454/2664/24
2/154/1117/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2024 року Володимир-Волинський міський суд Волинської області у складі:
головуючого - судді Лутая А.М.,
за участю: секретаря судового засідання Жолоб К.В.,
представника позивача - ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції)
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Устилузької міської ради про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 25.07.2024 року звернулася до Сокальського районного суду Львівської області з позовом про встановлення факту прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 2,44 га , яка розташована на території Устилузької міської ради Волинської області, що була передана спадкодавцю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю серії IV-ВЛ№002679, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №542 від 26.07.2001року. Крім того, після смерті ОСОБА_3 залишилася земельна ділянка площею 2,90 га , яка складається з двох земельних ділянок площею 2,87 га та 0,03 га, що розташована на території Хотячівської сільської ради Волинської області, що була передана спадкодавцю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю серії IV-ВЛ№0025715, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №505 від 22.08.2001року.
Вказує, що ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала на день смерті по АДРЕСА_1 . Разом з ОСОБА_3 , на день її смерті, проживала без реєстрації та фактично продовжує проживати за вказаною адресою позивачка.
07 березня 2024 року позивачка звернулася до приватного нотаріуса Червоноградського районного нотаріального округу Львівської області Луців І.П. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на майно, яке залишилося після смерті матері ОСОБА_3 . Проте, нотаріусом було встановлено, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини, оскільки вона на момент смерті матері не була зареєстрована разом з нею у житловому будинку, та рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем.
Оскільки позивачка не має можливості реалізувати спадкові майнові права як спадкоємець у позасудовому порядку, у неї виникла необхідність звернутися до суду з позовом про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
На підставі наведеного позивачка ОСОБА_2 просить встановити факт їїпостійного проживанняразом зіспадкодавцем ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,на часвідкриття спадщини,за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Сокальського районного суду Львівської області від 22.08.2024 справу за позовною заявою ОСОБА_2 передано на розгляд Володимир-Волинського міського суду Волинської області, за підсудністю.
Ухвалою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 27.09.2024 на підставі вказаної позовної заяви відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 11.11.2024 підготовче провадження у справі закрито та справа призначена до судового розгляду по суті.
Представник позивача Фрей А.В. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Устилузької міської ради в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності за наявними матеріалами справи. Проти задоволення позову не заперечив.
Заслухавши пояснення представника заявника, допитавши свідка, дослідивши та перевіривши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис №02, копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 та копією свідоцтва про шлюб позивача серії НОМЕР_3 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на: земельну ділянку площею 2,44 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Устилузької міської ради Волинської області, а також земельну ділянку площею 2,90 га, яка складається з двох земельних ділянок площею 2,87 га та 0,03 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Хотячівської сільської ради Волинської області.
Наявність у спадкодавця права власності на вказані земельні ділянки підтверджується копіями Державного акта на право приватної власності на землю серії IV-ВЛ№002679 та Державного акта на право приватної власності на землю серії IV-ВЛ№0025715.
Відповідно доч.1ст.1218,ч.ч.1,2ст.1220ЦК Українивнаслідок смертіособи відкриваєтьсяспадщина,до складуякої входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до вимог ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Частиною 1 ст.1222 ЦК України визначено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст.1261 ЦК України).
Відповідно до ч.ч.1,3,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно доч.ч.1,3ст.1296ЦК Україниспадкоємець,який прийнявспадщину,може одержатисвідоцтво проправо наспадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно з п. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини. Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.
Позивач ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги. 07 березня 2024 року вона звернулася до приватного нотаріуса Червоноградського районного нотаріального округу Львівської області Луців І.П. із заявою щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно після смерті її матері ОСОБА_3 .
Проте, постановою нотаріуса від 07.03.2024 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 , оскільки вона не була зареєстрована за однією адресою зі спадкодавцем на день смерті, а тому пропустила термін для прийняття спадщини. Позивачу рекомендовано звернутися до суду для визначення їй додаткового терміну, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, або встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем.
З наданої суду Довідки Радехівської міської ради Львівської області №106 від 19.02.2024 року встановлено, що померла ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1 . На день смерті разом з ОСОБА_3 без реєстрації проживала ОСОБА_2 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 сусідка позивачки та померлої ОСОБА_3 , підтвердила, що позивачка ОСОБА_2 дійсно постійно проживала зі своєю матір`ю ОСОБА_3 на день її смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) по АДРЕСА_1 .
Дослідивши докази в їх сукупності, враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд дійшов висновку, що в ході судового розгляду знайшов підтвердження факт постійного проживання позивачки ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_3 до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановлення даного факту має для позивачки юридичне значення, оскільки дозволяє їй реалізувати право на отримання спадкового майна.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки є законними, обґрунтованими, доведеними, а тому підлягають до задоволення.
Керуючись ст.12,19,81,141,258-260,263-265,315-319 ЦПК України, ст.1216,1218,1223,1268 ЦК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Устилузькоїміської радипро встановленняфакту постійногопроживання зіспадкодавцем начас відкриттяспадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_4 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення суду складено 17.12.2024.
Головуючий А.М.Лутай
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123841724 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Лутай А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні