РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2024 року м. Володимир
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючої-судді Кусік І.В.
за участю:
секретаря судового засідання Редько В.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яким вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина за заповітом на належне їй майно, у тому числі і на частку у квартирі АДРЕСА_1 .
Вона весь час вважала себе власницею спадково майна після смерті матері, оскільки інші спадкоємці як за заповітом, так і за законом відсутні.
На даний час у неї виникла потреба оформити спадкові права, у зв`язку із чим вона звернулася до приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Велимчаниці А.І. Однак 16.10.2024 року вона отримала письмове роз`яснення, згідно якого їй відмовлено в оформленні спадкових прав після смерті матері, так як вона пропустила шестимісячний строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та роз`яснено про необхідність звернутися до суду із позовом про продовження строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .
Зазначає, що шестимісячний строк, визначений Законом для прийняття спадщини, вона пропустила через поважні причини. Так, вона є опікуном недієздатної племінниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 29.08.2022 року. Крім того, рішенням виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимирського району № 88 від 1809.2023 року її призначено опікуном над малолітнім племінником ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є дитиною-сиротою. Таким чином, вона постійно зайнята доглядом недієздатної племінниці та здійснює обов`язки опікуна малолітнього ОСОБА_4 . Окрім того, якраз у липні 2023 року, коли померла її матір, під здійснення оборони України на її східних кордонах важкого поранення зазнав її син ОСОБА_5 . Тож усі сили вона спрямувала на допомогу синові у його лікуванні та реабілітації та на опіку над племінниками. Саме через ці причини вона пропустила строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті матері.
У зв`язку із наведеним позивачка просила суд визначити їй додатковий строк тривалістю в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 надала суду заяву, якою просила суд проводити розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала та просила позов задоволити.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, від секретаря Зимнівської сільської ради Володимирського району Вишняк Л. надійшла письмова заява, згідно якої заявлені позовні вимоги відповідач визнав у повному обсязі, просила суд розгляд справи проводити у відсутності їх представника.
Під час розгляду справи судом вирішено процесуальні питання:
14 листопада 2024 року у вказаній справі відкрито провадження та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом за відсутності учасників справи, які беруть участь у справі, не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, з урахуванням безумовного визнання позову, суд, з рахуванням вимог ст. 200 ЦПК України, вважає, що позов підлягає до задоволення повністю і рішення у справі можливо ухвалити на стадії підготовчого розгляду справи.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини:
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 05 липня 2023 року виконкомом Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області, вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Із заповіту від 07 червня 2023 року, посвідченого старостою Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області Подзізей Т.Я., вбачається, що ОСОБА_2 заповіла усе належне їй майно позивачці ОСОБА_1 .
Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Згідно вимогст.1223ЦК України,право наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.
Як вбачається з роз`яснення приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Волинської області Велимчаниці А.І. № 498/01-16 від 16.10.2024 року, позивачкою ОСОБА_1 були пропущені строки звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, у зв`язку із цим їй було рекомендовано звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Отже, позивач має право на спадкування майна, яке залишилося після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно доположеньст. 1220,1222,1270 ЦК України, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Отже, перебіг шестимісячного строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 розпочався в день відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 та закінчився відповідно 04 січня 2024 року.
У визначений законом строк позивачка не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , мотивуючи це тим, що вона постійно зайнята доглядом недієздатної племінниці та здійснює обов`язки опікуна малолітнього ОСОБА_4 . Окрім того, якраз у липні 2023 року, коли померла її матір, під здійснення оборони України на її східних кордонах важкого поранення зазнав її син ОСОБА_5 . Тож усі сили вона спрямувала на допомогу синові у його лікуванні та реабілітації та на опіку над племінниками.
Так, ОСОБА_1 згідно рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 29.08.2022 року є опікуном недієздатної племінниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, рішенням виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимирського району № 88 від 1809.2023 року ОСОБА_1 призначено опікуном над малолітнім племінником ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є дитиною-сиротою.
Згідно довідки № 047612, виданої ДУ «ТМО МВС України по Запорізькій області», син позивачки ОСОБА_5 , 1995 р.н., знаходився на стаціонарному лікуванні з 02.08.2023 року по 14.08.2023 року.
Окрім того, згідно виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 5743/1928, син позивачки ОСОБА_5 знаходився на стаціонарному лікуванні у КПП «МКЛ № 31»ХМР відділення хірургії кисті з 14.11.2023 року по 01.12.2023 року.
Вирішуючи питання щодо визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після померлого брата, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому виходить з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Виходячи з правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 26 червня 2019 року по справі № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Підсумовуючи вищевикладене, дослідивши матеріали справи, зважаючи на те, що на час відкриття спадщини та протягом строку, встановленого для її прийняття ОСОБА_1 не могла у встановлений законодавством строк звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, оскільки була зайнята доглядом за недієздатною племінницею, неповнолітнім племінником, опікуном якого вона є, та сином, який зазнав важкого поранення під час виконання бойового завдання на сході України суд дійшов висновку, що причини пропуску позивачем строку на прийняття спадщини є поважними.
Оскільки суд вважає, що причини названі позивачем, можна визнати поважними, а тому суд задовольняє позовні вимоги позивача ОСОБА_1 та встановлює їй додатковий строк тривалістю в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 5, 10, 12, 13, 141, 200, 263, 264, 265 ЦПК України, ст. 1270, 1272 ч. 1, 3 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ,РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області (ЄДРПОУ04334815,вул.Миру,2,с.Зимне Володимирськогорайону Волинськоїобласті) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду .
Суддя Ірина КУСІК
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123877000 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Кусік І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні