РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 555/2257/24
16 грудня 2024 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючої судді Грипіч Л. А.
присяжних Кривульської Л. В., Опанасюк О. Д.
з участю секретаря Вознюк Ю. В.
за участю учасників справи:
заявника - ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи - представника служби у справах дітей Малинської сільської ради - Хильчук І. М.
розглянувши у закритому судовому засіданні в місті Костопіль в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про усиновлення дітей, заінтересована особа: Служба у справах дітей Малинської сільської ради,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просив дозволити йому усиновити неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внести зміни до їх актових записів про народження, в яких змінити записати його батьком дітей, в графі «відомості про батька» вказати: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України та змінити їм прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».
В обгрунтування заяви зазначив, що з 07 червня 2022 року перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір`ю дітей ОСОБА_6 . Після реєстрації шлюбу він, його дружина та її неповнолітні діти проживають однією сім`єю. Батько дітей ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . На сьогоднішній день між ним та дітьми склалися дружні та довірливі стосунки, діти не заперечують проти їх усиновлення. Крім того, у нього з дружиною ОСОБА_6 є спільна донька ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
З 07.06.2022 року він виховує дітей як рідних, діти сприймають його як рідного батька, він займається їх вихованням і утриманням, матір дітей проти усиновлення не заперечує.
Разом з тим зазначив, що на даний час є фізичною особою - підприємцем, отримує дохід, а тому має змогу утримувати свою сім`ю. Згідно з висновком про стан здоров`я є здоровим та за своїм станом здоров`я може бути усиновлювачем. Крім того, ніколи не позбавлявся батьківських прав, не був усиновлювачем іншої дитини, до кримінальної відповідальності не притягувався, спиртними напоями та наркотичними засобами не зловживає.
Враховуючи вищевикладене, просив суд заяву задовольнити та дозволити йому усиновити неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 доводи заяви підтримав та просив її задовольнити.
Представник служби у справах дітей Малинської сільської ради - Хильчук І. М. не заперечувала стосовно задоволення даної заяви та зазначила, що усиновлення неповнолітніх дітей заявником повністю відповідає їх інтересам.
Суд, заслухавши пояснення заявника, представника служби у справах дітей Малинської сільської ради, перевіривши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 07.06.2022 року заявник ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_9 (прізвище після одруження ОСОБА_5 ), що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим 07.06.2022 року Березнівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), актовий запис №159.
ОСОБА_9 (прізвище після одруження ОСОБА_5 ) від попереднього шлюбу має двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданим повторно 10.08.2022 року Березнівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), актовий запис №47 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданим 09.09.2010 року Корнинською сільською радою Рівненського району Рівненської області, актовий запис №54.
В свідоцтвах про народження дітей в графі «батьки» записано: батько - ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_9 .
Як вбачається з наявного в матеріалах справи витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті №00045729665 від 27.06.2024 року батько дітей ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На сьогоднішній день заявник ОСОБА_1 виявив бажання усиновити неповнолітніх дітей своєї дружини ОСОБА_10 , яка не заперечувала щодо такого усиновлення та дала згоду на усиновлення своїх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 її чоловіком ОСОБА_1 , що підтверджується заявою про усиновлення дітей від 11 липня 2024 року, посвідченою приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Скоропад В. В. за №2625. З тексту даної заяви вбачається, що дана згода надана вільно, свідомо, добровільно, розумно та на власний розсуд, без будь-якого примусу, як фізичного, так і психічного, усвідомлюючи значення своїх дій та керуючись ними.
Відповідно до частини 1 статті 220 СК України на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.
Відповідно до статті 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Відповідно до частини 1 статті 208 СК України, усиновленою може бути дитина.
Згідно з положеннями статті 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
У відповідності до статті 211 СК України усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.
Згідно положеннями статті 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків.
Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода матері на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
В матеріалах справи наявні заяви неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 від 17.07.2024 року, які були написані власноручно в присутності начальника служби у справах дітей Малинської сільської ради І. Хильчук, з яких вбачається, що вони не заперечують проти того, щоб їх вітчим ОСОБА_1 був їх усиновлювачем.
Відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги частин 1 - 3 статті 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Згідно висновку Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області від 19.07.2024 року за №3803/06/01-57/24 про доцільність усиновлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відповідність його інтересам дітей, Рівненська районна державна адміністрація вважає усиновлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянином ОСОБА_1 доцільним та таким, що відповідає інтересам дітей.
Разом з тим, судом встановлено, що заявник здійснює підприємницьку діяльність та має постійний дохід, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та копією податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця.
Згідно висновку про стан здоров`я особи, виданого 15.07.2024 року Медичним центром «Медком» вбачається, що ОСОБА_1 має задовільний стан здоров`я, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
Згідно витягу з інформаційно - аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», виданого Департаментом інформації МВС України, ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.
З 07 червня 2022 року заявник проживає разом з матір`ю дітей та з її дітьми, займається їх вихованням та утриманням, діти вважають його батьком. Крім того, вони з дружиною мають спільну дитину - дочку ОСОБА_8 .
Як вбачається з акту обстеження матеріально - побутових умов від 17.07.2024 року, складеного начальником служби у справах дітей Малинської сільської ради Хильчук І. М., умови проживання сім`ї дозволяють утримувати і виховувати дітей. Для виховання та розвитку дітей створені всі належні умови.
З наданих суду матеріалів на усиновлення вбачається, що заявник має усі необхідні умови надати дітям батьківську любов, виховання та щасливе життя. Не має фізичних обмежень, які могли би перешкоджати його батьківству, він має розуміння щодо усиновлення та результатів, які витікають з усиновлення, здатний забезпечити стабільні та гармонійні умови життя дітей.
Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
У відповідності зі статтею 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Відповідно до положень статті 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.
Суд, постановляючи рішення про усиновлення неповнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.
При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Відповідно до ст. 232 СК України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.
У відповідності з частиною 1 статті 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
Згідно з частинами 2, 3, 4 статті 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Відповідно до статті 234 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до статті 228 СК України, особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв`язку з цивільною справою чи кримінальним провадженням. Таємниця усиновлення забезпечується також відповідно до статей 229-231 цього Кодексу. Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом.
Таким чином, враховуючи вік, стан здоров`я та матеріальне становище усиновлювача, суд встановив, що будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявника немає, його намір відповідає вимогам законодавства та моральним засадам суспільства, заявник є здоровою людиною, має стійке бажання виховувати та утримувати дітей, усиновлення дітей провадиться у їх найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що заявник виконав всі умови, встановлені законодавством для усиновлення, він має здібності особи, яка бажає усиновити дітей, може забезпечити стабільні та гармонічні умови для життя дітей, тому є всі підстави для задоволення заяви в повному обсязі.
Суд також вважає за можливе у відповідності до ст. ст. 229, 231 СК України задовольнити прохання заявника та змінити дітям прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », записати заявника батьком усиновлених дітей, про що внести зміни до актового запису цивільного стану про народження дитини, відповідно до вимог ст.233 СК України.
Згідно ч.4. ст.314 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 207, 208, 211, 214, 215, 217, 218, 219, 222-224, 229, 231, 233 СК України, ст. ст. 13, 77-81, 259, 263-265, 268, 273, 313-314 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про усиновлення дітей, заінтересована особа: Служба у справах дітей Малинської сільської ради - задовольнити.
Дозволити громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , усиновити неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Внести зміни до актового запису цивільного стану про народження:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що 25 липня 2008 року складено відповідний актовий запис №47, в якому змінити записати усиновлювача батьком дитини, в графі «відомості про батька» вказати: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України та змінити прізвище « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 »;
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , про що 09 вересня 2010 року складено відповідний актовий запис №54, в якому змінити записати усиновлювача батьком дитини, в графі «відомості про батька» вказати: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України та змінити прізвище « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Рівненського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник:
ОСОБА_1 , (житель АДРЕСА_1 ), РНОКПП: НОМЕР_4 .
Заінтересована особа:
Служба у справах дітей Малинської сільської ради, (місце знаходження с. Малинськ, вул. Центральна, 7, Рівненський р-н., Рівненська обл.), код ЄДРПОУ: 04387993.
Повне рішення складено
18 грудня 2024 року.
СуддяЛ. А. Грипіч
Присяжні: Л. В. Кривульська
О. Д. Опанасюк
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123858713 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Грипіч Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні