Рішення
від 17.12.2024 по справі 161/21133/24
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/21133/24

Провадження № 2/161/5409/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

17 грудня 2024 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Олексюка А.В.,

за участю секретаря судових засідань - Новак Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради через свого представника звернувся в суд з позовом до відповідачки про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає із особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею.

Свої вимоги обґрунтовували тим, що ОСОБА_2 звернулась до Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй допомоги як такій, що проживає разом із особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу ( ОСОБА_3 ), яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до поданої 29.05.2020заяви та документів відповідачці було призначено допомогу на період з 01.05.2020по 31.10.2020. Після початку періоду карантину (COVID-19) ДСВП продовжив виплату вказаної допомоги без звернення відповідачки (з 01.05.2020 року по 31.08.2021 року).

В подальшому на підставі поданої 28.09.2021року заяви та документів відповідачці було призначено вищезазначену допомогу на період з 01.09.2021по 28.02.2022.

Однак, під час обстеження матеріально-побутових умов сім?ї (акт від 01.12.2021№10939) було виявлено факт непроживання відповідачки з ОСОБА_3 . Даний факт також було підтверджено і актом, складеним 20.01.2021членами комісії ОСББ «Вікторія-Луцьк-3» за адресою місця проживання ОСОБА_3 , та письмовим поясненням відповідачки від 02.12.2021.

Відтак, за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, складено акт від 03.12.2021№584.

У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов?язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.

Зазначають, що відповідачка не повідомила Департамент про факт непроживання її за адресою проживання особи з інвалідністю І групи внаслідок пеихічного розладу - ОСОБА_3 .

В зв?язку з чим, рішенням від 08.12.2021визначено обсяг надміру виплачених коштів допомоги за період з 01.11.2020по 30.11.2021в розмірі 28 062,00 грн. та встановлено строк для повернення виплачених коштів до 03.03.2022.

На даний момент заборгованість відповідачки перед позивачем за надміру виплачені

кошти допомоги становить 24 562,00 грн.

На адресу відповідачки було направлено лист від 26.09.2024року, протее заборгованість не погашена відповідачкою в добровільному порядку.

Таким чином,відповідачка,знаючи прозміну обставин,які впливаютьна визначенняправа допомоги,не повідомиладепартамент,а томупосилаючись навищевикладене,позивач просивсуд,стягнути звідповідача надмірувиплачені кошти щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров?я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, в розмірі 24 562,00 грн. та 3 028,00 грн сплаченого судового збору.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.11.2024 року було прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності та про зміну назви на Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради,позов підтримала, щодо постановлення заочного рішення не заперечує.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, про день, час, місце слухання справи повідомлена належним чином.

Статтею 280 ЦПК Українизакріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та оцінивши письмові докази наявні в матеріалах справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 29.05.2020звернулася до Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги (а.с.7-8).

Разом із заявою вона долучиладекларацію продоходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги(а.с.9-11).

Рішенням про призначення допомоги від 04.06.2020, відповідачці було призначено допомогу на період з 01.05.2020по 31.10.2020 (а.с.12).

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня2020року №264 з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, строк виплати щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастопол державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Після початку періоду карантину (COVID-19) ДСВП продовжив виплату вказаної допомоги без звернення відповідачки (з 01.05.2020 року по 31.08.2021 року) (а.с.13).

28.09.2021року відповідачка подала заяву та їй рішенням від 04.10.2021 та 03.12.2021 було призначено вищезазначену допомогу на період з 01.09.2021по 28.02.2022 (а.с.14-17).

Умови, порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги, отримуваної відповідачкою, визначеноЗаконом України «Про психіатричну допомогу». На підставі вказаногоЗаконуурядом затверджено Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №1192 від 02.08.2000 року(надалі - Порядок призначення №1192).

Відповідно до абз. 4 ч. 1ст.5Закону України«Про психіатричнудопомогу» держава гарантує грошову допомогу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - на догляд за нею. Відповідно до п.4 Порядку призначення № 1192 допомога на догляд надається дієздатній особі за її задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) на одній житловій площі з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду, що здійснює догляд за нею.

Відповідно до п.8 Порядку призначення № 1192 допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця.

Виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли: сталися зміни у складі сім`ї у зв`язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд; закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд; особа з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.

У разівиникнення обставин,внаслідок якихприпиняється виплатадопомоги надогляд,особи,яким надаєтьсядопомога,зобов`язанів десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.

З метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів, здійснення верифікації достовірності інформації, поданої реципієнтами під час призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат, що впливає на визначення права на отримання та розмір державних виплат, було прийнято Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Згідно зі ст.7 вищезазначеного Закону органи, що здійснюють державні виплати мають такі повноваження: 1) проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 2) надсилати запити для отримання інформації, що впливає на право реципієнтів на отримання державних виплат; 3) приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійсню верифікацію та моніторинг державних виплат; 4) здійснювати передбачені законодавством заходи щодо повернення та/або стягнення сум неправомірно отриманих державних виплат.

Відповідно до п.9 Порядку для підтвердження факту спільного проживання з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок пенхічного розладу та догляду за нею посадовою особою виконавчого органу у разі потреби складається акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи.

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім?ї від 01.12.2021№ 10939 було виявлено факт непроживання відповідачки з ОСОБА_3 (а.с.18-19).

Даний факт також було підтверджено і актом, складеним 20.01.2021членами комісії ОСББ «Вікторія-Луцьк-3» за адресою місця проживання ОСОБА_3 , та письмовим поясненням відповідачки від 02.12.2021 (а.с.20).

За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, складено акт від 03.12.2021№584 (а.с.21).

Згідно з п.8 Порядку виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли сталися зміни у складі сім?ї у зв?язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд.

У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов?язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.

Рішенням від 08.12.2021визначено обсяг надміру виплачених коштів допомоги за період з 01.11.2020по 30.11.2021в розмірі 28 062,00 грн. та встановлено строк для повернення виплачених коштів до 03.03.2022 (а.с.21 зворот).

26.09.2024на адресу відповідачки було направлено лист-повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (а.с.22).

Проте, як встановлено судом, на момент звернення до суду з даним позовом, відповідачкою надміру виплачені кошти соціальної допомоги не повернуті.

Відповідно дост. 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала..

Таким чином, з ОСОБА_1 на користь Департаменту слід стягнути надміру виплачені кошти щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає із особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею в розмірі 24562,00 грн.

Відповідно до ч. 1ст 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Керуючись ст. ст. , 7, 8, 11, 12, 13, 76, 77, 81, 83, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 280-282 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963, адреса: 43025, м. Луцьк, пр-т. Волі, 4а) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок пенхічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров?я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, в розмірі 24 562,00 (двадцять чотири тисячі п`ятсот шістдесят дві) гривні.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963, адреса: 43025, м. Луцьк, пр-т. Волі, 4а) сплачений судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123877151
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —161/21133/24

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Олексюк А. В.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Олексюк А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні