Рішення
від 12.12.2024 по справі 342/537/24
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/537/24

Провадження № 2-о/342/86/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Гайдич Р.М.,

присяжних Костюка Р.М., Болеховської Н.Р.,

секретаря судового засідання Лукасевич М.М.,

за участю

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника - адвоката Боднарчука С.Я.,

представника ОСОБА_2 адвоката Перцович Н.В.,

представника органу опіки та піклування Фуць О.Р.,

свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна (заінтересовані особи орган опіки та піклування Городенківської міської ради, ОСОБА_2 ),

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в якій просить: визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над нею опіку і призначити його опікуном. Заява мотивована тим, що 11.01.2024 ОСОБА_2 було видано висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, згідно якого рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Висновок був наданий так як ОСОБА_5 хворіє на деменсію. Внаслідок стану свого здоров`я та хвороби не здатна усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, потребує встановлення над нею опіки. Так, як ОСОБА_2 через наявність когнітивних порушень не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не взмозі сама про себе піклуватися, їй потрібен постійний догляд, вона забуває коли потрібно поїсти, виключити газ, їй важко підніматися з ліжка, вона більше часу проводить у лежачому стані, потрібна допомога у всіх побутових справах. ОСОБА_2 є бабусею дружини заявника ОСОБА_6 , яка не взмозі доглядати за своєю бабусею так як доглядає малолітню доньку, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років. Крім того, потрібно бабусю піднімати з ліжка, виводити на вулицю, а це все є труднощі для жінки з малолітньою дитиною, тому ці обов`язки здійснює заявник. Через наявність когнітивних порушень у ОСОБА_2 , заявник, його дружина ОСОБА_6 (онука) та їхня малолітня донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно проживають разом з бабусею без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , ведуть спільно господарство. Донька ОСОБА_2 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , теща заявника, не може здійснювати догляд за своєю матір`ю так як постійно протягом вже більш ніж 15 років працює і проживає в Португалії. Крім заявника немає інших членів сім`ї котрі б виявили бажання здійснювати опіку над ОСОБА_2 , а опіка їй необхідна так як через стан здоров`я вона не розуміє і не здатна усвідомлювати значення своїх дій.

На підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АТ № 1065376 від 06.04.2024 адвокат Перцович Надія Василівна надає правову допомогу ОСОБА_2 у Городенківському районному суді Івано-Франківської області. (а.с.21)

Ухвалою суду від 27 травня 2024 року по справі було призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яку доручено провести експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз Івано-Франківської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (м. Івано-Франківськ, вул. Медична 15). Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи. (а.с.52-54)

Ухвалою суду 23.10.2024 поновлено провадження у справі. (а.с.77-78)

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав та просив задовольнити. Ствердив, що ОСОБА_2 є бабусею його дружини з якою вони разом проживають по АДРЕСА_1 - 3,5 роки. Заявник доглядає ОСОБА_2 бо у неї погіршився стан здоров`я за останні 2 роки, а дружини не має можливості здійснювати за нею догляд, оскільки доглядає їхню дочку. Заявник працює дистанційно в інтернеті диспетчером, зареєстрований як фізична особа підприємець, тому має можливість здійснювати догляд за бабусею. Зазначив, що є військовозобов`язаним, зареєстрований у м. Бурштин, але фактично проживає у с. Чернятин.

Представник заявника Боднарчук С.Я. в судовому засіданні просив заяву ОСОБА_1 задовольнити з підстав зазначених в заяві.

Представник особи, щодо якої розглядається справа про визнання недієздатною ОСОБА_2 , адвокат Перцович Н.В. в судовому засіданні ствердила, що не заперечує щодо задоволення вимог заявника.

Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Городенківської міської ради начальник відділу соціального захисту населення О.Фуць в судовому засіданні не заперечила у задоволенні позовних умов. Зазначила, що інших осіб, які б виявили бажання доглядати ОСОБА_2 до міської ради не зверталися.

Суд, вислухавши учасників справи, допитавши свідків, дослідивши письмові докази при матеріалах справи, дійшов наступного висновку.

Частиною 1 ст.295 ЦПК України передбачено, що заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу. Відповідно до ч. 1 ст.296 ЦПК України заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи може бути подано членами її сім`ї, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (частина друга статті 3 СК України).

Статтею 9 СК України встановлено коло осіб, сімейні відносини між якими регулюються СК України, зокрема це подружжя, батьки дитини, батьки та діти, інші члени сім`ї та родичі.

Згідно з абз. 5 п. 6 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999р. № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміну "член сім`ї" членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, законодавством не передбачено вичерпного переліку членів сім`ї та не визначено критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.

Такий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 31.03.2020р. у справі № 205/4245/17 (провадження № 61-17628св19).

Із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 26.07.1969 Чернятинським сільським ЗАГС Городенківського району Івано-Франківської області вбачається, що батьками ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_10 та ОСОБА_2 . Після реєстрації шлюбу 22 вересня 1994 року з ОСОБА_11 , прізвище дружини ОСОБА_9 було змінено з ОСОБА_5 на ОСОБА_12 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00020257452 від 31.05.2018. (а.с.10, 46-47)

Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 виданого 02.09.2008 відділом реєстрації актів цивільного стану Городенківського районного управління юстиції Івано-Франківської області шлюб між ОСОБА_11 та ОСОБА_8 розірвано, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено відповідний актовий запис за № 172 від 19.12.2005, після реєстрації розірвання шлюбу прізвище дружини ОСОБА_12 . (а.с.11)

Із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 27.10.2016 Городенківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області вбачається, що ОСОБА_13 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьками є ОСОБА_11 та ОСОБА_8 . Після реєстрації шлюбу 27 липня 2019 року з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , актовий запис № 1534 від 27.07.2019, прізвище дружини було змінено з ОСОБА_12 на ОСОБА_14 , що доводиться копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 виданого 27.07.2019 Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області. (а.с.12-13)

Із копії довідки № 2469 виданої 19.03.2024 Чернятинським старостинським округом Городенківської міської ради слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає на території старостинського округу за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.7)

Відповідно до копії акту обстеження житлово-побутових умов громадян, які звернулися надавати соціальні послуги на непрофесійній основі від 18.03.2024 складеного в складі комісії старости села Барика Р.І., члена старостинської ради Махно П.П., діловода ОСОБА_15 встановлено, що в АДРЕСА_1 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає, але не зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Комісія зробила висновок, що ОСОБА_2 , 1942 р.н., хворіє, не може самостійно себе обслуговувати, потребує догляду на непрофесійній основі, що здійснює ОСОБА_1 (а.с.15-16)

Згідно копії висновку про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі виданого 11.01.2024 КНП «Городенківський некомерційний центр первинної медичної допомоги» Городенківської міської ради слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. (а.с.17)

Частиною 1 статті 30 ЦК України передбачено, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

Відповідно до ч.1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 370/2024 від 08.10.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким хронічним психічним розладом - вираженою судинною (атеросклеротична) деменцією, що згідно МКХ-10, F01.8. Внаслідок зазначеного розладу ОСОБА_2 не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними. Також, в даному висновку зазначено, що перші помітні прояви психічної хвороби близько 5-ти років тому: стала забувати слова, назви предметів. В розмові дратувалась, коли не могла згадати потрібне слово, не могла пояснити, що їй потрібно. В подальшому стала дезорієнтована, безпомічна в побуті, перестала розмовляти, впізнавати родичів. Результати вищенаведеного аналізу матеріалів справи, медичної документації, співставлення отриманих даних з діагностичними стандартами та діючою в Україні міжнародною класифікацією психічних і поведінкових розладів 10-го перегляду (МКХ-10), свідчать про те, що ОСОБА_2 виявляє ознаки стійкого хронічного психічного (атеросклеротичного компоненту), що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними . (а.с.73-75)

З наведеного вбачається, що ОСОБА_2 може бути визнана судом недієздатною оскільки відповідно до вищевказаного висновку судово-психіатричного експерта вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Що стосується вимоги заявника про встановлення над недієздатною опіки та призначення його опікуном, суд приходить до наступного.

Згідно з ч.1 ст.41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Статтею 55 згаданого кодексу визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Стаття 58 Цивільного кодексу України встановлює, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

Згідно частини першої статті 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Аналізуючи при цьому як норми ЦК України, так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки, тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.

Отже призначення опікуна недієздатній особі на думку суду переслідує перш за все найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.

Відповідно до статті 62 Цивільного кодексу України, опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Відповідно до приписів частини другої, третьої та п`ятої статті 63 Цивільного кодексу України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

Відповідно до частини першої статті 67 Цивільного кодексу України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі №712/10043/20, при призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88. Згідно п.п.3.1 п.3 Правил - при призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. П.3.4 цього ж пункту визначає, що опікун над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров`я самостійно не можуть захищати свої права і виконувати свої обов`язки, може бути призначений тільки на прохання цих осіб.

Станом на сьогоднішній день саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений статтею 65 Конституції України обов`язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з`ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку, та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном та, перш за все, необхідність такого.

Із подання органу опіки та піклування про можливість призначення опікуном гр. ОСОБА_1 у випадку визнання Городенківським районним судом недієздатною ОСОБА_2 , вбачається, що дане питання слухалось на засіданні опікунської ради виконавчого комітету Городенківської міської ради. В ході розгляду встановлено, що ОСОБА_2 , яка мешкає за адресою АДРЕСА_1 , не може висловлювати свої думки, погано розмовляє, не може одягнутись, приготувати собі їжу, не розуміє обставин, що відбуваються навколо неї, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, самостійно вийти з дому, не може забезпечити собі елементарні побутові потреби і у зв`язку з цим може бути визнана недієздатною. Орган опіки та піклування виконавчого комітету Городенківської міської ради вважає, що ОСОБА_1 може бути призначений опікуном над ОСОБА_2 у випадку визнання Городенківським районним судом її недієздатною. Рішенням виконавчого комітету Городенківської міської ради № 986 від 23.08.2024 «Про надання суду подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення опікуна» вирішено надати суду подання щодо доцільності призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у випадку визнання Городенківським районним судом її недієздатною. (а.с.93-94)

З довідки № 24/390 виданої 25.11.2024 Чернятинським старостинським округом Городенківської міської ради вбачається, що ОСОБА_2 , 1942 р.н., ОСОБА_6 , 1996 р.н., ОСОБА_1 , 1996 р.н., ОСОБА_7 , 2022 р.н., є членами сім`ї, постійно спільно проживають, перебувають у сімейних та родинних відносинах, мають добрі стосунки, пов`язані спільним побутом. (а.с.100)

Відповідно до Акту обстеження житлово-побутових умов громадян від 25.11.2024 складеного в складі старости села Барика Р.І. та членів старостинської ради Білого Б.В., ОСОБА_16 було проведено обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, розташованого в АДРЕСА_1 та встановлено факт членів сім`ї за даним господарством: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , 1996 р.н. (внучка), ОСОБА_1 , 1996 р.н.( чоловік внучки), ОСОБА_7 , 2022 р.н. (правнучка). ОСОБА_1 дбає про ОСОБА_2 , що стосується створення їй необхідних побутових умов, забезпечує її доглядом та лікуванням. Також, вищевказані особи постійно проживають за вищевказаним господарством, ведуть спільне господарство, пов`язані спільним побутом, мають наявність спільних витрат, спільний бюджет, спільне харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, тощо. ОСОБА_6 не може здійснювати обов`язки опікуна чи піклувальника, оскільки здійснює догляд за малолітньою дочкою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Комісія зробила висновок, що ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 є членами сім`ї, постійно спільно проживають, перебувають у сімейних та родинних відносинах, мають добрі стосунки, пов`язані спільним побутом. (а.с.99)

Донька ОСОБА_2 , ОСОБА_8 подала до суду заяву, яка посвідчена приватним нотаріусом Коломийського РНО Яшан Р.Р., в якій зазначила, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її матір`ю, котра хворіє і внаслідок стану свого здоров`я та хвороби не здатна усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, потребує встановлення над нею опіки. Вона, ОСОБА_8 не може доглядати за своєю матір`ю ОСОБА_2 і здійснювати над нею опіку, так як постійно протягом вже більше ніж 15 років працює і проживає в Португалії, приїжджає тільки один раз на рік у відпустку. Крім її зятя ОСОБА_1 , інших членів сім`ї, котрі б виявили бажання здійснювати опіку над ОСОБА_2 немає, а опіка їй необхідна так як через стан здоров`я, вона не розуміє та не здатна усвідомлювати значення своїх дій. Заява зареєстрована в реєстрі за № 3696. (а.с.79)

Онука ОСОБА_2 , ОСОБА_6 (дружина заявника) в поданій заяві, яка нотаріально посвідчена 24.05.2024 приватним нотаріусом Коломийського РНО Яшан Р.Р., зазначила, що її бабуся ОСОБА_2 через хворобу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не взмозі сама про себе піклуватись, то їй потрібен постійний догляд, вона забуває коли потрібно поїсти, виключити газ, їй важко підніматись з ліжка, вона більше часу проводить у лежачому стані, потрібна допомога у всіх побутових справах. Через хворобу бабусі, вона, її чоловік ОСОБА_1 та їхня малолітня донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно проживають разом з бабусею без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , ведуть спільне господарство. Її мама ОСОБА_8 постійно протягом вже більш ніж 15 років працює і проживає в Португалії (матір поїхала коли вона була ще дитиною і вона росла біля бабусі), приїжджає вона тільки один раз на рік у відпустку. ОСОБА_6 не взмозі доглядати за своєю бабусею і здійснювати над нею опіку, так як доглядає малолітню доньку, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років. Крім її чоловіка ОСОБА_1 , інших членів сім`ї котрі б виявили бажання здійснювати опіку над ОСОБА_2 немає, а опіка їй необхідна так як через стан здоров`я вона не розуміє та не здатна усвідомлювати значення своїх дій. Просить призначити опікуном бабусі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її чоловіка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у випадку визнання її судом недієздатною та встановлення опіки. (а.с.86)

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 виданого 14.12.2022 відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_6 є батьками ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що складено актовий запис за № 2449. (а.с.14)

Із копії довідки № 2059 виданої 20.03.2024 Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради вбачається, що ОСОБА_6 знаходиться на обліку в Департаменті соціальної політики та отримує щомісячну одноразову допомогу при народжені 1-ї дитини. (а.с.18)

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 ствердила, що вона проживає в АДРЕСА_1 десь 16 років та з ОСОБА_2 є сусіди, вона до них часто ходить. Кавка з дружиною та дочкою проживають у бабусі ОСОБА_2 десь біля 3 3,5 років. Дочка ОСОБА_17 , ОСОБА_18 живе за кордоном. Франків ОСОБА_19 хворіє і до неї переїхав ОСОБА_14 із сім`єю, бо баба не може собі варити їсти, доглядати за собою. Франків ОСОБА_19 і ОСОБА_20 мають добрі відносини, Ростислав за нею доглядає.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 ствердила, що вона є сусідкою ОСОБА_17 , буває у неї дома часто. За ОСОБА_2 доглядає ОСОБА_21 , він живе в с.Чернятин більше 3-х років. Баба немічна, потребує постійного догляду. Між ОСОБА_17 та ОСОБА_20 добрі відносини. Зазначила, що акт обстеження житлово-побутових умов громадян від 25.11.2024 вона підписувала.

Отже, з вищенаведеного слідує, що ОСОБА_1 (заявник) є чоловіком ОСОБА_6 , яка є онукою ОСОБА_2 по маминій лінії, з якою заявник разом із дружиною та дочкою є її членами сім`ї, які постійно спільно проживають, перебувають у сімейних та родинних відносинах, мають добрі стосунки, пов`язані спільним побутом. ОСОБА_1 здійснює догляд за ОСОБА_2 , яка потребує постійного стороннього догляду та відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 370/2024 від 08.10.2024 страждає стійким хронічним психічним розладом - вираженою судинною (атеросклеротична) деменцією, що згідно МКХ-10, F01.8. Внаслідок зазначеного розладу ОСОБА_2 не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Інших осіб, які б виявили бажання доглядати ОСОБА_2 до міської ради не зверталися про що в судовому засіданні було стверджено представником органу опіки та піклування Городенківської міської ради начальником відділу соціального захисту населення О.Фуць.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вимоги заявника про призначення його опікуном ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 2ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.

На підставі ст.ст. 30, 39-41, 55,60, 63, 341 ЦК України, керуючись ст.ст. 211, 223, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 293, 294, 295-300, 352, 354 ЦПК України суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженку та жительку с.Чернятин Коломийського району Івано-Франківської області - недієздатною.

Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною - два роки з дня набрання чинності рішенням суду.

Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка проживає по АДРЕСА_1 та призначити її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Відповідно до ч.3 ст. 300 ЦПК України скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Роз`яснити, що у відповідності до ч.7 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Місце реєстрації проживання заявника ОСОБА_1 АДРЕСА_2 , фактично проживає по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 .

Місце знаходження заінтересованої особи орган опіки та піклування Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області - вул. Шевченка,77 м.Городенка Коломийського району Івано-Франківської області.

Місце проживання заінтересованої особи (особа, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною) ОСОБА_2 АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 .

Повний текст судового рішення складено 18.12.2024.

Суддя: Гайдич Р. М.

Присяжні: Костюк Р.М.

Болеховська Н.Р.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123849417
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —342/537/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні