Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 2-а-12183/11
Номер провадження 6-а/368/12/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2024 Кагарлицький районний суд Київської області у складі:
головуючого суддіШевченко І.І.
за участі секретаряВарлам Є.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кагарлик адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головне управління державної казначейської служби України в Київській області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження, -
встановив:
заявник просить суд замінити стягувача ОСОБА_2 у виконавчому провадженні щодо виконання постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 24.10.2011 року у адміністративній справі № 2-а-12183/11 її правонаступником - спадкоємицею за законом ОСОБА_1 , яка на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом НТО 862901 від 08.11.2024 року успадкувала невиплачену суму нарахувань, яка належала померлому згідно вищезазначеного рішення суду, але не була йому виплачена, обґрунтовуючи заяву наступним.
Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 24.10.2011 року, прийнятим у адміністративній справі № 2-а-12183/11, було зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 15% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за період з 14.03.2011 року по 22.07.2011 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, і вона, його племінниця - ОСОБА_1 успадкувала за законом нараховані, але невиплачені йому кошти, згідно вищезазначеного рішення суду.
08.11.2024 року вона отримала у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за законом НТО 862901 на невиплачену суму нарахувань померлого ОСОБА_2 , нараховану йому відповідно до постанови Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-12183/11 від 24.10.2011 року в сумі 326,97 грн., що належала померлому на підставі довідки Відділу опрацювання пенсійної документації № 2 від 27.06.2024 р.
Отже, свідоцтво про право на спадщину за законом від 08.11.2024 року, підтверджує її права як правонаступника, що передбачено ст.52 КАС України.
Звернувшись за правовою допомогою їй було роз`яснено, що такі рішення виконуються відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 а також те, що у зв`язку зі смертю стягувача за судовим рішенням, його правонаступнику, тобто спадкоємцю належить звернутись до суду для одержання ухвали про заміну сторони виконавчого провадження, тобто стягувача, який зазначений у виконавчому документі.
Отже, оскільки спадкоємцем на вищезазначені невиплачені кошти ОСОБА_2 згідно свідоцтва про право на спадщину за законом НТО 862901 від 08.11.2024 року визначено її, ОСОБА_1 , для отримання зазначеної спадщини у вигляді нарахованих по судовій постанові коштів, які покійний не отримав за життя, їй необхідно звернутись до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, тобто стягувача.
Відповідно до абз.5 п.4 «Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 3 вересня 2014 р. у разі зміни стягувача за судовим рішенням на його спадкоємця (правонаступника) до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України положення ст. 379 застосовується також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» сплата судового збору за подання заяви про заміну сторони виконавчого провадження до адміністративного суду України не передбачена.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подавши до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у її відсутність та вимоги заяви задовольнити.
Представник заінтересованої особи в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, причини неявки суд не повідомив.
Представник заінтересованої особи в особі Головного управління державної казначейської служби України в Київській області в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, причини неявки суд не повідомив.
Представник заінтересованої особи в особі Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, причини неявки суд не повідомив.
В зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали заяви, суд вважає, що заява про заміну сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 24 жовтня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити дії задоволено частково та визнано дії Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі по відмові здійснити перерахунок та виплату пенсій ОСОБА_2 , у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14 березня 2011 року - неправомірними; зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 15 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за період з 14.03.2011 року по 22.07.2011 року з урахуванням вже проведених виплат, а в решті вимог відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 року постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 24.10.2011 року залишено без змін.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спадкоємцем після померлого ОСОБА_2 є його племінниця ОСОБА_1 , про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за законом.
Відповідно до ч.ч.1, 2ст.15 Закону України «Про виконавче провадження»сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Згідно ч. 5ст.15 Закону України «Про виконавче провадження»у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Частиною 1ст. 264КАС Українипередбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).
У відповідності дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В силуст. 1219 ЦК Українине входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбаченістаттею 608 цього Кодексу.
При цьому,статтею 1227 ЦК Українивизначено, що суми заробітної плати,пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Згідно ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другійстатті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Таким чином, право на отримання заборгованості внаслідок невиплати пенсії правонаступник має у випадку, якщо її було нараховано померлому або присуджено на підставі судового рішення, що набрало законної сили, однак не отримано останнім.
Аналогічна правова позиція наведена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 30 березня 2017 року у справі № 673/1097/16.
Таким чином, право на отримання заборгованості з пенсії правонаступник має у випадку, якщо пенсія була нарахована померлому або присуджена йому на підставі судового рішення, що набрало законної сили, однак не отримана померлим.
Таким чином, з урахуванням того, щовиконання судового рішення є складовою частиною судового розгляду та завершальною стадією судового провадження, а невиконання рішення суду призведе до порушення прав, гарантованихст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення заяви про заміну стягувача у виконавчому провадженні щодо виконання рішення у вказаній справі.
Відповідно дост. 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Згідно ч.1ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи судможе замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Враховуючи наведене, слід замінити стягувача із - ОСОБА_2 на ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 205,229,243,248,256, 379 КАС України суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головне управління державної казначейської служби України в Київській області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Замінити стягувача ОСОБА_2 у виконавчому провадженні щодо виконання постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 24.10.2011 року у адміністративній справі № 2-а-12183/11 її правонаступником - спадкоємицею за законом ОСОБА_1 , яка на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом НТО 862901 від 08.11.2024 року успадкувала невиплачену суму нарахувань, яка належала померлому згідно вищезазначеного рішення суду, але не була йому виплачена.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили відповідно достатті 256 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено 19.12.2024 р.
Суддя І.І. Шевченко
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123877887 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Заява про заміну сторони виконавчого провадження |
Адміністративне
Кагарлицький районний суд Київської області
Шевченко І. І.
Адміністративне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Сухомудренко В. В.
Адміністративне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Токарєв А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні