19.12.2024 рокуКОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙСУД ПОЛТАВСЬКОЇОБЛАСТІ
Справа № 533/914/24
Провадження №2/533/298/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року Козельщинський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Оксенюк М.М.,
за участю: секретаря судового засідання - ШулікиЛ.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Козельщинської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В
08.10.2024 представник позивача адвокат Галушко С.С. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача Козельщинської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , в якому просить визначити позивачу додатковий строк тривалістю три місяці для подання до Полтавської районної державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Великі Будища Полтавського району Полтавської області.
На обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельної ділянки площею 3,54 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Солоницької сільської ради Козельщинського району Полтавської області, яка належала померлому ОСОБА_3 на підставі державного акта серії ПЛ №173283.
За життя 25.12.2002 року ОСОБА_3 склав заповіт, яким заповів право на земельний пай в розмірі 3,95 га згідно сертифікату серії ПЛ № 0113310 виданого Козельщинською райдержадміністрацією від 30 січня 1997 року громадянці ОСОБА_1 .
Окрім цього, в позові зазначено, що позивачка у родинних відносинах зі спадкодавцем не перебувала та дізналася про заповіт у вересні 2024 року від колишньої дружини померлого, бо ж до того часу їй не було відомо ні про факт смерті спадкодавця, ні про факт існування заповіту на її ім`я, а отже строк для прийняття спадщини був пропущений з об`єктивних, непереборних та незалежних від неї причин.
Ухвалою Козельщинського районного суду Полтавської області від 08.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Козельщинського районного суду Полтавської області від 05.12.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 19.12.2024 о 08.00 годині.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися. Від представника позивача, адвоката Галушко С.С. надійшла заяву про розгляд справи без участі представника позивача та позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач Козельщинська селищна рада в судове засідання не з`явилася про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. В матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без участі представника селищної ради, проти задоволення позову не заперечує.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином. В матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечує (а.с.56-60).
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов позивача підлягає до задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ч.3 та ч.4 ст.12, ч.1 та ч.2 ст.13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, згідно з ч.3 ст.1223 ЦК України.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 01.05.2023 Полтавським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис №148 (а.с.9).
25.12.2002 року ОСОБА_3 за життя склав заповіт, яким заповів право на земельний пай в розмірі 3,95 га згідно сертифікату серії ПЛ №0113310 виданого Козельщинською райдержадміністрацією від 30 січня 1997 року громадянці ОСОБА_1 (а.с. 9 на звороті).
З довідки виданої Диканською селищною радою №4955/02.1-34 від 16.10.2024 вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території Диканської селищної ради був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Зареєстрований був із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Інформація щодо складу сім`ї ОСОБА_3 відсутня (а.с.25).
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася. Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти /спадкові договори) вбачається, що заповіт посвідчений 25.12.2002 від імені ОСОБА_3 на даний час є чинним (а.с.71-75).
Постановою державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 3,54 га переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Солоницької сільської ради Козельщинського району, що належала ОСОБА_3 , оскільки технічна характеристика об`єкта нерухомого майна не відповідає змісту заповіту та відсутній факт прийняття спадщини ОСОБА_1 (а.с. 11 на звороті -12).
У п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Аналіз вищезазначеної норми закону свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо:1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Суд, приймає до уваги твердження позивача, що строк для прийняття спадщини був пропущений з об`єктивних, непереборних та незалежних від неї причин, оскільки позивачка у родинних відносинах зі спадкодавцем не перебувала та дізналася про заповіт у вересні 2024 року від колишньої дружини померлого, бо ж до того часу їй не було відомо ні про факт смерті спадкодавця, ні про факт існування заповіту на її ім`я.
Також, суд вважає за можливим визначити позивачам додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори тривалістю в три місяця з дня набрання рішенням законної сили, оскільки зазначений строк буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судові витрати у справі, пов`язані зі сплатою судового збору, при ухваленні рішення про задоволення позову підлягають стягнення з відповідача на користь позивача.
Разом з тим, враховуючи те, що в позовній заяві позивачі просили суд судові витрати у справі, які пов`язані зі сплатою судового збору залишити за ними, тому суд вважає за доцільне вказану спільну заяву задовольнити, залишивши за позивачами судові витрати у справі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.76, 247, 258,264,265,354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В
Позов ОСОБА_1 до Козельщинської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк протягом 3 (трьох) місяців із дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене впродовж тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд.
Апеляційна скарга в електронній формі подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасникам.
Суддя М. М.Оксенюк
Суд | Козельщинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123878477 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні