Справа № 191/623/24
Провадження № 2/188/858/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року смт.Петропавлівка
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Місюри К.В.
за участю секретаря Лисяк А.Є.
розглянувши у судовому засіданні в смт.Петропавлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Синельниківської районної державної адміністрації , третя особа , яка не заявляє самостійних вимог: Перша Синельниківська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини -
ВСТАНОВИВ :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк терміном три місяці, з часу вступу рішення суду в законну силу, для подання заяви про прийняття спадщини яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 .
Мотивуючи свої вимоги, позивачка вказує , що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який доводився їй батьком. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 5.4200га, що розташована на території Брагинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, яка належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
Позивачка є спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців окрім неї немає. Позивачка не скористалася своїм правом на прийняття спадщини з підстав того , що довгий час їй невідомо було де знаходився ОСОБА_2 . Останній раз вона спілкувалася з померлим у липні місяці 2021 року, спадкодавець рідко виходив на зв`язок, так як постійно втрачав телефон , а позивачка не мала можливості часто навідувати батька. У грудні 2022 року позивачка звернулася до Соборного відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області з повідомленням про те , що втратила зв`язок з батьком та він відсутній за місцем проживання довгий час. Через декілька днів, в усному порядку їй повідомили , що її батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в міській клінічній лікарні № 2 м.Дніпра, при собі не мав документів , але перед смертю знаходився у свідомості та повідомив свої особисті дані.
Позивачка , з метою отримання свідоцтва про смерть батька звернулася до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі, де їй було відмовлено у зв`язку з розбіжностями в написанні прізвища та по батькові доньки і померлого у документах у зв`язку з чим вона звернулася до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та рішенням якого позовні вимоги позивачки були задоволені.
У зв`язку з вищезазначеними обставинами позивачка пропустила строк для прийняття спадщини та змушена звернутися до суду.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_4 підтримала позовні вимоги , надала пояснення щодо обставин справи які є аналогічними до викладених у позовній заяві, та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність та прийняти рішення за наявними матеріалами та у відповідності з вимогами чинного законодавства.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечує, а також повідомив , що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, вивчивши заяви сторін вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.13 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).
Зміст статті 89 ЦПК України визначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Так, для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, згідно ст.1269 ЦК України.
При цьому, такі дії повинні бути вчинені у встановлений законом для прийняття спадщини строк.
Пропуск такого строку, позбавляє спадкодавця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору, який пропущено з поважних причин, і потребує пред`явлення нею позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Наведені положення у повній мірі відповідають Правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 6 лютого 2013 року в справі № 6-167цс12.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 11.08.2023р., актовий запис № 1998, який доводився позивачці ОСОБА_1 батьком, що також підтверджується свідоцтвом про народження серіїї НОМЕР_2 та свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 5.4200га, кадастровий номер 1223881000:016124:0091, що розташована на території Брагинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, державний акт на право приватної власності на землю серії ІV-ДП №124219 від 12.01.2004 року, підстава виникнення права власності- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, зареєстроване в реєстрі за № 251 , серії ВАЕ № 209844 від 20.03.2003 року після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ОСОБА_1 є спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців окрім неї немає. Позивачка своєчасно не скористалася своїм правом на прийняття спадщини з підстав того , що довгий час їй невідомо було де знаходився ОСОБА_2 . Останній раз вона спілкувалася з померлим у липні місяці 2021 року, спадкодавець рідко виходив на зв`язок, так як постійно втрачав телефон , а позивачка не мала можливості часто навідувати батька. У грудні 2022 року позивачка звернулася до Соборного відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області з повідомленням про те , що втратила зв`язок з батьком та він відсутній за місцем проживання довгий час. Через декілька днів, в усному порядку їй повідомили , що її батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в міській клінічній лікарні № 2 м.Дніпра, при собі не мав документів , але перед смертю знаходився у свідомості та повідомив свої особисті дані.
Позивачка , з метою отримання свідоцтва про смерть батька звернулася до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі, де їй було відмовлено у зв`язку з розбіжностями в написанні прізвища та по батькові доньки і померлого у документах у зв`язку з чим вона звернулася до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та рішенням суду № 932/737/23 провадження №2-о/932/6/23 від 26.06.2023 року позовні вимоги позивачки були задоволені.
Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивачка пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивачка пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задоволити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину.Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 335, 344 ЦПК України ст. ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Синельниківської районної державної адміністрації , третя особа , яка не заявляє самостійних вимог: Перша Синельниківська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити частково .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, терміном в один місяць, з часу вступу рішення суду в законну силу, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.
Суддя К. В. Місюра
Суд | Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123879812 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Місюра К. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Порошина О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні