Рішення
від 16.12.2024 по справі 341/1793/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/1793/24

Номер провадження 2-о/341/159/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 року м.Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області у складі

головуючого судді Куценка М.О.,

за участю секретаря судового засідання Сегін І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: приватний нотаріус Івано-Франківського районного нотаріального округу Засєдко Н.І., Галицька міська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаною заявою, у якій просить встановити факт її постійного проживання із спадкодавицею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час смерті такої, за адресою: АДРЕСА_1 .

Зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Заявник постійно проживала разом зі спадкодавцем з 2016 року до часу смерті останньої за адресою: АДРЕСА_1 , доглядала за матір`ю, спільно вели господарство. Крім того, після смерті останньої, до даного часу заявник проживає в її будинку. ОСОБА_2 за життя склала заповіт відповідно до якого все своє майно заповіла синові заявниці ОСОБА_3 . Заповіт не змінювався та не скасовувався, однак, він відмовився від прийняття спадщини після смерті своєї баби. З часу смерті своєї матері заявниця не зверталася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини у встановлений законом шестимісячний строк, оскільки вона на момент смерті ОСОБА_2 проживала з нею та вела спільне господарство. Заявник вважала, що згідно ст. 1268 ЦК України, вона є такою, що прийняла спадщину і зможе в будь-який час оформити право власності на спадщину. 11.06.2024 р. ОСОБА_1 звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Того ж дня була заведена спадкова справа № 79/2024 року, однак постановою нотаріуса їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки ОСОБА_1 пропустила шестимісячний строк наданий для прийняття спадщини.

У зв`язку з необхідністю оформлення спадщини, просить встановити факт постійного проживання разом з матір`ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , з початку 2016 р. по день смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суді Галицького районного суду Івано-Франківської області від 02.09.2014 р. відкрито провадження у справі (а.с. 19).

Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 03.01.24 р. витребувано від приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Засєдко Н.І. копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 (а.с.45-64).

В судове засідання учасники процесу не з`явилися.

Заявник подала до суду письмову заяву про розгляд справи без її участі, подану заяву підтримує та просить її задовольнити (а.с. 66).

Представник заявниці адвокат Крохмалюк С.С. скерувала на адресу суду письмову заяву про розгляд справи без її участі, вимоги заяви підтримує (а. с. 68).

Представник заінтересованої особи Галицької міської ради О.Гречух скерувала на адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника Галицької міської ради, проти задоволення заяви не заперечують (а. с. 25).

Приватний нотаріус Івано-Франківського районного нотаріального округу Засєдко Н.І. надала суду письмову заяву про розгляд справи без її участі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть, копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу (а.с. 8,9,10).

Мати позивачки - ОСОБА_2 на випадок смерті склала заповіт, посвідчений виконавчим комітетом Вікторівської сільської ради від 21.11.2024, яким усе своє майно заповіла ОСОБА_3 (а.с.11)

Відповідно до довідки виданої старостою - Вікторівського старостинського округу Н.Блинчук заповіт в реєстрі посвідчений від імені померлої ОСОБА_2 , не змінювався та не скасовувався (а.с.12).

Згідно заяви про відмову від прийняття спадщини від 10.05.2024 р. засвідченої приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Угрин Л.А. - ОСОБА_3 відмовився від прийняття такої (а.с.13).

Приватним нотаріусом 11.06.2024 р. була заведена спадкова справа № 114/24 року після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 77278120 від 11.06.2024 року та копією спадкової справи (а.с. 57, 45-64).

Постановою нотаріуса Пушик М.Й. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки ОСОБА_1 пропустила шестимісячний строк наданий для прийняття спадщини (а.с.15).

Допитані в судовому засіданні 21.10.2024 року свідки підтвердили викладені у заяві обставини.

Так, свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснила, що є сусідкою заявниці ОСОБА_1 . Зазначила те, що вона проживає поруч з заявницею ОСОБА_1 в одному селі за адресою: АДРЕСА_2 та знає, що ОСОБА_2 є матір`ю заявниці ОСОБА_1 . Мама та дочка спільно проживали однією сім`єю та вели спільне господарство. Знає сім`ю більше 20-ти років, оскільки ходила з заявницею в школу, пізніше ОСОБА_1 проживала у м. Івано-Франківську. Однак, коли мати заявниці захворіла, ОСОБА_1 переїхала в с. Вікторів та постійно проживала з матір`ю доглядала за останньою до дня її смерті.

Свідок ОСОБА_6 пояснила, що знала ОСОБА_2 давно, оскільки жили в одному селі ОСОБА_7 не далеко одна від одної. ОСОБА_1 є єдиною дочкою померлої ОСОБА_2 . Зазначає, коли ОСОБА_2 захворіла ОСОБА_1 переїхала до останньої та проживала зі своєю матір`ю до дня смерті. Чоловіка ОСОБА_2 не мала. Заявниця ОСОБА_1 здійснила поховання своєї мами ОСОБА_2 .

З урахуванням наведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Даних про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, їх покази об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.

Згідно вимогам частини 1 статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійно проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем. Отже, до спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали зі спадкоємцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Відповідно до довідки виданої старостою - Вікторівського старостинського округу Н.Блинчук ОСОБА_2 на день смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 зі своєю дочкою ОСОБА_1 та вели спільне господарство (а.с.14).

Відповідно до положень ст.ст.1216-1218ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Здійснення права на спадкування визначено Главою 87 ЦК України.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до абз. 3 п. 3 роз`яснень постанови Пленуму ВСУ України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст. 29, ч. 2 ст. 1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Метою встановлення факту ОСОБА_1 є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку.

Враховуючи вищенаведені обставини, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, під час розгляду справи, знайшли підтвердження обставини, на які посилається заявниця, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 13, 76-81, 293, 294, 315-319, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: приватний нотаріус Івано-Франківського районного нотаріального округу Засєдко Н.І., Галицька міська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом на час смерті такої, за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду виготовлено 19.12.2024 року

СуддяМихайло КУЦЕНКО

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123880661
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —341/1793/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні