Ухвала
від 18.12.2024 по справі 379/1707/24
ТАРАЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 379/1707/24

Провадження № 2-о/379/70/24

УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю 18 грудня 2024 року м.Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Разгуляєва О.В., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , виконавчий комітет Таращанської міської ради, Таращанський відділ ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ), військова частина НОМЕР_1 про усиновлення дитини,

У С Т А Н О В И Л А :

12.12.2024 заявник ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , виконавчий комітет Таращанської міської ради, Таращанський відділ ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ), військова частина НОМЕР_1 , звернувся до суду з заявою про усиновлення дитини.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.12.2024 головуючою суддею в указаній судовій справі визначено суддю Разгуляєву О.В..

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла висновку про направлення справи за підсудністю, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно зі ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За п. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються також справи про усиновлення.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Під підсудністю у цивільному процесуальному праві розуміють інститут (тобто сукупність правових норм), який регулює віднесення справ, які підлягають розгляду судами цивільної юрисдикції, до відання конкретного суду судової системи України для розгляду по першій інстанції. Тобто, визначити підсудність цивільної справи означає встановити компетентний, належний суд у цій справі.

Статтею 310 ЦПК України визначено, що заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

Звертаючись саме до Таращанського районного суду Київської області із заявою про усиновлення дитини, заявник обґрунтовує тим, що неповнолітня дитина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з ним та його дружиною ОСОБА_3 , яка є матір`ю вказаної дитини, за однією адресою: АДРЕСА_1 на підтвердження чого долучено акт обстеження умов проживання №б/н від 21 листопада 2024 року.

На виконання вимог частини шостої статті 187 ЦПК України судом зроблено запит до органів реєстрації місця проживання неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про усиновлення якої звернувся з відповідною заявою заявник.

17.12.2024 року, в порядку виконання ч. 7 ст. 187 ЦПК України, від управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради надійшла інформація про те, що зареєстроване місце проживання неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 20.09.2024 року значиться за адресою: АДРЕСА_2 .

18.12.2024 року, в порядку виконання ч. 7 ст. 187 ЦПК України, з відділу реєстрації місця проживання управління ЦНАП виконкому Таращанської міської ради надійшла інформація про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 27.09.2019 по 20.09.2024 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

З 20.09.2024 ОСОБА_2 знято з реєстрації у зв`язку з вибуттям до нового місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 .

Таким чином, судом встановлено, що неповнолітня дитина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про усиновлення якої подано заяву, зареєстрована та фактично проживає на території м. Біла Церква Київської області.

Для вирішення питання підсудності справи про усиновлення дитини місце її проживання необхідно визначати з урахуванням відповідних положень Цивільного і Сімейного кодексів України та інших нормативно-правових актів, які регулюють такі правовідносини.

Згідно зі ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

Під терміном «місце проживання» розуміється - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги. (Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»)

Відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послу регулює Закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Згідно ч. 1 ст.3 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою, зокрема: 1) створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом; 2) ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою.

Реєстрація місця проживання (перебування) особи це - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Таким чином, суд доходить до висновку, що цивільна справа за заявою ОСОБА_1 про усиновлення неповнолітньої дитини непідсудна Таращанському районному суду Київської області, оскільки зареєстроване та фактичне місце проживання дитини, про усиновлення якої подається заява, знаходиться на території м. Біла Церква Київської області.

Відповідно до ч. 9 ст. 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

З урахуванням вищевикладеного, цивільна справа за заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , виконавчий комітет Таращанської міської ради, Таращанський відділ ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ), військова частина НОМЕР_1 підлягає передачі за підсудністю до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються.

П О С Т А Н О В И Л А:

Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , виконавчий комітет Таращанської міської ради, Таращанський відділ ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ), військова частина НОМЕР_1 передати за підсудністю до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області (адреса місцезнаходження: вулиця Волонтерська, 7, місто Біла Церква, Київська область індекс 09100).

Передача справи на розгляд іншого суду за підсудністю здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Київського апеляційного суду.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Повний текст ухвали складено та підписано 18.12.2024.

Суддя

Таращанського районного суду

Київської області Олександра РАЗГУЛЯЄВА

СудТаращанський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123881538
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них:

Судовий реєстр по справі —379/1707/24

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Разгуляєва О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні