Справа № 752/11003/22
Провадження № 2/752/800/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28 листопада 2024 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Хоменко В.С.
при секретарі Павлюх П.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального концерну «Центр комунального сервісу», Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго», третя особа: Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання води та зобов`язання припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири,-
ВСТАНОВИВ:
у серпні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, у якому просить: розірвати Договір про надання послуги з постачання теплової енергії в належну їй квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , укладений між нею та КП виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (далі також - КП «Київтеплоенерго»); зобов`язати КП «Київтеплоенерго» припинити нарахування плати за послуги з постачання теплової енергії в належну їй квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
На мотивування позовних вимог, позивач вказує, що вона є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
Також ОСОБА_1 зазначає, що 22.01.2020 року між нею та КП «Київтеплоенерго» в особі КК «Центр комунального сервісу» укладено договір № 304005700050101 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води населенню, строк дії якого закінчився 01.05.2020 року та з цього часу відносини між нею та КП «Київтеплоенерго» регулюються публічним договором приєднання.
Позивач зауважує, що відповідач здійснюючи нарахування оплати за період з 15.10.2022 року по 01.04.2022 року, не надавав належно та якісно послуги з постачання теплової енергії та весь вказаний період в її квартирі було холодно, в зв`язку із чим, вона зверталася до ЖЕД-109 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» з проханням проведення замірів температури, та комісією складені акти від 24.12.2021 року та від 28.01.2022 року, де встановлені показники температури в приміщенні нижче норми.
Крім того, ОСОБА_1 вказує, що в зв`язку з надання неякісних послуг та невиконанням обов`язків, зверталася із заявою до КК «Центр комунального сервісу» про від`єднання своєї квартири від теплової енергії, однак КП «Київтеплоенерго» їй відмовлено.
Посилаючись на те, що взимку в квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 знаходитися неможливо, її родина вимушена шукати притулок в іншому місці, та вона разом з чоловіком виховує дитину - інваліда, позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 05.09.2022 року відкрито провадження в справі та призначено підготовче судове засідання (а.с. 58).
25.10.2022 року до суду від відповідача КК «Центр комунального сервісу» надійшов відзив на вказану позовну заяву, в якому представник ОСОБА_2 просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що позивачем не надано підтверджень прийняття рішення співвласниками про зміну договірних відносин; КК «Центр комунального сервісу» не є виконавцем житлово-комунальних послуг; законодавством визначено порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) (а.с. 69-73).
09.11.2022 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача КК «Центр комунального сервісу» на вказану позовну заяву, в якій ОСОБА_1 вказує, що право на розірвання договору при настанні певних умов передбачено, зокрема ст. 651 ЦК України; відсутність договірних відносин між сторонами вказує на подальшу незаконність нарахування оплати (а.с. 85-92).
13.04.2023 року до суду від відповідача КП «Київтеплоенерго» надійшов відзив на вказану позовну заяву, в якому представник ОСОБА_3 просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що послуги з централізованого опалення в багатоквартирному будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , надаються на підставі укладених із споживачами індивідуальних публічних договорів приєднання та співвласниками вказаного багатоквартирного житлового будинку не прийнято рішення про вибір іншої моделі відносин; питання відключення споживачів від мереж централізованого опалення розглядаються органами місцевого самоврядування; ОСОБА_1 не зверталася до КП «Київтеплоенерго» щодо неналежної температури в її квартирі; акти комісійного обстеження оформлені без участі представника виконавця та не підписані не менш як двома споживачами; квартира позивача не оснащена індивідуальним засобом обліку теплової енергії (а.с. 119-122).
27.04.2023 року до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив відповідача КП «Київтеплоенерго» на вказану позовну заяву, аналогічна за змістом її позовній заяві та відповіді на відзив відповідача КК «Центр комунального сервісу» на вказану позовну заяву (а.с. 131-145).
17.10.2023 року до суду від відповідача КП «Київтеплоенерго» надійшли додаткові пояснення, в яких останнє вказує, що внутрішньо будинкові мережі в багатоквартирному будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , перебувають на балансі ЖЕД-109 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» (а.с. 158-158 зворот).
07.11.2023 року до суду від третьої особи КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» надійшли пояснення на позовну заяву, в яких директор Латанюк Н. просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що позивач не вважається колективним споживачем згідно із положеннями Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; система опалення належної позивачу квартири є невід`ємною складовою централізованої системи опалення; навіть після відключення позивача від системи центрального опалення, оспорюваний договір не втрачає сили, оскільки споживач зобов`язаний сплачувати за опалення місць загального користування; докази того, що в багатоквартирному будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , не менше як половина квартир та нежитлових приміщень відключено від систем централізованого опалення та, що ОСОБА_1 зверталася з письмовою заявою до органу місцевого самоврядування про відключення від централізованого опалення і, що такий дозвіл їй надано, відсутні (а.с. 171-174).
Ухвалою суду від 08.02.2024 року підготовче провадження в справі закрито та призначено судовий розгляд у справі (а.с. 188).
В судовому засіданні представник позивача - Зайцев І.Ю. позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача КП «Київтеплоенерго» - Кравець Т.П. проти позову заперечив та просив відмовити в задоволенні позову.
Відповідач КК «Центр комунального сервісу», будучи повідомленим про день, час і місце розгляду справи, свого представника до суду не направив.
Третя особа КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», будучи повідомленим про день, час і місце розгляду справи, свого представника до суду не направив.
Статтею 13 ЦПК України визначено принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до вимог ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує зокрема: чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; які правовідносини випливають зі встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивач є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 14.11.2019 року (а.с. 11-12, 12 зворот).
22.01.2020 року між ОСОБА_1 та КП «Київтеплоенерго» в особі КК «Центр комунального сервісу» укладено договір № 304005700050101 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води населенню, відповідно до умов якого виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води згідно з діючими нормативами, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за встановленими тарифами в строки і на умовах, що передбачені договором (п. 1) (а.с. 14-16, 16 зворот).
Пунктом 40 цього Договору визначено, що він діє до 01.05.2020 року та укладений без можливості пролонгації.
Згідно з рахунками-повідомленнями: за жовтень, листопад, грудень 2021 року, січень та березень 2022 року КП «Київтеплоенерго» здійснювало нарахування, в тому числі, за надані послуги постачання теплової енергії в квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , розраховані, виходячи з опалювальної площі квартири згідно з показаннями будинкового/будинкових вузлів комерційного обліку (а.с. 17-21).
Відповідно до акта від 24.12.2021 року, затвердженого начальником ЖЕД-109 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», комісією в складі провідного інженера - ОСОБА_6, майстра ремонтної дільниці - ОСОБА_4 , слюсаря-сантехніка ОСОБА_5 , на підставі звернення та за участю мешканця квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , проведені заміри температури в приміщенні: кухня - 12,8°C, кімнати 15-16°C, в подавальному трубопроводі +44°C (при нормі +65,5°C), в зворотному трубопроводі +34°C (при нормі +56,4°C) (а.с. 23).
Згідно з актом від 28.01.2022 року, затвердженим начальником ЖЕД-109 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», комісією в складі провідного інженера - ОСОБА_6, майстра ремонтної дільниці - ОСОБА_4 , слюсаря-сантехніка ОСОБА_5 , на підставі звернення та за участю мешканця квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 проведені заміри температури в приміщенні: кухня - 13,1°C, велика кімната - 16,5°C, кімната 15-16°C, кімната - 17,2°C, кімната - 16,6°C, в подавальному трубопроводі +46,1°C, в зворотному трубопроводі +34°C (а.с. 22).
30.12.2021 року та 28.01.2022 року позивач зверталася до КК «Центр комунального сервісу» з претензіями, в яких просила здійснити перерахунок нарахувань за теплопостачання та різницю компенсації розподілити на споживачів, які розташовані поверхами вище (а.с. 24, 25).
Листом від 28.01.2022 року КК «Центр комунального сервісу» повідомило ОСОБА_1 , що проведення перерахунків споживачам у зв`язку з неякісним наданням послуги з постачання теплової енергії, що надається з 01.11.2021 року, наразі не вбачається можливим (а.с. 26-27).
14.05.2022 року та 16.05.2022 року позивач зверталася із заявою до КП «Київтеплоенерго», в якій просила розірвати типовий договір про надання послуг з постачання теплової енергії та в жовтні 2022 року від`єднати її квартиру від подачі теплової енергії (а.с. 42-42 зворот, 44-44 зворот).
Як вбачається з відповіді КП виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» від 24.06.2022 року № 30/3/2/7615, оскільки співвласниками житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , не прийнято рішення про вибір іншої моделі договірних відносин та не укладено відповідні договори з КП «Київтеплоенерго», мешканців цього житлового будинку з 01.11.2021 року переведено на індивідуальні договори про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що є публічними договорами приєднання та законодавчі підстави для розірвання договору відсутні. (а.с. 47-47 зворот).
Також з`ясовано, що 16.05.2022 року ОСОБА_1 зверталася до КК «Центр комунального сервісу» з проханням розірвати типовий договір про надання послуг з постачання теплової енергії та в жовтні 2022 року від`єднати її квартиру від подачі теплової енергії (а.с. 43-43 зворот).
Листом КК «Центр комунального сервісу» від 17.60.2022 року № 02/рц-7462 повідомлено позивача про те, що до звернення не надано копії рішення міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячої води або копію задовільного витягу з проколу засідання комісії щодо відокремлення (відключення) вищевказаної квартири від мереж теплопостачання, а також копії проекту такого відокремлення (відключення), підстави припинення надання відповідної послуги та, як наслідок, розірвання договору відсутні (а.с. 45-46).
При цьому, судом встановлено, що позивач є законним представником (опікуном) дитини з інвалідністю, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
09.08.2022 року представником СП «КТМ» КП «Київтеплоенерго» РТМ «Печерськ» та у присутності представника абонента ЖЕД-109 складено акт № Ж/101 готовності до опалювального сезону 2022-2023 років об`єкта за адресою: АДРЕСА_2 . В ньому зафіксовані результати: випробувань, огляду опломбування звужувальних та дросельних пристроїв, очистки від накипу та промивки. Під час огляду зауваження відсутні. Рішення про готовність об`єкта до опалювального періоду: готовий до опалювального періоду 2022-2023 років (а.с. 124-125).
Згідно з актом № 213 на опломбування від 22.06.2022 року, складеного представниками СП «КТМ» КП «Київтеплоенерго» РТМ «Печерськ» та ЖЕД-109, встановлені пломби в тепловому пункті споживача, в тому числі, на устаткуванні за адресою: вул. Теремківська, буд. 3, в м. Києві (а.с. 126).
Також судом встановлено та сторонами визнається і не заперечується, що починаючи з 01.11.2021 року, між ОСОБА_1 і КП «Київтеплоенерго» склалися фактичні договірні відносини, за якими у житло, в якому проживає позивач та власником якого вона є, надаються житлово-комунальні послуги, нарахування плати за які здійснюється останнім, згідно з умовами публічного договору приєднання про надання послуг постачання теплової енергії на основі Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 року № 1022, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1209 від 10.11.2021), який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України (п. 1 цього Договору) (посилання https://kte.kmda.gov.ua/wp-content/uploads/2023/09/ Typovyj-indyvidualnyj-dogovir-pro-nadannya-poslugy-z-postachannya-teplovoyi-energiyi-.docx.pdf?x67225).
Пунктом 40 вказаного Договору визначено, що споживач має право, в тому числі: одержувати своєчасно та належної якості послугу згідно із законодавством та умовами цього договору; на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання послуги та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна) виконавця або його представників виконавця; на усунення протягом 50 годин, якщо інше не визначене законодавством, виявлених недоліків у наданні послуги; на зменшення в установленому законодавством порядку розміру плати за послугу в разі її ненадання, надання не в повному обсязі або зниження її якості; отримувати від виконавця неустойку (штраф) у розмірі 0,01 відсотка вартості середньодобового споживання послуги з постачання теплової енергії, визначеної за попередній опалювальний період (а у разі ненадання послуги у попередньому опалювальному періоді - за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30 днів), за кожен день ненадання послуги, надання її не в повному обсязі або надання послуги неналежної якості (за винятком нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт або періоду, протягом якого здійснювалася ліквідація або усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуги, що виникли з вини споживача); на перевірку кількості та якості послуги в установленому законодавством порядку; складати та підписувати акти-претензії у зв`язку з порушенням порядку надання послуги, зміною її споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно відновних робіт; відключитися від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) відповідно до Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, що затверджений наказом Мінрегіону від 26.07.2019 року № 169; це право не звільняє споживача від зобов`язання відшкодовувати частину обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції).
Як вбачається з п. 53, 54 публічного договору про надання послуги з постачання теплової енергії, цей договір може бути розірваний у разі прийняття рішення співвласниками щодо зміни моделі договірних відносин відповідно до статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». У разі відключення приміщення споживача від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) в установленому законодавством порядку цей договір не припиняє своєї дії.
За змістом ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право , в тому числі: одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна); на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг; на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку; складати та підписувати акти-претензії у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт; у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води; розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.
Частиною 1 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:
1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;
3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).
У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.
Як визначено в ст. 27 цього ж Закону, в разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача. Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості. У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
Частиною 1 ст. 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що оформлення претензій споживачів у багатоквартирному будинку здійснюється в порядку, передбаченому статтею 27 цього Закону, з урахуванням особливостей, передбачених цією статтею.
Відповідно до ч. 2 цієї ж статті, в разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг, що надаються у багатоквартирному будинку на підставі індивідуальних договорів, виклик виконавця для перевірки кількості та якості наданих комунальних послуг, підписання акта-претензії, відібрання проб здійснюються співвласником - стороною договору або його представником.
Згідно до ст. 633 ЦК України публічним є договір в якому одна із сторона - підприємець взяла на себе обов`язок виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору . Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
Відповідно до положень ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ст. 907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 611 ЦК України визначено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору, зміна умов зобов`язання, сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.
Отже, істотним є таке порушення, що тягне за собою для іншої сторони неможливість досягнення мети договору, тобто, вирішуючи питання про оцінку істотності порушення стороною договору, слід встановити: наявність істотного порушення договору та шкоди, завданої цим порушенням другою стороною, яка може полягати в реальних збитках і (або) упущеній вигоді; її розмірі, а також чи є істотною різниця між тим, на що має право розраховувати сторона, укладаючи договір, і тим, що вона змогла отримати.
Оцінка порушення договору як істотного здійснюється судом відповідно до критеріїв, що встановлені вказаною нормою. Оціночне поняття істотності порушення договору законодавець розкриває за допомогою іншого оціночного поняття - «значної міри» - позбавлення сторони того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Це (друге) оціночне поняття значно звужує сферу повноважень суду. Істотність порушення визначається виключно за об`єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. В такому випадку вина (як суб`єктивний чинник) сторони, що припустилася порушення договору, не має будь-якого значення і для оцінки порушення як істотного, і для виникнення права вимагати розірвання договору на підставі ч. 2 ст. 651 ЦК України.
За змістом розділу IIІ Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26.07.2019 року № 16, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.
Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.
Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації.
Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проекту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків.
За потреби, власник забезпечує виготовлення проекту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил.
Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб`єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання.
Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу .
Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.
Відповідно до п. 5 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 830 Виконавець забезпечує безпечне постачання теплоносія відповідно до цих Правил та умов договору про надання послуги з постачання теплової енергії. Теплоносій подається в обсязі відповідно до теплового навантаження будівлі. Значення температури теплоносія повинно відповідати температурному графіку теплової мережі (в частині температури подавального трубопроводу), значення тиску - гідравлічному режиму теплової мережі відповідно до умов договору. У разі укладення публічних договорів приєднання детальні вимоги до якості послуги та іншу необхідну інформацію (адреса, опалювана площа (об`єм) будинку, максимальне теплове навантаження будинку, наявність чи відсутність індивідуального теплового пункту, наявність чи відсутність вузла (вузлів) комерційного обліку тощо) для кожного багатоквартирного будинку окремо виконавець розміщує на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування таких вимог у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтями 77, 78 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судом з`ясовано, що в публічному договорі про надання послуг постачання теплової енергії на основі Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, факт приєднання ОСОБА_1 як споживача до умов якого (акцептування), останньою визнається та не заперечується, передбачено, що цей договір може бути розірвано лише в разі прийняття рішення співвласниками щодо зміни моделі договірних відносин відповідно до ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (п. 53).
Однак, доказів того, що співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , змінили обрану модель організації договірних відносин щодо постачання централізованого опалення (індивідуальний договір), позивачем не надано.
При цьому, ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та умовами цього ж публічного договору приєднання передбачено право позивача як індивідуального споживача в багатоквартирному житловому будинку в разі надання неналежної якості послуг централізованого опалення, та саме про вказані обставини йдеться в позовній заяві: на відшкодування збитків, на усунення виявлених недоліків у наданні послуги централізованого опалення, на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послугу централізованого опалення у разі її зниження її якості, на усунення виявлених недоліків у наданні послуги, на отримання від виконавця неустойки (штрафу), на перевірку кількості та якості послуги, а також на складення та підписання акта-претензії, однак не на розірвання договору про постачання теплової енергії.
Крім того, за змістом ч. 2 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються, проте умовами публічного договору приєднання визначено право позивача відключитися від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) відповідно до Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, що затверджений наказом Мінрегіону від 26.07.2019 року № 169 (пп. 11 п. 40).
При цьому, доказів звернення позивача для відокремлення (відключення) від центрального опалення до органу місцевого самоврядування, та отримання витягу із протоколу Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) її квартири, чи проекту такого відокремлення (відключення) , а також рекомендацій щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення) у своїй квартирі та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації, проекту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення) в квартирі розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил, відомостей щодо суб`єкта господарювання - виконавця робіт із відокремлення (відключення) її квартири від систем централізованого опалення, матеріали справи не містять.
Крім того, позивач не надала належних і допустимих доказів про істотне порушення КП «Київтеплоенерго» умов договору про надання послуг з централізованого опалення в квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 .
Докази звернення ОСОБА_1 до КП «Київтеплоенерго», який є виконавцем наданих послуг централізованого опалення, чи вчинення інших дій, направлених на виклик його представника для перевірки кількості та/або якості наданих вказаних послуг і неприбуття останнього на її виклик, також відсутні.
Надані стороною позивача акти від 24.12.2021 року та 28.01.2022 року, що затверджені начальником ЖЕД-109 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», не можуть підтверджувати вказаних обставин про надання неналежної якості комунальних послуг централізованого опалення КП «Київтеплоенерго», адже всупереч ст. ст. 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» складені без виконавця цих комунальних послуг КП «Київтеплоенерго» (його представника) та доказів виклику його позивачем для підписання цих актів чи необґрунтованої відмови останнього їх підписати, немає.
Крім того, зазначені акти підписані лише одним споживачем - ОСОБА_1 , хоча, крім неї, такі акти повинні бути підписаними також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають в сусідніх приміщеннях (ч. 6 ст. 27 цього ж Закону).
За викладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про розірвання договору про надання комунальних послуг задоволенню не підлягають.
Оскільки, вимога позивача зобов`язання КП «Київтеплоенерго» припинити нарахування плати за послуги з постачання теплової енергії в належну їй квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , є похідною з вимоги про розірвання Договору про надання послуги з постачання теплової енергії в цю ж квартиру, то в задоволенні цієї вимоги також необхідно відмовити.
Питання про судові витрати суд вирішує відповідно ст.141 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 19, 76-81, 82, 89, 137, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 274-279, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального концерну «Центр комунального сервісу», Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго», третя особа: Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва», про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання води та зобов`язання припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.С. Хоменко
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123846681 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Хоменко В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні