Справа №613/1472/24 Провадження № 2/613/636/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2024 року Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Уварової Ю.В.,
за участі секретаря - Макушинської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богодухові в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 613/1472/24, пров. № 2/613/636/24 за позовом ОСОБА_1 до Богодухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов`язання внести зміни до актового запису про народження дитини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Богодухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у якому просить зобов`язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 , № 7 від 20 червня 2013 року шляхом внесення інформації, що батько дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , є громадянином України та стягнути судові витрати.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що позивач є матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сухининською сільською радою Богодухівського району Харківської області 20 червня 2013 року складено актовий запис № 7 про народження ОСОБА_2 , водночас у свідоцтві про народження не вказано національність батька дитини, ОСОБА_3 , який є громадянином України.
Внесення до актового запису відомостей про громадянство батька необхідне для визначення громадянства дитини.
Позивач усно зверталась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису, проте не отримала позитивної відповіді, у зв`язку з чим звернулась до суду.
Ухвалою судді Богодухівського районного суду Харківської області від 06.09.2024позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
16.09.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень представник відповідача зазначила, що проведеною перевіркою за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян та наявними даними в архіві Богодухівського відділу виявлено актовий запис № 07 про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , який був складений Сухининською сільською радою Богодухівського району Харківської області. Згідно з наявною в актовому записі інформацією реєстрація народження дитини проводилася відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України, батьком вказаний - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір`ю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Згідно із заявою матері, при державній реєстрації народження дитині присвоєно прізвище за прізвищем матері - « ОСОБА_4 ».
Громадянство та місце проживання батька паспортними документами, на момент реєстрації не підтверджені, тому ці відомості дійсно відсутні в актовому записі про народження. Про що вказано у графі 20 «Для відміток», де також зазначено, що шлюб (який є підставою запису відомостей про батька) з громадянином ОСОБА_3 розірвано на підставі рішення Печенізького районного суду Харківської області №2031/880/2012 від 19.02.2013. В даному випадку реєстрація народження проведена з дотриманням вимог абзацу першого пункту 20 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 р. № 52/5 (зі змінами), тобто, якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу (смерті, розірвання шлюбу) або визнання його недійсним, державна реєстрація народження дитини проводиться у такому самому порядку, як і державна реєстрація народження дитини, батьки якої перебувають між собою у шлюбі. Актовий запис про народження № 07 складений Сухининською сільською радою Богодухівського району Харківської області від 20.06.2013 стосовно ОСОБА_2 був зареєстрований у присутності матері ОСОБА_1 , з яким вона ознайомилась та засвідчила його своїм особистим підписом, цим самим даючи згоду та підтверджуючи правильність вказаних у ньому відомостей.
Позивач стверджує, що усно зверталася до Богодухівського відділу із заявою щодо виправлення актового запису про народження ОСОБА_2 , проте не отримала позитивної відповіді. Відділом було проведено перевірку наявності заяви громадянки ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису цивільного стану. Перевірку проведено як за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, так і за Журналом обліку заяв громадян, копій рішень судів про внесення змін до актових записів цивільного стану, такої заяви - не виявлено.
В матеріалах справи відсутній Висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану складений Богодухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, проте позивач обгрунтовує свої вимоги звернення до суду саме із відмовою Богодухівського відділу, яку вона начебто отримала.
Ухвалою суду від 24.10.2024 задоволено клопотання позивача про витребування з Державного підприємства «Документ» належним чином завірену копію витягу з Єдиного державного демографічного реєстру про громадянство ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Ухвалою суду від 01.11.2024 продовжено строк проведення підготовчого провадження по справі.
21.11.2024 на виконання ухвали суду від 24.10.2024 про витребування доказів з Державного підприємства «Документ» надійшов лист з якого вбачається, що ДП «Документ» не є розпорядником даних, що витребовуються судом, адже Законом визначено, що надання довідки про внесення інформації до Реєстру та видані документи належить виключно до повноважень розпорядника реєстру - Державної міграційної служби України.
Ухвалою суду від 25.11.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач надала суду заяву, у якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача також надала суду заяву, у якій просила розглянути справу без її участі. Просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить таких висновків.
Згідно з ч. 1 ст.ст 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 , (відомості про громадянство відсутні), ОСОБА_1 , громадянка України, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 /а.с.13/.
Відповідно до рішення Печенізького районного суду Харківської області від 19.02.2013 шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 розірвано. Рішення набрало законної сили 18.03.2013 /а.с.15-16/.
Позивач зазначає, що 20.06.2013 Сухининською сільською радою Богодухівського району Харківської області як органом реєстрації актів цивільного стану складено актовий запис № 7 про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .
Водночас у свідоцтві про народження не вказано громадянства батька дитини, який є громадянином України.
Внесення відомостей про громадянство батька дитини необхідне для визначення громадянства дитини.
Положеннями ст. 49 ЦК України визначено, що а ктами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1,2,3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про громадянство», документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну.
Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану визначається статтею 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року N 96/5 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за N 55/18793.
Відповідно до частин 1-4 статті 22 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
У пункті 2.13 Правил зазначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
У пункті 1.5 Розділу І Правил № 96/5 вказано, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом.
Відповідно до п. 2.12 Розділу II Правил № 96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Позивач у позові зазначила, що вона усно зверталась до відповідача із заявою щодо виправлення актового запису, проте не отримала позитивної відповіді.
Як зазначила представник відповідача, Відділом було проведено перевірку наявності заяви громадянки ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису цивільного стану, проте ні в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, ні в Журналі обліку заяв громадян, копій рішень судів про внесення змін до актових записів цивільного стану, такої заяви не виявлено.
Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду від 7 липня 1995 року N 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», до заяви поданої до суду про встановлення неправильності запису, внесення змін, доповнень чи про анулювання такого акту, повинні бути додані: копія відповідного свідоцтва, висновок органу реєстрації актів громадянського стану про відмову у виправленні, зміні чи доповненні запису або в анулюванні поновленого чи повторно складеного запису акта громадянського стану, інші документи, що стосуються даної справи.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом . Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 81 ЦПК України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач не довела, що її право було порушене, оскільки нею не надано суду висновку органу реєстрації актів громадянського стану про відмову у виправленні актового запису про народження дитини.
Відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові і не потребує перевірки обраного позивачем способу захисту і правової оцінки по суті спору.
Вказане узгоджується з прововою позицією, викладеною в постанові КГС ВС від 29 серпня 2023 року у справі № 910/5958/20.
Враховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 23 січня 2019 року у справі № 807/45/17, дана справа розглянута за правилами цивільного судочинства, оскільки позивач у цій справі не просила визнати неправомірними дії відповідача, а мала намір вирішити питання про внесення змін щодо громадянства батька у вже існуючий запис про народження дитини, отже спір у цій справі не має ознак публічно-правового.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі, підстав для відшкодування позивачу витрат на оплату судового збору відсутні.
На підставі приведеного вище, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Відповідач - Богодухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, м.Богодухів, площа Соборності 1, ЄДРПОУ: 04058953.
Повне рішення складено 18.12.2024.
Суддя
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123850009 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Уварова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні