Рішення
від 17.12.2024 по справі 954/412/24
НОВОВОРОНЦОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 954/412/24

Номер провадження 2/954/720/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 рокусмт Нововоронцовка

Нововоронцовський районний суд Херсонської області в складі: головуючого судді Гончаренка О.В., за участю секретаря судового засідання Гром О.П., розглянувши у судовому засіданні в смт. Нововоронцовка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Голопристанської міської військової адміністрації Скадовського району Херсонської області про визнання права власності на спадкове майно,-

в с т а н о в и в :

Представник позивача звернувся до суду з позовом до Голопристанської міської військової адміністрації Скадовського району Херсонської області про визнання право власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 52 кв.м., житловою площею 27.1 кв.м., після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову послався на те, що 12.03.2024 року, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої державним нотаріусом Другої криворізької державної нотаріальної контора Тімошиною О.В., у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька позивача ОСОБА_2 , на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , було відмовлено в зв`язку із відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на спадкове майно за спадкодавцем та неможливістю отримати їх дублікати. Батько позивача помер на території м. Гола Пристань Херсонської області, тобто території яка як на час його смерті так й на теперішній час віднесена до тимчасово окупованих територій, його особисті документи, в тому числі й ті, що встановлюють його право власності на частку вказаної квартири є втраченими та за вказаних обставинами не можуть бути відновлені, що підтверджується рішенням Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 12.07.2023 року.

У судове засідання позивач та відповідач не з`явилися, подали заяву про розгляд справу у їх відсутність. Представник позивача підтримав позов, представник відповідача подав заяву, в якій при розгляді справи поклався на розсуд суду.

Дослідивши та проаналізувавши всі обставини справи, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 від 05.10.1995 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 набули у спільну власність квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 52 кв.м., житловою площею 27.1 кв.м., що підтверджується відповідним свідоцтвом та технічним паспортом на квартиру.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 07.09.2011 року номер в реєстрі 797, позивач та ОСОБА_2 , в рівних частках, кожний окремо, як спадкоємці першої черги за законом успадкували 1/3 частку у праві власності на вище вказану квартиру, що за життя належала ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповідним свідоцтвом, витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі № 27995583 від 07.09.2011 року, витягом про державну реєстрацію прав № 31447960 від 27.09.2011 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03.03.2020 року.

Після спадкування позивач та його батько стали власниками по 1/2 квартири АДРЕСА_1 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 30.08.2023 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Гола Пристань, Херсонська область. Після його смерті відкрилась спадщина на належну йому за життя частку у праві власності на квартиру АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 було складено заповіт, яким останній заповів позивачу все належне йому майно, що підтверджується відповідним заповітом та витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі.

В зв`язку із викладеним, у встановлений законом строк, позивач звернувся до Другої криворізької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батька. 12.03.2024 року, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої державним нотаріусом Другої криворізької державної нотаріальної контора Тімошиною О.В., у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , мені було відмовлено в зв`язку із відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на спадкове майно за спадкодавцем та неможливістю отримати їх дублікати. Так, батько позивача помер на території м. Гола Пристань Херсонської області, тобто території яка як на час його смерті так й на теперішній час віднесена до тимчасово окупованих територій.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, у тому числі за законом, відповідно до ст.1217 ЦПК України.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за вдачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до ст.1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до ст.1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з нормами ст. ст. 12, 81 ЦК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Стаття 76 ЦПК України передбачає, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, а відповідно до ч. 2 ст. 78 цього ж Кодексу, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.

Таким чином, встановлено, що ОСОБА_2 ,померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві власності належало вказане вище майно, та, оскільки у інший спосіб успадкувати це майно позивач не має можливості в позасудовому порядку, через окупацію території за місцем відкриття спадщини, тому зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову. Отже, позивач являється спадкоємцем за заповітом після смерті батька, та має право на спадкування.

На підставі ст. ст. 376, 1217, 1261, 1268, 1297 Цивільного Кодексу України, керуючись ст. ст. 12, 13, 89, 200, 206, 259, 263-265 ЦПК України,суд, -

в и р і ш и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 доГолопристанської міськоївійськової адміністраціїСкадовського районуХерсонської областіпро визнанняправа власностіна спадковемайно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , як спадкоємцем за заповітом, право власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 52 кв.м., житловою площею 27.1 кв.м., після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяО.В. Гончаренко

СудНововоронцовський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено20.12.2024
Номер документу123859720
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —954/412/24

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Гончаренко О. В.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Гончаренко О. В.

Ухвала від 03.05.2024

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Гончаренко О. В.

Ухвала від 03.05.2024

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Гончаренко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні