Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/2672/24
Провадження № 2/376/1317/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року м.Сквира
Сквирський районний суд Київської області
в складі: головуючої судді Ловінської С.С.,
за участю секретаря судового засідання Кропивлянської С.М.,
представника позивача - адвоката Цимбрій Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сквира в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сквирської міської ради, третя особа - Третя Білоцерківська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , на строк 4 (чотири) місяці від дати вступу рішення в законну силу.
В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовослужбовцем. ІНФОРМАЦІЯ_2 в нього померла бабуся - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 . Бабуся була в шлюбі з ОСОБА_3 , 1941 р.н, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Від шлюбу народилося двоє дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 її діти: ОСОБА_5 та ОСОБА_4 направили до державної нотаріальної контори свої заяви про свідоме пропущення строку на прийняття спадщини. Отже, єдиним спадкоємцем є ОСОБА_1 , який 17.01.2024 подав заяву з приводу оформлення спадкових прав на майно, що залишилось після смерті спадкодавця до державного нотаріуса Третьої Білоцерківської державної нотаріальної контори. 17.01.2024 державним нотаріусом Третьої Білоцерківської державної нотаріальної контори винесено Постанову про відмову ОСОБА_1 в оформленні спадкових прав на майно, так як спадкоємець не має права на спадкування, оскільки у встановлений законом строк спадщину не прийняв. Просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , на строк 4 (чотири) місяці від дати вступу рішення в законну силу.
Ухвалою від 13.09.2024 в зазначеній справі відкрито провадження та постановлено розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подачі відзиву на позовну заяву. Також позивачу встановлено п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
16.10.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
В судове засідання з`явилася представник позивача - адвокат Цимбрій Т.В., яка підтримала позовні вимоги .
Представник відповідача - Сквирської міської ради в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання про проведення судового розгляду без їх участі та при вирішенні спору покладаються на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та перевіривши зібрані по справі докази, оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити чатково з наступних підстав.
Норми ст. 1272 ЦК України щодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло із набранням чинності ЦК, що має місце в даній справі.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовослужбовцем, який з 06.03.2023 і по даний час проходить службу у військовій частині НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 в нього померла бабуся - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , яке видане 09.05.2023 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).
ОСОБА_2 була в шлюбі з ОСОБА_3 , 1941 р.н, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідоцтво про смерть видане 31.03.1997 Відділом реєстрації актів громадянського стану Дарницького району м.Києва.
Від шлюбу народилося двоє дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 її діти - ОСОБА_5 та ОСОБА_4 направили до державної нотаріальної контори свої заяви про свідоме пропущення строку на прийняття спадщини.
17.01.2024 ОСОБА_1 подав заяву до державного нотаріуса Третьої Білоцерківської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадкових прав на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2 .
17.01.2024 державним нотаріусом Третьої Білоцерківської нотаріальної контори винесено Постанову про відмову ОСОБА_1 в оформленні спадкових прав на майно, яке залишилося після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 , так як спадкоємець не має права на спадкування, оскільки в установлений законом строк спадщину не прийняв.
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.
Відповідно до ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 3ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
В судовому засіданні встановлено, що строк для прийняття спадщини пропущено позивачем з поважних причин, а тому, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними, позов слід задовольнити частково та визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини у три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 263,265, 268 ЦПК України, ст.ст.1218, 1220, 1221, 1223, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу проголошення рішення через місцевий суд до Київського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.С.Ловінська
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123857856 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Ловінська С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні