Справа № 677/1222/24
Провадження № 2/677/603/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2024 року м. Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Шовкуна В.О.,
за участі секретаря судового засідання Демчишеної Ю.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Красилів цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Заслучненської сільської ради Хмельницької області, про продовження строку на прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог.
До суду звернулася позивач ОСОБА_1 з позовною заявою, у якій просить визначити їй додатковий строк, для прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно. 15.08.2023 року ОСОБА_2 склала заповіт про те, що на випадок її смерті її майно земельна ділянка прощею 1 га, яка знаходиться на території Великозозулинецької сільської ради вона заповіла їй, вказаний заповіт посвідчено приватним нотаріусом Гребенніковою О.І. Протягом строку встановленого законом для прийняття спадщини вона до нотаріальної контори не звернулась. Причина пропуску строків для прийняття спадщини на її думку є поважною, оскільки залежала від об`єктивних та непереборних перешкод. Так, поважною причиною щодо неприйняття спадщини (незначний строк в 10 днів до дня отримання відповіді нотаріуса) є те, що останні місяці протягом травня-червня вона займалась наглядом (через хворобу) своєї малолітньої дитини, якій 4 роки, і це є однією з причин, яка пов`язана з об`єктивними та істотними труднощами для неї на вчинення цих дій. Крім того, на момент смерті бабусі з нею ніхто не проживав. Оскільки спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, спадщина ніким не прийнята, інші спадкоємці немає, заяву про відмову від спадщини вона не подавала, спадщина не визнана судом відумерлою, тому вона в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, захистити своє право на спадкове майно не може. Вказує, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення її як спадкоємця від спадкування.
Аргументи учасників справи.
Позивач ОСОБА_1 надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області у судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Позиція суду.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання належним чином повідомленого учасника справи не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши у сукупності надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Короткий зміст фактичних обставин справи.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ,про щоВідділом державноїреєстрації актівцивільного стануу містіХмельницькому Центральногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Київ)видано свідоцтвопро смертьсерії НОМЕР_1 від 27.12.2023року (а.с. 3).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку, загальною площею 1 га, що належала померлійзгідно Державного акту на право приватної власності на землю Серії ЯМ № 667118 від 10.07.2012 року, що підтверджується його копією (а.с. 6).
Згідно довідки № 108 від 03.07.2023 року виданої Заслучненською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області за адресою: АДРЕСА_1 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , крім ОСОБА_2 , ніхто не проживав (а.с. 7).
Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, що підтверджується довідкою № 78035746 від 16.08.2024 року приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Гребеннікової О.І. (а.с. 19).
Згідно копії заповіту Серії НСН 348476 від 15.08.2023 року ОСОБА_2 , посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Гребенніковою О.І., на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: належне їй на праві власності нерухоме майно, а саме: земельну ділянку площею 1,0000 га, що надана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6822780800:07:010:0423, яка розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Великозозулинецька сільська рада «за межами населеного пункту» заповідаю: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 » (а.с. 5).
Довідкою приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Греденнікової О.І. № 222/01-16 від 04.07.2024 року ОСОБА_1 роз`яснено, що нею пропущено строк, необхідний для прийняття спадщини, і вона вправі звернутися до суду з позовом, а суд може їй визначити додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини. (а.с. 4).
Мотиви з яких виходить суд і застосовані норми права.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд враховує наступне.
Згідност. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Предметом позову у цій справі є визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з посиланням позивача на те, що останні місяці протягом травня-червня вона займалась наглядом (через хворобу) своєї малолітньої дитини, якій 4 роки, і це є однією з причин, яка пов`язана з об`єктивними та істотними труднощами для неї на вчинення цих дій, а тому строк для прийняття спадщини пропущено з поважних причин.
При цьому, позивач заяви про прийняття спадщини або відмови від неї у визначений законом строк не подавав, про смерть ОСОБА_2 була обізнана, та не подавала заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 через зайнятість по догляду за хворою дитиною.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст.1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1ст. 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно дост. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259 цього Кодексу.
Позивач, як спадкоємець за законом, згідно вимог ст. 1269,1270 ЦК України, повинна була подати заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті спадкодавця проте, такої у передбачений законом строк не подала.
Відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 вчасно не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, так як здійснювала догляд за хворою дитиною.
Таким чином, зазначені обставини, на думку суду, були об`єктивними перешкодами для прийняття спадщини у визначений строк подачі заяви про прийняття спадщини та визнаються поважними у розумінніст. 1272 ЦК України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонами.
На стягненні судових витрат позивач не наполягає. Користуючись принципом диспозитивності, визначеним ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача не вбачається.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.1220,1269,1270,1272 ЦК Українист.ст.10,11,57,60,ч. 3 ст. 200, 209,263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Заслучненської сільської ради Хмельницької області, про продовження строку на прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка помер ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом одного місяця з часу набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач Заслучненська сільська рада Хмельницького району, Хмельницької області, місце знаходження: 31050, Хмельницька область, Хмельницький району, с. Заслучне, пл. ім. І.О.Масловського, буд. 2, ЄДРПОУ: 04407170.
Суддя: В.О.Шовкун
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 20.12.2024 |
Номер документу | 123876211 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Шовкун В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні