справа № 166/1588/24
провадження № 2/166/385/24
УХВАЛА
19 грудня 2024 року смт.Ратне
Ратнівський районний суд Волинської області в складі судді Свистун О.М., з участю секретаря Заєць Н.П., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про поділ спільного майна подружжя,
установив:
ОСОБА_2 разом зпредставником ОСОБА_1 18жовтня 2014року звернулисяу судіз позовомдо ОСОБА_3 про поділ спільного майна подружжя, в якому зазначили, що позивачка та відповідач 11 травня 2008 року зареєстрували шлюб, який Ратнівським районним судом рішенням від 28 вересня 2021 року розірвано. За заявою ОСОБА_3 15 березня 2012 року Кортеліська сільська рада прийняла рішення № 14/8 «Про затвердження проекту відведення та надання безоплатно у власність ОСОБА_3 земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель», на підставі якого було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі. Ця ж сільська рада рішенням від 11.09.2012 №17/7 затвердила проект відвідення та надала безоплатно у власність ОСОБА_3 вказану земельну ділянку, право власності на яку за відповідачем зареєстровано 02 квітня 2013 року.
Указали, що на цій земельній ділянці сторони за спільні кошти збудували житловий будинок, прибудову, хлів із піноблоків, дерев`яні кладову та гараж, дерев`яну кормокухню, цегляний курятник із піднавісом, який огородили металевою сіткою, вбиральню.
У вказаному будинку подружжя ОСОБА_4 разом із дітьми проживали до 18 листопада 2021 року. Через нестерпні умови проживання із відповідачем позивачка залишила будинок, перейшла жити та зареєструвалася у АДРЕСА_1 .
Зазначили, що у період її проживання в новозбудованому будинку право власності на нього не зареєстрували, в експлуатацію не здали, технічний паспорт не виготовили. Позивачці не відомо, чи такі документи оформлені на даний час.
Просить визнати об`єкт незавершеного будівництва житловий будинок із надвірними будівлями та земельну ділянку з кадастровим номером 0724285200:01:003:0031, які розташовані в АДРЕСА_2 , об`єктом спільної сумісної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; визнати за ОСОБА_2 право власності на частку будівельних матеріалів у незавершеному будівництвом будинку, господарських будівлях та спорудах за вказаною адресою.
У позовній заяві позивачка та її представник заявили клопотання про призначення судової інженерно-будівельної та земельно-інженерної експертизи, на вирішення якої поставити такі питання:
1.яка ринкова вартість об`єкта незавершенного будівництва (будинку та надвірних будівель) і земельної ділянки на АДРЕСА_2 ?
2.чи відповідає будівельним нормам та правилам незавершений будівництвом житловий будинок та чи придатний він для експлуатації?
3.яка ступінь будівельної готовності незавершенного будівництвом житлового будинку?
4.чи є технічна можливість поділу житлового будинку, господарських будівель та земельної ділянки, якщо так які варіанти поділу в натурі житлового будинку та земельної ділянки за вказаною адресою?
Проведення експертизи позивач просить доручити експертам Волинського відділення Львівського НДІСЕ.
У судовому засіданні представник позивачки клопотання підтримала із наведених у ньому підстав, пояснила, що із урахуванням результатів проведених експертиз, зокрема встановлення відсотка готовності об`єкта незавершеного будівництва, позивачка конкретизує об`єкт, на частки якого просить визнати право власності: будівельні матеріали чи незавершений житловий будинок.
Відповідач, будучи повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, про причини неявки не проінформував, відзив на позов не подав.
Згідно із ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами ст. 102 ЦПК України висновок експерта це докладний опис проведених експертних досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, постановлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Відповідно до ч. 1ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
З огляду на необхідність визначення відсотка готовності об`єкта незавершеного будівництва, придатність його для експлуатації, можливість поділу в натурі належних сторонам часток житлового будинку, можливих варіантів поділу об`єкта незавершеного будівництва та земельної ділянки для обслуговування будинку, необхідні спеціальні знання, суд призначає у даній справі судову будівельно-технічну та земельно-технічну експертизи, проведення яких доручає за клопотанням позивача експертам Волинського відділення Львівського НДІСЕ.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст.103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Суд уважає за необхідне на вирішення експертів поставити питання, запропоновані позивачкою та її представником у позовній заяві, з уточненим формулюванням, оскільки вирішення саме цих питань, на думку суду, дозволить встановити обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252, п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України, враховуючи, що проведення указаних судових експертиз з огляду на характер та кількість поставлених перед експертом питань потребує значного проміжку часу, з метою запобігання порушенню процесуальних строків розгляду справи, провадження в справі на час проведення згаданої експертизи слід зупинити.
Крім цього, представник позивача, зважаючи на відсутність у позивачки будівельно-технічного паспорта на житловий будинок та неможливість його отримання, заявила клопотання про витребування у відповідача будівельного паспорта, технічного паспорта і дозвільних документів на будівництво житлового будинку на АДРЕСА_2 .
Згідно із ст.84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Предметом судового розгляду в даній справі є визнання права власності на частину об`єкта незавершеного будівництва, яке позвиачка уважає спільною сумісною власністю. Тому клопотання представника позивача про витребування документів на вказаний об`єкт є таким, що цілком відповідає предмету дослідження у даній справі, заявлено в межах позовних вимог.
У зв`язку із цим суд витребовує у відповідача належним чином засвідчені копії документів, а саме будівельного паспорта, технічного паспорта і дозвільних документів на будівництво житлового будинку на АДРЕСА_2 .
Керуючись ст.ст.10, 12, 13, 84, 103, 104, 107, 109, 252, 253, 258, 260, 352-355ЦПК України, суд
постановив:
Призначити у даній справі судові будівельно-технічну та земельно-технічну експертизи, на вирішення яких поставити такі питання:
1. яка ринкова вартість об`єкта незавершеного будівництва (будинку та надвірних будівель) і земельної ділянки на АДРЕСА_2 ?
2.чи відповідає будівельним нормам та правилам незавершений будівництвом житловий будинок за вказаною адресою та чи придатний він для експлуатації?
3.яка ступінь будівельної готовності об`єкта незавершеного будівництва ?
4.чи є технічна можливість поділу житлового будинку, господарських будівель та земельної ділянки, якщо так які варіанти поділу в натурі житлового будинку та земельної ділянки за вказаною адресою з дотриманням рівності ідеальних часток обох співвласників по частки для кожного?
Проведення експертизи доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, що на вул.Червоного Хреста, 16 в м.Луцьку Волинської області, поштовий індекс 43001.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Витрати на проведення експертизи покласти на позивача в справі.
Зобов`язати відповідача ОСОБА_3 надати експертам доступ до житлового будинку, господарських будівель, що знаходиться на АДРЕСА_2 , з метою їх огляду.
Роз`яснити сторонам їх право на участь у проведенні експертом експертних дій, зобов`язавши експерта повідомити їх про дату експертного огляду.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до вимог ст.109ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Установити строк проведення експертизи 60 календарних днів із дня отримання ухвали суду із доданими матеріалами.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Витребувати у ОСОБА_3 належним чином засвідчені копії будівельного паспорта, технічного паспорта і дозвільних документів на будівництво житлового будинку на АДРЕСА_2 .
Роз`яснити особі, в якої витребовується доказ, обов`язок у разі неможливості подати доказ, який вимагає суд, повідомити про це суд із зазначенням причини протягом п`яти днів з дня отримання ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені ЦПК України. Притягнення виних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Установити ОСОБА_3 строк для виконання ухвали в частині витребування доказів до 09 січня 2025 року.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, в іншій частині оскарженню не підлягає.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на ухвалу суду. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ратнівського
районного суду О.М.Свистун
Суд | Ратнівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123878916 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Ратнівський районний суд Волинської області
Свистун О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні