Рішення
від 17.12.2024 по справі 629/7001/24
ЛОЗІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 629/7001/24

Номер провадження 2-о/629/177/24

РIШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.2024 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Каращука Т.О., за участю секретаря судового засідання Лукаренко А.Р., розглянувши у місті Лозова цивільну справу №629/7001/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, у якій просила встановити факт родинних відносин, а саме те, що вона є рідною сестрою ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заяви зазначила, що її брат ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Спадкоємцем майна померлого брата є заявниця. На день смерті спадкодавець у шлюбі не перебував, дітей не мав. Мати спадкодавця померла у 1993 році. Інших спадкоємців немає, заповіт від імені спадкодавця не складався. Заявниця вказала, що спадщину після смерті брата прийняла шляхом подання заяви про прийняття спадщини до ОСОБА_3 , приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області, на підставі чого було заведено спадкову справу. Однак, при оформленні заяви про прийняття спадщини та заведенні спадкової справи нотаріус повідомила, що для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, згідно ст.68 Закону України «Про нотаріат» їй необхідно надати документи, які підтверджують: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, склад спадкового майна. Для підтвердження родинного зв`язку заявниці було запропоновано надати свідоцтва про народження її та брата, свідоцтво про шлюб заявниці, однак свідоцтва про народження брата у заявниці не виявилося. Для отримання витягу про народження брата, заявниця звернулася до Лозівського відділу ДРАЦС, на що отримала відмову, оскільки за Даними державного реєстру цивільного стану громадян не виявлено актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Щербинівка, м. Дзержинськ, Донецької області. Однак за даними того ж реєстру виявлено актовий запис про народження №111 від 19.08.1949 року, складений Виконавчим органом Щербинівської селищної ради м. Дзержинськ, Донецької області на ОСОБА_2 , дата народження вказано тільки 1949 рік, місце народження-відомості відсутні. Крім того встановлено розбіжності з відомостей ДРАЦС про батьків заявниці та померлого брата ОСОБА_2 . Таким чином Лозівський ДРАЦС не може ототожнити як одну і ту ж саму особу ОСОБА_4 , 1949 року народження та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Щербинівка, м. Дзержинськ, Донецької області. В зв?язку з вищевикладеним ОСОБА_1 не може підтвердити родинний зв"язок з померлим братом. Встановлення факту родинних відносин між нею та братом має для неї важливе юридичне значення, а саме, оформлення спадкових прав на спадкове майно. Зважаючи на вище вказане, ОСОБА_1 була змушена звернутися до суду.

Ухвалою суду було відкрито провадження у справі в порядку окремого позовного провадження, у нотаріуса було витребувано копію спадкової справи, з Бахмутського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було витребувано копії актових записів про народження заявниці та ОСОБА_2 .

Оскільки сторони у судове засідання не з`явилися, тому відповідно до ст.247 ЦПК України, фіксація судового засідання не здійснювалася.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Як вбачається з копії свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_1 , яке було видано 28.08.1953 року, вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Щербинівка, Дзержинського району, про що в книзі записів громадянського стану про народження 23.01.1947 року було зроблено відповідний запис №14, в графі батько вказано: ОСОБА_5 , в графі мати: ОСОБА_6 (а.с.12).

З копії актового запису про народження №14 від 23.01.1947 року, яке було витребувано з Бахмутського відділу ДРАЦС, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_7 , в графі мати вказано: ОСОБА_8 , 1909 року народження (а.с.64).

Згідно з копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 (а.с.13), ОСОБА_7 одружилася з ОСОБА_9 , та взяла прізвище чоловіка " ОСОБА_10 ".

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.14), ОСОБА_11 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

З копії актового запису про народження №111 від 19.08.1949 року, яке було витребувано з Бахмутського відділу ДРАЦС, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_2 , в графі мати вказано: ОСОБА_12 , 1929 року народження (а.с.63).

Брат заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с-ща Щербинівка, м. Дзержинськ, Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.11).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається з квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить договір купівлі-продажу від 08.08.2015 року та витягу (а.с.21-22).

Відповідно до копії домової книги (а.с.49-51), ОСОБА_2 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 21.08.2015 року. Вказане підтверджується копією спадкової справи (а.с.41-59).

ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса з метою прийняття спадщини після смерті брата, як спадкоємець за законом, однак у заявниці було відсутнє свідоцтво про народження померлого брата, встановлено розбіжності у відомостях про батьків, що унеможливило підтвердження їх родинних зв`язків.

Як вбачається з акту від 19.10.2024 року(а.с.19-20), складеного свідками ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 є рідною сестрою ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 , вони народилися у м. Дзержинськ, Донецької області та мали спільних батьків- ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Встановлення факту родинних відносин необхідно заявниці для подальшого оформлення спадщини після смерті брата.

Враховуючи розбіжності в документах, ОСОБА_1 була змушена звернутися до суду з даною заявою.

З урахуванням вище викладеного, дослідивши всі наявні у справі докази в їх сукупності, перевіривши взаємозв"язок наданих заявником документів, суд вважає за можливе встановити факт родинних відносин.

Статтями 293, 315 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;

7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно п.1,6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За вказаних обставин, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, перевіривши факти, суд приходить до висновку, що вимоги заявниці повністю підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.4, 13, 76, 81, 258,265,293, 294, 315,319 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин- задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є рідною сестрою ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено в Харківській апеляційний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про сторони:

Заявниця- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа- територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, адреса: вул. Я. Мудрого, буд.1, м. Лозова, Харківська область.

Суддя Т.О.Каращук

СудЛозівський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123850341
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —629/7001/24

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

КАРАЩУК Т. О.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

КАРАЩУК Т. О.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

КАРАЩУК Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні