12 Цивільного кодексу України здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.

Відповідно до ч.1, ч.3ст.13 Цивільного кодексу Україницивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

У відповідності до п.2 ч.2ст.16 Цивільного кодексу Україниспособами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання правочину недійсним.

За змістомстатті 328 Цивільного кодексу Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 526 Цивільного кодексу Українивизначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності з вимогамистатті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно положень ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами

Судом встановлено що між сторонами 11 липня 2007 року укладений договір №57 /Ил-19/В-19 купівлі-продажу майнових прав на квартиру в 19-поверховому житловому будинку, за яким продавець зобов`язується виконати будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку в IV кварталі 2008 року та після введення в експлуатацію будинку за умови, що Покупець повністю сплатив вартість майнових прав на квартиру, Продавець зобов`язується протягом 60 календарних днів передати за актом прийому-передачі у власність Покупця квартиру визначену договором.

У відповідності до п.2.3 Договору та Додатку №1 до Договору, ОСОБА_1 сплатила згідно з графіком оплати вартості квартири грошову суму в гривнях, еквівалентну 48020.00 доларам США.

Згідно платіжних документів ОСОБА_1 на рахунок ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД » та ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП» у період з 20 липня 2007 року по 18 січня 2017 року внесено 284884.00 грн. що в еквіваленті складає 48547.00 доларів США .

На виконання умов п.3.6.Договору №57/Ил-19/В-19 купівлі продажу майнових прав позивачка в період 31 серпня 2021 року по 28 жовтня 2021 року сплатила забудовнику обумовлену суду договору , а також додатково 557.54 доларів США.

Таким чином, ОСОБА_1 виконала взяті на себе за Договором зобов`язання в повному обсязі.

Разом з тим, Замовник за Договором від 11 липня 2007 та Продавець за Договором свої обов`язки не виконали.

7 липня 2017 року будинок за адресою:

АДРЕСА_4 введений в експлуатацію.

Рішенням Чорноморської міської ради № 352 від 26 жовтня 2017 року багатоповерховому квартирному житловому будинку на суборендованій земельній ділянці ( кадастровим номером 5110800000:01:0006) суборендарем та забудовником ТОВ «БІЛДІНГ ГРУПП», присвоєно адресу : вул. Парусна 20 у м. Чорноморську .

Проте ,не зважаючи на те, що будинок введений в експлуатацію, керівництво відповідачів ухиляється від підписання акту-приймання передачі квартири.

Відсутність акту приймання-передачі квартири позбавляє Покупця можливості отримати квартиру у власність, а дії (ухиляння від підписання, зміна місцезнаходження без повідомлення контрагентів тощо) та бездіяльність (неотримання поштової кореспонденції) відповідачів щодо підписання Акту є недобросовісною поведінкою сторони Договору, порушенням істотних умов Договору та неналежним виконанням зобов`язання.

Статтею 2 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (№ 978-IV) передбачено , що об`єкт інвестування - квартира або приміщення соціально-побутового призначення (вбудовані в житлові будинки або окремо розташовані нежитлові приміщення, гаражний бокс, машиномісце тощо) в об`єкті будівництва, яке після завершення будівництва стає окремим майном.

Тобто після завершення будівництва та здачі будинку в експлуатацію квартира як окремий об`єкт цивільних правовідносин ще не існує і набуває юридично статусу об`єкта цивільних правовідносин лише після державної реєстрації, здійсненої відповідно до чинного законодавства.

Подібне викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2021 року у справі№ 344/16879/15-ц, зазначено, що інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктом і результатом інвестицій (об`єктами інвестиційної діяльності може бути будь-яке майно, а також майнові права).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 вересня 2021 року у справі № 359/5719/17 (провадження № 14-8цс21) вказано, що нормами законодавства встановлено первинний спосіб набуття права власності на річ, на яку раніше не було і не могло бути встановлене право власності інших осіб.

Саме інвестор як особа, за кошти якої і на підставі договору з яким був споруджений об`єкт інвестування, є особою, якою набувається первісне право власності на новостворений об`єкт інвестування. Інвестор після виконання умов інвестування набуває майнові права (тотожні праву власності) на цей об`єкт і після завершення будівництва об`єкта нерухомості набуває права власності на об`єкт інвестування як первісний власник шляхом проведення державної реєстрації речових прав на зазначений об`єкт за собою (пункти 92, 93, 95 постанови).

При розгляді справи Велика Палата Верховного Суду керується тим, що, укладаючи договір купівлі-продажу майнових прав на новозбудоване майно, покупець отримує речове право, яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно в майбутньому.

Право власності на нерухоме майно виникає з моменту прийняття його в експлуатацію, якщо таке передбачено законом чи договором, а повноцінним об`єктом, у розумінні Цивільного кодексу України, такий об`єкт стає після його державної реєстрації, оскільки жодних виключень щодо необхідності державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухомі речі, як передбачено в частині першій статті 182 та частині другій статті 331Цивільного кодексуУкраїни для новоствореної речі, якою є квартира в новозбудованому будинку, цивільне законодавство не містить.

Захист прав на новостворене майно, прийняте в експлуатацію, в разі невизнання відповідачем прав позивача на спірне майно здійснюється в порядку, визначеному законодавством, а якщо такий спеціальний порядок не визначений, то захист здійснюється на загальних засадах цивільного законодавства.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Таке право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Способи захисту права, обрані позивачем та застосовані судом, повинні найбільш ефективно поновлювати порушені права, а специфіка інвестування в об`єкти будівництва та визначення новоствореного майна, як об`єкта захисту права, відмінного від майнових прав на етапі укладення договорів про інвестування в будівництво, які мають різні назви, повинні тлумачитися на користь тієї особи, права якої порушено.

Майном , відповідно до ч.1 статті 190 Цивільного кодексу України - як особливим об`єктом вважаються окремі речі, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки, майнові права є неспоживчою річчю та визнаються речовими правами.

Отже, майнове право, яке можна визначити як «право очікування», є складовою частиною майна як об`єкта цивільних прав.

Майнове право це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певними, але не всіма правами власника майна, та яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.

Згідно з частиною другоюстатті 331 Цивільного кодексу Україниправо власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Новостворене нерухоме майно стає об`єктом цивільних правовідносин з моменту завершення будівництва, прийняття до експлуатації або державної реєстрації без урахування того, яким суб`єктом правовідносин здійснено такі дії та на якого суб`єкта цивільних правовідносин або сторону договору зареєстроване новостворене майно. Захист майнових прав на новостворене майно, прийняте до експлуатації та оформлене (зареєстроване) на іншу особу, у разі невизнання цією особою прав позивача на спірне майно здійснюється в порядку, визначеному законодавством, а якщо такий спеціальний порядок не визначений, то захист майнового права здійснюється на загальних підставах цивільного законодавства, зокрема на підставістатті 392 Цивільного кодексуУкраїни. При цьому рішення суду про захист порушеного права та визнання за позивачем прав на спірне майно є підставою для реєстрації такого права.

Статтею 2 Закону України від 01 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»(далі - Закон № 1952-IV) визначено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав, відповідно до пункт 9 частини першоїстатті 27цього Закону № 1952-IV крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно .

Реєстрація права власності на нерухоме майно є лише офіційним визнанням права власності з боку держави (постанова Великої Палати Верховного Суду від 12 березня 2019 року у справі № 911/3594/17).

Також у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №680/214/16 та від 07 квітня 2020 року у справі №916/2791/13 зроблено висновок про те, що державна реєстрація права власності на нерухоме майно є одним з юридичних фактів у юридичному складі, необхідному для підтвердження права власності, а самостійного значення для виникнення права власності немає.

Така реєстрація визначає лише момент, з якого держава визнає та підтверджує право власності за наявності інших юридичних фактів, передбаченихзакономяк необхідних для виникнення такого права.

При укладанні договору купівлі майнових прав сторіни виходили з положень Законів України від 19 червня 2003 року №978-IV «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»»(далі - Закон № 978-IV) таЗаконом України від 18 вересня 1991 року №1560-XII «Про інвестиційну діяльність»(далі - Закон N 1560-X1560-XII).

Відповідно до частини п`ятої статті7та статті4 Закону № 1560-XIIінвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктом і результатом інвестицій (об`єктами інвестиційної діяльності може бути будь-яке майно, а також майнові права).

Устатті 2 Закону №978-IVвказано, що об`єкт інвестування - квартира або приміщення соціально-побутового призначення (вбудовані в житлові будинки або окремо розташовані нежитлові приміщення, гаражний бокс, машино-місце тощо) в об`єкті будівництва, яке після завершення будівництва стає окремим майном.

Тобто після завершення будівництва та здачі будинку в експлуатацію квартира як окремий об`єкт цивільних правовідносин ще не існує і набуває юридичного статусу об`єкта цивільних правовідносин лише після державної реєстрації, здійсненої відповідно до чинного законодавства.

Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований об`єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник, зокрема, подає: документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об`єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо) (у разі придбання майнових прав на об`єкт нерухомості документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об`єкта будівництва, є договір купівлі-продажу майнових прав); довідку (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об`єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об`єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав); технічний паспорт на об`єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо); завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), копії (крім випадків подання оригіналів таких документів особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва): документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об`єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на об`єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції (у разі проведення реконструкції об`єкта нерухомого майна); документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; документа, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об`єкта нерухомого майна його адреса не змінилася) (пункт 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868).

У пункті 78 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, встановлено, що для державної реєстрації права власності на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), розміщене в об`єкті нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, власником такого майна подаються: документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за особою об`єкта інвестування, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо); технічний паспорт на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо).

Право власності на нерухоме майно виникає з моменту прийняття його в експлуатацію, якщо таке передбаченозакономчи договором, а повноцінним об`єктом у розумінніЦивільного кодексу Українитакий об`єкт стає після його державної реєстрації, оскільки жодних виключень щодо необхідності державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухомі речі, як передбачено в частині першій статті182та частині другій статті331 Цивільного кодексу Українидля новоствореної речі, якою є квартира в новозбудованому будинку, цивільне законодавство не містить.

Захист прав на новостворене майно, прийняте в експлуатацію, в разі невизнання відповідачем прав позивача на спірне майно здійснюється в порядку, визначеному законодавством, а якщо такий спеціальний порядок не визначений, то захист здійснюється на загальних засадах цивільного законодавства.

Відповідно до частин першої та другоїстатті 5 Цивільного процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначенийзакономабо договором.

У випадку, якщозаконабо договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Застосування будь-якого способу захисту цивільного права має бути об`єктивно виправданим та обґрунтованим, а саме: повинно реально відновлювати наявне порушене, оспорене або невизнане право, такий спосіб має відповідати характеру правопорушення та цілям судочинства та не може суперечити принципу верховенства права.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Таке право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Такий правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі №338/180/17, від 11 вересня 2018 року у справі №905/1926/16, від 30 січня 2019 року у справі №569/17272/15-ц, від 02 липня 2019 року у справі № 48/340, від 19 травня 2020 року у справі №916/1608/18.

Визнання права як універсальний спосіб захисту абсолютних та виключних прав і охоронюванихзакономінтересів передбачене устатті 16 Цивільного кодексу України.

За приписами 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Зі змістустатті 392 Цивільного кодекс Українивбачається, що вона містить дві диспозиції, за яких власник майна може звернутися з позовом про визнання права власності: 1) якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою; 2) у разі втрати власником документа, який засвідчує право власності.

Суб`єктом вимог про визнання права власності може будь-яка особа, яка вважає себе власником певного майна, однак не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв`язку з наявністю щодо цього права сумнівів у третіх осіб або претензіями третіх осіб чи необхідністю отримати правовстановлюючі документи.

Ураховуючи особливість перетворення права на майнові права у право на новостворений об`єкт нерухомого майна, саме інвестор є першим власником за договором купівлі-продажу майнових прав на певне нерухоме майно, яке фактично існує, однак набуває формальних ознак об`єкта цивільних прав лише після його державної реєстрації.

Вказане узгоджується з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у Постанові від 14 версеня 2021 у справі №359/5719/17 (провадження №14-8цс21).

Таким чином, Позивач мав обґрунтоване та законне сподівання на реалізацію свого майнового права - отримання новозбудованих апартаментів у власність.

Згідно з ч.1ст.76 Цивільного процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ст.81Цивільного процесуальногокодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обов`язок із доказування покладається також на осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси

Позивач позбавлений іншого способу реалізувати свої права на квартиру, ніж визнання цього права в судовому порядку, а тому обраний ним спосіб судового захисту у спірних правовідносинах є ефективним, універсальним і застосовним до спірних правовідносин.

Спосіб захисту права власності, передбаченийстаттею 392 Цивільного кодексу України, є таким, що найбільш повно відновлює порушені права Позивача.

Суд також приймає до уваги те, що на момент укладення договору купівлі- продажу майнових прав , сторін влаштовували його умови.

Протилежного відповідачами суду не надано.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги.

У суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.

Згідно зіст.263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Висновок суду.

Оцінивши надані докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку, суд доходить до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 є доведеними та підлягають за доволенню у повному обсязі.

Судові витрати.

Сплачений судовий збір при зверненні до суду , суд залишає за разунок позивача.

Керуючись ст. 5, 11,12, 76,81,247, 258,259,263-265,274- 275,280Цивільного процесуального кодексу України, ст. 15,16,331, 392, 526, 530 Цивільного кодексу України , Закону України від 19 червня 2003 року №978-IV «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю, ЗаконуУкраїни від 18 вересня 1991 року №1560-XII «Про інвестиційну діяльність», практика Верхрвного Суду України, Європейського суду з прав людини суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ОДЕСЖИТЛОБУД», ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЛДІНГ ГРУПП», ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАЛОРЕ» про визнання права власності - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , право власності на квартиру АДРЕСА_9 .

Повний текст рішення виготовлено 18 грудня 2024 року.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільного процесуального кодексу України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий

СудІллічівський міський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123840074
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —501/3603/24

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Тордія Е. Н.

Рішення від 13.12.2024

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Тордія Е. Н.

Постанова від 09.09.2024

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Тордія Е. Н.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Тордія Е. Н.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні