Рішення
від 09.12.2024 по справі 759/10166/24
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/10166/24

пр. № 2/759/3820/24

09 грудня 2024 рокуСвятошинський районний суд м.Києва в складі

головуючого судді Петренко Н.О.

за участю секретаря судових засідань Ганнисика А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), третя особа: Служба у справах дітей Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації (03148, м.Київ, вул. Гната Юри, 9) про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ :

І. Зміст позовних вимог.

У травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про позбавлення батьківських прав відносно ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнення аліментів на її утримання.

Позовну заяву мотивує тим, що сторони не перебували у зареєстрованому шлюбі. Сторони мають спільну дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 . На даний час відносини між сторонами повністю припинені, мати не бере участі у вихованні дитини. Донька повністю знаходиться на утримання батька. Відповідачка на 5 місяців життя доньки відмовилась від її виховання. Позивач з серпня 2016 року самостійно виховує доньку. Відповідачка не цікавиться життям доньки, не вітає з днем народження, не бере участь у її вихованні, не утримує доньку матеріально. Просить позов задовольнити.

ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 24.05.2024 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

28.11.2024 року ухвалою Святошинського районного суду м. Києва підготовче провадження закрито та призначено розгляд справи по суті.

ІІІ. Позиції учасників судового провадження.

Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, про місце, час та дату розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглядати справу без їх участі. Позовні вимоги підтримали.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином.

Представник Служби у справах сім`ї та дітей Святошинської РДА в судове засідання не з`явився про місце, час та дату розгляду справи повідомлений належним чином. Просить розглядати справу без їх участі.

ІV. Фактичні обставини встановлені судом та норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що батьками ОСОБА_3 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с.12).

Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_3

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 (а.с. 14). Від даного шлюбу ОСОБА_1 має доньку ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 .

Згідно характеристики від 25.03.2024 № 01-15/27 виданої директором Спеціалізованого навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад "Лісова казка " І.Пліш зазначено, що ОСОБА_7 відвідувала дитсадок з вересня 2021 року по лютий 2022 року. Мати ОСОБА_2 жодного разу не з`являлася у дитсадку та не цікавилась життям доньки.

Згідно характеристики від 25.03.2024 № 01-15/27 виданої директором Спеціалізованого навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад «Лісова казка » І.Пліш зазначено, що ОСОБА_7 навчається у 2 класі початкової школи СНВК «ДНЗ-ЗНЗ «Лісова казка». Дружина батька ОСОБА_3 ОСОБА_13 приймає активну участь у шкільному житті ОСОБА_3 . Мати ОСОБА_2 жодного разу не з`являлася до школи та не цікавилась шкільним життям доньки.

Згідно відповіді на адвокатський запит від 26.03.2024 року № 574 ОСОБА_3 має укладену від 18.05.2022 року декларацію про вибір лікаря у КНП «ЦПМСД № 1», лікаря відвідує у супроводі ОСОБА_10 .

Відповідно до заяви посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Нелін С.О. від 25.01.2024 року, ОСОБА_2 не заперечує проти позбавлення її батьківських прав щодо малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Факт зміни прізвища з ОСОБА_3 на ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 від 20.08.2016 року , актовий запис № 872 виданого Святошинським ВДРАЦС.

Згідно висновку Служби у справах дітей та сім`ї Святошинської РДА рішенням комісії рекомендовано позбавити батьківських прав ОСОБА_2 стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до частин 5, 6 СК України, орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Вказаний висновок суд вважає обґрунтованим та таким, що не суперечить інтересам дитини

Відповідно до ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно з ч.4 ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 164 Сімейного Кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини.

У Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав» від 30 березня 2007р. зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і дитини (ст. 166 СК України). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає разом з батьком та знаходиться на повному його утриманні.

Судом встановлено, що відповідач не займається вихованням та утриманням доньки, не цікавиться її життям, здоров`ям, успіхами, повністю самоухилася від виконання батьківських обов`язків та не заперечує щодо позбавлення її батьківських прав.

Відповідно висновку Служби у справах сім`ї та дітей Святошинської РДА прийнято рішення про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, відповідно до ч. 2, 3 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Частиною 2,3 ст. 183 СК України якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Статтею 182 СК України визначено обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, а саме: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Таким чином, виходячи з обов`язку батьків утримувати дітей, конституційного права особи на прожитковий мінімум, суд вважає, що є підстави для призначення аліментів у заявленому розмірі з дати пред`явлення позову згідно вимог ч. 1 ст. 191 СК України.

Враховуючи викладене, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 які підлягають задоволенню.

Керуючись ст.150, ч.1 ст.152, ч.1 ст.164, 166,180,182,183,191 Сімейного кодексу України 76- 79, 81, 130, 259,268, 273, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), третя особа: Служба у справах дітей Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації (03148, м.Київ, вул. Гната Юрим, 9) про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 місце проживання АДРЕСА_4 батьківських прав стосовно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 місце проживання АДРЕСА_4 на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 РНОКПП НОМЕР_6 аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/6 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімум для дитини відповідного віку, починаючи з 17.05.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання ) без повідомлення сторін зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи якому рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 РНОКПП НОМЕР_6 АДРЕСА_1

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 місце проживання АДРЕСА_4

Суддя Н.О. Петренко

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123847308
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —759/10166/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Петренко Н. О.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Петренко Н. О.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Петренко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні