19.12.2024
Справа № 489/6126/24
Провадження №2/489/2274/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Рум`янцевої Н.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» до ОСОБА_1 про стягнення різниці між фактичним розміром шкоди і страховим відшкодуванням
встановив.
Представник позивача звернувся до суду з позовом, яким просив стягнути з відповідачки на користь ОСОБА_1 різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням) у сумі 24022,20 грн., а також судові витрати. Мотивував свої вимоги тим, що 01.03.2024 року о 11 год. 04 хв., в м. Миколаєві на перехресті вул. Велика Морська та вул. Громадянська відповідачка керувала автомобілем Mersedes Benz E430, д.н.з. НОМЕР_1 , проявила неуважність, не слідкувала за дорожньою обстановкою, на перехресті нерівнозначних доріг, рухаючись по другорядній дорозі не надала перевагу в русі тролейбусу та допустила зіткненню з тролейбусом «Маз Т-103», бортовий номер НОМЕР_2 . Внаслідок вказаної ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження та завдано матеріальні збитки. Вина володільця транспортного засобу Mersedes Benz E430, д.н.з. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується постановою судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 11 квітня 2024 року у справі №490/1954/24. Згідно калькуляції позивача фактичний розмір шкоди складає 40850,00 грн. Страхова виплата складає 16828 грн. Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню різниця між фактичним розміром шкоди та страховим відшкодуванням, а саме: 24022,20 грн.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 06.08.2024, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін (письмове провадження).
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Від сторін клопотання про проведення розгляду справи з їх викликом в судове засідання не надійшло, тому суд провів розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, судом встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
01.03.2024 року о 11 год. 04 хв., в м. Миколаєві на перехресті вул. Велика Морська та вул. Громадянська відповідачка керувала автомобілем Mersedes Benz E430, д.н.з. НОМЕР_1 , проявила неуважність, не слідкувала за дорожньою обстановкою, на перехресті нерівнозначних доріг, рухаючись по другорядній дорозі не надала перевагу в русі тролейбусу та допустила зіткненню з тролейбусом «Маз Т-103», бортовий номер НОМЕР_2 .
Внаслідок вказаної ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження та завдано матеріальні збитки.
Вина володільця транспортного засобу Mersedes Benz E430, д.н.з. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується постановою судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 11 квітня 2024 року у справі №490/1954/24.
Згідно калькуляції № 21/24 позивача вартість на виробництво робіт для відновлення тролейбусу, який був пошкоджений в результаті ДТП 01.03.2024, винуватцем якого судом визнано ОСОБА_1 , складає 40850,00 грн., що є сумою збитків підприємству.
Автомобіль відповідачки був застрахований страховою компанією Товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова група «Оберіг».
З метою отримання страхового відшкодування, позивач 05.03.2024 звернувся до страхової компанії Товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова група «Оберіг» з відповідною вимогою про відшкодування завданих страхувальником збитків.
12 серпня 2024 року СК ТОВ «Страхова група «Оберіг» виплатив страхове відшкодування КП ММР «Миколаївелектротранс» у сумі 16828,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 30535 від 12.08.2024.
Згідно зі ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до ч. 2 ст. 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 1188 ЦК України, шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Частиною 1 статті 1172 ЦК України передбачено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відшкодування збитків є однією із форм або заходів цивільно-правової відповідальності, яка вважається загальною або універсальною саме в силу правил ст. 22 ЦК України, оскільки ч.1 визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Тобто порушення цивільного права, яке потягнуло за собою завдання особі майнових збитків, саме по собі є основною підставою для їх відшкодування.
Таким чином, під збитками необхідно розуміти фактичні втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, витрати, вже зроблені потерпілим, або які мають бути ним зроблені, та упущену вигоду (постанова Верховного Суду від 15.10.2020 у справі № 755/7666/19, провадження № 61-10010св20).
За змістом ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Якщо потерпілий звернувся до страховика й одержав страхове відшкодування, але його недостатньо для повного відшкодування шкоди, деліктне зобов`язання зберігається до виконання особою, яка завдала шкоди, свого обов`язку згідно зі статтею 1194 ЦК України відшкодування потерпілому різниці між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою (страховим відшкодуванням), яка ним одержана від страховика (постанова Верховного Суду від 15.10.2020 у справі № 755/7666/19, провадження № 61-10010св20).
Таким чином, із відповідачки ОСОБА_1 на користь КП ММР «Миколаївелектротранс» підлягає стягненню різниця між фактичним розміром шкоди та отриманим страховим відшкодуванням 24022 грн. 20 коп.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати по оплаті судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог у сумі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
вирішив:
позов Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» до ОСОБА_1 про стягнення різниці між фактичним розміром шкоди і страховим відшкодуванням - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» різницю між фактичним розміром шкоди і страховим відшкодуванням у розмірі 24022 грн. 20 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» судовий збір у розмірі 3028 грн. 00 коп.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.
Позивач: Комунальне підприємство Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс» юридична адреса: м. Миколаїв, вул. Андреєва-Палагнюка, 17, ЄДРПОУ 03328468.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий.
Повний текст судового рішення складено «19» грудня 2024.
Суддя Н.О. Рум`янцева
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 20.12.2024 |
Номер документу | 123875620 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Рум’янцева Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні