Справа № 2/714/311/24
ЄУН: 714/1413/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" грудня 2024 р. м. Герца
Герцаївський районний суд Чернівецької області в складі :
головуючого-судді Єфтемій С.М.за участю: секретаря судового засідання Постевка Г.П.
розглянувши впорядку спрощеногопозовного провадженняв залісуду цивільнусправу за позовом Кредитної спілки «Наші люди» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
В С Т А Н О В И В :
Кредитна спілка «Наші люди» звернулася до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що 07 червня 2024 року між кредитною спілкою «Наші люди» (по тексту КС «Наші люди») та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №12920 відповідно до умов якого, позивач надав останньому споживчий кредит в розмірі 80000 грн. на споживчі цілі, а відповідач ОСОБА_1 , зобов`язався сплачувати кредит та відсотки відповідно до складеного графіку, що міститься в додатку № 1 до договору. З метою забезпечення ОСОБА_1 зобов`язань за кредитним договором, позивачем 07 червня 2024 року було укладено договори поруки із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . На порушення умов договору, ОСОБА_1 свої зобов`язання щодо своєчасного повернення отриманого кредиту та сплатити відсотків не виконує та станом на 10 жовтня 2024 року за ним створилася заборгованість на загальну суму 87707 грн. 64 коп., яка складається з основної суми кредиту 80000 грн. та відсотками за користування кредиту 7707 грн. 64 коп., яку банк просив стягнути солідарно з відповідачів та судові витрати.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою Герцаївського районного суду Чернівецької області від 18 жовтня 2024 року було відкрито провадження по справі яку призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачам було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали та позовної заяви з додатками було надіслано відповідачам.
Станом на 17.12.2024 року відповідачами відзив на позов суду не подано.
За наведених обставин, суд вирішує справу за наявними матеріалами, згідно ч.5 ст.279 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, суд вважає за необхідне зазначити про наступне.
Як вбачається матеріалів справи 07 червня 2024 року між КС «Наші люди» та відповідачем ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 12920, згідно умов якого позивач надав останньому грошові кошти в сумі 80000 грн. на споживчі цілі, з оплатою 50 % річних на фактичний залишок заборгованості строком до 09 червня 2025 року, а ОСОБА_3 зобов`язався щомісячно, відповідно до складеного Графіку, що міститься в додатку № 1 до договору, сплачувати кредит та відсотки, що підтверджується наданим суду кредитним договором (а.с. 5-12).
На виконання забезпечення зобов`язання за вищевказаним кредитним договором, кредитною спілкою 07 червня 2024 року було укладено договори поруки з відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно до умов яких, останні, як поручителі відповідають перед спілкою за виконання грошових обов`язків за кредитним договором в тому ж розмірі, що і ОСОБА_1 ,включаючи сплатукредиту,відсотків,штрафних санкцій.Боржник іПоручитель відповідаютьперед Кредиторомяк солідарніборжники (а.с. 16, 19).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів.
Відповідно до ч. 1 ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч.1 ст. 638 ЦК України).
Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про споживче кредитування», договір про споживчий кредит вид кредитного договору, за яким кредитодавець зобов`язується надати споживчий кредит у розмірі та на умовах, встановлених договором, а споживач (позичальник) зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом на умовах, встановлених договором; загальні витрати за споживчим кредитом витрати споживача, включаючи проценти за користування кредитом, комісії та інші обов`язкові платежі за додаткові та супутні послуги кредитодавця та кредитного посередника (за наявності), для отримання, обслуговування і повернення кредиту; споживчий кредит (кредит) - грошові кошти, що надаються споживачу (позичальникові) на придбання товарів (робіт, послуг) для задоволення потреб, не пов`язаних з підприємницькою, незалежною професійною діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Пункт 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про споживче кредитування» містить визначення загальних витрат за споживчим кредитом, якими є витрати споживача, включаючи проценти за користування кредитом, комісії та інші обов`язкові платежі за додаткові та супутні послуги кредитодавця та кредитного посередника (за наявності), для отримання, обслуговування і повернення кредиту.
Згідно зі статтею 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно ч. 5 ст. 16 Закону України «Про споживче кредитування» у разі затримання споживачем сплати частини споживчого кредиту та/або процентів щонайменше на один календарний місяць, а за споживчим кредитом, забезпеченим іпотекою, та за споживчим кредитом на придбання житла щонайменше на три календарні місяці кредитодавець має право вимагати повернення споживчого кредиту, строк виплати якого ще не настав, в повному обсязі, якщо таке право передбачене договором про споживчий кредит.
Кредитодавець зобов`язаний у письмовій формі повідомити споживача про таку затримку із зазначенням дій, необхідних для усунення порушення, та строку, протягом якого вони мають бути здійснені.
Якщо кредитодавець відповідно до умов договору про споживчий кредит вимагає здійснення платежів, строк сплати яких не настав, або повернення споживчого кредиту, такі платежі або повернення споживчого кредиту здійснюються споживачем протягом 30 календарних днів, а за споживчим кредитом, забезпеченим іпотекою, та за споживчим кредитом на придбання житла - 60 календарних днів з дня одержання від кредитодавця повідомлення про таку вимогу. Якщо протягом цього періоду споживач усуне порушення умов договору про споживчий кредит, вимога кредитодавця втрачає чинність.
Судом встановлено, що в період дії Договору, відповідач ОСОБА_1 не дотримався умов його виконання та станом на 10 жовтня 2024 року згідно розрахунку заборгованості наданого позивачем за останнім створилася заборгованість на загальну суму 87707 грн. 64 коп., яка складається з заборгованості за тілом кредиту в сумі 80000 грн. та заборгованості по відсотках за користування кредитом в розмірі 7707 грн. 64 коп. (а.с. 22).
Вказане дає підстави для висновку, що кредитор має право пред`явити вимогу боржнику як у позасудовому порядку, так і одразу у судовому, оскільки безпосередня заборона на вчинення таких дій у законі або договорі відсутня. Умови кредитного договору не містять чіткої вимоги щодо пред`явлення вимоги спочатку у позасудовому порядку, в разі її невиконання - у судовому.
Як вбачається з доданих до матеріалів справи доказів, позивачем 03 вересня 2024 року на адресу відповідачів направлено повідомлення про наявну заборгованість за спірним кредитним договором. За змістом повідомлення спілкою роз`яснено відповідачам, що в разі невиконання цієї вимоги, остання вимушена буде звернутися до суду з метою стягнення кредитної заборгованості в примусовому порядку.
Зважаючи на наведене, пред`явивши позов до суду, КС «Наші люди» скористалася своїм правом заявити вимоги про дострокове погашення заборгованості за кредитним договором. Заборона щодо пред`явлення позову без пред`явлення досудової вимоги за таких фактичних обставин законом чи договором не встановлена.
Враховуючи, що фактично отримані та використані позичальником кошти в добровільному порядку не повернуті, а також вимоги частини другої статті 530 ЦК України за змістом якої, якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання в будь-який час.
Водночас слід зазначити, що нормами ст. 553, 554 ЦК України, передбачено, що в разі порушення боржником зобов`язання забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя, і що поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
На день розгляду справи з боку відповідачів не надано доказів про виконання свого обов`язку в частині погашення заборгованості по кредитному договору, а тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У відповідностідо ст.141ЦПК України,підлягають відшкодуваннюпонесені тадокументально підтвердженісудові витратипозивача урозмірі 2422грн.
На підставі ст.ст. 526, 527, 553, 554, 651, 1050, 1054 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 259, 263-265, 280, 282, 283 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги кредитної спілки «Наші люди» задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: 60513, с. Молниця Чернівецького району Чернівецької області, РНОКПП: НОМЕР_3 ) на користь Кредитної спілки «Наші люди» (58001, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 31, р/р № IBAN НОМЕР_4 у АТ «КБ «Глобус», МФО 380526) заборгованість по кредитному договору № 12920 від 07 червня 2024 року на загальну суму 87707 грн. (вісімдесят сім тисяч сімсот сім) грн. 64 коп.
Стягнути пропорційно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: 60513, с. Молниця Чернівецького району Чернівецької області, РНОКПП: НОМЕР_3 ) на користь Кредитної спілки «Наші люди» (58001, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 31, р/р № IBAN НОМЕР_4 у АТ «КБ «Глобус», МФО 380526) на користь Кредитної спілки «Наші люди» судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом 30-и днів з дня його проголошення, а у разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено «18» грудня 2024 року.
Суддя:
Суд | Герцаївський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123850740 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Герцаївський районний суд Чернівецької області
Єфтемій С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні