Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/3910/24
1-кп/572/550/24
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2024 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області одноособово суддя ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у судовому розгляді кримінальне провадження №12024181200000584 про обвинувачення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньо спеціальною освітою, не судимого, не працюючого
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.246 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
представника Філії Сарненського лісового господарства ДСГП «Ліси України»- ОСОБА_5
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що 15.07.2024 року приблизно о 22 год. 00 хв.., переслідуючи корисливий мотив, спрямований на власне збагачення за рахунок чужого майна, з метою вчинення незаконної порубки лісу, прибув в лісовий масив у кварталі №120 виділі №12 Страшівського лісництва філії «Сарненське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «ЛісиУкраїни», що поблизу с.Чудель Сарненського району Рівненської області, де за допомогою бензопили, яку спеціально взяв із собою, вирішив вчинити незаконну порубку дерев породи «сосна» шляхом їх перепилювання та відділення від кореня.
Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_3 , 15.07.2024 року приблизно о 22 год 30 хв., усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх злочинних дій, спрямованих на завдання шкоди довкіллю, в порушення вимог ст. 69 Лісового кодексу України, вимог Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 №3392-VI, без відповідного спеціального дозволу на використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці, тобто за відсутності лісорубного або лісового квитка, не маючи дозволу на порубку дерев, скориставшись відсутністю на місці події представників державної лісової охорони та інших сторонніх осіб, умисно, незаконно, за допомогою бензопили марки «Stihl MS-180/С» зрізав, тобто відділив від кореня одинадцять сироростучих дерева породи «сосна», розкряжував їх на окремі частини (колоди).
У результаті протиправних дій ОСОБА_3 заподіяно шкоду в розмірі 118736,50 грн., яка більше як у двадцять разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення - частина 4 статті 246 КК
України - незаконна порубка дерев, що заподіяло тяжкі наслідки.
Обвинувачений ОСОБА_3 вину в інкримінованому йому діянні визнав повністю та щиро розкаявся, дав повні та детальні пояснення про обставини скоєння кримінального правопорушення. Суд переконався в тому, що допитаний обвинувачений докладно, послідовно, переконливо, несуперечливо давав показання про обставини вчинення кримінального правопорушення, його показання підтверджують викладені в обвинувальному акті фактичні обставини кримінального правопорушення, що виключає можливість самообмови.
Інші докази стосовно фактичних обставин справи у судовому слідстві відповідно до вимог ч. 3 ст. 349 КПК України не досліджувались, так як учасниками судового розгляду не оспорювались, судом з`ясоване правильне розуміння обвинуваченим та іншими учасниками судового розгляду змісту цих обставин за відсутності сумнівів у добровільності та істинності їх позиції, роз`яснено їм, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати ці фактичні обставини справи в апеляційному порядку.
Суд, оцінюючи докази в їх сукупності, вважає, що дії обвинуваченого ОСОБА_3 вірно кваліфіковані згідно обвинувачення за ч.4 ст.246 КК України, як незаконна порубка дерев, що заподіяло тяжкі наслідки; і вина обвинуваченого в скоєнні даного злочину повністю підтверджується зібраними на досудовому розслідуванні та перевіреними у судовому розгляді доказами.
Як обставини, які пом`якшують покарання, суд приймає щире каяття обвинуваченого та активне сприяння розкриттю злочину.
Обставини, які обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_3 не встановлено.
При призначенні виду та міри покарання обвинуваченому суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання; та вважає, що обвинуваченому слід призначити покарання, необхідне й достатнє для його виправлення та попередження нових злочинів, у виді позбавлення волі; з застосуванням у відповідності до ст. 75 КК України до остаточного покарання інституту звільнення від відбування покарання з випробовуванням.
Приймаючи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що призначити міру покарання обвинуваченому слід на рівні ближче до нижньої межі санкції статті, що передбачає відповідальність за вчинений ним злочин.
Прокурор у кримінальному провадженні заявив цивільний позов в інтересах держави в особі Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору філія «Сарненське лісове господарство» до обвинуваченого ОСОБА_3 про відшкодування збитків завданих кримінальним правопорушенням в розмірі 118736 гривень 50 копійок.
Обвинувачений ОСОБА_3 позовні вимоги визнав повністю.
Відповідно до ст.61 КПК України цивільним позивачем у кримінальному провадженні, є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка в порядку, встановленому цим Кодексом, пред`явила цивільний позов.
Згідно із ч.2 ст.127 КПК України шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Пунктом 25 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 року №10 "Про судову практику у справах про злочини проти власності" встановлено, що вартість викраденого майна визначається за роздрібними (закупівельними) цінами, що існували на момент вчинення злочину, а розмір відшкодування завданих злочином збитків - за відповідними цінами на час вирішення справи в суді.
Вартість збитків внаслідок незаконної порубки становить 118736,50 гривень.
Частиною 1 ст. 1166 ЦК України визначено, що шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Оскільки судом здобуті докази вини обвинуваченого ОСОБА_3 у спричиненні шкоди, то з обвинуваченого на користь держави в особі Вирівської сільської ради слід стягнути 118736,50 грн.
На підставі ч. 2 ст. 124 КПК України, слід стягнути з обвинуваченого ОСОБА_3 на користь держави процесуальні витрати у кримінальному провадженні за проведення експертизи експертом Рівненського НДЕКЦ МВС України, згідно довідок про витрати, що складає в загальній сумі 15145,60 грн. (а.к.п. 72, 83).
Запобіжний захід до обвинуваченого ОСОБА_3 не обирався.
Підстав для вжиття заходів забезпечення кримінального провадження немає.
Долю речових доказів вирішити відповідно до ст. ст.96-1, 96-2 КК України .
Керуючись ст. ст. 373, 374 КПК України, суд
У Х В А Л И В :
ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.246 КК України та призначити покарання у виді 5 (п`ять) років позбавлення волі.
Відповідно до ст.75 КК України ОСОБА_3 звільнити від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком на 1 (один) рік 6 місяців та покласти відповідно до ст. 76 КК України обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави в особі Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області 118736,50 гривень збитків завданих внаслідок незаконної порубки лісових культур.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експертів та проведення експертиз в загальній сумі 15145 (п`ятнадцять тисяч сто сорок п`ять) гривень 60 копійок.
На підставі ст. ст. 96-1, 96-2 КК України застосувати спеціальну конфіскацію:
- гужову підводу, яка обв`язана ниткою на кінці якої розміщується бирка з розпізнавальними надписами, підписами учасників та печаткою для пакетів №205 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області , що знаходиться в Страшівському лісництва філії «Сарненське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», с. Чудель, урочище «Розвилка», вул. Лісова, 11, Сарненського району Рівненської області та бензопилу марки «STIHL MS 180/C», опечатана биркою із пояснювальними написами та підписами учасників, що знаходиться в Сарненському РВП ГУНП в Рівненській області, м. Сарни, вул. Технічна, 1 - передати у власність держави.
Речові докази:
11 колод деревини породи сосна, довжиною 9 м, діаметром 32 см. кожна, 4 колоди породи «сосна», довжиною 4 м. кожна та 2 хлисти деревини породи «сосна» довжиною 12 м. кожен, які знаходяться в Страшівському лісництва філії «Сарненське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», що знаходиться за адресою: с. Чудель, урочище «Розвилка», вул. Лісова, 11, Сарненського району Рівненської області, власником є філія «Сарненське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» ЄДРПОУ 44947919 повернути власникам філії «Сарненське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»;
- 11 зрізів з комлевих частин пеньків породи сосна, які поміщено до спеціальних пакетів НПУ WAR 1642769, WAR 1642768, WAR 1642782, WAR 1642783, WAR 1642784, PSP 4366363, PSP 4366372, PSP 4366373, PSP 4366374, PSP 4366375, PSP 4366376 та 11 зрізів з комлевої частини колод породи сосна, кожен з яких обв`язано ниткою на кінці якої розміщується бирка з розпізнавальними надписами, підписами учасників та печаткою для пакетів №205 «Для пакетів» Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області, вилучено до Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області, що в м. Сарни, вул. Технічна, 1, власником є філія «Сарненське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» ЄДРПОУ 44947919 знищити.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення з підстав, передбачених ст. 394 КПК України. Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Обвинуваченому та прокурору копію вироку вручити негайно після його проголошення.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Суддя:
Суд | Сарненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 20.12.2024 |
Номер документу | 123858918 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Сарненський районний суд Рівненської області
Довгий І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні