ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року
м. Київ
справа № 521/504/21
провадження № 51-3283км24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду:
головуюча ОСОБА_1 ,
судді: ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 ,
секретар судового засідання ОСОБА_4 ,
учасники судового провадження:
прокурор ОСОБА_5 ,
захисник ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом апеляційної інстанції, на ухвалу Одеського апеляційного суду від 02 квітня 2024 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020101060000289, стосовно
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в с. Голень Єдинецького району Республіки Молдови, проживає в АДРЕСА_1 ,
засудженої за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частинами 1 і 2 ст. 149 Кримінального кодексу України (далі - КК України).
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі прокурор виклав вимогу до суду касаційної інстанції (далі - Суд) про скасування ухвали та призначення нового розгляду в суді апеляційної інстанції у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність і невідповідністю призначеного покарання тяжкості злочину та особі засудженої.
Обґрунтовуючи свою скаргу, прокурор посилається на те, що суд апеляційної інстанції всупереч приписам ст. 419 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) не надав належної оцінки апеляційним вимогам прокурора, не навів в ухвалі достатніх доводів на їх спростування та не вказав переконливих підстав, на яких залишив апеляційну скаргу без задоволення.
Зазначає, що суд першої інстанції, звільняючи ОСОБА_7 від відбування покарання з випробуванням,належним чином не врахував конкретних обставин провадження, а саме того, що засуджена вчинила декілька епізодів умисних корисливих кримінальних правопорушень, у тому числі особливо тяжкий корисливий злочин, її злочинна діяльність з вербування та переміщення трьох жінок за кордон з метою сексуальної експлуатації, що відбувалася в різний час, указує на ознаки злочинного промислу з метою наживи і збагачення, а не вчинення злочину внаслідок тяжкого матеріального становища, як зазначено у вироку. Вважає, що ОСОБА_7 визнала вину тільки з метою уникнути справедливого покарання.
Указує, що в ході апеляційного перегляду провадження також не встановлено достатніх підстав для застосування ст. 75 КК України.
Посилається на те, що суд застосував закон, який не підлягав застосуванню.
Зміст судових рішень, у тому числі оскарженого, і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 23 лютого 2021 року ОСОБА_7 засуджено до покарання у виді позбавлення волі: за ч. 1 ст. 149 КК України - на строк 3 роки, за ч. 2 ст. 149 КК України - на строк 5 років без конфіскації майна, а на підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів ОСОБА_7 визначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років без конфіскації майна.
Відповідно до ст. 75 КК України ОСОБА_7 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки та з покладенням обов`язків, передбачених пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 76 ККУкраїни.
За ухвалою Одеського апеляційного суду від 02 квітня 2024 року апеляційну скаргу прокурора залишено без задоволення, а вирок - без зміни.
ОСОБА_7 визнано винуватою у вербуванні та переміщенні людини та кількох осіб за попередньою змовою групою осіб, з метою експлуатації, з використанням уразливого стану потерпілих, повторно, за викладених у вироку обставин.
Так, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці в ОСОБА_7 за попередньою змовою з невстановленою розслідуванням особою на ім`я ОСОБА_8 , яка перебуває в м. Стамбулі Турецької Республіки і матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження, з корисливих мотивів виник злочинний умисел, спрямований на вербування кількох людей та переміщення їх до м. Стамбулу з метою сексуальної експлуатації, з використанням уразливого стану останніх.
На виконання злочинного умислу ОСОБА_7 , маючи контакти особи на ім`я ОСОБА_8 , який займається звідництвом і сутенерством у м. Стамбулі, знаючи, що ОСОБА_9 перебуває у скрутному матеріальному становищі, у серпні 2020 року за місцем свого проживання, а саме у квартирі АДРЕСА_2 , завербувала її з метою сексуальної експлуатації, запропонувала роботу у сфері надання сексуальних послуг, пообіцявши заробітну плату в розмірі 15 000-20 000 грн за тиждень, частину з якої необхідно буде передавати сутенеру, що перебуває на території Турецької Республіки.
ОСОБА_9 через скрутне матеріальне становище надала свою згоду на працевлаштування у сфері надання сексуальних послуг у Турецькій Республіці та надіслала на вимогу ОСОБА_7 копії сторінок закордонного паспорта для оформлення проїзних документів, після чого не встановлена досудовим розслідуванням особа на ім`я ОСОБА_8 , що займається звідництвом та сутенерством у м. Стамбулі, за попередньою змовою з ОСОБА_7 придбала та надіслала ОСОБА_9 з власного мобільного телефону авіаквиток сполученням Одеса - Стамбул.
14 вересня 2020 року ОСОБА_7 разом із ОСОБА_9 прибула до міжнародного аеропорту «Одеса». ОСОБА_9 перетнула державний кордон України та вилетіла до м. Стамбулу, де її зустріла не встановлена досудовим розслідуванням особа на ім`я ОСОБА_8 , матеріали стосовно якого виділено в окреме провадження, та за вказівкою цієї особи надавала сексуальні послуги за грошову винагороду.
Крім того, ОСОБА_7 , діючи повторно, маючи контакти особи на ім`я ОСОБА_8 , яка займається звідництвом та сутенерством у м. Стамбулі, знаючи, що ОСОБА_10 знаходиться у скрутному матеріальному становищі, 29 вересня 2020 року за місцем свого проживання завербувала її з метою сексуальної експлуатації.
ОСОБА_7 запропонувала ОСОБА_10 роботу у сфері надання сексуальних послуг, пообіцявши останній заробітну плату в розмірі 15 000-20 000 грн за тиждень, частину з якої необхідно буде передавати сутенеру, який перебуває на території Турецької Республіки, на що ОСОБА_10 , яка була у скрутному матеріальному становищі, надала свою згоду. На вимогу ОСОБА_7 остання надіслала їй копії сторінок закордонного паспорта з метою оформлення проїзних документів.
Також ОСОБА_7 , діючи повторно, маючи контакти особи на ім`я ОСОБА_8 , яка займається звідництвом та сутенерством у м. Стамбулі Турецької Республіки, знаючи, що ОСОБА_11 перебуває у скрутному матеріальному становищі у зв`язку з необхідністю лікування брата, 05 листопада 2020 року за місцем свого проживання за вказаною вище адресою завербувала ОСОБА_11 з метою її сексуальної експлуатації, запропонувала роботу у сфері надання сексуальних послуг, пообіцявши останній заробітну платню у розмірі 200-250 доларів США за день, частину з якої необхідно буде передавати сутенеру, який перебуває на території Турецької Республіки, на що ОСОБА_11 внаслідок скрутного матеріального становища надала свою згоду та надіслала ОСОБА_7 копії сторінок закордонного паспорта з метою оформлення проїзних документів.
Надалі 09 листопада 2020 року ОСОБА_7 з власного мобільного номера надіслала ОСОБА_10 і ОСОБА_11 авіаквитки сполученням Одеса - Стамбул, які придбала не встановлена досудовим розслідуванням особа на ім`я ОСОБА_8 , що займається звідництвом та сутенерством у м. Стамбулі.
12 листопада 2020 року о 17:45 ОСОБА_7 , перебуваючи разом із ОСОБА_10 та ОСОБА_11 за місцем свого проживання, викликала останнім таксі до міжнародного аеропорту «Одеса», маючи намір на їх переміщення до Турецької Республіки. Надалі, після перетинання ОСОБА_10 та ОСОБА_11 державного кордону України, ОСОБА_7 була затримана працівниками поліції.
Позиції учасників судового провадження
У судовому засіданні прокурор підтримав подану касаційну скаргу, захисник заперечив щодо її задоволення.
Мотиви Суду
За правилами ч. 2 ст. 433 КПК України Судпереглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Висновків суду щодо доведеності винуватості ОСОБА_7 і правильності кваліфікації її дій прокурор у касаційній скарзі не оскаржує.
Згідно з положеннями частин 1, 2 ст. 419 КПК України в мотивувальній частині ухвали суду апеляційної інстанції, зокрема, зазначаються: встановлені судом апеляційної інстанції обставини з посиланням на докази, а також мотиви визнання окремих доказів недопустимими чи неналежними; мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при постановленні ухвали, і положення закону, якими він керувався. При залишенні апеляційної скарги без задоволення в ухвалі суду апеляційної інстанції мають бути зазначені підстави, на яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою.
Відповідно до ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
За положеннями ст. 75 КК України, якщо суд, крім випадків засудження за корупційний злочин, при призначенні покарання у виді позбавлення волі на строк не більше 5 років, враховуючи тяжкість злочину, особу винного та інші обставини, дійде висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання, він може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Таке рішення має бути належним чином умотивовано.
Перевіркою матеріалів провадження встановлено, що апеляційний суд, переглядаючи вирок суду першої інстанції, дотримався цих вимог закону.
Зокрема, апеляційний суд з`ясував, що суд першої інстанції, призначаючи покарання ОСОБА_7 та вирішуючи питання про можливість її звільнення від призначеного покарання з випробуванням, урахував обставини провадження, ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, відсутність обставин, які обтяжують покарання, та тяжких наслідків, наявність обставини, що пом`якшує покарання, - щирого каяття, думку потерпілих, а також узяв до уваги дані про особу обвинуваченої, яка раніше не судима,за місцем проживання характеризується позитивно, її вік і соціальне положення, стан здоров`я, вчинення кримінальних правопорушень унаслідок скрутного матеріального становища.
Щодо посилань в апеляційній скарзі прокурора на відсутність у ОСОБА_7 щирого каяття апеляційний суд зауважив, що остання свою вину у вчиненому визнала повністю, у розшук не оголошувалася, осудила свої дії та неодноразово просила пробачення в потерпілих, які претензій морального і матеріального характеру до обвинуваченої не мали та просили суд призначити їй покарання, не пов`язане з позбавленням волі.
Апеляційний суд зазначив, що суд першої інстанції обґрунтовано визнав щире каяття обставиною, яка пом`якшує покарання обвинуваченої.
Крім того, апеляційний суд в ухвалі вказав, що прокурор, який брав участь у суді першої інстанції, у судовому засіданні просив суд з урахуванням обставин, які пом`якшують покарання, призначити обвинуваченій покарання із застосуванням ст. 75 КК України.
Зваживши на це, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що всі встановлені в провадженні обставини в їх сукупності переконливосвідчать про можливість виправлення і перевиховання ОСОБА_7 без ізоляції від суспільства, з установленням іспитового строку та з покладенням визначених ст. 76 КК України обов`язків.
Суд погоджується з висновками суду апеляційної інстанції та вважає, що, враховуючи право судової дискреції (повноваження суду, надані йому державою, обирати між альтернативами, кожна з яких є законною, та інтелектуально-вольову владну діяльність суду з вирішення у визначених законом випадках спірних правових питань, виходячи із цілей та принципів права, загальних засад судочинства, конкретних обставин справи, справедливості й достатності обраного покарання тощо), установлених судом обставин кримінального провадження, даних про особу засудженої, звільнення ОСОБА_7 на підставі ст. 75КК України від відбування покарання з випробуванням відповідає загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості та індивідуалізації покарання, є обґрунтованим, необхідним і достатнім для виправлення засудженої та попередження вчинення нових злочинів, а її звільнення від відбування покарання з випробуванням ґрунтується на положеннях закону.
Заперечення в касаційній скарзі прокурора щодо перебування ОСОБА_7 у тяжкому матеріальному становищі належним чином не мотивовано.
Даних щодо допущення судом істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність і невідповідності призначеного покарання тяжкості злочину та особі засудженої не встановлено.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення вимог касаційної скарги.
Керуючись статтями 433, 434, 436, 441, 442 КПК України, Суд
ухвалив:
Касаційну скаргу прокурора залишити без задоволення.
Ухвалу Одеського апеляційного суду від 02 квітня 2024 року стосовно ОСОБА_7 залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123851292 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Бущенко Аркадій Петрович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Стефанів Надія Степанівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Стефанів Надія Степанівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Стефанів Надія Степанівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Стефанів Надія Степанівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Стефанів Надія Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні