Справа № 931/781/24
Провадження № 2/931/291/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
18 грудня 2024 року селище Локачі
Локачинський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Безп`ятко О.І.,
з участю секретаря судового засідання Левчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,
в с т а н о в и в:
24 жовтня 2024 року від представника ПрАТ «Волиньобленерго» засобами поштового зв`язку надійшла до суду позовна заяву до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії. Свої вимоги обгрунтовує тим, що особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_1 , відкрито на ОСОБА_2 , однак остання померла в 2016 році. Проте, після смерті споживача, донька померлої ОСОБА_1 , продовжує проживати з сім`єю у вказаному помешканні, і в порушення п.п. 5.5.5 глави 5.5 ПРРЕЕ не звернулась до оператора системи розподілу ПрАТ «Волиньобленерго» із заявою про переукладення договорів, а продовжує користуватись електричною енергією від імені померлої особи, приймаючи послуги оператора системи розподілу, функції якого з 01 січня 2019 року виконує ПрАТ «Волиньобленерго». 14 серпня 2024 року представниками ПрАТ «Волиньобленерго» під час здійснення перевірки за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електроенергії п.п. 2, 5 п. 8.4.2, а саме відсутність пломб на приладі обліку та шафі обліку, самовільне підключення електропроводки до електричної мережі без порушенням схеми обліку, що дало можливість безоблікового користування електричною енергією. За результатами перевірки було складено акт про порушення ПРРЕЕ № 000931 та схему електроживлення споживача у присутності ОСОБА_1 , яка їх підписала без зауважень. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» 05.09.2024 року Акт про порушення ПРРЕЕ № 000931 був розглянутий та проведений розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії за період з 06.06.2024 року по 14.08.2024 року, який складає 14400,86 грн. На момент подання позову відповідач в добровільному порядку вартість не облікованої електричної енергії не погасив, із заявою про укладення договору реструктуризації не звертався, відтак, позивач вимушений звернутись з позовом до суду для примусового стягнення.
Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ПрАТ «Волиньобленерго» вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем «Правил роздрібного ринку електричної енергії» в сумі 14400,86 грн, а також витрати по оплаті судового збору в сумі 3028 грн 00 коп.
Ухвалою судді Локачинського районного суду Волинської області від 29 жовтня 2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 27 листопада 2024 року.
Ухвалою Локачинського районного суду Волинської області від 27 листопада 2024 року розгляд справи відкладено на 18 грудня 2024 року у зв`язку з першою неявкою відповідача у судове засідання.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, що стверджується довідкою про доставку електронного документу (а.с. 30 на звороті). 18 грудня 2024 року від неї надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує повністю та просить його задовольнити у повному обзязі, не заперечує щодо заочного розгляду справи (а.с. 33).
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду, відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, що стверджується рекомендованими повідомленнями про вручення судової повістки, які повернулися на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 31, 32). Про причини неявки суд не повідомила, будь-яких клопотань, заяв, відзиву на позов від неї не надійшло.
Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 223 ЦПК України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Зі згоди позивача, а також за одночасного існування вищевказаних умов, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрована у АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом № 309 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 30.09.2024 року та відповіддю №866557 від 25.10.2024 року з Єдиного державного демографічного реєстру на запит суду (а.с. 17, 22).
За вказаною адресою на ім`я ОСОБА_2 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на оплату послуг користування електричною енергією, з якого вбачається регулярне користування електричною енергією (а.с. 16).
Актом про порушення № 000931 від 14.08.2024 року, складеним представниками ПрАТ «Волиньобленерго» під час здійснення перевірки за адресою АДРЕСА_1 , номер договору про надання послуг 527010054 від 01.01.2019 ЕІС код 62Z9224494166263, встановлено порушення обліку електричної енергії, а саме відсутність пломби з відбитком тавр оператора системи установлених на засобах вимірювальної техніки відсутня пломба ПрАТ «Волиньобленерго» на шафі обліку, та самовільне підключення електроустановки струмоприймачів або електропроводки без порушення схеми обліку. Акт складений в присутності ОСОБА_1 та була з таким ознайомлена, що підтверджується її особистим підписом без зауважень(а.с. 7).
Додатком до Акту про порушення є схема електроживлення споживача, де схематично позначено місце самовільного підключення із зазначенням стороннього проводу, яку ОСОБА_1 також підписала без зауважень (а.с. 8)
Також в Акті про порушення № 000931 від 14.08.2024 року зазначено, що 05 вересня 2024 року о 10:00 відбудеться засідання комісії ПрАТ «Волиньобленерго» з розгляду складеного акта про порушення, роз`яснено наслідки неявки споживача чи його представника на засідання комісії.
Відповідно до протоколу № 1347 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» від 05.09.2024 року, на якому не була присутня відповідачка, на підставі Акта про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 000931 від 14 серпня 2024 року проведено розрахунок за не обліковану внаслідок порушення ПРРЕЕ електричну енергію за період з 06.06.2024 по 14.08.2024, в результаті чого відповідачу нараховано до оплати 14400,86 грн (а.с. 9, 10).
05 вересня 2024 року на адресу помешкання, де було виявлено порушення: АДРЕСА_1 , надіслано лист щодо розгляду акта про порушення ПРРЕЕ та протокол №1347 засідання комісії з рахунком (а.с.11).
Відповідач ОСОБА_1 добровільно не відшкодувала вартість необлікованої електричної енергії в сумі 14400,86 грн, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку фактичним обставинам справи, суд виходить з таких норм права.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно із ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідно до пункту 6 статті 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Позивачем у позовній заяві вказано, що особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , відкрито на ОСОБА_2 , однак вона померла в 2016 році, після смерті споживача, донька померлої ОСОБА_1 , продовжує проживати з сім`єю у вказаному помешканні.
Проте, як визначено ч. 2 ст. 14 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії надаються виключно на підставі індивідуальних договорів.
Індивідуальний договір про надання послуг з постачання та розподілу природного газу, послуг з постачання та розподілу електричної енергії укладається між співвласником багатоквартирного будинку та виконавцем відповідної комунальної послуги.
Отже, індивідуальним споживачем, який приєднався до публічного договору за вказаною адресою, може бути власник даного житлового приміщення або законний користувач.
Згідно із ст. 7, 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Таким чином, споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
11 червня 2017 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі - Закон), тим самим розпочався процес реформування електроенергетичної галузі в Україні.
Одним з основних етапів реформи стало відокремлення (розділення) діяльності з розподілу електричної енергії від функцій виробництва, передачі та постачання, тобто створення відповідних окремих юридичних осіб.
Відповідно до статті 63 Закону універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Відповідно до абзацу 1 пункту 13 Перехідний положень Закону під час здійснення заходів відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення - оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
Упродовж чотирьох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання.
Внаслідок такого реформування на території Волинської області діяльність з розподілу/передачі електричної енергії як оператор системи розподілу (ОСР) та комерційний облік електричної енергії здійснює ПрAT «Волиньобленерго».
Взаємовідносини, які виникають між учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначаються Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII, Правилами роздрібного ринкуелектричної енергії (далі ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, та іншими нормативними актами.
Згідно п. 56 статті 1 Закону оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Відповідно до підпункту 4 пункту 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Споживач електричної енергії в силу пункту 5.5.5 ПРРЕЕ зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно з підпунктом 12 пункту 5.1.1 та пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду та технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушення цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення в присутності споживача або представника споживача оформляється акт про порушення.
Відповідно до пункту 1.1.2. ПРРЕЕ, акт про порушення це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з підпунктом 7 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Відповідно до частини першої статті 1166 ЦК майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з частиною першою пункту 4 частини другої статті 77 Закону, учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ відповідачем здійснено на підставі пункту 8.4.11 ПРРЕЕ. Під час розрахунку були використані показники, які передбачені даним розділом ПРРЕЕ.
З огляду на викладене, та враховуючи, що у судовому засіданні знайшов підтвердження факт порушення відповідачем правил роздрібного ринку електричної енергії, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснений позивачем відповідно до ПРРЕЕ та не спростований відповідачем, а відтак своїми діями ОСОБА_1 завдала позивачу майнової шкоди.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення.
Згідно із частиною першою статті 141 ЦПК України, зважаючи на задоволення позову в повному обсязі, з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн.
На підставі ст. 1166 ЦК України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 року, керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 247, 263-265, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» (р/р № НОМЕР_2 Філія Волинське Оу ВАТ «ДОБУ» м. Луцька МФО 303398 ЗПКО 00131512) вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем «Правил роздрібного ринку електричної енергії» в сумі 14400 (чотирнадцять тисяч чотириста) гривень 86 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерноготовариства «Волиньобленерго»(р/р№ НОМЕР_2 Філія Волинське ОуВАТ «ДОБУ»м.Луцька МФО303398ЗПКО 00131512) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Волиньобленерго», адреса місцезнаходження: 43023, м. Луцьк, вул. Яремчука Назарія, 4, код ЄДРПОУ 00131512;
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Повний текст рішення складено 18.12.2024 року.
Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп`ятко
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123878726 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Безп'ятко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні