Справа № 369/20446/24
Провадження №1-кс/369/3572/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2024 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади директора ДП «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 04308278) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023111050002542 від 23 червня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшло клопотання прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади директора ДП «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 04308278) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023111050002542 від 23 червня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
Клопотання мотивовано тим, що слідчими слідчого відділу Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області за процесуального керівництва групи прокурорів Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023111050002542 від 23.06.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 191, частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України.
У ході досудового розслідування кримінального провадження директору Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України ОСОБА_5 10.12.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, а саме у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Згідно повідомлення про підозру, 17 жовтня 2016 року між Інститутом садівництва Національної академії аграрних наук України, як державною науковою організацією, на яку покладено функції з управління майном, що перебуває у державній власності, в особі директора ОСОБА_6 та громадянином України ОСОБА_5 укладено контракт (далі Контракт), відповідно до якого останній призначається на посаду директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України на термін з 17 жовтня 2016 року по 17 жовтня 2019 року.
Наказом директора Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України від 17 жовтня 2016 року № 138-к ОСОБА_5 призначено на посаду директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України з 17 жовтня 2016 року.
Відповідно до пункту 1 Контракту, керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високоприбуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством державного майна, а Орган управління зобов`язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника.
Згідно пункту 3 Контракту, Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними документами.
На підставі положень пункту 4 Контракту, Керівник діє на засадах єдиноначальності.
Пунктом 6 Контракту визначено, що Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом.
Відповідно до пункту 16 Контракту, Керівник має право: діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, в установах та організаціях; укладати господарські та інші угоди; видавати доручення; відкривати рахунки в банках; користуватися правом розпорядження коштів підприємства, накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства; в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства; вирішувати інші питання, віднесені законодавством, Органом управління майном, статутом підприємства і цим контрактом до компетенції Керівника.
08 грудня 2016 року затверджено нову редакцію Статуту Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (далі Статут).
Відповідно до пункту 1.6. Статуту у своїй діяльності Підприємство керується Конституцією України, Законами України «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу», Цивільним, Господарським та Податковим кодексами України, іншими законами України, актами президента України, Кабінету Міністрів України, Статутом Академії та цим Статутом.
Згідно пункту 2.1. Статуту Підприємство створено з метою організаційно-господарського забезпечення науково-дослідним установам Академії умов для проведення досліджень, випробувань і доопрацювання наукових розробок, їх апробації проведення виробничої перевірки і впровадження їх у виробництво та іншої господарської діяльності.
Підприємство, як юридична особа, є державним сільськогосподарським підприємством, яке створене з метою організаційно-господарського забезпечення Науковій установі умов для своєчасного та високоякісного проведення наукових досліджень та їх апробації, виробництва оригінального, елітного та репродукційного насіння сільськогосподарських культур і саджанців.
Положеннями пунктів 3.1. та 3.2. Статуту визначено, що Підприємство є державним комерційним унітарним підприємством, що діє на основі державної форми власності, як самостійний суб?єкт господарювання. Підприємство є юридичною особою. Права та обов?язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації, яка здійснюється в установленому законодавством порядку за місцем знаходження.
На підставі пункту 3.5. Статуту, економічною основою діяльності Підприємства є державна власність України на основні фонди, інше державне майно, а також землі Академії, які закріплені за нею постановою Президії Верховної Ради Української РСР «Про статус Української академії аграрних наук» від 29 липня 1991 року № 1370 - XII, що перебувають у розпорядженні установ Академії.
Майновий комплекс Підприємства складають усі матеріальні та нематеріальні активи, що обліковуються на балансі Підприємства і передані йому Академією на праві господарського відання, а також придбані Підприємством за рахунок коштів від фінансово-господарської діяльності та/або набуті іншим шляхом, не забороненим законодавством.
Відповідно до пунктів 4.14. та 4.16. Статуту, відчуження нерухомого майна Підприємства, що перебуває у віданні Академії, здійснюється лише з дозволу Президії Академії в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Списання майна, яке знаходиться на балансі Підприємства, здійснюється з дозволу Президії Академії в порядку, встановленому законодавством.
Згідно пункту 6.2.1. Статуту Підприємство зобов`язане забезпечувати ефективне та цільове використання закріпленого за ним державного майна та виділених державних коштів.
Ні підставі положзень пунктів 7.2., 7.5., 7.6. та 7.7. Статуту, управління Підприємством здійснюється його директором, який підзвітний Академії.
Директор Підприємства призначається на посаду на конкурсній основі та звільняється з неї директором Наукової установи після погодження з президентом Академії, відповідно до її статуту.
Директор, діючи від імені Підприємства та в його інтересах, відповідно до законодавства та в межах цього Статуту і контракту, самостійно вирішує питання діяльності Підприємства, за винятком тих, що віднесені до компетенції Наукової установи, Академії і трудового колективу Підприємства, зокрема: організовує і здійснює керівництво науково-дослідною і виробничо-господарською діяльністю Підприємтсва; має право, без окремої на те довіреності, представляти Підприємство у всіх установах, організаціях та підприємствах; укладає господарські договори, видає довіреності іншим особам, відкриває рахунки в установах банків та реєстраційні рахунки - у відділеннях Державного казначейства; розпоряджається майном та коштами Підприємства відповідно до чинного законодавства та цього Статуту; в межах своєї компетенції видає накази та розпорядження у встановленому порядку, самостійно визначає структуру і в установленому порядку затверджує штатний розпис в межах фонду оплати праці; затверджує положення про структурні підрозділи Підприємства і визначає посадові обов?язки їх працівників; забезпечує дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку; несе відповідальність за формування та використання прибутку Підприємства та за взаєморозрахунки з бюджетами всіх рівнів.
Директор здійснює управління Підприємством. Він несе персональну відповідальність за стан та діяльність Підприємства, за збереження та ощадливе використання майна Підприємства, забезпечення пожежної безпеки його об?єктів, а також створення належних соціально-побутових умов для трудового колективу.
Таким чином, будучи директором Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, ОСОБА_5 постійно обіймає на вказаному державному підприємстві посаду, пов`язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а тому відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України він є службовою особою.
При цьому встановлено, що ОСОБА_5 обіймаючи посаду директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, здійснюючи повноваження, пов`язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, вчинив зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, за наступних обставин.
Так, відповідно до Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» (далі Закон), цей Закон визначає особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук - Національної академії аграрних наук України, Національної академії медичних наук України, Національної академії педагогічних наук України, Національної академії правових наук України, Національної академії мистецтв України - та особливості управління державним майном, яке закріплено за установами, організаціями та підприємствами, що перебувають у віданні Національної академії наук України та національних галузевих академій наук.
Згідно статті 2 Закону, об`єкти майнового комплексу Національної академії наук України та об`єкти майнового комплексу національних галузевих академій наук належать відповідно Національній академії наук України та національним галузевим академіям наук на праві господарського відання і передаються ними організаціям, що віднесені до відання Національної академії наук України та до відання національних галузевих академій наук, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Положеннями статті 5 Закону визначено, що об`єкти майнового комплексу Національної академії наук України та національних галузевих академій наук використовуються відповідно до законодавства України, а також статуту Національної академії наук України та статутів національних галузевих академій наук, а також статутів організацій, що віднесені до їх відання.
Національна академія наук України, національні галузеві академії наук та організації, що віднесені до їх відання, мають право використовувати належне їм майно для участі у цивільних відносинах, у тому числі для ведення фінансово-господарської діяльності, відповідно до цілей їх утворення та в межах їх цивільної правоздатності.
Відчуження нерухомого майна Національної академії наук України та національних галузевих академій наук і організацій, що віднесені до їх відання, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За положеннями статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Згідно зі статтею 182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Право на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з моменту такої реєстрації. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», не підлягають приватизації квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових.
У відповідності частини 1 статті 4Житлового КодексуУкраїнської РСР жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території України, утворюють житловий фонд.
Житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об`єднанням, профспілковим та іншим громадським об`єднанням (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно-колгоспним та іншим державно-кооперативним об`єднанням, підприємствам і організаціям. Відповідно до законодавства України до цих будинків застосовуються правила, встановлені для громадського житлового фонду.
До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Частиною 1 статті 5 Житлового Кодексу Української РСР передбачено, що державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
Відповідно достатті 58Житлового Кодексу Української РСР, на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Форма ордера встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною 1 статті 118Житлового Кодексу УРСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього.
У відповідності до статті 122Житлового Кодексу УРСР на підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у надане службове жиле приміщення. Народному депутату України спеціальний ордер видається Управлінням справами Верховної Ради України. Форма ордера встановлюється Радою Міністрів Української РСР.
Відповідно до пункту 2 Положення про порядок надання службових житлових приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 року № 37 (далі - Положення про порядок надання службових житлових приміщень), службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Підприємства, установи, організації мають використовувати службові жилі приміщення за їх цільовим призначенням.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 6 Положення про порядок надання службових житлових приміщень, жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових. Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідно районної, міської, районної в місті ради народних депутатів.
Положеннями статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено вичерпний перелік підстав державної реєстрації права власності та інших речових прав, серед яких: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва або майбутній об`єкт нерухомості, речові права на які підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості; ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об`єкта нерухомого майна релігійній організації; рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об`єкта нерухомого майна, об`єкта незавершеного будівництва, майбутнього об`єкта нерухомості з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; договору, яким встановлюється довірча власність на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості, та акта приймання-передачі нерухомого майна, яке є об`єктом довірчої власності; актів приймання-передачі нерухомого майна, об`єкта незавершеного будівництва, майбутнього об`єкта нерухомості неплатоспроможного банку перехідному банку, що створюється відповідно до статті 42 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Таким чином, ордер не визначено підставою для державної реєстрації права власності та інших речових прав.
Разом з тим, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 25 липня 2018 року, у директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, а саме ОСОБА_7 , шляхом незаконної передачі останній у приватну власність житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .
Реалізуючи свій злочинний умисел, 25 липня 2018 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_5 , перебуваючи за місцем виконання своїх службових обов`язків в адміністративній будівлі Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, яка розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський (нині - Бучанський) район, село Дмитрівка, вулиця Молодіжна, 1, діючи з прямим умислом та з корисливих мотивів, в порушення вищенаведених вимог Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»,Житлового Кодексу Української РСР, Положення про порядок надання службових житлових приміщень і користування ними в Українській РСР, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, використав своє службове становище всупереч інтересам служби та підписав ордер № 6 на жиле приміщення квартиру АДРЕСА_2 .
У подальшому, 11 червня 2019 року державний реєстратор Комунального підприємства «Реєстрація плюс», у порушення вимог статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» прийняв рішення про державну реєстрацію прав за № 47289739 та зареєстрував на підставі ордеру від 25.07.2018 № 6 за ОСОБА_7 право власності на квартиру АДРЕСА_3 .
Внаслідок зловживання директором Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України ОСОБА_5 службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, з державної власності неправомірно вибуло державне майно, а саме приміщення будівлі квартира АДРЕСА_2 .
Відповідно до висновку судової оціночно-будівельної експертизи від 26.10.2023, ринкова вартість квартири АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1849143132224) загальною площею 76 кв. м (житлова площа 39,7 кв. м.) станом на 11.06.2019 становить 743 871,00 грн. (сімсот сорок три тисячі вісімсот сімдесят одна гривня), що відповідає 774,4 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а тому відповідно до примітки 4 до статті 364 Кримінального кодексу України є тяжкими наслідками.
Отже, внаслідок зловживання директором Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України ОСОБА_5 службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, з державної власності неправомірно вибуло державне майно загальною вартістю 743 871,00 грн. (сімсот сорок три тисячі вісімсот сімдесят одна гривня), що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, а саме у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Під час розгляду вказаного клопотання прошу врахувати наступне.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, підтверджується, зокрема, наступними доказами:
-Заявою про вчинення кримінального правопорушення;
-Протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 25 липня 2023 року;
-Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 25 липня 2023 року;
-висновком експерта №СЕ-19/111-23/39328-ОБ від 26 жовтня 2023 року;
-Протокол огляду місця події від 04 жовтня 2023 року;
-протоколом огляду інтернет ресурсу ІС ДП «НАІС» від 20 листопада 2023 року;
-листом ФДМУ від 04 листопада 2023 року № 10-25-28750 та доданими до нього матеріалами, а саме: інформація про нерухоме державне майно, яке перебуває на балансі ДП «Дослідне господарство «Дмитрівка» інституту садівництва національної академії аграрних наук України»;
-матеріалами тимчасових доступів до документів які перебували у володінні: ДП ДГ «Дмитрівка» Інституту садівництва НААН України;
-іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
У вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець смт. Гути Богодухівського району Харківської області, українець, громадянин України, директор Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 04308278), зареєстрований та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_4 , раніше не судимий.
ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України за ступенем тяжкості є тяжким злочином та за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вказане кримінальне правопорушення відповідно до Кримінального кодексу України відноситься до кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності. Його вчинено керівником державного підприємства.
Саме перебування ОСОБА_5 на посаді директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України призвело до можливості вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, адже останній саме під час виконання своїх службових обов`язків перебуваючи на робочому місці, будучи службовою особою зловживав своїм службовим становищем та вчинив дане кримінальне правопорушення. Тобто, такий захід необхідний для запобігання в подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_5 .
Крім того, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, може здійснити розтрату чужого майна, шляхом зловживання своїм службовим становищем та внести до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, використовуючи свої службові повноваження.
Інший захід забезпечення не дозволить проконтролювати та перешкодити спілкуванню ОСОБА_10 зі свідками у кримінальному провадження, частина з яких працює на підприємстві, де останній є директором.
З огляду на те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, який вчинено ним під час роботи на посаді директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України із використанням свого службового становища унеможливлює виконання ним своїх службових обов`язків на час кримінального провадження, оскільки перебуваючи на посаді директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України останній матиме можливість в подальшому вчиняти злочини у сфері службової діяльності, а також ті, що пов`язані з розтратою чужого майна та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей. Головним аргументом відсторонення підозрюваного від посади є те, що кримінальне правопорушення (злочин), яке інкримінується ОСОБА_5 , безпосередньо пов`язане із виконанням ним своїх службових обов`язків та використанням свого службового становище не в інтересах служби, а в протиправних корисливих інтересах.
Окрім того, відповідно до частини 5 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Крім того, прошу врахувати той факт, що на даний час Києво-Святошинським районним судом Київської області розглядаються два кримінальні провадження № 12024111050001134 від 15.04.2024 та № 12024111050000184 від 15.01.2024, які було виділено із кримінального провадження № 12023111050002542 від 23.06.2023, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні аналогічних кримінальних правопорушень за фактами незаконної передачі у приватну власність громадянам житлових приміщень за адресою: АДРЕСА_4 .
Також слід врахувати, що у ході досудового розслідування кримінального провадження № 12023111050002542 від 23.06.2023 встановлено, що директором Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України ОСОБА_5 25.07.2018 підписано також ордер № 1 на жиле приміщення за адресою: АДРЕСА_5 , а саме житлове приміщення квартиру АДРЕСА_4 площею 43,4 кв.м, яку в подальшому 11.06.2019 було зареєстроовано на праві власності за ОСОБА_11 , а також підписано ордер № 2 на жиле приміщення за адресою: АДРЕСА_5 , а саме житлове приміщення квартиру АДРЕСА_5 площею 48,8 кв.м, яку в подальшому 11.06.2019 було зареєстроовано на праві власності за ОСОБА_12 , і таким чином є достатні підстави вважати, що вказане державне нерухоме майно також незаконно вибуло із державної власності.
Таким чином, повідомивши ОСОБА_5 про підозру у вчиненні ним корупційного злочину, а саме злочину, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, за який, передбачено позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з метою забезпечення кримінального провадження, вважаю, що ОСОБА_5 має бути відсторонений від посади директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України.
Відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, дотримання завдань кримінального провадження, передбачених статтею 2Кримінального процесуальногокодексу України та загальних засад кримінального провадження, передбачених статтею 7 Кримінального процесуального кодексу України.
Також вважаю, що при вирішенні даного питання, тобто відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, слід виходити з того, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Враховуючи те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та перебуваючи на посаді, використовуючи свої службові повноваження та зв`язки по службі, останній може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а також те, що саме перебування його на посаді сприяло скоєнню ним кримінальних правопорушень.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив суд задовольнити його в повному обсязі, з підстав викладених у клопотанні.
Захисник ОСОБА_4 та підозрюваний ОСОБА_5 щодо поданного прокурором клопотання заперечували. При цьому, захисник подав до суду письмові заперечення, згідно з якими вважає підозру ОСОБА_5 необґрунтованою, а доводи слідчого про наявність підстав для відсторонення ОСОБА_5 від посади, ґрунтуються лише на припущеннях слідчого і не підтверджені будь-якими доказами. Крім того, захисник надав слідчому судді копію ухвали слідчого судді Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_13 від 04.01.2024 року, якою постановлено у задоволенні клопотання слідчого розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Бучанського РУП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_14 , погодженого прокурором Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_15 , про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади директора ДП «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 04308278) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні за №12023111050002542 від 23 червня 2023року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, - відмовити.
Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, вислухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступних висновків.
Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та в порядку, передбаченому КПК України.
У статті 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовуються з метою досягнення його дієвості, є запобіжні заходи.
Стаття 154 КПК України зазначає, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (ч. 1 ст. 157 КПК України).
У силу вимог ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Виходячи із мети даного заходу забезпечення кримінального провадження та зазначених вимог закону, слідчий суддя при вирішенні питання слідчого повинен дослідити такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення ОСОБА_5 від посади, зокрема, наявність достатніх підстав вважати, що припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення ОСОБА_5 від посади для інших осіб.
У відповідності до підпункту 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. Статтею 132 КПК України встановлені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження - вони не допускаються, якщо слідчий, прокурор не доведе, зокрема, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
З урахуванням того, що в цьому кримінальному провадженні до підозрюваного вже застосований запобіжний захід, а ризики здійснення розтрати чужого майна, тобто продовження вчинення кримінального правопорушення, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, тобто вчинення нового кримінального правопорушення, та здійснення впливу на свідків, з урахуванням того, що відносно підозрюваного ОСОБА_5 наразі здійснюється досудове розслідування, а прокурором не надано жодних доказів такої можливої поведінки підозрюваного, вони мають умовний характер, та на даному етапі досудового розслідування не виправдовують такий ступінь втручання держави у права і свободи особи.
Більше того, відомості про вказане кримінальне правопорушення були внесені до ЄРДР, ще 22.06.2023 року та з цієї ж дати було розпочате досудове розслідування, яке наразі триває. Тобто, під час досудового розслідування ОСОБА_5 продовжував обіймати посаду директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України. При цьому, ні слідчим, ні прокурором не надано суду доказів на підтвердження вчинення підозрюваним дій спрямованих на реалізацію заявлених слідчим ризиків, які стали підставою для застосування саме такого виду забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади.
Тому, наразі у слідчого судді наявні сумніви, що потреби досудового розслідування у застосуванні такого виду забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, які виправдовують додаткове обмеження прав підозрюваного шляхом відсторонення його від посади.
При цьому, суд враховує заперечення та доводи сторони захисту, а також те, що у підозрюваного є родина і на його утриманні перебувають повнолітні діти, які продовжують навчання у вищих навчальних закладах денної форми навчання.
Враховуючи зазначене, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність фактичних підстав для відсторонення ОСОБА_5 від посади директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, що зумовлює відмову в задоволенні клопотання.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 131, 132, 154-158, 309 КПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання клопотання прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади директора ДП «Дослідне господарство «Дмитрівка» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 04308278) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023111050002542 від 23 червня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123877956 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про відсторонення від посади |
Кримінальне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Янченко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні