Рішення
від 09.12.2024 по справі 922/3166/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2024м. ХарківСправа № 922/3166/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Буракової А.М.

при секретарі судового засідання Чабан А.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Золочівської селищної ради, смт. Золочів, Богодухівський район, Харківська область до Фермерського господарства "Нива", с. Рясне, Богодухівський район, Харківська область про внесення змін до договору за участю представників:

позивача - не з`явився

відповідача - Стець М.Л.

ВСТАНОВИВ:

Золочівська селищна рада (позивач) звернулася до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Фермерського господарства "Нива" (відповідач), згідно якої просить суд:

- внести зміни до договору оренди ставка (без номера) від 24.09.1999, укладеного між Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області (код ЄДРПОУ 04059510) та Фермерським господарством "Нива" (код ЄДРПОУ 30142078), зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів Писарівської сільської ради за №4, виклавши пункт 2 "Орендна плата та умови розрахунку" в наступній редакції:

"У зв`язку з відсутністю нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки водного фонду, погодитись з наступним розрахунком орендної плати:

Розрахунок розміру орендної плати за 1 га земель водного фонду грошова оцінка яких не проведена:

- Грошова оцінка одиниці ріллі по Харківській області станом на 01.01.2024 року - 32237,00 грн.;

- Ставка земельного податку, встановлена за рішенням X позачергової сесії Золочівської селищної ради VIII скликання від 25 червня 2021 року № 1496, у відсотках від нормативної грошової оцінки 1 га ріллі по Харківській області (за межами населених пунктів) - 5%;

- Розмір земельного податку за 1 га - 1694,05 грн.;

- Розмір орендної плати за 1 га земель водного фонду - 1694,05 грн.;

- Загальна сума орендної плати за орендовану ділянку за один рік становить - 23716,70 грн.

Річний розмір орендної плати за орендовану площу земель водного фонду становить 23716,70 грн. (двадцять три тисячі сімсот шістнадцять гривень) 70 коп.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Орендна плата вноситься у такі строки:

- відповідно до Податкового кодексу України.

Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не проводиться.

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України;

- підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки,

- в інших випадках, передбачених законом.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10 - денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

- стягується пеня у розмірі 1 відсотку від несплаченої суми за кожний день прострочення".

Також, згідно позову позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь судові витрати, які складаються з судового збору у розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що листом від 27.05.2024 №800 задля приведення у відповідність до чинного законодавства договору оренди ставка (без номера) від 24.09.1999 селищною радою на адресу ФГ «Нива» було направлено проект додаткової угоди № 2 про внесення змін до договору, а саме запропоновано змінити сторону орендодавця з Золочівської районної державної адміністрації Харківської області на Золочівську селищну раду, уточнити предмет оренди, пункт 2 договору «Орендна плата та умови розрахунку» викласти в редакції зазначеній у позовній заяві. Листом від 03.07.2024 голова ФГ "Нива" Луппов Є.М. повідомив позивача про те, що не вбачає нормативних підстав для внесення змін до договору в частині зміни розміру орендної плати. Абзацом 2 пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об`єктів у комплексі з земельними ділянками» №963-IX від 04.11.2020 визначено, що сторони договорів оренди водних об`єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об`єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об`єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об`єкт, зобов`язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом. Відповідно до абзацу 2 підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. Пунктом 18 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1147, передбачено, що у разі застосування відповідно до законодавства нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області приймається згідно з додатком 15, у зв`язку з чим нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Харківській області на 2024 рік становить 32237,00 грн. При цьому позивач зазначає, що станом на сьогодні нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що перебуває в оренді за договором не проведена, у зв`язку з чим підлягає застосуванню нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по області, а до договору необхідно внести зміни в частині збільшення розміру орендної плати. Також, позивач зазначає, що рішенням X сесії Золочівської селищної ради VIII скликання "Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території Золочівської селищної ради" від 25.06.2021 року №1496 визначено ставки та пільги зі сплати земельного податку, зокрема пунктом 6.1. встановлено, що ставка податку за земельні ділянки за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, що поширюється на населені пункти громади, зокрема і с. Писарівка. Починаючи з 01.01.2022, до місцевого бюджету Золочівської селищної територіальної громади недоотримано за договором кошти у сумі 44384,00 грн., що порушує інтереси територіальної громади і держави.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.09.2024 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін.

Рух справи висвітлено у відповідних ухвалах суду.

Відповідач 21.10.2024 за вх.№ 26396 надав відзив на позовну заяву, згідно якого просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. При цьому у відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що предметом спору у цій справі є внесення змін до договору оренди землі від 24.09.1999 року та посилається на правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19. Також, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що позовна заява не містить обґрунтування внесення змін до договору в судовому порядку у відповідності до вимог ст.ст. 651, 652 ЦК України, та вказує, що позовна заява задоволенню не підлягає, оскільки необхідність укладення запропонованої позивачем додаткової угоди та вимоги позовної заяви обґрунтовані необхідністю приведення договору оренди ставка від 24.09.1999 року вимогам діючого законодавства, при цьому сама додаткова угода та позовна заява не враховують чинні нормативно-правові акти, якими врегульовані спірні правовідносини, у тому числі постанову Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 420, якою затверджено Типовий договір оренди водних об`єктів, яким регламентовано низку істотних умов оренди водних об`єктів.

Представник відповідача у судовому засіданні 09.12.2024 просив суд відмовити у задоволенні позову.

Позивач 09.12.2024 за вх.№ 30829 надав заяву, згідно якої просив суд судове засідання, призначене на 09.12.2024, провести без участі свого представника з врахуванням позиції, викладеної в позовній заяві, та задовольнити позов в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив наступне.

24 вересня 1999 року між Золочівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Фермерським господарством "Нива" (орендар) було укладено договір на оренду ставка (без номера) (надалі - договір).

Пунктом 1.1. договору було передбачено, що орендодавець, згідно ст. 51 Водного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 № 502 і згідно рішення ІІ сесії ХХІІІ скликання Харківської обласної ради від 28.04.1998, розпорядження голови райдержадміністрації від 08.10.1998 № 473, передає, а орендар приймає на тимчасове користування площу всього 14 га, в тому числі під водою 14 га прибережні смуги - га згідно плану землекористування.

Договір 26.09.1999 було зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів Писарівської сільської ради за №4.

Строк дії Договору 10 років (п.6.1. договору).

Розділом 2 договору були визначені умови сплати орендної плати. Так у пунктах 2.1- 2.6 договору було встановлено, що розрахунок за використання ставка проводиться один раз на рік, не пізніше 30 листопада. Орендна плата складає три неоподатковуваних мінімуму за 1 га водного дзеркала, тобто сім тисяч сто сорок гривень 00 коп. Орендна плата зараховується на розрахунковий рахунок Писарівської сільської ради.

22 лютого 2010 року між сторонами була укладена додаткова угода № 1 до договору (надалі - додаткова угода до договору).

Згідно п.1 додаткової угоди до договору, підпункт 6.1. пункту 6 договору було викладено у іншій редакції, відповідно до якої договір укладено на 49 років і діє до 24.09.2048.

Також, п.1 додаткової угоди до договору, підпункт 6.2. пункту 6 договору "Орендна плата та умови розрахунку" було викладено в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 150 гривень за один гектар земель водного фонду (прибережна смуга та водне дзеркало) за один повний рік користування. Загальна сума орендної плати за рік становить 2100 грн. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься у такі строки відповідно до закону про плату за землю щомісячно, але не пізніше 20 числа місяця після закінчення календарного року, за який вноситься орендна плата. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не проводиться. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,5% від несплаченої суми за кожен день прострочення. Умови договору зберігають свою чинність на строк його дії і у випадках коли після набуття чинності договору, законодавством встановлені інші правила».

Вказаний договір було зареєстровано в реєстрі нотаріальних дій за № 69 та у Золочівському РВ ХРФДП ЦДЗК від 28.10.2010 за № 041069500130.

В подальшому земельну ділянку, яка була передана в оренду ФГ "Нива" за договором, було проінвентаризовано за проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробленим 01.08.2010 ФОП Назаренко Р.О., та зареєстровано у Державному земельному кадастрі 28.10.2010 відділом у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області за кадастровим номером 6322685000:02:002:0858.

Відповідно до підпункту 58 пункту 4 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-ІХ Золочівська селищна рада набула повноважень по розпорядженню земельними ділянками, розташованими за межами населених пунктів, а отже селища рада набула і правомочностей орендодавця за вказаним вище договором.

Указом Президента України "Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області" від 01 жовтня 2022 року № 680/2022 створено Золочівську селищну військову адміністрацію Богодухівського району Харківської області.

Відповідно до абз. 3 ч.2 ст. 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та постанови Верховної Ради України "Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 16 листопада 2022 року №2777-ІХ, крім повноважень, віднесених до компетенції начальника Золочівської селищної військової адміністрації цим Законом, він здійснює повноваження селищної ради, її виконавчого комітету, селищного голови.

З матеріалів справи вбачається, що згідно листа від 27.05.2024 № 800 задля приведення у відповідність до чинного законодавства договору селищною радою на адресу ФГ "Нива" було направлено проект додаткової угоди № 2 до договору про внесення змін до договору, а саме запропоновано змінити сторону орендодавця з Золочівської районної державної адміністрації Харківської області на Золочівську селищну раду, уточнити предмет оренди, пункт 2 договору "Орендна плата та умови розрахунку" викладено у редакції, зазначеній в позовній заяві.

Листом від 03.07.2024 голова ФГ "Нива" Луппов Є.М. повідомив позивача про те, що не вбачає нормативних підстав для внесення змін до договору в частині зміни розміру орендної плати.

Наведені обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.

Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки (стаття 11 ЦК України).

Згідно ст. 12 ЦК України, особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Відповідно до частини1, 2статті16 Цивільного кодексу України,кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі"передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюютьсяЗК,Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтями93та96 Земельного кодексу Українипередбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі зобов`язані, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

За змістомстатті 13 ЗаконуУкраїни "Про оренду землі",договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статей13,19 Закону України "Про плату за землю",підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до частини 1статті628 Цивільного кодексу України,зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами частини 1статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначенимистаттею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Як вбачається зі змістустатей632,651 Цивільного кодексу Українитастатті 30 Закону України "Про оренду землі",за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.

В силу діїстатті 653 Цивільного кодексу України:у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо; у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються; у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни; якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Статтею 188 Господарського кодексу Українипередбачено, що: сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду; у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідностатті 13 Конституції України,земля є об`єктом права власності Українськогонароду.ВідіменіУкраїнськогонароду прававласника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією.

Відповідно достаттей 142-145 Конституції України,до матеріальної основи органів місцевого самоврядування належить, зокрема, земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Частиною 1статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначеніКонституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зстаттею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесеніКонституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пп. 1 ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Частиною першоюстатті 144 Конституції Українизакріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до частин першої, другоїстатті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності територіальних громад.

У відповідності до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплати.

Відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Базою оподаткування відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

За приписами ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який не може бути меншим, ніж встановлено положеннями ст. 288 Податкового кодексу України. Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 903/918/16.

З урахуванням положень ст. 632 ЦК України, ст. 288 Податкового кодексу України та ст.ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі", нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Частиною 1 статті 652 ЦК України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміни обставин є істотними, якщо вони змінились настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17 було викладено правову позицію, згідно якої у разі коли сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінилися, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених ч.4 ст. 652 ЦК України, змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

- в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

- зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

- виконання договору порушило би співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

- із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Судом встановлено, що договір спочатку було укладено строком на 10 років, після чого до нього було внесено зміни нотаріально посвідченою додатковою угодою, однак ані в самому договорі, ані в додатковій угоді не було визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Абзацом 2 пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об`єктів у комплексі з земельними ділянками" № 963-IX від 04.11.2020 визначено, що сторони договорів оренди водних об`єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об`єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об`єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об`єкт, зобов`язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абзацу 2 підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Пунктом 18 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1147, передбачено, що у разі застосування відповідно до законодавства нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області приймається згідно з додатком 15. Таким чином, нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Харківській області на 2024 рік становить 32237,00 грн.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що перебуває в оренді за договором.

Також, в матеріалах справи відсутні докази вчинення відповідачем відповідних дій щодо приведення договору вимогам діючого законодавства.

З огляду на те, що за змістом п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то згідно з пп. 6.2 п.6 договору (в редакції, визначеній додатковою угодою від 22.02.2010) підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами цього договору, має бути саме законодавча зміна граничного розміру цієї плати або зміна розміру земельного податку.

Рішенням X сесії Золочівської селищної ради VIII скликання "Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на території Золочівської селищної ради" від 25.06.2021 № 1496 визначено ставки та пільги зі сплати земельного податку, зокрема пунктом 6.1. встановлено, що ставка податку за земельні ділянки за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, що поширюється на населені пункти громади, зокрема і с. Писарівка.

Разом з цим, суд зазначає, що Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2021 р. № 572, а запропоновані позивачем зміни відповідають даному Типовому договору.

Щодо посилань відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 420, якою затверджено Типовий договір оренди водних об`єктів, суд зазначає, що дані посилання відповідача підлягають відхиленню, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 420 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02 червня 2021 р. № 572.

Згідно частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Згідно ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, відсутність в матеріалах справи доказів у спростування заявлених позивачем вимог, доказів вчинення відповідачем відповідних дій щодо приведення договору вимогам діючого законодавства, суд визнає позовні вимоги позивача обґрунтованими, підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, та такими, що не спростовані відповідачем.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

При цьому суд зазначає, що при ухваленні рішення судом враховані правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19.

Також, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

У справі "Руїз Торіха проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується ст. 129 ГПК України, у зв`язку з чим судовий збір у розмірі 3028,00 грн. покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76-80, 86, 91, 120, 123, 129, 165, 178, 202, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до договору оренди ставка (без номера) від 24.09.1999, укладеного між Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області (код ЄДРПОУ 04059510) та Фермерським господарством "Нива" (код ЄДРПОУ 30142078), зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів Писарівської сільської ради за №4, виклавши пункт 2 "Орендна плата та умови розрахунку" в наступній редакції:

"У зв`язку з відсутністю нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки водного фонду, погодитись з наступним розрахунком орендної плати:

Розрахунок розміру орендної плати за 1 га земель водного фонду грошова оцінка яких не проведена:

- Грошова оцінка одиниці ріллі по Харківській області станом на 01.01.2024 року - 32237,00 грн.;

- Ставка земельного податку, встановлена за рішенням X позачергової сесії Золочівської селищної ради VIII скликання від 25 червня 2021 року № 1496, у відсотках від нормативної грошової оцінки 1 га ріллі по Харківській області (за межами населених пунктів) - 5%;

- Розмір земельного податку за 1 га - 1694,05 грн.;

- Розмір орендної плати за 1 га земель водного фонду - 1694,05 грн.;

- Загальна сума орендної плати за орендовану ділянку за один рік становить - 23716,70 грн.

Річний розмір орендної плати за орендовану площу земель водного фонду становить 23716,70 грн. (двадцять три тисячі сімсот шістнадцять гривень) 70 коп.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Орендна плата вноситься у такі строки:

- відповідно до Податкового кодексу України.

Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не проводиться.

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України;

- підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки,

- в інших випадках, передбачених законом.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10 - денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

- стягується пеня у розмірі 1 відсотку від несплаченої суми за кожний день прострочення".

Стягнути з Фермерського господарства "Нива" (62233, Харківська область, Богодухівський район, село Рясне, вул. Тарасівська, буд. 8, код ЄДРПОУ 30142078) на користь Золочівської селищної ради (62203, Харківська область, Богодухівський район, смт. Золочів, вул. Центральна, буд. 13-А, код ЄДРПОУ 25175462) 3028,00 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.

УЧАСНИКИ СПРАВИ:

Позивач: Золочівська селищна рада (62203, Харківська область, Богодухівський район, смт. Золочів, вул. Центральна, буд. 13-А, код ЄДРПОУ 25175462).

Відповідач: Фермерське господарство "Нива" (62233, Харківська область, Богодухівський район, село Рясне, вул. Тарасівська, буд. 8, код ЄДРПОУ 30142078).

Повне рішення складено "18" грудня 2024 р.

СуддяА.М. Буракова

справа № 922/3166/24

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено20.12.2024
Номер документу123873237
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди