Тарутинський районний суд Одеської області
Справа №514/1506/23
Провадження по справі № 2-о/514/4/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2024 року с-ще Бессарабське
Тарутинський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Тончевої Н. М. ,
присяжних Ганган В.В.,
Єпурі В.М.,
при секретарі Чернєвій О.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Бессарабське цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И В:
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити її опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є її рідною сестрою та інвалідом з дитинства І групи А безстроково, внаслідок чого страждає на психічне захворювання, у зв`язку з чим перебуває на обліку в психіатричному кабінеті КНП «Тарутинська ЦЛ» Тарутинської селищної ради Одеської області. Через хворобу вона не може розуміти значення своїх дій, керувати ними, а тому потребує стороннього догляду, що й стало підставою визнання її недієздатною та оформлення опіки.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 підтримала доводи заяви, з підстав, наведених у заяві, просила її задовольнити в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи, Органу опіки та піклування Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області в судовому засіданні зазначила, що заперечень щодо задоволення заяви не має, про що свідчить його заява.
Заслухавши заявницю, дослідивши представлені матеріали, суд дійшов до наступного висновку.
Частиною третьою статті 296 ЦПК України передбачено, що заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Рішенням Тарутинського районного суду Одеської області від 17 лютого 2021 року, яке набрало законної сили 20 березня 2021 року, встановлено факт родинних відносин, а саме той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тож, судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в даному конкретному випадку є суб`єктом звернення до суду з питання визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, оскільки є її рідною сестрою.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 :
є інвалідом з дитинства першої А групи безстроково, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 10ААА №941360 від 16 травня 2012 року;
потребує стороннього догляду, що підтверджується Висновком лікарської консультативної комісії №246 від 29 вересня 2023 року.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 мешкає в будинку АДРЕСА_1 разом з сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується довідкою Миколаївського старостинського округу Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області №450 від 27 вересня 2023 року.
Відповідно висновку судово-психіатричного експерта №330 від 01 травня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді «Важкої розумової відсталості резидуально - органічного ґенезу з порушенням поведінки», що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій, керувати ними.
Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Згідно ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
У п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» від 28 березня 1972 (з останніми змінами 25 травня 1998 року) зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписки з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними установами.
За приписами ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно із ч. 1 ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Виходячи з положень ч. 1ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою, у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
У відповідності ст. 62 ЦК України опіка встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки, або за місцем проживання опікуна.
Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю (ч.2 ст. 63 ЦК України), опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника (ч.4 ст. 63 ЦК України).
Згідно ч. 5 вищевказаної статті, фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів.
В силу ч. 1 ст. ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно висновку Бородінської селищної ради, затвердженого Рішенням виконавчого комітету Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області №273/1 від 26 червня 2023 року, ОСОБА_1 може бути призначена опікуном ОСОБА_2 у випадку визнання останньої недієздатною.
Враховуючи те, що за станом здоров`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не може самостійно здійснювати свої права та виконувати свої обов`язки, суд вважає за необхідне визнати її недієздатною, встановити над нею опіку та призначити її опікуном - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно ч.ч. 6 -7 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті.
Відповідні положення статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, передбачають те, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 12,13,81,89,264,265,268,272, 273, 296, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна - задовольнити.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку села Миколаївка Тарутинського району Одеської області - визнати недієздатною.
Призначити опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку села Миколаївка Тарутинського району Одеської області.
Встановити строк дії даного рішення суду про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною на два роки, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою ст. 300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Тончева
Присяжні В.М. Єпурі
В.В. Ганган
Суд | Тарутинський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123876968 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тарутинський районний суд Одеської області
Тончева Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні