ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
п р о з а л и ш е н н я п о з о в н о ї з а я в и б е з р у х у
18 грудня 2024 року Справа № 926/3276/24
Суддя Господарського суду Чернівецької області Тинок Олександр Сергійович, розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РОМА"
до Фізичної особи-підприємця Скутельника Василя Васильовича
про стягнення заборгованості в сумі 4842,81 грн
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "РОМА" звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Скутельника Василя Васильовича про стягнення заборгованості в сумі 4842,81 грн
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 грудня 2024 року, справу №926/927/24 передано судді Тинку О.С.
Дослідивши матеріали позовної заяви та надані документи суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.
Положеннями статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, визначено вимоги щодо форми та змісту позовної заяви.
Встановлюючи вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, Господарський процесуальний кодекс України покладає на суд обов`язок перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до змісту позовної заяви, що надсилається (передається) до господарського суду.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити, зокрема, ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, а також вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців).
Частиною 2 статті 50 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви та стверджується позивачем Скутельник Василь Васильович на момент виникнення правовідносин між сторонами мав статус фізичної особи-підприємця.
Однак, у подальшому припинив підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця на підставі власного рішення.
Так, 23 квітня 2019 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності Скутельника Василя Васильовича №20370060003006334.
Частиною 9 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» визначено, що фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Однією із особливостей підстав припинення зобов`язань для фізичної особи-підприємця є те, що у випадку припинення суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб`єктів підприємницької діяльності) її зобов`язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
Позивач вказує відповідача у змісті та в прохальній частині позовної заяви - Фізичну особу-підприємця Скутельника Василя Васильовича (код НОМЕР_1 ).
Однак, станом на момент звернення позивача до суду відповідач втратив статус фізичної особи-підприємця.
Заявлення позову до відповідача як до фізичної особи-підприємця та стягнення з неї в цьому правовому статусі спірних сум грошових коштів, у випадку задоволення позовних вимог, не відповідатиме вимогам чинного законодавства.
За таких обставин, позивачу слід визначити правовий статус відповідача та відповідним чином уточнити прохальну частину позовної заяви.
Окрім того, відповідно до пункту 8 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити, зокрема: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
За приписами частини 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно частин 1-2 статті 91 Господарського процесуального кодексу України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до статті 78 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Судом досліджено, що додатки, долучені до позовної заяви, зокрема: Договір поставки товару №25440 від 19 квітня 2018 року та видаткова накладна №104160 від 04 травня 2018 року надані в копіях, однак у позовній заяві позивачем не зазначено щодо наявності у останнього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
Окрім того, копія видаткова накладна №104160 від 04 травня 2018 року надана в нечитабельній якості, що в свою чергу не дає суду можливості дослідити умови зазначеного документу та встановити інформацію, яка містить означений доказ.
Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно зазначити суду щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, а також надати суду належним чином засвідчену копію видаткової накладної №104160 від 04 травня 2018 року, яка додається до позовної заяви, виготовлену у належній якості (читабельній копії).
Також, згідно частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Частиною 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів позовної заяви, на вимогу частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України позивач долучив до позову оригінал поштової накладної АТ «Укрпошти» №5800111631799 від 11 грудня 2024 року, оригінал фіскального чеку від 11 грудня 2024 року та опис вкладення цінного листа.
Водночас, суд відмічає, що наданий до позовної заяви опис вкладення цінного листа, який надісланий відповідачу, не містить в переліку найменувань предметів - копії позовної заяви.
Додатково, опис вкладення цінного листа не містить підпису відповідальної особи та штемпеля АТ «Укрпошти».
Відповідно до положень Правил надання поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 року № 1071),у разі надсилання копії позовної заяви з додатками у паперовій формі - доказом такого надсилання учасникам справи є опис вкладення відправленої поштової кореспонденції (із вичерпним переліком доданих до позовної заяви документів, тобто необхідно вказати в описі кожен документ, що додано до позовної заяви) засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, а також розрахунковий документ поштової установи.
Таким чином, відсутність у поданому позивачем описі вкладення цінного листа штемпеля та підпису відповідальної особи АТ «Укрпошти», а також відсутність у переліку найменування «копія позовної заяви» не дає можливості суду оцінити вказаний документ, як належний, достовірний та допустимий доказ направлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Так, суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано вимог пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України та не додано до позову доказів відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Згідно пункту 9 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
При цьому, подана позовна заява не містить попереднього (орієнтовного) розрахунку сум судових витрат, а тому позивачу необхідно зазначити такі відомості.
Враховуючи викладене вище в сукупності, подана Товариством з обмеженою відповідальністю "РОМА" позовна заява не відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви та надати Товариству з обмеженою відповідальністю "РОМА" строк для усунення вищевказаних недоліків.
Частиною першою статті 174 Господарського процесуального кодексу України унормовано: "Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху."
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Суд звертає увагу позивача, що якщо усунуто недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду (частина 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України).
Також, суд звертає увагу позивача на те, що згідно частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного, керуючись статтями 162, 164, 172, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "РОМА" до Фізичної особи-підприємця Скутельника Василя Васильовича про стягнення заборгованості в сумі 4842,81 грн, яка надійшла до Господарського суду Чернівецької області 16 грудня 2024 року за вх.№ 3276 - залишити без руху.
2. Для усунення вищезазначених недоліків Товариству з обмеженою відповідальністю "РОМА" слід надати суду:
- визначити правовий статус відповідача;
- надати суду належним чином засвідчену копію видаткової накладної №104160 від 04 травня 2018 року, яка додається до позовної заяви, виготовлену у належній якості (читабельній копії);
- надіслати на адресу місцезнаходження відповідача копію позовної заяви та вичерпний перелік доданих до неї документів докази останнього надати суду разом з описом вкладення цінного листа;
- зазначити суду щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю "РОМА" строк для усунення недоліків позовної заяви у п`ять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Суддя Олександр ТИНОК
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123873448 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні