Рішення
від 20.11.2024 по справі 673/1221/23
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/1221/23

Провадження № 2/673/121/24

Р І Ш Е Н Н Я

І МЕ НЕ М УК РА ЇН И

20 листопада 2024 р.

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючийсуддя - Дворнін О.С.

за участю секретаря судового засідання Демчишиній Н.Г.

розглянувши в судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

У листопаді2024року ОСОБА_1 звернулася іззазначенимпозовом досуду,вказавши,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ,після смертіякої залишилосяспадкове майно,яким єземельна частка(пай),розміром 3,53в умовнихкадастрових гектарах,що знаходитьсяна територіїНовосілецької сільськоїради,відповідно досертифікату направо наземельну частку(пай)серія ХМ№0378364.Позивач єспадкоємцем домайна померлої ОСОБА_2 ,проте призверненні їїдо нотаріальноїконтори зметою оформленняспадкових правна вказануземельну ділянкуїй буловідмовлено увидачі свідоцтвапро правона спадщинуу зв`язкуз тим,що правовстановлюючийдокумент наземельну ділянку,яким єдержавний актна правовласності наземельну ділянкусерії ХМ№077509,виданий 23.09.2003року,тобто державнареєстрація прававласності здійсненапісля смерті ОСОБА_2 та черезневідповідність прізвищаспадкодавця.Враховуючи наведене,позивач просилавизнати занею правона спадковемайно впорядку спадкуванняпісля смерті ОСОБА_2 право наземельну частку(пай),розміром 3,53в умовнихкадастрових гектарах,що знаходитьсяна територіїНовосілецької сільськоїради Хмельницького(бувшогоДеражнянського)району Хмельницькоїобласті нащо померламала правовідповідно досертифікату направо наземельну частку(пай)серія ХМ№0378364. Враховуючи наведене, позивач, навівши доводи щодо належності вказаного спадкового майна спадкодавцю ОСОБА_2 , просила задовольнити її позов.

Ухвалою судді від 06.11.2023 року відкрито провадження у справі заданим позовом та призначено справу до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачувідповіді на відзив.

Ухвалою суду від 05.12.2023 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

В судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги вона підтримала у повному обсязі та просила задовольнити їх з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подавши клопотання про розгляд справи у його відсутність, в якій зазначив, що позовні вимоги вважає такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 17.02.1998 року Новосілецькою сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно.

До складу спадкової маси після смерті ОСОБА_2 увійшла земельна ділянка розміром 3,57 га, розташована на території Новосілецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась, що підтверджується повідомленням приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Янцаловської В.О. (а.с.5).

Право ОСОБА_2 на земельну ділянку підтверджуєтьсявиданим на їїім`я на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації від 04.11.1996 року № 352, сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0378364, зареєстрованим 20.05.1997 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 687.

Також право ОСОБА_2 на земельну ділянку підтверджуєтьсядержавним актом на право власності на земельну ділянку серії ХМ №077509, виданим 23 вересня 2003 року, відповідно до якого ОСОБА_2 була власником земельної ділянки, площею 3,57 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Новосілецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Бажаючи узаконити в повному обсязі свої спадкові права на майно померлої ОСОБА_2 , у жовтні 2023 року позивач звернувся доприватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Янцаловської В.О. за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом на належне померлій право на земельну частку (пай).

Проте, відповідно до повідомлення від 17.10.2023 року за вих. № 604/01-16 приватний нотаріусвідмовила позивачу у видачі Свідоцтва про право на спадщину на належне померлійправо на земельну частку (пай),зокрема, в зв`язку з тим, що згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ №077509, виданого 23.03.2003 року Деражнянською районною державною адміністрацією

Хмельницької області реєстрація права власті на вказану земельну ділянку здійснена за померлою, після її смерті, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Крім того, прізвище померлої вказане як « ОСОБА_3 » у свідоцтві про смерть та на державному акті, хоча на момент видачі свідоцтва про смерть прізвище померлої мало бути « ОСОБА_4 ».

У зв`язку з цими обставинами для вирішення даного питання приватний нотаріусЯнцаловська В.О. порекомендувала позивачу звернутися до суду.

Так, згідно відповіді відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 24.10.2018 Б735/0-0.23-742/137-18, вбачається, що у книзі сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Деражнянською райдержадміністрацією запису про реєстрацію сертифікату на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 не виявлено. На підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації №330 від 23.09.2003 року на ім`я ОСОБА_2 було видано держаний акт на право власності на земельну ділянку серія ХМ №077509, площа 3,57 га, цільове використання для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Разом з тим, у відповіді зазначено, що запис про включення ОСОБА_2 в додатку №1 списку до державного акта на право колективної власності - відстуні.

Відповідно достатті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Відповідно до п.2Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Згідно з пунктами 23, 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», згідно зістаттею 25 ЗКпри приватизації земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій земельні ділянки передаються їх працівникам, а також пенсіонерам з числа працівників з визначенням кожному з них земельної частки (паю) за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування і кожна з цих осіб має гарантоване право одержати безоплатно свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості). Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17розділу X «Перехідні положення» ЗК). Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай

здійснюється за нормамиЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Відповідно до пункту 11Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносинЗемельного кодексу України1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»та відповідні нормиЦК УРСР. У цьому разі слід ураховувати, що згідно з пунктом 17Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 рокусертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно дост.1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно дост.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Крім того, приватним нотаріусом позивачу було відмовлено в оформленні її спадкових прав, через те, що, прізвище померлої вказане як « ОСОБА_3 » у свідоцтві про смерть та на державному акті, хоча на момент видачі свідоцтва про смерть прізвище померлої мало бути « ОСОБА_4 ».

Так, згідно витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № витягу 00045014371 від 15.05.2024 року, вбачається, що 10.02.1956 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб та після реєстрації шлюбу прізвище дружини ОСОБА_4 .

Із відповіді Деражнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 19.11.2024 №429/31.6-40, вбачається, що згідно перевірки в архіві відділу відсутній актовий запис про розірвання шлюбу

ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , окрім того в актовому записі про шлюб №3 від 10.02.1956 року на ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , складеному виконавчим комітетом Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області відсутня відмітка про розірвання шлюбу. Також, згідно перевірки в архіві відділу відсутні відомості про державну реєстрацію зміни імені ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_3 ».

З архівної довідки від 19.11.2024 року №02.02-08/1549, виданої виконавчим комітетом Деражнянської міської ради вбачається, що в по господарській книзі №1 за 1955-1957роки в с. Підлісне Деражнянського району за №361, зазначено господарство в с. Підлісне, голова господарства ОСОБА_8 . В розділі І «Список членів сім`ї» зазначено, зокрема ОСОБА_4 (записано ОСОБА_3 , закреслено і ОСОБА_9 (відношення до голови сім`ї дочка). Разом з тим, з цієї ж довідки вбачається, що в погосподарській книзі №2 за 1977-1979роки с. Підлісне Деражнянського району №799, зазначено господарство в с. Підлісне, голова господарства ОСОБА_2 .

Так, із зазначеної архівної довідки прослідковується зміна прізвища спадкодавця: 1955-1957 роки, спадкодавця прізвище значиться як « ОСОБА_4 », а 1977-1979 роки ОСОБА_3 .

З огляду на наведене, суд вважає обґрунтованими твердження позивача про те, що вона позбавлена можливості у встановленому законом порядку оформити свої спадкові права на зазначену земельну частку (пай).

Позивачка є донькою спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про її народження.

Згідно із ч.1ст.549 ЦК Української РСР(в редакції Закону, який діяв на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 ) визнається, щоспадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подавдержавній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Так, з повідомлення приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Янцаловської В.О., вбачається, що фактично в управління та володіння спадковим майном після смерті ОСОБА_2 вступила донька, позивачка ОСОБА_1 , оскільки в неї був оригінал Державного акту на право власності на земельну ділянку, який належав ОСОБА_2 .

У відповідності дост. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ізст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно із ч.1ст. 15 Цивільного кодексу Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 Цивільного кодексу Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

В силуст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.

Аналізуючи вищезазначене, встановивши, що позивач є спадкоємцем до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання за позивачем права на спадкове майно останньої, яким є право на земельну частку (пай) розміром 3,53 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Новосілецької сільської ради Хмельницького (бувшого Деражнянського) району Хмельницької області на що померла мала право відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХМ №0378364.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,23,81,247,258,259,263-268,273 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яким є право на земельну частку (пай) розміром 3,53 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Новосілецької сільської ради Хмельницького (бувшого Деражнянського) району Хмельницької області на що померла мала право відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХМ №0378364.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:

позивач ОСОБА_1 ,

зареєстроване місце проживання:

АДРЕСА_1 ;

відповідач Деражнянська міська рада, код ЄДРПОУ 04403025;

місцезнаходження: вул. Миру, 37, м. Деражня, Хмельницька область, індекс 32200.

Суддя: О. С. Дворнін

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено20.12.2024
Номер документу123855012
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —673/1221/23

Ухвала від 19.12.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 06.11.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні