ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/937/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Кузьменко Т.О., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) заяву позивача про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат на правничу допомогу у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГО РЕСУРС" РІ ГРУП" (код ЄДРПОУ 44238503), вул. Лесі Українки, будинок 26, кв. 117, с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинський район, Київська область, 08131;
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Каленіченко Олександра Васильовича (РНОКПП НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1
про стягнення 53397,29 грн.
представники сторін не викликались
У провадженні Господарського суду Чернігівської області перебувала справа № 927/937/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГО РЕСУРС" РІ ГРУП" до Фізичної особи - підприємця Каленіченко Олександра Васильовича про стягнення 53397,29 грн заборгованості.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 04.12.2024 у справі № 927/937/24 позовні вимоги задоволено повністю, присуджено до стягнення з відповідача на користь позивача 48 503,41 грн сума основного боргу, 3 885,34 грн пені, 446,24 грн 3% річних та 562,30 грн інфляційних втрат та судовий збір в сумі 2 422,40 грн.
Крім того, органу (особі), що здійснюватиме примусове виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 04.12.2024 у справі №927/937/24, ухвалено здійснювати нарахування 3% річних на фактичну (не сплачену) суму основного боргу, починаючи з 01.10.2024 до повної сплати суми основного боргу. Розрахунок 3% річних здійснювати за формулою: С х 3 х Д : К : 100, де: С - несплачена сума основного боргу (станом на час ухвалення рішення суду - 48503,41 грн); Д - кількість днів прострочення; К - кількість днів у році, в якому наявна непогашена заборгованість.
Під час ухвалення рішення у справі № 927/937/24 судом не було вирішено питання щодо розподілу судових витрат, зокрема, витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
До Господарського суду Чернігівської області 09.12.2024 від позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат на правничу допомогу.
Відповідно до статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
З огляду на те, що справа № 927/937/24 розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, без проведення судового засідання, додаткове рішення приймається судом у тому ж самому порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до статті 30 вказаного вище Закону гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Згідно зі статтею 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частин 1-3 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Разом із тим, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву (частина 8 статті 129 ГПК України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі №826/1216/16 зазначено, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
19.09.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерго Ресурс» РІ ГРУП» (далі - Клієнт) та Адвокатським об`єднанням «Ревелін Інформейшн Груп» (далі - Адвокатське об`єднання) укладено Договір про надання правничої допомоги № 906-19/09/2023 (далі - Договір).
Відповідно до умов Договору:
п. 1.1. Клієнт доручає, а Адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати юридичну (правову/правничу) допомогу в обсязі та на умовах. передбачених даним Договором.
п. 4.1. Загальна вартість Послуг за цим Договором складається із суми всіх виставлених Клієнту рахунків-фактур.
п. 4.5. при розрахунку вартості юридичної допомоги, вказаної в п. 4.1. даного договору враховується час, витрачений Адвокатом та тарифна сітка Адвокатського об`єднання.
п. 4.7. За результатами надання юридичної допомоги складається акт, що підписується уповноваженими представниками кожної із сторін. В акті вказується обсяг наданої Адвокатським об`єднанням юридичної допомоги і її вартість.
п. 4.9. Сума, вказана в п. 4.1. даного Договору є гонораром Адвокатського об`єднання за надання юридичної допомоги та поверненню не підлягає.
п. 7.1. Даний договір укладений терміном на 1 рік та набирає чинності з моменту його підписання сторонам (їх уповноваженими представниками).
п. 7.6. Після закінчення строку дії договору, якщо сторони продовжують виконувати його умови, договір вважається поновленим на той самий строк. При цьому, кожна сторона має право його розірвати, попередивши про це іншу сторону за 15 календарних днів.
п. 8.1. Умови даного договору мають однакову обов`язкову силу для сторін та можуть бути змінені за взаємною домовленістю з обов`язковим складенням письмового документа, погодженого Сторонами (додаткової угоди).
27.09.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерго Ресурс» РІ ГРУП» (далі - Клієнт) та Адвокатським об`єднанням «Ревелін Інформейшн Груп» (далі - Адвокатське об`єднання) укладена Додаткова угода № 27/09/24 до договору про надання правничої допомоги № 906-19/09/2023 від 19.09.2023 (далі Додаткова угода).
Відповідно до умов Додаткової угоди:
п. 1. Клієнт доручає Адвокатському об`єднанню здійснити необхідні процесуальні дії для представництва та захисту прав і інтересів Клієнта у справі, яка буде розглядатись у Господарському суді Чернігівської області за позовом ТОВ «Енерго Ресурс» РІ ГРУП» до ФОП Каленіченко Олександра Васильовича про стягнення заборгованості, пені,3% річних, інфляційних втрат.
п. 3. Вартість професійної правничої допомоги згідно даної Додаткової угоди сплачується у вигляді фіксованого розміру виплати адвокатського гонорару у розмірі 20000,00 грн.
п. 4. сторони погодили, що послуги, згідно з п. 1 цієї Додаткової угоди, на дату укладення цієї Додаткової угоди уже фактично надані Адвокатським об`єднанням Клієнту (за попередньою усною згодою Клієнта), теж включаються до цієї Додаткової угоди та Акту приймання-передачі наданих послуг за цією Додатковою угодою до Договору.
п. 5. Ця Додаткова угода є невід`ємною частиною Договору.
04.12.2024 між сторонами підписано Акт приймання-передачі наданих послуг № 04/12/24 до договору про надання правничої допомоги № 906-19/09/2023 від 19.09.2023, відповідно до якого Адвокатське об`єднання надано, а Клієнт прийняв послуги з професійної правничої допомоги щодо захисту прав та інтересів Клієнта в Господарському суді чернігівської області у справі 3 927/937/24 за позовом ТОВ «Енерго Ресурс» РІ ГРУП» до ФОП Каленіченка Олександра Васильовича про стягнення заборгованості, пені, 3% річних, інфляційних втрат (п. 1.1. Акту).
Відповідно до п. 1.2. Акту вартість наданих послуг становить фіксовану суму у розмірі 20000 грн, що є гонораром Адвокатського об`єднання.
Клієнт зазначає про відсутність будь-яких претензій щодо якості наданих Адвокатським об`єднанням послуг з правничої допомоги згідно з умовами Договору № 906-19/09/2023 від 19.09.2023 та Додаткової угоди № 27/09/24 від 27.09.2024 (п. 1.3. Акту).
Відповідно до п. 1.4. Акту сторони погодили, що остаточна сплата, передбаченої п. 1.2. цього Акту вартості послуг здійснюється Клієнтом протягом 60 календарних днів з дати набрання рішенням суду у справі № 927/937/24 законної сили.
Відповідно до Детального опису наданих послуг з професійної правничої допомоги у справі № 927/937/24 в Господарському суді Чернігівської області від 04.12.2024, що є додатком до Акту № 04/12/24 від 04.12.2024, Адвокатами Адвокатського об`єднання було надано Клієнту такі послуги з правничої допомоги: ознайомлення з матеріалами справи, консультація Клієнта стосовно правових підстав подання позовної заяви, роз`яснення правової позиції та подальших дій Клієнта у справі - використаний час - 2 год; аналіз законодавства України та пошук необхідної судової практики для складання позовної заяви - використаний час - 2 год.; написання позовної заяви про стягнення заборгованості, пені, 3% річних, інфляційних втрат, формування додатків до позовної заяви, направлення позову з додатками стороні по справі та направлення позову до суду за допомогою засобів (ЄСІТС)- Електронний суд - використаний час - 4 год.
Матеріалами справи підтверджується факт понесення позивачем витрат на правничу допомоги в сумі 20 000,00 грн.
Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині четвертій статті 129 ГПК, відповідно до якої інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З аналізу наведених норм можна зробити висновок, що питання про стягнення/визначення/розподіл судових витрат є складовою судового процесу - правом сторони на користь якої ухвалено судове рішення відшкодувати свої судові витрати.
Наведені норми процесуального закону визначають загальний порядок розподілу судових витрат між сторонами у справі та іншими учасниками справи, що ґрунтується на принципі обов`язковості відшкодування судових витрат особи, на користь якої ухвалено судове рішення, за рахунок іншої особи, яка в цьому спорі виступає її опонентом.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
За змістом частини четвертої статті 126 ГПК розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина п`ята статті 126 ГПК).
У розумінні положень частини п`ятої статті 126 ГПК зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
У випадку встановленого договором фіксованого розміру гонорару сторона може доводити неспівмірність витрат у тому числі, але не виключно, без зазначення в детальному описі робіт (наданих послуг) відомостей про витрати часу на надання правничої допомоги. Зокрема, посилаючись на неспівмірність суми фіксованого гонорару зі складністю справи, ціною позову, обсягом матеріалів у справі, кількістю підготовлених процесуальних документів, кількістю засідань, тривалістю розгляду справи судом тощо (постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21).
Відповідач не скористався своїм правом подачі заперечень щодо обсягу та розміру витрат на професійну правничу допомогу, хоча був обізнаний про останні.
Так, судом встановлено, що докази в підтвердження надання правничої допомоги (договір, додаткова угода, акт) були направлені відповідачу разом з заявою про стягнення витрат на правничу допомогу, що підтверджується описом вкладення у цінний лист від 09.12.2024 та поштовою накладною № 0505210099985 від 09.12.2024.
Крім того, у позовній заяві позивач визначав розмір попередніх витрат на професійну правничу допомогу в сумі 20000,00 грн.
Отже, суд доходить висновку, що у відповідача було достатньо часу для надання заперечень щодо розміру витрат на професійну правничу допомогу або заяви про зменшення розміру останніх.
Відповідно до статті 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі повного задоволення позову - на відповідача.
Відтак, беручи до уваги характер та обсяг наданих адвокатом позивача послуг, виходячи з принципу розумності та справедливості, з урахуванням відсутності заперечень з боку Фізичної особи - підприємця Каленіченка О.В., відшкодуванню за рахунок відповідача підлягають витрати на професійну правничу допомогу в сумі 20000,00 грн.
Керуючись статтями 13, 14, 42, 73-80, 86, 126, 129, 233, 236-238, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Каленіченка Олександра Васильовича (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГО РЕСУРС" РІ ГРУП" (код ЄДРПОУ 44238503, вул. Лесі Українки, будинок 26, кв. 117, с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинський район, Київська область, 08131) витрати на професійну правничу допомогу в сумі 20000,00 (двадцять тисяч) грн.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду згідно зі статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України подається безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Т.О.Кузьменко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123873480 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Кузьменко Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні