Рішення
від 11.12.2024 по справі 559/2798/24
ДУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 559/2798/24

Провадження № 2/559/808/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року місто Дубно

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області в складі головуючої судді Жуковської О.Ю., з участю секретаря судового засідання Окренець Д.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Варковицької сільської ради про визнання права на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача.

1.1. Позивачка звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом. В обґрунтування посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , яка на день смерті проживала та була зареєстрована за вищезазначеною адресою. На час відкриття спадщини разом з нею проживав та був зареєстрований її чоловік (та батько позивачки) - ОСОБА_3 . Спадкова справа після смерті матері не заводилася. ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщину після смерті батька прийняла своєчасно шляхом фактичного володіння спадковим майном та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну частку (пай). Окрім земельної ділянки до складу спадщини увійшов також житловий будинок в с.Варковичі Дубенського району Рівненської області, який рахується за ОСОБА_2 . Однак, за життя матір не виготовила правовстановлючих документів на вказаний житловий будинок, ОСОБА_3 , який фактично прийняв спадщину після її смерті, теж своїх спадкових прав не оформив, чого не може зробити і вона. При зверненні до нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на вказане нерухоме майно та рекомендоване звернутися до суду.

1.2. Відповідач позовні вимоги визнає.

ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 07.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Ухвалою суду від 16.10.2024 після повторного авторозподілу справу прийнято до провадження судді Жуковської О.Ю. та призначено підготовче засідання на 11.12.2024.

Позивачка згідно позовної заяви просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача Варковицької сільської ради подав до суду заяву, згідно якої сільська рада позовні вимоги визнає повністю, справу просить розглянути у відсутності представника.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів. Відповідно ч.2 ст.247, ч. 4 ст. 268 ЦПК України фіксування технічного засобу не здійснювалося.

ІІІ. Фактичні обставини справи.

ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 її батьками значаться ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с.8). ОСОБА_5 уклала шлюб ОСОБА_6 , змінила прізвище на « ОСОБА_4 ». Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00045480272 даний шлюб було розірвано, дружина залишилася іменуватися прізвищем « ОСОБА_4 ». Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 ОСОБА_8 вдруге уклала шлюб з ОСОБА_9 , після укладення шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_10 »(а.с.9).

ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Варковичі Дубенського району Рівненської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.5)

Згідно довідки виконавчого комітету Варковицької сільської ради №237 від 06.06.2024 вбачається, що останнім місцем проживання та реєстрації ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день її смерті є АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини разом з нею постійно проживав та був зареєстрований чоловік - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.7).

ІНФОРМАЦІЯ_6 в с.Варковичі Дубенського району Рівненської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.6). Спадкоємцем майна померлого є позивачка ОСОБА_1 , яка отримала свідоцтво про право на спадщину за законом від 14.04.2008, зареєстроване в реєстрі за №2-638. Спадкове майно на яке видане свідоцтво складається з земельної частки (паю) розміром 2,44га, що перебуває у колективній власності сільськогоподарського підприємства «Варковицьке» (а.с.11).

Згідно виписки з погосподарської книги №4 за 2001-2005 рр., за №323 значиться житловий будинок з господарськими будівлями 1965 року забудови за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_2 (а.с.12).

Технічний паспорт на житловий будинок по АДРЕСА_1 , інвентаризаційна справа №12401, виготовлений 16.10.2018 на ім`я ОСОБА_2 (а.с.13-14).

Згідно довідки ПП «Агенство нерухомості - Ваш дім» №2/07/2024 від 30.07.2024 оціночна вартість житлового будинку АДРЕСА_1 становить 148407,29грн. (а.с.15-16).

Державним нотаріусом Дубенської державної нотаріальної контори Рівненської області Тимощук Л.Л. позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно і рекомендовано звернутись до суду (а.с.17).

З інформаційних довідок зі Спадкового реєстру №79288875 та №79288877 вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася. (а.с.71-74).

З наданої державним нотаріусом Дубенської державної нотаріальної контори Рівненської області Тимощук Л.Л спадкової справи №643/2007 заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , вбачається, що спадкоємцем майна померлого є позивачка ОСОБА_1 , яка і звернулася з заявою до нотаріуса. Інші спадкоємці з заявами про оформлення спадкових справ не зверталися. (а.с.61-70).

IV. Норми права, які застосував суд.

Згідно п.11 ч.1 ст. 346 ЦК України однією із підстав припинення права власності є смерть власника.

Згідно ст.ст. 328, 1216 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування є однією з підстав виникнення права власності.

Відповідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належати спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1ст.1220 ЦК України внаслідок смерті особи відкривається її спадщина.

Статтею 328, 392 ЦК передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, що посвідчує його право власності.

Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У ст. 1261 ЦК України зазначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

За ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно ч.1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно роз`яснень, що містяться в пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», … у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.

V. Мотивована оцінка і висновки суду.

Під час розгляду справи відповідач визнав позов у повному обсязі і таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тож, дослідивши надані сторонами докази, суд робить висновок про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі. Сукупність наданих суду доказів свідчить про те, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем майна покійного батька ОСОБА_11 за законом, який в свою чергу був спадкоємем майна дружини ОСОБА_2 , однак своїх спадкових прав не оформив, відповідно і позивачка не може оформити свої спадкові права. До того ж обставин, які б вказували, що ОСОБА_2 при житті неправомірно набула та володіла житловим будинком, який увійшов до маси спадкового майна в суді не встановлено. Оскільки нотаріусом відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину, суд вважає, що за позивачем необхідно визнати право на спадкове майно в судовому порядку.

Керуючись: ст. 346, 328, 1217, 1223, 1297 ЦК України ст.10, 60, 212, 213 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на житловий будинок з погосподарськими будівлями АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його підписання до Рівненського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Відповідач: Варковицька сільська рада, код ЄДРПОУ 04386491, юридична адреса вул. Шевченка,15 с.Варковичі, Дубенський район, Рівненська область, електронна адреса: varkovsr@ukr.net

Суддя: О.Ю. Жуковська

СудДубенський міськрайонний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено20.12.2024
Номер документу123869686
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —559/2798/24

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Жуковська О. Ю.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Жуковська О. Ю.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Ралець Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні