Справа № 275/1052/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2024 року с. Брусилів
Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Данилюк О. С.
присяжних: Федишина О.В.,
Терещенко Г.Г.,
за участю секретаря с/з Марієвської Н.А.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в с. Брусилів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Житомирська районна державна адміністрація Житомирської області, про усиновлення дитини, -
В С Т А Н О В И В:
Представника ОСОБА_1 адвокат Штундюк О.А. звернувся до суду з заявою, в якій просив ухвалити рішення про усиновлення ОСОБА_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записавши його батьком в свідоцтві про народження цієї дитини. Заявлені вимоги мотивував тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 19 квітня 2024 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 . До реєстрації шлюбу з ОСОБА_1 у ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_3 народився син ОСОБА_3 , якого ОСОБА_1 має бажання усиновити. Мати дитини ОСОБА_4 не заперечує проти усиновлення її дитини заявником. Відомості у свідоцтві про народження ОСОБА_3 про батька дитини були записані відповідно до частини 1 статті 135 СК України зі слів матері. Представник в заяві зазначив, що після укладення шлюбу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 проживають разом однією сім`єю утрьох за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 веде здоровий спосіб життя, перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації, має постійний дохід, займається вихованням дитини. Згідно медичного висновку ОСОБА_1 має задовільний стан здоров`я, хронічних захворювань та протипоказань щодо усиновлення дитини не має. Службою у справах дітей Житомирської райдержадміністрації Житомирської області було проведено обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_1 та зроблено висновок про те, що усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 є доцільним та таким, що відповідає найкращим інтересам дитини. Зі станом здоров`я неповнолітньої дитини ОСОБА_3 та його розвитком ОСОБА_1 ознайомлений. Підсумовуючи вищенаведене, представник вважав, що ОСОБА_1 має можливість створити всі необхідні умови для забезпечення нормального розвитку малолітньої дитини ОСОБА_6 , та усиновлення неповнолітньої дитини провадиться у її інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя та розвитку.
Просив суд дозволити ОСОБА_1 усиновлення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , змінивши у свідоцтві про народження дитини її прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », в графі батько записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав вимоги поданої його представником заяви про усиновлення неповнолітньої дитини, надав пояснення, аналогічні викладеним у заяві, просив суд їх задовольнити. Крім того вказав, що познайомився з теперішньою дружиною в інтернеті, в подальшому зустрівся з нею. В них зав`язались стосунки, в результаті чого вони вирішили одружитись. Син дружини, який до цього не знав власного батька, одразу назвав його татом, в них склались дуже близькі стосунки. Стверджував, що полюбив цього хлопчика як власну дитину та відчуває такі ж самі почуття до нього з боку дитини. Також пояснив, що від попереднього шлюбу має ще двох неповнолітніх дітей, яким сплачує аліменти, з якими підтримує зв`язок та з якими вже познайомив маленького ОСОБА_11 , який дуже радіє, що отримав двох братів. Вважає, що усиновлення ним цієї дитини сприятиме її гармонійному розвитку, відчуттю захищеності та повноти родини. Також подав до суду заяву, в якій просив подальший розгляд справи здійснювати в його відсутність.
В судовому засіданні заінтересована особа ОСОБА_2 заявлені ОСОБА_1 вимоги підтримала, не заперечувала проти усиновлення заявником її сина. Пояснила, що випадково познайомилась з заявником з інтернеті, при особистій зустрічі вони відчули взаємний потяг, розуміння один одного. Заявник проявляв до неї увагу, турботу. Особливу радість від появи в її житті ОСОБА_1 виявляв її син ОСОБА_11 , який ніколи свого рідного батька не бачив, але постійно питався про нього. Тому він одразу вирішив, що ОСОБА_12 і є його батьком, дуже прив`язався до нього, в них виникли дуже близькі стосунки як у сина з батьком, ОСОБА_12 дуже багато уваги приділяє її сину, дарує подарки, займається з ним, веде чоловічі бесіди. Тому коли ОСОБА_12 запропонував їй одружитись, вона не вагалась, та дуже щаслива, що зробила цей крок. Тому вважає, що усиновлення ОСОБА_13 її сина лише зміцнить їх родину, зробить її дитину більш впевненою у собі, оскільки він буде мати не лише матір, а й батька. Також вказала, що її чоловік має дуже гарні стосунки зі своїми дітьми від іншого шлюбу, допомагає їм матеріально, спілкується з ними та проводить час. Також влітку вони всі разом їздили відвідати дітей чоловіка, її син потоваришував з ними та дуже щасливий, що має братів. Просила суд заяву задовольнити.
В судовому засіданні представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області Несенюк С.П. заявлені ОСОБА_1 вимоги підтримала, не заперечувала проти усиновлення заявником вказаної дитини, підтримавши висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення, наявний в матеріалах справи. Додатково пояснила, що особисто бачила, як спілкуються заявник ОСОБА_1 та маленький ОСОБА_11 , та стверджувала, що це справжні стосунки батька та сина, дуже люблячі та справжні. В подальшому подала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 207 СК України усиновленням є прийняття усиновителями у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Згідно ч. 1 ст. 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків.
Згідно пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення і поновлення батьківських прав" вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1-3 статті 218 СК України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
За змістом статей 211, 217-219, 283 СК України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа, віком не молодша двадцяти одного року, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на п`ятнадцять років. Усиновлення дитини здійснюється за її згоди, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити, а також за вільною згодою її батьків. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
Відповідно до статті 219 СК України усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони: невідомі; визнані безвісно відсутніми; визнані недієздатними; позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється; протягом двох місяців після народження дитини не забрали її на виховання до себе в сім`ю та запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до статті 135 цього Кодексу.
Згідно ст. 208 СК України усиновленою може бути дитина (стаття 6 цього Кодексу). У виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування. У цьому разі суд бере до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема, відсутність у нього своїх дітей, та інші обставини, що мають істотне значення.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 19 квітня 2024 року заявник ОСОБА_1 уклав шлюб з ОСОБА_14 , який був зареєстрований у відділі державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомир Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про що зроблений актовий запис № 456 від 19 квітня 2024 року. Після державної реєстрації шлюбу прізвище дружини стало ОСОБА_8 (а.с. 9).
ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис № 1318, батьком дитини записаний (відповідно до частини 1 статті 135 СК України)ОСОБА_15 (а.с. 12).
До складу сім`ї ОСОБА_2 входять: ОСОБА_3 , 2019 р.н. - син, ОСОБА_1 , 1991 р.н. - чоловік (а.с. 7, 16).
Акт обстеження умов проживання в будинку за адресою: АДРЕСА_1 свідчить, що в дитини є окреме місце для відпочинку, для сну та занять, дитина забезпечена всім необхідним для повноцінного розвитку, стосунки в сім`ї гарні, засновані на взаємоповазі, довірі, турботі і чесності (а.с. 16-17).
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області від 05.09.2019 року про доцільність усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , Житомирська районна державна адміністрація Житомирської області як орган опіки піклування вважає доцільним усиновлення ОСОБА_3 громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки це повністю відповідає інтересам дитини (а.с. 18-20).
Заявник ОСОБА_1 має задовільний фізичний стан здоров`я, будь-які медичні протипоказання до усиновлення в нього відсутні, про що свідчать висновок про стан здоров`я останнього від 19.08.2024 року(а.с. 6).
Заявник перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації в період запровадження воєнного стану та дійсно проходить службу у військовій частині НОМЕР_2 з 10.01.2023 року по теперішній час, отримуючи дохід в розмірі 26 587, 50 гривень щомісячно (а.с. 7-8).
Мати дитини ОСОБА_2 свою згоду на усиновлення її дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , підтвердила безпосередньо суду в судовому засіданні.
Відповідно до витягу, виданого Департаментом інформатизації МВС України, станом на 16 липня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с. 6 зворот).
Згідно довідки Тиврівського відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) № 32630 від 28.11.2024 ОСОБА_1 сплачує аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , згідно з виконавчим листом, виданим 19.01.2023 року Жмеринським районним судом Вінницької області № 2-н/130/38/2023, заборгованості по сплаті аліментів не має (а.с. 47).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 любить ОСОБА_3 як власну дитину, створює всі необхідні умови для його розвитку та виховання, дитина вважає його своїм батьком та рідного батька не знає.
Заявник ознайомлений зі станом здоров`я дитини та правовими наслідками її усиновлення.
Перешкод, визначених статтею 212 СК України, для усиновлення ОСОБА_3 громадянином України ОСОБА_1 в судовому засіданні не встановлено.
Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N 58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
Заявник ОСОБА_1 відповідає вимогам до осіб, які можуть бути усиновлювачами, встановленим статтею 211 СК України, так як спроможний виховати і дати дитині належне виховання, освіту, забезпечити її нормальний фізичний та духовний розвиток.
Принцип 6 Конвенції "Про права дитини" від 20 листопада 1959 року Генеральної Асамблеї ООН проголошує, що дитина для повного та гармонійного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона повинна, коли є можливість, рости під піклуванням та відповідальністю своїх батьків і у всякому випадку в атмосфері любові й моральної і матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли мають місце виключні обставини, бути розлученою зі своєю матір`ю. На суспільство і на органи публічної влади повинен лежати обов`язок здійснювати особливе турбування про дітей, немаючих сім`ї та про дітей немаючих достатніх засобів до існування.
Статтею 20 Конвенції "Про права дитини" від 20 листопада 1959 року Генеральної Асамблеї ООН відзначає, що одним з власних як найкращих інтересів дитини є її усиновлення.
Враховуючи встановлені судом фактичні обставин справи та норми закону, що їх регулюють, наявні підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 , адже усиновлення заявником дитини ОСОБА_3 , на переконання суду, відповідає інтересам останнього.
З аналізу статей 229-233 СК України випливає, що при усиновленні особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини, а також змінити відомості про місце народження та дату народження дитини, зміни прізвища та по батькові дитини. Дані зміни вносяться до актового запису про народження дитини, яка усиновлена. З моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженнями.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухвалюючи рішення згідно зі статтею 255 ЦПК України та статтею 224 СК України, суд повинен обґрунтовувати задоволення чи відхилення заяви про усиновлення в разі її задоволення в резолютивній частині рішення необхідно навести відомості про заявника (заявників), повністю зазначивши його прізвище, ім`я, по батькові, день місяць і рік народження, а також його громадянство. За наявності клопотання заявників суд вирішує питання про зміну прізвища імені та по батькові, дати і місця народження відповідно до статей 229-231 СК України. При цьому слід мати на увазі, що зміни вносяться не до свідоцтва про народження, а до актового запису про народження дитини.
Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
За огляду на викладене вище, суд вважає можливим також задовольнити вимогу заявника про зміну прізвища та по батькові усиновленої дитини, а також запису відомостей про нього як батька усиновленої дитини.
На підставі викладеного, Конвенції про права дитини, Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення і поновлення батьківських прав", ст. ст. 207, 208, 211-213, 219-225, 229, 231, 233 СК України та керуючись ст.ст. 4, 10-13, 76-80, 259, 263-265, 310-314 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Житомирська районна державна адміністрація Житомирської області, про усиновлення дитини, - задовольнити.
Дозволити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий Жмеринським РВ УМВС України в Вінницький області 26 червня 2007 р., РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстрованого в АДРЕСА_2 та проживаючого в АДРЕСА_1 ) усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , змінивши прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », в графі батько записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України.
Зобов`язати Коростишівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису № 1318 про народження дитини ОСОБА_3 , складеного 29 травня 2019 року у Житомирському міськрайонному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, відповідно до цього рішення суду та видати нове свідоцтво про його народження.
Роз`яснити, якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи.
У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.
СУДДЯ О.С. Данилюк
ПРИСЯЖНІ О.В. Федишина
Г.Г. Терещенко
Суд | Брусилівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 20.12.2024 |
Номер документу | 123856940 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Брусилівський районний суд Житомирської області
Данилюк О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні